Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

aktualizováno 
Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto švýcarském městě, kde tato funkce existuje více než šest století, je jeden z posledních v Evropě.

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002. | foto: Profimedia.cz

„Odbila desátá hodina, odbila desátá hodina,“ toto hlášení, vždy v odpovídající čas, se nese lausannskou nocí bez přestávky od roku 1405.

Po celý rok, vždy mezi dvaadvacátou hodinou večerní a druhou hodinou noční, vychází ponocný každou hodinu ze své hlásky umístěné ve výši 153 uhlazených schodů zvonice katedrály, aby zkontroloval orloj.

Původně byla úloha ponocného mnohem důležitější. Ve městech s dřevěnými středověkými domy byl oheň stálou hrozbou. Díky síti pomocníků na zemi měl ponocný na katedrále, nejvyšší stavbě ve městě, vyhlašovat co nejrychleji poplach.

V Evropě bývaly tisíce, ba statisíce ponocných, kteří pomáhali chránit město před rozšířením požárů, říká současný ponocný v Lausanne Renato Häusler.

Dnes si zachovalo spolu s Lausanne ponocného působícího celoročně jen dalších šest evropských měst: Annaberg, Celle a Nördlingen v Německu, Ripon v Británii, Krakov v Polsku a Ystad ve Švédsku.

Fotogalerie

V Lausanne měl ponocný ještě do roku 1950 povinnost ručně zvonit, ale tento jeho úkol převzal automat.

„V praxi je tedy ponocný k ničemu, ale přesto zůstává stále v činnosti a město je na udržování této tradice velmi pyšné,“ říká šedesátiletý Häusler, který je titulárním ponocným od roku 2002. Předtím byl 14 let zástupcem ponocného.

„Je to způsob, jak oživovat historii,“ vysvětluje městský radní David Payot. Zdůrazňuje zároveň, jak si obyvatelé ponocného váží.

Na počátku 60. let bylo omezení doby, po kterou ponocný hodiny hlásil (dříve to bylo od jednadvaceti hodin do úsvitu), chápáno jako předzvěst zrušení tohoto úřadu, říká. Místní úřady dostávaly mnoho dopisů, aby ho zachovaly.

Renato Häusler si cení své práce, zbytečného povolání v době, kdy se všude vyžaduje rentabilita nebo výkonnost. Čtyřikrát týdně vystupuje na svou věž za mzdu, jejíž výši nechce sdělit, ale která je „výrazně nižší“, než se obvykle za práci v nočních hodinách platí. Během služby vyrábí svíčky, což je jeho další profese. Ostatní večery plní jeho funkci náhradníci.

Renato Hausler je jedním z posledních ponocných v Evropě.

Renato Hausler je jedním z posledních ponocných v Evropě.

„Někdy jsou večery klidné a osamělé, ale také jsou večery, kdy mají obyvatelé Lausanne, lidé z okolí či turisté možnost ponocného navštívit,“ říká jeden z nich, Marco Carrara. Ročně sem přijde 600 až 700 lidí.

„Jsme ve středu města a zároveň nad ním,“ zdůrazňuje Carrara a dodává, že k práci pomocníka ponocného ho přilákala ušlechtilost tohoto úkolu. Z výše 40 metrů ponocný shlíží na město, jak se podle ročních období proměňuje. „V létě to je nádherné. Přilétají sem hnízdit rorýsi,“ říká Häusler.

„Myslím, že ve zcela chaotickém světě je uklidňující dělat povolání, které má tak dávnou tradici a které nám umožňuje nacházet naše kořeny,“ dodává.

Autor:

Nejčtenější

Hitem byla sekaná se svíčkovou a růžová tatarka. Jak se jedlo v roce 1989

Pohled do Gril Baru ve Slovanském domě (1968)

Škrtněte posledních třicet let a přesuňte se s námi zpátky do roku 1989. Vzpomenete si, jaká byla nabídka tehdejších...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Nejkrásnější jarní vodopády. Neuvěříte, kolik jich v naší zemi máme

Vodopád pod Dlouhými stráněmi v Jeseníkách

Mnoho krásných vodopádů se za příznivých okolností objevuje i v naší domovině. Kromě Krkonoš, kde jsou ty nejznámější a...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Komfort stranou. Třicet světových dobrodružství pro kované cestovatele

Svatý muž v indickém Váránasí

Benátky jsou romantické, pláže v Thajsku exotické a all-inclusive dovolenou na turecké riviéře vám budou sousedé...

Další z rubriky

Čína prý omezuje turistům cesty do Tibetu kvůli obavám z výškové nemoci

Fotograf Kevin Frayer z Getty Images fotil každoroční shromáždění tibetských...

Předseda čínské komunistické strany v Tibetu tvrdí, že lidé ze zahraničí špatně snášejí vysokou nadmořskou výšku, v níž...

Komfort stranou. Třicet světových dobrodružství pro kované cestovatele

Svatý muž v indickém Váránasí

Benátky jsou romantické, pláže v Thajsku exotické a all-inclusive dovolenou na turecké riviéře vám budou sousedé...

Tři tisíce kilometrů za 55 tisíc. Jízda po Novém Zélandu se ale vyplatí

Abel Tasman Trek

V Queenstownu, malebném městečku u jezera na jižním novozélandském ostrově, jsme už nějaký čas. Máme v nohou pár treků...

Najdete na iDNES.cz