Diskuse k článku

Podzimní slovenské hory jsou pravým pokladem. Šest tipů na krásné výlety

Jednou z nejoblíbenějších oblastí pro české turisty je Slovensko. Měsíc září navíc patří k nejhezčím pro aktivní pobyt v horách. Nabízíme několik tipů na nejhezčí jednodenní výlety v Tatrách a jejich okolí, vydáme se i do Slovenského ráje, Malé Fatry a Pienin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

xmen001

Slovensko je krásné,

problémem je všeobecný extrémní nacionalismus, arogance, povýšenost a ty služby....

0/0
1.10.2010 9:50

Nikolas

Re: Slovensko je krásné,

Aha, pán je znalec ;-). Bydlím tu rok a ničeho takového jsem si nevšiml o nic víc, než v Česku. Míra debilů je stejná a jestli jste uvedl "povýšenost", rozhodně se týká víc Čechů, než Slováků.

Co se nacionalismu týče - nepleťte si určité národní uvědomění a hrdost s nacionalismem. To je v obou zemích stejná sebranka. Že Češi nejsou pyšní na svoji zem je jen a jen jejich vina...

Se službami je to horší, o tom žádná :-).

Zdravím.

0/0
5.11.2010 10:22

wercza

Článek hezký,

což o to, akorát momentálně trochu mimo... Všude celkem dost sněhu, nejsou vidět značky, řetězy jsou pod sněhem. Měli jsme o víkendu v plánu Stezku orlů, nehrozilo, půl metru až metr sněhu....:-/

0/0
10.9.2010 14:10

Neumětel

Roky jsem jezdil na Slovensko

ale s tím je konec. Příroda krásná, ale to už dnes, kdy je lehce dostupná celá Evropa, nestačí. Mizerné služby, otrávený personál hotelů a restaurací, k tomu přemrštěné ceny.

.

Takže pro mě už Slovensko není, je mnoho jiných krásných hor, kde jsou příjemní lidí, dobré ceny a kvalitní služby. Jeslti se Slovensko ještě někdy vzpamatuje, možná mu dám šanci.

0/0
9.9.2010 11:17

mighty

foto

Nechci Vám do toho mluvit, ale foto s popiskem Mengusovská dolina je ve skutečnosti Malá Studená Dolina. Ale jinak hezký článek.

0/0
7.9.2010 23:14

superkutil

Na Slovensku jsou úžasná a opomíjená místa...

Jezdím na Slovensko už přes 25let a vždy najdu nové a krásné místo. Samozřejmě že velmi často jezdím do Slovenského ráje, Nízkých a Vysokých Tater, Ale i na Oravu, do Roháčů, na Fatru, do Slovenského krasu, do Chočských vrchů, k Sulovu, na Polanu, na Muráň, do Belanek, do Beskyd, do Karpat atd. Bohužel si Slováci neumějí svých přírodních krás vážit a neumí těžit z turistického ruchu. Navíc jsou Slováci líní a tak v posledních letech investují na Slovensku spíše cizinci než místní, kteří nejvýš dokáží rýžovat na parkovném nebo atrakcích. A investice cizinců spíše přírodu ničí (megalomanské aquaparky a hotely). Navíc Slovensko zaplavují paraziti z Polska, kteří nemají k přírodě vztah a vše akorát zničí. Bohužel se podobně Poláci chovají i v Českých horách, společně s Němci a Holanďany.

0/0
7.9.2010 22:18

tomasww

Re: Na Slovensku jsou úžasná a opomíjená místa...

Bohužiaľ, je to tak. Aj mne je z toho smutno, no je to definitívne v ľuďoch. Keby to bolo naopak a ČR by bola na Slovensku, tak by ste určite boli navštevovaní, pretože sa viete predať. U nás je to tak, že každý sa snaží byť milionárom za 5 minút a k tomu všeobecne platí, že čo nie je moje, to ma nezaujíma, poprípade treba rozkradnúť, ak sa dá. Keďže nežijem na Slovensku, všímam si pri každej návšteve všetko vôkol a snažím sa kochať krásami prírody a ľudí. Naposledy som bol naozaj milo prekvapený, dokonca som sa nestretol ani s jedným negatívnym chovaním, všetci sa snažili predať a boli milí... Žeby to bol prvý náznak zmeny? Dúfajme! R^

0/0
7.9.2010 23:30

yanoshick

Re: Na Slovensku jsou úžasná a opomíjená místa...

Preto ja chodím na dovolenku do ČR, som cykloturista, dva týždne v penzióne a obídem okolie. Vysočina u Jihlavy, Šumava okolo Hartmaníc alebo Orlické hory. Kvalita služieb, cena  a ochota ľudí sa nedá so Slovenskom, bohužiaľ, porovnať. Poznám aj Tatry, ale vždy, keď to skúsim, som hlboko sklamaný.

0/0
8.9.2010 9:35

Mr. Datel

Re: Na Slovensku jsou úžasná a opomíjená místa...

Mně docela vyhovuje, že tam nejsou postavené turistické capiny, pač tam tudíž nikdo není. Letos vandr ve Strážovských vrších - jediní turisté byli potkáni v Súľovských skalách nad Súľovem, jinak pouze dva houbaři poblíž dědiny. Paráda, klid.

0/0
8.9.2010 11:48

superkutil

Re: Na Slovensku jsou úžasná a opomíjená místa...

Ano, ty méně známé nebo malé ještě nejsou v zájmu investorů a pijavic. Ale třeba Slovenský ráj, to začíná být šílené. Služby žádné (chatky v Podliesoku s nefunkční teplou vodu, často vykradené s dírami ve zdi ale ceny vysoké, hospoda na Kláštorisku se trochu vylepšila, ale do nedávna to bylo stejné jak před 20lety, ale ceny desetijásobné) ale rejžuje se na všem. Na parkování, na vstupném, na vysokých cenách jídla. Slovensko jsem měl rád pro to, že zůstávalo tak jak bylo před 20-30lety, nic se tam nezměnilo, příroda zachovaná a služby jsem nepotřeboval. Ale teď je tam nárůst turistů, ceny po zavedení € se výrazně zvýšily, ale služby žádné. Cena za lanovku z Jasné pod Chopok (dříve vedla lanovka až na vrchol, dnes vede jen na úbočí kopce) je 320Kč! Slováci přišli na to, že se dají turisti oškubávat. Za parkování podle silnice vybírají parkovné ale parkuje se ve škarpě. Pokud nebude situaci slovenská vláda regulovat a nezavede přísnou ochranu přírody, tak ji ty rádoby podnikavci zničí.

0/0
8.9.2010 22:00

Mr. Datel

Re: Na Slovensku jsou úžasná a opomíjená místa...

Já vím, Bohumile, já vím. Tatry, Sl. Ráj a část M. Fatry - nebrat.

0/0
9.9.2010 16:02

wIadin

ano pěkné

ale po zkušenostech už bych dal raději přednost třeba italským horám, kde je opravdu liduprázdno a vesměs bez ochranářské buzerace.

0/0
7.9.2010 17:17

Vaklaf

Re: ano pěkné

Naopak - jezdím každoročně do Vysokých Tater - není zde jazyková bariéra, příjemní lidé, krásná příroda, špičkové značení horských stezek, aj.

A k té buzeraci - chovat slušně by se návštěvníci čehokoliv měli snad slušně všude.

0/0
7.9.2010 19:18

honza83

Re: ano pěkné

Tak ohledně příjemných lidí - záleží, na koho natrefíš, v Alpách se k tobě chovají všude dobře, na Slovensku v privátech taky v pohodě, ale v restauracích, penzionech a hotelích je to občas hodně špatné. A ohledně buzerace - pokud ti přijde v pořádku, že !normální" turista nesmí šlápnout metr vedle stezky, zatímco ochranáři odhazují v NPR vesele vajgly, nechávají zanuté motory aut, mají nahlas puštěná rádia v autech či vodí známé do míst, kam oficiálně nikdo nesmí - tak máš pravdu, jen já s tímto přístupem nesouhlasím. Proto když už do hojně navštěvovaných lokalit na Slovensku, tak takřka výhradně jen privát a odzkoušené restaurace, případně někam, kde moc lidí nechodí či aspoň nejsou na hřebenech chaty, lanovky apod. (stačí i Roháče - lidí sice dost, ale chaty na hřebenech žádné).

0/0
9.9.2010 20:24

honza83

Pár klidnějších návrhů

V. Tatry: T. Javorina - Javorová dolina - Sedielko - Téryho chata - Hrebienok (lidi potkáte až od Téryho chaty), Slovenský ráj: Sokol - V. Sokol - Glacká cesta - Občasný prameň - Havrania skala - Stratenský kaňon - Stratená, Západné Tatry: Zverovka - sedlo pod Osobitou - Lúčna - Rákoň - Zverovka (případně opačným směrem), Malá Fatra: Terchová - Sokolie - sedlo Príslop - Baraniarky - Kraviarske - sedlo Bublen - V. Kriváň - Snilovské sedlo - Vrátna a jako bonus na závěr Chočské vrchy: Prosiek - Prosiecká dolina - Svorad - Prosečné - Oblazy - Kvačianská dolina - Kvačiany. Kromě první túry lze vše absolvovat bez problémů i v současnosti.

0/0
7.9.2010 16:12

honza83

Většina túr je hodně profláklá

Snad až na Kôprovský štít (nikoli Koprovský) chodí všude davy lidí i v září, na těchto túrách si člověk opravdu příliš klidu neužije). U Kôprovského štítu bych navíc volil přechod ze Trí studniček a nejít stejnou cestou tam i zpět. A Balíkovské sedlo opravdu neexistuje a skanzen neleží v Zuberci, ale v lokalitě Brestová a Monkova dolina je jednosměrná! A dolina Kežmarskej Bidlej vody také neexistuje. A psát tento článek letos je přinejmenším zvláštní, když v Tatrách leží až metr sněhu.

0/0
7.9.2010 13:34

Radek-333

Re: Většina túr je hodně profláklá

"Snad až na Kôprovský štít (nikoli Koprovský) chodí všude davy lidí i v

září, na těchto túrách si člověk opravdu příliš klidu neužije"

Musíte si přivstat a vyrazit již před 6:00. Většina lidí pěkně vyspává vyráží až po 8:00. Navíc pokud jste vyzicky zdatný a na horách se umíte pohybovat, tak ušetříte asi 1/3 času oproti na mapách udávaným dobách. Na vrcholcích si pak nerušeně užijete i několik hodin, než se dovlečou ostatní turisté...

0/0
7.9.2010 13:40

myskamys

optimalni

Vazena redakce,

 muzete mi prosim vystupnovat pridavne jmeno "dobry"?

Potom treba pochopite, proc je nesmysl psat patvar "nejoptimalnejsi" ....

Korektura je nadavka?Rv

0/0
7.9.2010 11:29

Banned_User

Blíkovské sedlo

Autor se štítí Baníku? ;-D

0/0
7.9.2010 9:52

tappat

sucha bela je klasika

rozsutec je uzasnej, ale tusim, ze je tam nejaky casovy omezeni kvuli vzacnym kytkam. Jeste bych tam pridal prielom hornadu. To taky stoji za to projit - je to vylet na cely den ale rozhodne si ho nenechte ujit.

0/0
7.9.2010 9:01

Pes Jonathan

Re: sucha bela je klasika

Prielom Hornadu i Sucha Bela jsou pekne, ale opravdu "klasicke" trasy. Na muj vkus hodne prechozene. Proto radeji jdu dal do hor, Velky i Maly Kysel jsou krasne tury a byvaji zpravidla prazdnejsi.

0/0
7.9.2010 13:34

Voskovka

Super,

všechno znám a doporučuji, ale ne v září 2010 - odkaz - www.hzs.sk , 31.8. umrzli 2 amíci na Gerlachu a z Baníkovského sedla v neděli horská služba zachraňovala 2 Čechy - Ve Vysokých a Západních Tatrách je dnes 3. stupeň lav. nebezpečí. Smutné, ale je to tak;-(

0/0
7.9.2010 8:59

postul3

Re: Super,

Co je smutnýho na tom, když je ve velehorách v září sníh? V Tatrách jsem zažil sněžění a mráz i v srpnu

0/0
7.9.2010 9:52

postul3

Re: Super,

A pokud jde o ty dva mrtvý - za blbost se platí. Na horách to platí víc než kdekoliv jinde

0/0
7.9.2010 9:54

cport

Re: Super,

do Tater jezdime vzdyv  zari a vsem to doporucuji.  Jen letos asi ne bez predchoziho overeni podminek - letos je to proste extrem - nad hranici lesa snih, lavinove nebezpeci. Ted je tam holt potreba zimni vybava. Jestli to trosku sleze, jedeme tam v rijnu :-)

0/0
7.9.2010 10:56

doděna

Balíci

To jsou teda Balíci....

0/0
7.9.2010 8:47

hugo.tom

"balíkovské sedlo"????

autor snad myslel Baníkovské sedlo ;-D odvozené od hory Baníkov. Docela náročná tůra, jednou mě tam zastihla začátkem září sněhová vánice. Ale Západní tatry doporučuji, je to jedna z nejkrásnějších části Tater a návyková ;-)

0/0
7.9.2010 8:01

fifi_x

Re: "balíkovské sedlo"????

To písal asi nejaký Tatár - najviac ma pobavilo "Dolinou Kežmarském Bidlem vody". ;-D;-D;-D;-D

0/0
7.9.2010 8:30

corky

Re: "balíkovské sedlo"????

spíš bych řekl, že jsou na vině automatické opravy českého Wordu a v rychlosti dělaná korektura. Ale jinak super článek a navíc bezva fotky....

0/0
7.9.2010 14:19

yanoshick

Re: "balíkovské sedlo"????

Přesně. Správně má být:

"po modře značené trase vedoucí dolinou Kežmarskej Bielej vody." 

0/0
8.9.2010 9:39

hugo.tom

Re: "balíkovské sedlo"????

jak jsem koukal na informace horské služby nad 1800 mnm 50 cm sněhu nad 2000 mnm až 100 cm. Vždycky jsem tam byl právě v termínu konec srpna začátek září a počasí super. Ale letos bych to asi nevychytal jak koukám.

0/0
7.9.2010 14:38

Diskuzní kovboj

Hezké

fotky, děkuji za inspiraci R^

0/0
7.9.2010 7:43

Lynn

krásné tůry, hrozná čeština

Tůry pěkný, ale "skopce" se mi dobře nepůjde;-)Rv

0/0
7.9.2010 7:27

nakej_nick

Re: krásné tůry, hrozná čeština

Přidávám se. Krásné hory, dobré tipy i článek - ale nejsem si jist, zda tam mám opravdu vyrazit v nejnejlepším období.

0/0
7.9.2010 7:32

hugo.tom

Re: krásné tůry, hrozná čeština

jestli autor nešel se skopcem (beranem) ;-D

0/0
7.9.2010 8:04

doděna

Re: krásné tůry, hrozná čeština

Opravdu, s kopce se chodí hůře a v Roháčích doslova.Škoda že vymleté cesty často nikdo neupravuje.

0/0
7.9.2010 8:53

Voskovka

Re: krásné tůry, hrozná čeština

Doporučuji teleskopické hůlky a bandáž kolen..

0/0
7.9.2010 9:00

hugo.tom

Re: krásné tůry, hrozná čeština

tak v horách nemůžete počítat, že tam bude vydlážděný chodníček, vždy je potřeba pevná kvalitní obuv a opatrnost.

0/0
7.9.2010 10:03

doděna

Re: krásné tůry, hrozná čeština

To beru, ale pak ať nepíší o pohodlné cestě s kopce ! To by mohlo někoho zmást.

0/0
7.9.2010 11:00

Najdete na iDNES.cz