Ischie: S houserem na perlu Středomoří

  13:27
Stačí hodinová plavba trajektem z Neapole a člověk se ocitne v úplně jiném světě. Spousta zeleně, členité pobřeží, nepřeberné množství teplých pramenů. Vítejte na italské Ischii, největším ostrově Neapolského zálivu, který láká statisíce lidí z celého světa svými horkými lázněmi.
Příznivé klima zaručuje ostrovu věčnou zeleň.

Příznivé klima zaručuje ostrovu věčnou zeleň. | foto: Michal ŽákiDNES.cz


Nezapomenutelný zážitek nabízí už samotná cesta na "perlu Středomoří", jak se Ischii přezdívá. Letadlo se pomalu snáší k Neapoli, která se krčí pod majestátným Vesuvem.

Pak se stačí jen proplést úzkými uličkami města do přístavu (případně můžete zvolit poklidnější cestu po dálnici). A zbývá půvabná zhruba hodinová plavba vstříc sopečnému ostrovu.

První zmínky o Ischii pocházejí ze čtvrtého tisíciletí před Kristem a od té doby byl ostrov svědkem mnoha zvratů. V průběhu věků museli jeho obyvatelé čelit bezpočtu výpadů.

Dobyvatele střídali piráti. "Přes Ischii směřovaly v podstatě všechny útoky na Neapol," vysvětluje mi Rocco, který zde strávil celý život. Po rozených obchodnících Féničanech na ostrov během staletí vtrhli například Vandalové, Saracéni či Normani.

Právě dobyvatelům a desperátům ale ostrov vděčí za jednu ze svých nejúchvatnějších pamětihodností- Aragonský hrad.

Aragonský hrad je nejvýraznější dominantou Ischie.

Romantická pevnost z 15. století, tyčící se na malém ostrůvku u obce Ischia, byla nejen bezpečným útočištěm pro tisíce obyvatel, ale i místem duchovního rozjímání (součástí rozsáhlého komplexu byl i klášter). Ironií osudu zřejmě je, že pevnost dal zbudovat právě jeden z lupičů - Alfonso Aragonský.

Pohnutou historii připomínají i strážní věže, které měly včas varovat obyvatele před nájezdy pirátů, kteří zde byli častými hosty. Po Francouzích a Britech bylo posledním okupantem nacistické Německo .

Aragonský hrad ale v žádném případě není důvodem, proč na Ischii ročně míří statisíce lidí. Ti tu vyhledávají něco úplně jiného - horké prameny a blahodárné bahno. Ostatně právě kvůli léčbě bolestí zad (ischiasu), kožních či gynekologických problémů si ostrov získal světovou proslulost.

Místní se rádi chlubí slavnými návštěvníky jako byla například Brigitte Bardot, či Tom Cruise. Rádi sem prý jezdívají i Karel Gott či Václav Havel.

Poseidon by se divil
Léčivou sílu ostrovu dodává jeho sopečný původ. Právě ten může za zhruba stovku horkých i studených pramenů. Ischiánci umějí darů přírody náležitě využít.

Takřka každý hotel nabízí lázeňské služby, takže pohodlnější návštěvníci nemusejí takřka opustit dveře hotelu. Zájemci o léčebné procedury ale musejí podstoupit lékařskou prohlídku, kterou si místní rádi nechají dobře zaplatit.

Vyhlášené jsou i místní bahenní koupele a zábaly k nimž místní využívají vulkanickou hlínu smíchanou s minerální vodou.

Na ostrově rovněž funguje několik termálních parků. Největším z nich jsou Poseidonovy zahrady, ležící nedaleko obce Forio. Dvě desítky bazénů nabízejí léčivé prameny o teplotách mezi 15 a 40 stupni Celsia.

Celé Poseidonovy zahrady jsou schované mezi skalní stěnou na jedné a písečnou pláží na druhé straně. Trochu kýčovitou malebnost doplňují vodopády a palmy. Za celodenní dovádění v teplých pramenech se platí asi 25 eur a neměli byste si zapomenout osušku a koupací čepici.

Poseidonovy zahrady nabízejí rozmanité možnosti termálního koupání.

Blahodárnou sílu přírody lze okusit i venku a zadarmo. Klasickým příkladem je malá pláž Sorgeto. Horká voda zde vyvěrá přímo do moře. Výprava za teplem však stojí trochu námahy a zájemci musejí zdolat zhruba dvě stě schodů k hladině moře.

Jiné pláže lze označit za parní lázně. "Ideální místo pro piknik. Stačí zahrabat kuře do horkého písku a za dvě hodiny ho máte upečené," hodnotí Češka Martina, která zde žije posledních deset let.

Věčně zelená Ischie

Ischia je sopečného původu. Rozloha 46 km2 z ní činí největší ostrov Neapolského zálivu. Obývá ji 60 tisíc Ischiánců, ale v sezoně se počet obyvatel několikanásobně zvyšuje. Díky přívětivému podnebí se místní lidé mohou těšit v každé roční době z bohaté zeleně. V zimě se průměrná teplota pohybuje kolem 10 °C, v létě se pohybuje kolem 25 stupňů. Nejteplejším měsícem v roce je srpen, kdy meteorologové zaznamenali dlouhodobý průměr 29 °C.

Jak se tam dostat:
Z Prahy odlétá dvakrát týdně pravidelná linka do Neapole. Z tamního přístavu se lze za hodinu dostat na ostrov. Dopravu na Ischii obstarává několik autobusových linek. Jízdenka vyjde na 1,50 eura. Lze si pronajmout i skútr či auto, ale každý se musí připravit na úzké silnice a poměrně hustý provoz (vůbec se nezabývejte tím, že na vás někdo troubí - patří to k místnímu koloritu).

Hurá do Pompejí
Pokud vás omrzí léčebné procedury, neváhejte a vyrazte za poznáním. Zavítat můžete například do nejmenší obce na ostrově Lacco Ameno. Ve zdejším muzeu najdete řecké vykopávky, na pobřeží pro změnu pozoruhodný útvar ve tvaru houby - Il Fungo. Legenda praví, že se před lety při jedné z erupcí místní sopky skutálela z vrcholu ostrova až do moře. Zbytek dokonala mořská voda a vítr.

Našinec se ale erupce nemusí bát - sopka naposledy místní pozlobila v roce 1883 a nepřímo to připomíná přístav Ischia Porte, který leží přímo v někdejším kráteru. Zdatnější výletníci mohou vyrazit na zteč vrcholu Monte Epomeo, který se tyčí necelých osm set metrů nad hladinou moře.

Pohled z vrcholu Capri stojí za vidění.

Poměrně blízko je to lodí z "perly Středomoří" nejen do slavných Pompejí, ale i na jejího menšího bratříčka - ostrov Capri. Ten si rovněž zamilovala řada slavných osobností. Filmové fanynky tak mohou s trochou štěstí narazit například na George Clooneyho či již zmiňovaného Toma Cruise. Skvělý zážitek nabízí i výlet lanovkou na nejvyšší bod ostrova.

Co si dát dobrého

Náročný den lze zakončit v některé z nepřeberného množství pizzerií či rybích restaurací, které nabízejí řadu darů moře. Vyhlášenou místní pochoutkou je bruschetta - topinka z česnekového chleba s rajčaty, bazalkou a olivovým olejem.

Dobrou večeři je nejlepší spláchnout místním lahodným vínem. Nebojte se opustit hlavní turistické promenády a zabočit do některé z vedlejších uliček. Odměnou vám může být místní vinárnička, která nabídne výjimečný zážitek.


reklama

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Největší archeopark Maďarska okouzlí nádhernými antickými vykopávkami

Za časů římského impéria bylo nynější Maďarsko srdcem starověké Panonie. Její dávní kolonizátoři tam po sobě zachovaly četné stopy. K těm nejatraktivnějším patří pozůstatky antického města Gorsium,...

28. dubna 2025

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  26.4 14:46

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.