Island: země, kde déšť nepadá shůry

  10:00aktualizováno  10:00
Déšť tady nikdy nepadá shůry, ale láme gravitační zákony. Pod prapodivnými úhly se řítí z boku a nezřídka i rovnou ze spodu. Na rozdíl od ostatních koutů světa se tu pohybuje přímo kosmickou rychlostí. Píchá, bodá, fackuje, zmrazuje a dere se na kůži sebemenší škvírou v oděvu. Výjimečně hladí.

A třikrát za den se přemění ve sníh a zase naopak.

Tato země neví, co je to bezvětří. Vítr, to je na Islandu prostě vzduch a vzduch je zase vítr.

Slunce tu svítí, ale nikdy tak, jak jsme zvyklí v našich zeměpisných šířkách. Nikdy nespaluje.

Moře nezná odpočinku. Je divoké a jeho vlny bombardují sopečné pláže černé jako uhel. Je studené jako dotek smrti, ale navzdory dalekému severu nezamrzá. Může za to teplý Golfský proud. O to větší království ledu panuje přímo na pevnině.

Největší ledovec na Islandu, Vatnajökull, co do velikosti hravě strčí do kapsy nejmohutnější ledovce pevninské Evropy. Jak divoké jsou živly nad zemí, takové jsou i pod ní. Island připomíná "prazemi", tuto Zemi před miliony let, když byla neklidná a bouřlivá a ze dne na den měnila svou tvář.

Voda na Island dopadá, omývá ho, ale také z něj tryská. Těžko najdete zemi s tak velkou koncentrací divokých pramenů, bystřin a vodopádů na kilometr čtvereční. Zvlášť vodopády jsou impozantní. Ten největší z nich, Gulfoss, je divem světa, místem, kde Země pukla a do jejího nitra padají miliony litrů vody.

Při trekkingu v Duhových horách na Landmannalaugaru se poutníkovi pod nohama doslova hýbe zem. Kolem to syčí a bublá, jako by podzemí ukrývalo trpasličí doly Morie. Horké sirné výpary se v mystické sopečné krajině derou na povrch a vytrvale taví sníh. V přírodních horkých jezírkách v údolí se dá plavat i v té největší zimě.

Na jiných místech se nitro země dobývá na povrch ještě důrazněji v podobě gejzírů. Na znovuprobuzení čeká na Islandu i mnoho sopek, aby přidaly další dávku do nekonečných rozdrásaných lávových polí. 
 

Procházka po Islandu


Villa Höfdi

VILA HÖFDI
V této skromné bílé vile pár metrů od moře uprostřed Reykjavíku se uskutečnilo v polovině osmdesátých let historické setkání vůdců západního a východního bloku. Tady si potřásli rukama Ronald Reagan a Michail Gorbačov, a zahájili tak novou éru světových dějin.


 


Modrá laguna

MODRÁ LAGUNA
Místo, odkud geotermální elektrárna zásobuje hlavní město Reykjavík teplem i teplou vodou. Navíc je tu i jedno z nejoblíbenějších rekreačních středisek Islanďanů - horké termální koupaliště s léčivým bahnem.

 

 


Strokkur

STROKKUR
Jedna z největších turistických atrakcí Islandu. Gejzír v oblasti "Gejzír" stříká v intervalech 10 až 15 minut horkou vodu až desítky metrů vysoko. Všude kolem jsou další bublající a stříkající prameny.

 

 


Vodopád Gulfoss

VODOPÁD GULFOSS
Vodopád Gulfoss je temný, obrovský, mystický a děsivý. V zimě vodní tříšť zamrzá a vytváří ledový krunýř až stovky metrů v jeho okolí.

 

 

 


Skógafoss

SKÓGAFOSS
Tak impozantně končí kaskáda vodopádů řeky Skóga, která stéká z hor na jihu Islandu v oblasti ledovce Myrdalsjökull. Cesta z vesničky Skógar od moře proti proudu průsmykem Fimmvörthuhlás mezi ledovci až do Thórsmörku patří ke zlatým hřebům putování po Islandu.

 

 

DUHOVÉ HORY
Jedním z nejhezčích výletů je cesta autobusem do Duhových hor na Landmannalaugar. Nad pustou krajinou ční snad nejslavnější činná sopka, Hekla (1491 m n.m.). Jedna ze zastávek je na Hrauneyjaru, poslední základně na cestě do vnitrozemí. Landmannalaugar leží uprostřed barevných hor. Odtud se dá jít na výlety, koupat se v termálních jezírkách.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Jak se tam dostat
Trajektem z Dánska nebo letecky. Můžete využít například služeb CK Periscope Skandinávie (www.periscope.cz, tel: 542213348), která se u nás na Island specializuje.

Co tam dělat
Kromě nádherných pěších či cyklistických túr a výletů divočinou se vyplatí i vyjet pozorovat velryby, vypravit se s průvodci na ledovec, zkusit rafting a navštívit termální lázně Modrá laguna. A prohlédnout si "nejmenší" evropskou metropoli - Reykjavík (178 000 obyvatel).

Co si přivézt
Island je proslavený výrobky z čisté vlny (svetry, čepice, rukavice) a vynikajícími sušenými a uzenými rybami.

VILA HÖFDI. V této skromné bílé vile pár metrů od moře uprostřed Reykjavíku se uskutečnilo v polovině osmdesátých let historické setkání vůdců západního a východního bloku. Tady si potřásli rukama Ronald Reagan a Michail Gorbačov, a zahájili tak novou éru světových dějin.

SKÓGAFOSS. Tak impozantně končí kaskáda vodopádů řeky Skóga, která stéká z hor na jihu Islandu v oblasti ledovce Myrdalsjökull. Cesta z vesničky Skógar od moře proti proudu průsmykem Fimmvörthuhlás mezi ledovci až do Thórsmörku patří ke zlatým hřebům putování po Islandu.

STROKKUR. Jedna z největších turistických atrakcí Islandu. Gejzír v oblasti "Gejzír" stříká v intervalech 10 až 15 minut horkou vodu až desítky metrů vysoko. Všude kolem jsou další bublající a stříkající prameny.

MODRÁ LAGUNA. Místo, odkud geotermální elektrárna zásobuje hlavní město Reykjavík teplem i teplou vodou. Navíc je tu i jedno z nejoblíbenějších rekreačních středisek Islanďanů - horké termální koupaliště s léčivým bahnem.

Vodopád Gulfoss je temný, obrovský, mystický a děsivý. V zimě vodní tříšť zamrzá a vytváří ledový krunýř až stovky metrů v jeho okolí.

Komplex "Modrá laguna". Geotermální elektrárna a zároveň termální bazény uprostřed lávové krajiny v západní části Islandu jsou jednou z hlavních turistických atrakcí ostrova.

Autoři: ,

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Čína uzavřela Tibet cizincům, bojí se nepokojů při výročí povstání

Fotograf Kevin Frayer z Getty Images fotil každoroční shromáždění tibetských...

Čínské úřady zakázaly cizincům vstup do Tibetu a začnou je tam znovu pouštět až začátkem dubna. Zákaz potvrdily...

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Najdete na iDNES.cz