Do Polska na výlet i na nákup. Příhraničí potěší tuláckou duši i peněženku

Nákupy v Polsku teď frčí. I my jsme se svezli s proudem, vyzkoušeli je a zároveň se zaměřili na objevování tajů polského příhraničí. Nádherných míst je tam plno. A zjistili jsme, že ceny u vybraného zboží skutečně silně motivují k toulkám, protože výrazně kompenzují náklady na cestování.
Na cestě za skalními hřiby mineme také útvar Zámek. Místní les bohužel těžce...

Na cestě za skalními hřiby mineme také útvar Zámek. Místní les bohužel těžce poničil kůrovec. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Na mě, coby kuřáka, působily zvěsti o pohádkových cenách cigaret v Polsku jako vábnička na roztouženého jelena během říje. Teď už jen zbývalo si najít vhodnou záminku pro to, abych si po strastiplné cestě přes půl republiky provezl povolené čtyři kartony mých oblíbených cigaret. Koneckonců i američtí beatnici se plahočili napříč Spojenými státy jenom kvůli tomu, aby na opačném konci země snědli pár houbiček nebo kaktusů a pak prožili chvilkové osvícení. Tak proč by se průměrný Jihomoravák nemohl vydat na dobrodružnou pouť do Polska pro kuřivo a špagety z Lidlu?

Záminka se našla rychle. A to národní park Stolové hory (Góry Stołowe). Toto pohoří navazuje na naše Broumovské stěny a rovněž se pyšní úchvatnými kreacemi pískovcových útesů. Do oblasti Stolových hor jsem se trochu podíval už dříve. Jelikož nikde jinde v Polsku podobné útvary nenajdeme a Polsko je veliké, tak sem o prázdninách cestuje hodně návštěvníků. Východisko představují malebné a rušné lázně Kudowa-Zdrój (česky Chudoba). O nich a jejich okolí jsme více psali zde.

Bílé skály obdržely své jméno podle odstínu útesů. Bílý nádech vynikne hlavně z dálky.

Západní periferie města je současně hlavní nákupní zónou pro zákazníky od nás. Ale prvně treking, a pak nákupy. Nekrásnějšími místy Stolových hor jsou Bludné skály (Błędne Skały) a Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki). Tam však v létě panuje davové šílenství. Proto jsme si vytipovali alternativní výlety bez zpoplatněného vstupu. A ideálně bez davů, ovšem s atraktivními zajímavostmi.

Nelítostná vražda

Z lázní šplhá frekventovaná horská silnice do sedla Lisia Przełęcz (Liščí průsmyk). Je sobota, těsně před desátou, a chytáme poslední místa na jednom ze dvou tamních parkovišť. Za chvíli tu zavládne anarchie a řidiči začnou živelně parkovat u krajnice. Takže i zde panuje nápor.

Ze sedla stoupáme po modré do Bílých skal (Białe Skały). O nich místní zdroje hovoří v superlativech a naši trasu považují za nejhezčí ve Stolových horách, krásami přírody údajně předčí i Velkou Hejšovinu. To vysvětluje návaly na parkovišti. Ovšem během výletu se davy turistů naštěstí rozptýlí. Po úvodním zahřívacím úseku stezka vyústí na rozeklanou horní hranu stolové náhorní plošiny. Prvním významným bodem je vrchol Nárožník (polsky Narożnik, německy Eckstein). Proč uvádíme více jazykových mutací toponym, se dozvíte v boxu.

Nárožník je nejvyšším vrcholem Bílých skal.

Nahoře u skalní hrany se krajina otevřela. Na polské straně přesahují pískovce nadmořskou výšku 800 metrů a dostanou nádech hor. Těsně za Nárožníkem se ukrývá smutný pomník dvou studentů. Ti tady byli roku 1997 zastřeleni. Pachatele policie nevypátrala a brutální vražda zůstává nevyřešeným pomníčkem polské kriminalistiky.

Vyhlídka střídá vyhlídku. Nás bohužel přivítala zamračená obloha. Po pravici se úplně u okraje rýsují další stolové hory, naopak vlevo se zvedá hřeben Orlických hor, kde identifikuji rozhlednu na Vrchmezí (polsky Orlica).

Hora smrti a pískovcová lebka

Od památníku zavražděných studentů postupujeme na Horu smrti (Kopa Śmierci). Občas se chybně uvádí, že jméno vrcholu souvisí se zavražděnými studenty, ve skutečnosti ovšem vychází z původního německého názvu Totenkopf, tedy Smrtihlav nebo Umrlčí lebka. Vysvětlení je jednoduché: kousek od vrcholu se vedle stezky pod skalní hranou nachází pískovcová skála, která nápadně připomíná lidskou lebku. Ze značky k ní sestupuje krátká odbočka. Polsky se útvar jmenuje Skalna czaszka (Skalní lebka). Ta uzavřela morbidní etapu Bílých skal.

Ve skalním městě na severním okraji Bílých skal překonává značená trasa průrvy mezi útesy.

Poté nás stezka dovedla k rozcestí u Výřích skal (Skały Puchacza). Kolmé pískovcové stěny s nádherným výhledem na Orlické hory ovšem nejsou dílem přírody, nýbrž se jedná o zaniklý kamenolom. Zde měníme modrou značku za zelenou a procházíme přes rovnou náhorní plošinu. Pískovcová skaliska vystřídalo bahnité rašeliniště.

Za rašeliništěm jsme k zelené přibrali žlutou a brzy poté cestu obklopila neprostupná džungle. Z ní na rozrušené náhorní plošině prosvítala bizarní skaliska i pískovcové věže. Pohyb mezi útesy zarostlého skalního města se zpomalil. Žlutá značka nás nakonec doprovodila téměř k parkovišti, kde uzavíráme okruh. Závěr výšlapu nám představil unikátní geologické jevy Stolových hor, které zanikají ve stínu monumentálních skal, jako třeba terasy dávného moře s podmořskými kanály. Ačkoli délka trasy činí směšných sedm kilometrů, jde minimálně o půldenní výlet, rychlost chůze uprostřed členitého reliéfu je nízká. To nám potvrdil i druhý výšlap.

Dechberoucí výhled

Opět stoupáme do hor a projíždíme osadou Karlów (česky Karlov či Kalasperk), který je hlavním východiskem na Velkou Hejšovinu a turistický Václavák. Vedle vozovky mávají na auta strážní z parkovišť a navigují řidiče na svoje místa.

My pokračujeme dále směrem na Radków (česky Radkov či archaicky Hrádek). Trochu nás znervózňují značky, podle kterých je silnice zčásti neprůjezdná. Naštěstí zákaz vjezdu platí až od druhého parkoviště „Droga nad urwiskiem“, kde se kříží modrá značka s červenou. Parkoviště je takřka prázdné. Tam vyrážíme do přírody.

Bariéra Stolových hor z Radkovských bašt. Vlevo nad ní vystupuje Velká Hejšovina.

Čekají nás nicotné čtyři kilometry chůze. Tipuji, že to bude rychlovka. Modrá značka chvíli kopíruje silnici, u které se tyčí tenký solitér vysoké pískovcové věže. Ta se trefně jmenuje Kyj (Maczuga). Pak stezka zvolna vpluje do Radkovských skal (Radkowskie Skały). V lese okolo roztroušeně vystupují jednotlivé samostatné věže, do nichž zvětrávací procesy vymodelovaly okna a abstraktní reliéfy. Těsně před hranou náhorní plošiny se ještě zašklebí hradba skal, která se přiléhavě nazývá Radkovské bašty (Radkowskie bastiony). A za nimi se otevře spektakulární výhled.

Úplně na západě se zvedá placka Hejšoviny, po straně se táhne bariéra Stolových hor a pozadí nad hlubokou kotlinou uzavírají Soví hory. Opodál se pak v lese schovává miniaturní skalní městečko. Jsme tady téměř sami, těžko posoudit, jestli za to může uzavřená silnice. Prudce sestupujeme po modré dolů a poté se krkolomně vlníme příkrým úbočím po zelené, která vyústí na silnici. A kolem Kyje se vracíme k autu. Hodinová procházka se protáhla na dvojnásobek.

Za obřími hřiby

Na poslední výšlap vyrážíme ze stejného parkoviště. To se sice zaplnilo, ale davové šílenství se nekoná, i když se odtud chodí k dalšímu hodně prezentovanému divu Stolových hor – Skalním hřibům (Skalne Grzyby). Od parkoviště tam vede červená značka. My k nim putujeme oklikou, přes rašeliniště Zanikající louka (Niknąca Łąka). Rašeliniště je hezké, nicméně okolí silně poznamenal kůrovec. Vzápětí na mě parťačka volá, že našla hřib. A opravdu u cesty trůnil rozkošný hříbek celý z pískovce. Elegantní skalní hřiby v okolí postupně přibývaly. Nejkrásnější jsou Dvojčata (Grzyby Bliźniaki).

Typický skalní hřib. Polsky výraz „grzyb“ též obecně znamená houbu, nicméně skalní hřib je správný geologický pojem pro tento útvar.

Skalní hřiby „Dvojčata“

Turistů je tu přiměřeně, u nejatraktivnějších skal jsou infopanely naučné stezky. Z červené přesedláváme na modrou a příkrým žlabem klesáme pod vyhlídku Poutník (Pielgrzym). Ostrý výšvih k vyhlídce dá fest zabrat. U nás by tam byly schody a řetězy. To platí i pro četné ostatní úseky ve Stolových horách. Staré zarostlé schodiště z druhé strany útesu ostatně napovídá, že k vyhlídce zřejmě před druhou světovou válkou schody vedly.

Hluboko dole se pak krčil legendární poutní chrám ve Vambeřicích (Wambierzyce) a obzor opět patřil Sovím horám. Krátkou kombinací zelené a modré se pak nedaleko skalní brány připojujeme na červenou, která nás dovedla zpět k parkovišti.

S naditou peněženkou do Chudoby

Po vybití v přírodě nadešel den D. A to pondělí, protože v neděli má většina polských obchodů zavřeno. Tedy pokud zrovna není „niedziela handlowa“, aneb „nákupní neděle“, kterých je však málo. V protějším směru kousek od přechodu v Bělovsi patrolují naši celníci a namátkově zastavují vozidla přijíždějící z Polska.

S naditými šrajtoflemi se přesouváme do Chudoby (Kudowa-Zdrój). Máme vše: zloté, koruny i karty. Poutače v češtině lákají na tabák, nábytek, oděvy i „okurky od Petra“. Ústředními chrámy konzumu tu jsou Biedronka a Lidl, oba obchody stojí vedle sebe. Před nimi parkují hlavně Češi. Naproti se nachází tržnice a hlavní uzel zdejšího přeshraničního nákupu doplňují prodejny s tabákem. První beru útokem. Záhy vítězně objímám čtyři povolené kartony cigaret. A když v Lidlu objevujeme ještě okurky nakladačky zhruba za dvacku v akci, blíží se extáze k absolutnímu vrcholu.

Je jasné, že se sem brzy zase vrátím, případně se vydám třeba do polských Jizerek či Krkonoš. Za určitých okolností se poznávací víkend s nákupem dokonce vyplatí. Zároveň plně chápu nákupní horečku, která zachvátila polské příhraničí. Kdybych bydlel blízko hranic, tak také drasticky omezím nákupy u nás.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Během letních prázdnin denně, a po zbytek sezony o víkendech, jezdí z Náchoda až do Karlova cyklobusy. Dále celoročně funguje pravidelná autobusová linka Náchod – Kudowa-Zdrój.

Komplikovaná historie a zmatek v toponymech
Dlouhá staletí tvořilo Kladsko, přesněji Kladské hrabství, historickou součást Čech. Po roce 1742 pak připadlo Prusku. Následně patřilo do Německa, po druhé světové válce ho získalo Polsko. Zároveň tam žilo početné české obyvatelstvo, které se z části postupně germanizovalo. Kromě Čechů obývali Kladsko Němci a pochopitelně Poláci. Nejdéle se kompaktní české osídlení udrželo v takzvaném Českém koutku. Po druhé světové válce zde rovněž došlo k odsunu Němců. Tehdy také pod nátlakem odešla většina kladských Čechů. A tisíciletá česká přítomnost rychle zanikla. Více se dozvíte zde. Proto i téměř všechny místopisné názvy mají v Kladsku polskou, českou a německou variantu. Ty české bývají často dvě: stará původní a nová, která vznikla současným počeštěním polského jména. Někdy se u nás obecně více používá český název na úkor polského, jako například Kladsko, Vambeřice, Hejšovina, Stolové hory, jindy se naopak preferuje polský – třeba Kudowa-Zdrój. Tak jsem postupoval i v textu. Druhou mutaci jména uvádím v závorce, případně intuitivně upřednostňuji nám srozumitelnější verzi.

Odkazy
Národní park Stolové hory se vám představí na těchto stránkách, které zahrnují i českou mutaci a užitečné tipy. Další inspiraci pro volnočasové aktivity na obou stranách hranice získáte z tohoto webu.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  23.7 15:53

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané, podívejte na tu krásu. Televize v USA už roky propaguje Česko

Premium

Už jste o ní slyšeli? Česko-americká nekomerční televizní společnost Czech American TV se věnuje propagaci přírodních i architektonických krás České republiky v zámoří. Existuje už přes dvě dekády....

16. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí čím dál...

24. července 2024  15:20

Obrovský mrak zakryl slunce. Část Yellowstonského parku uzavřela exploze gejzíru

Hydrotermální exploze v úterý otřásla termální oblastí Buscuit Basin v americkém Wyomingu. Představitelé Yellowstonského národního parku na svém webu uvedli, že nedošlo v souvislosti s výbuchem k...

24. července 2024  14:39

Očima šotouše: Posílejte fotografie Hektorů a vyhrajte cestovní vouchery

Červencové kolo roku 2024 věnujeme další legendární lokomotivě. Hektoři bývali před půl stoletím jedním z hlavních typů pro posun a vozu nákladních vlaků. Posílejte své úlovky k nám do redakce a...

24. července 2024

Výstup na český Everest. S minimální výbavou vylezu na Říp 63krát

Říp coby nejposvátnější kopec zdolávám severní stěnou. Bez kyslíku, bez fixních lan, bez nosičů. Zato s prvovýstupem horolezecké legendy Radka Jaroše po boku. Jakou cestu zvolíme? Reportéra magazínu...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...