Kde i dospělí znova používají citoslovce. Německý Legoland dostane každého

aktualizováno 
Legolandem se na kontinentální Evropě mohou pochlubit jen dvě místa, dánský Billund a pro nás o poznání bližší německý Günzburg. A právě ten je ideální destinací pro jakýkoli prodloužený víkend od jara do podzimu. Vyžijí se tu všechny věkové kategorie.

Vstup do areálu v německém Legolandu. | foto: Zuzana Fojčíková, iDNES.cz

Prst ostře napřažený vpřed a radostné jééé. Asi je mi znova dvanáct a tímhle gestem se snažím přilákat všechny okolo k tomu, aby spolu se mnou obdivovali obřího mistra Yodu složeného z kostiček lega. V německém Legolandu se běžně z dospělých stávají děti, takže se nad tímto výjevem nikdo nepozastaví.

Fotogalerie

A děti? Ty zase velmi těží z výhody svého vzrůstu, takže lépe v modelech měst a pamětihodností odhalují i ty sebemenší detaily. 

„Hele mami, támhle za oknem stojí paní, vidíš,“ snaží se do své perspektivy vtáhnout dospěláka jedno z nich. Musí při tom mít nekonečnou trpělivost, protože matce chvíli trvá, než se v tom složitém mikrosvětě zorientuje.

Všechno je tady dotaženo do nejmenšího detailu. A spousta věcí opravdu jen pro ty pozorné. Třeba tlačítka, s jejichž pomocí se dají ovládat některé prvky lego mikrosvěta. 

Zmáčknete a model balonu se vydává vzhůru, jinde se zase rozjedou vlaky. A pobaví i záchranná operace na skále, kdy se záchranářskému stroji opravdu točí vrtule. Už tady se dá hodiny a hodiny bloumat a zkoumat každičký detail a drobnost.

Legoland toho samozřejmě nabízí o poznání více. Svět atrakcí, kde se stoprocentně vyřádí malí i velcí. Je libo lítat hlavou dolů nebo aspoň v náklonu ve výšce 22 metrů? Není problém, zážitek zajistí atrakce zvaná Flying Ninjago.

Jestli jste zase odjakživa fanoušky horských drah, tady můžete vyzkoušet hned tři. Jednu menší v tematickém světě středověkého hradu nazvaném Knights Kingdom a pak tu, jež má nejvyšší bod ve výšce 18 metrů a jmenuje se The Great Lego Race.

Sjezd vodopádu v německém Legolandu.

Sjezd vodopádu v německém Legolandu.

Lego stavby v německém Legolandu.

Lego stavby v německém Legolandu.

„Jsem ze Španělska,“ hlesne vedle mě paní, když společně usedáme do minivozítka pro čtyři na této atrakci. „No bezva, aspoň budeme křičet mezinárodně,“ projede mi bleskově hlavou, ale to už si to šineme nahoru na nejvyšší bod, bod zlomu.

Stihnu se ještě otočit na kamaráda, zakřičet, že za to ho jistojistě zabiji a pak už „aaaaaaa“. Vozítko se řítí po kolejích dolů a setrvačnost ho jako nic vystřelí na další vrchol dráhy. Ještě, že jízda má jenom jedno kolo. Když po chvilce vystoupím, říkám si, že bych snad jela znova. Nemáme však čas stát znovu zhruba patnáctiminutovou frontu, utíkáme totiž za dalšími lákadly.

Řítit se tady totiž dá i v loďce z vodopádu. Je úplně jedno, jestli sedíte vepředu, uprostřed, nebo vzadu. Voda si vás stejně najde a tak je potřeba počítat s tím, že z atrakce odejdete tak trochu mokří. Komu by to v příjemně teplém podzimním dnu vadilo. A kdyby náhodou ano, pro choulostivce tady mají připravené i pláštěnky.

Pokročilý ninja

A další atrakce na sebe nenechávají dlouho čekat. V nejnověji postavené Ninjago instalaci (ta je tady od roku 2017) jsme si mohli vyzkoušet ve 3D prostoru střílečku laserem, který se ovládá pohybem ruky nad ovládacími panely. Nám s kamarádem máchání moc nejde, ale třetí člen party zjevně nadání má, nasbíral zhruba třikrát víc bodů než my dva dohromady. Někdo ty videohry asi neflákal. I tak jsme všichni podle tabulek pokročilí ninjové. Rada pro rodiče menších dětí: laserové hledaní pokladů v Knights Kingdom je o poznání klidnější, bude tedy pro ně možná vhodnější.

Lego stavby v německém Legolandu.

Lego stavby v německém Legolandu.

Expozice Atlantida v německém Legolandu.

Expozice Atlantida v německém Legolandu.

O kousek dál se mohou návštěvníci ponořit do bájné Atlantidy, kde najdou více než dva tisíce ryb a víc než milion lego kostiček – mají tu z něj i ponorku. Děti si pak jistě nenechají ujít příležitost vlézt do miniakvárek a nechat se obklopit rybkami a rostlinami takřka na tělo.

Dostat se i dá i do zdejší minitovárny na Lego, kde vám ukážou, jak kostky vznikají a cestou ke vstupu si na panelech můžete přečíst leccos zajímavého o tomto barevném fenoménu. Věděli jste třeba, že jeho název se odvíjí od dánských slov „leg“ a „gotd“, což znamená „hraj si dobře“? 

Atrakce v německém Legolandu.

Hned vedle továrny se nachází atrakce, která připomíná kosmický simulátor. Power Builder je vlastně tak trochu poblázněná robotická ruka, která si s vámi bude zhruba dvě minuty pohazovat různými směry a v různých osách. A jsou to přesně ty precizně krokové pohyby, které znáte z obrázků z továren. Tady však v křesílku není díl, který je potřeba někam zapasovat, ale vy. 

Sama jsem atrakci nevyzkoušela, stačilo se mi na ni jen dívat. Ale kamarádi, kteří původně zvolili na pětibodové škále nejprve trojku a po mírném nátlaku obsluhy ji změnili ve čtyřku, se tvářili víc než spokojeně.

Mezi atrakcemi čas ubíhá jako divý, i když jsou to většinou „jen“ dvou až pětiminutové jízdy. Škarohlídi by řekli, že mnohdy strávíte více času ve frontě než při samotném zážitku. Ostatně i ty cedule k továrně jsou na budově hlavně proto, aby lidem pomáhaly krátit čas, pokud už tady v nějaké frontě uváznou.

Německo, Legoland, podzim 2019

Jenže pak stačí chvilka a samotná atrakce tu chvilkovou nepohodu hravě přebije. Jak již bylo zmíněno na začátku, toto je prostě ráj, kde si každý najde to své.

A tak jedna jízda střídá druhou, vy se ani nestihnete pořádně otočit a do zavření areálu zbývá jen pár minut. Vypravit se sem na méně než den nemá podle mého smysl. A i když jsem procházela branou ven, opět se ve mně ozvalo mé dětské já. Tentokrát to trochu ukřivděné, že si ještě „pořádně nepohrálo a už musí domů“.

Může se hodit

  • Areál je otevřený zhruba od posledního březnového či prvního dubnového týdne do prvního listopadového týdne. V zimě se sem tedy nedostanete.
  • U některých atrakcí je potřeba počítat s frontou na vstup, v našem případě téměř na konci sezony čekací doba nepřesáhla 45 minut. Při jejím vrcholu lze ve frontě strávit i dvě hodiny.
  • Fronta se dá se speciálním předplaceným odpustkem přeskočit, zvažte, jestli se vám to nevyplatí
  • Už záhy po otevření areálu jsou před ním velké zástupy lidí, a to i na konci sezony. V areálu se záhadně rozplynou. 
  • Pokud vás v areálu přepadne hlad, najdete tady stánky s občerstvením i několik restaurací. My jsme vybrali tu nabízející těstoviny i pizzu. Oběd i s pivem tady v přepočtu vyšel na 290 korun.
  • Vstup na drtivou většinu atrakcí je už v ceně vstupenky, připlácí se za opravdové rarity, jako je třeba závodění v hasičských vozech se stříkáním na cíl.
  • Myslí se tady i na nejmenší děti, jim je určena část se stavebnicemi Duplo. Tohle je taky zároveň jediná odpočinkovější zóna, kde se i s dětmi dá posadit na trávník a jen tak chvilku relaxovat.
  • Nejčtenější

Benátky postihly nejhorší záplavy za 53 let, voda stoupla ke dvěma metrům

Italské Benátky postihly nejhorší záplavy od roku 1966. Voda ve městě před půlnocí dosahovala výšky 187 centimetrů, za...

Tajemství Sovích hor. Tady nacisti vyráběli létající talíře

Hory na sever od Náchoda jsou už dlouho v hledáčku vojenských expertů z řady zemí. Ale cesta sem je hodně zajímavá i...

VIDEO: Tak to bylo těsné. Loď Braemar zdolala Korintský průplav

Je to doposud největší a nejdelší loď, která touto uměle vytvořenou úžinou proplula. A moc prostoru přitom neměla....

Premium

Tisíciletou vodu zkrotí nový přeliv. Úpravy Orlíku budou stát 1,5 miliardy

Před týdnem šest, nyní už sedm metrů vody chybí do loňské úrovně hladiny v orlické vodní nádrži. Od roku 2015, kdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vánoční trhy 2019. Za adventní atmosférou se můžete vydat i za hranice

Podzim je v plném proudu, ale Vánoce se už blíží. Stánky s adventními pochoutkami se v Praze objeví koncem listopadu,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

VIDEO: Tak to bylo těsné. Loď Braemar zdolala Korintský průplav

Je to doposud největší a nejdelší loď, která touto uměle vytvořenou úžinou proplula. A moc prostoru přitom neměla....

Neznámé maďarské pohoří Börzsöny je maďarským klenotem podzimu

Nekonečné listnaté lesy, které na podzim hrají krásnými barvami, a také docela členitá krajina – taková je vrchovina...

Osamělý sestup do Sněžné jámy patří k tomu nejlepšímu v polských Krkonoších

Velkou Sněžnou jámu znají čeští turisté především shora. Dechberoucí pohledy z okrajových srázů skýtají vyhlídky na...

Nejtěžší trek světa pokračuje. Snowman nás vede do liduprázdného Himálaje

Mezi vyznavači trekkingu má Snowman trek legendární pověst nejtěžší světové túry. Na téměř měsíc dlouhé trase...

Najdete na iDNES.cz