Zprávy staré až tři roky
Ministerský přehled není příliš přehledný. Namísto výběru států, kde cizincům právě v tuto chvíli hrozí nepodcenitelné konkrétní nebezpečí jako únos, vražda nebo terorismus, dostane český občan koktejl až tři roky starých zpráv - podívejte seZDE.
Jsou sice mezi nimi i důležitá varování, jenomže najít je může být problém. Jsou zastrčena mezi zprávami, které s bezpečností mnohdy nemají nic společného. To důležité můžete ve změti druhořadých informací lehce přehlédnout. A to i v případě, že se seznamem poctivě prokoušete až na stát, jehož návštěva vás potenciálně zajímá.
Země jsou řazeny abecedně jako individuální položky. Jeden stát se tak může objevit hned několikrát a pokaždé s jinými informacemi. Případné aktuální varování není na první pohled zřetelně odlišeno od jiných informací. Přitom třeba červená barva písma nebo blikající vykřičník by mohly výrazně pomoci.
Nepřehlednost seznamu lze ilustrovat na konkrétních případech.
Aktualita: Zimnice před dvěma lety
Jihoamerická Venezuela se v seznamu objevuje hned čtyřikrát. Poprvé jako doporučení necestovat do pohraničních oblastí z 16. 2. 2005, podruhé jako relativně aktuální rada, abyste si vzhledem k vnitropolitické situaci dávali dobrý pozor (13. 6. 2007), potřetí jako zpráva o otevření nového úseku silnice (15. 3. 2006) a počtvrté jako sdělení pro veřejnost o výskytu žluté zimnice (26. 10. 2005).
S troškou smůly můžete to jediné důležité varování z letošního června prostě přehlédnout. Ministerstvo si nedalo ani tu práci seřadit informace podle data.
Venezuela není jediná. Při cestách do Egypta ministerstvo informuje o přetrvávající hrozbě teroristických útoků (27. 4. 2006), dále připomíná jiná doporučení na stejné téma, "která byla zveřejněna dne 26. 7. 2005 a která jsou stále aktuální (4. 10. 2005)".
Poslední zpráva se věnuje prvnímu výskytu ptačí chřipky (21. 3. 2006). Trvá nebezpečí ještě? Které z nich? Terorismus? Ptačí chřipka? Nebo oboje? To se ze stránek úřadu nedozvíte.
Podvodníci s prací i pozemky ve Varšavě
S výběrem témat si v Černínském paláci také příliš hlavu nelámou.
Kromě skutečně vážných varování se sem dostaly i výše zmíněné falešné pracovní inzeráty (Španělsko 9. 11. 2006), úryvek z cestopisu ("sezona dešťů dramaticky vrcholí", Kostarika 23. 10. 2007), ekonomické zpravodajství ("slevy z cen pronajatých pozemků pod obytnými budovami ve Varšavě", Polsko 25. 9. 2006.), a dokonce otcovské rozjímání českého velvyslanectví v Londýně, že ne všichni Češi, kteří jezdí do Velké Británie za prací na slepo bez přípravy, práci najdou (27. 7. 2007).
Aktuálnost nehraje žádnou roli. Sekci Obecná doporučení zahajuje upozornění českým občanům na ptačí chřipku z 22. února 2006.
Němci mají seznam na dvě kliknutí
Řídkou českou polévku můžete porovnat se stránkami německého ministerstva zahraničí. Už po druhém (!) kliknutí z hlavní stránky se dostanete na tabulku cestovních výstrah tak, jak mají vypadat: stručné, hutné, aktuální. Stačí se podívat a víte.
Němci varují před sedmi nebezpečnými zeměmi (Haiti, Afghánistán, Kongo, Libanon, palestinská území v Izraeli, Irák a Somálsko).
Po rozkliknutí příslušného státu se dostanete na podrobnější informace, ale varování před cestou je v záhlaví u každého článku - od dopravní situace po zdravotnictví.
Somálsko
Američané pravidelně aktualizují
Američané jdou ještě dál. Na seznam nebezpečných zemí vede link rovnou z domácí stránky ministerstva zahraničí.
Poněkud obsáhlejší výčet sice obsahuje hned 28 států, ale za tím je problematická americká zahraniční politika. Ovšem i stránky se starším datem vložení jsou aktualizovány.
Například nejstarší položka - Somálsko - se na seznamu objevila 6. května 2006, ale v záhlaví stránky visí lišta, které denně potvrzuje, že příslušné informace jsou stále platné.
Nebezpečné země
Seznam na stránkách českého ministerstva nevypadá na to, že by někdo aktuálnost údajů kontroloval.
Varování nejtěžšího kalibru patří Afghánistánu a Iráku. Všechny ostatní země (včetně skutečně "horkých" území Barmy, Haiti, Etiopie, Libanonu, Nigérie, Pákistánu, palestinských území, Somálska, Súdánu a Zimbabwe) ministerstvo bere jako potenciálně problematické, ale místo jednoznačného varování vydalo pouze doporučení ke zvážení cesty.
Bohužel někdy není zřejmé, jestli jsou vůbec ještě platná vzhledem k datu vydání. Jak je to třeba se Srí Lankou, u které visí úřední varování z 27. ledna 2006?
Oddělit tyto informace od balastu trvá přes hodinu. Nehraje se však jen o čas. Například cestovatel do Somálska může pouhé doporučení brát jako důkaz toho, že je všechno v pořádku. Což se v tomto případě jeví jako hrubé podcenění situace.