Oheň Španělska a led Islandu: kde se natáčelo finále Hry o trůny

  • 1
V půlce dubna vyběhl mezi diváky první díl poslední série legendární Hry o trůny. Filmaři z HBO za ni utratili kolem patnácti milionů dolarů. Kde se poslední scény z bitvy mezi rody Starků, Lannisterů, Targaryenů a Bílými chodci odehrávaly? Zmapovali jsme pro vás dosud známé či zveřejněné lokality.

Jak je u seriálu Game of Thrones (nebo česky Hra o trůny) dobře známo, každý člen velkolepé ságy je celkem lehce postradatelný a kdokoli může kdykoli zemřít. A stejně tak je to s lokalitami, kde se seriál od prvního dílu v roce 2010 natáčel. Jen málo z míst z první série se v dalších sériích opakuje.

Většina lokalit, kde se osmá série Hry o trůny natáčela, je podle serveru CNTraveller v Severním Irsku. Všechny interiérové scény filmaři natáčeli v největším evropském filmovém studiu Paint Hall ve čtvrti Titanic Quarter v belfastských městských loděnicích. A natáčela se tu i řada exteriérů, jako například scény z Králova přístaviště a záběry na Rudou baštu, kterou diváci viděli planout v ohni i pokrytou sněhem.

„Filmový štáb nechal pro závěrečnou sérii ve studiu vytvořit i přesnou kopii katolického kostela svatého Blažeje, který je klíčovou památkou chorvatského Dubrovníku,“ píše server.

Oficiální mapa lokalit, kde se velké finále seriálu Hra o trůny točilo, zatím bohužel zveřejněna není. Filmaři se zdráhají pustit do světa víc informací, než je třeba, protože lokality by mohly fanouškům Hry o trůny naznačit vývoj děje. Nicméně mnohé zpravodajské weby na některých místech zaznamenaly „čilý filmařský ruch“ i známé tváře legendárních postav. Kde se tedy určitě natáčelo?

Katolický kostel Svatého Blažeje v chorvatském Dubrovníku

Noční hlídka a Velká zeď Severní Irsko

V průběhu let se v Severním Irsku točily jak scény v Mourne Mountains z horké prašné krajiny Dothraků - domoviny národa kočovných bojovníků, tak i záběry z hustého lesa Godswoodu (místo, kde se nachází posvátný strom s obličejem na kmeni). 

Tentokrát se však Severní Irsko drží hlavní role ponurého severu. Veřejnosti nepřístupný vápencový lom Magheramorne na březích Larne Lough je již dlouho „základnou“ pro záběry z Černého hradu - sídla Noční hlídky - a také Velké Zdi - poslední obrany proti útočícím Bílým chodcům. Filmaři zde zainvestovali a vybudovali nepřehlédnutelné kulisy. Jedna z vápencových zdí lomu dostala bílou barvu, aby působila jako z ledu. 

Z jinak nepřístupného a velice bedlivě střeženého místa (štáb údajně hlídal i nebe nad lokalitou a na 800 metrů nepustil k místu drony) se ozýval ruch především v noci a podle fanoušků Hry o trůny se tu natáčela další velká bitva.

Filmový štáb při natáčení seriálu Hra o trůny v lomu Magheramorne Quarry na březích Larne Lough v Severním Irsku.

Zimohrad okolí Belfastu

Děj se opět točí i kolem Zimohradu (v originále Winterfell) - domova Jona Snowa a rodu Starků. Jejich sídlo se však během natáčení přestěhovalo ze středověkého hradu Castle Ward, který skýtá krásný výhled na Strangford Lough, dále na jih Irska. Pro tyto účely byl nově Zimohrad zbudován v Moneyglass severozápadně od Belfastu.

Toto místo bylo během natáčení finální osmé série opravdu velmi silně „zaneprázdněno“. Podle serveru CNTraveller zažili místní i herci 55 po sobě jdoucích rušných nocí plných výstřelů, když se tu natáčela největší bitevní scéna o hrad, kterou fanoušci uvidí v třetím díle poslední série.

Filmový štáb při natáčení seriálu Hra o trůny v severoirském Moneyglass.

Natáčelo se i v oblasti Saintfield jižně od Belfastu. Toto místo hostilo už velkolepou bitvu Bastardů v šesté sérii.

Někteří fanoušci a lovci fotek ze zákulisí Hry o trůny také zaznamenali natáčení scén se Zlovlky rodu Starků (český překlad originálního Direwolf), které se točily v Tollymore Forest Park v County Down. Na místě prý byli viděni sourozenci ze slavného rodu - Bran, Arya a Sansa Starkovi, píše deník The Standard.

Severoirský Národní park Tollymore Forest

Život za Zdí Island

Fanoušci Hry o trůny nemůžou být překvapení, že přituhuje. Věta „Winter is comming“ (Zima přichází.) zazněla v seriálu nesčetněkrát. S nastoupenou zimou zažil při natáčení nejvíc akcí Island, který se stal domovem pro scény odehrávající se na severu za Zdí.

V minulosti filmaři využívali spoustu míst po celém ostrově. Nejznámější lokací se stala jeskyně Grjótagjá na severovýchodě Islandu poblíž sopečného jezera Mývatn, kde si spolu užívali vášnivé chvilky Jon Snow a divoška Ygritte.

Jeskyně Grjótagjá na severovýchodě Islandu

Sídlo Noční hlídky se nachází na ledovci Svínafellsjökull, který je součástí parku Vatnajökull, a sám o sobě skýtá velký prostor pro aktivní dovolenou. Ovšem jen pro zkušené horolezce s dobrou fyzickou kondicí.

Epická bitva sedmé sezony lidí s Bílými chodci byla natáčena u nejslavnější a nejfotografovanější hory Islandu - Kirkjufell na severním pobřeží ostrova. A také na pláži s černým pískem Reynisfjara poblíž města Vík na jižním pobřeží.

Islandská pláž s černým pískem Reynisfjara
Hora Kirkjufell na severním pobřeží Islandu

Reynisfjara a Kirkjufell na Islandu.

Domov Daenerys Španělsko

Krátce se ve finální sérii objeví také Španělsko. V dřívějších sériích mohli fanoušci v digitálně upravených scénách rozpoznat především Sevillu, která ztvárnila zemi Dorne - domovinu rodu Martellů.

Poslední sezonu se pak ve Španělsku natáčel ostrov Dračí kámen (Dragonstone) - původní domov Daenerys Targaryen, tedy rodu Targaryenů. Jako perfektní lokalitu pro domov matky všech draků si filmaři vybrali dramatický poloostrov San Juan de Gaztelugatxe severovýchodně od Bilbaa.

Španělský poloostrov San Juan de Gaztelugatxe

Ve finální sérii Hry o trůny se filmaři vrátili i do zničeného římského amfiteátru Anfiteatro de Itálica v Santiponce poblíž Sevilly, který se objevil už v sedmé sérii jako stáj pro draky (dragonpit) v Králově přístavišti.

Anfiteatro de Itálica ve španělském Santiponce

Královo přístaviště Dubrovník

To nejlepší nakonec. Nejznámější skutečná lokalita seriálu Hra o trůny - chorvatský Dubrovník - se vrátí jako hlavní město Králova přístaviště (King’s Landing). Staré kamenné zdi tyčící se z moře a dokonale zachovalé chorvatské město udělaly filmařům už v minulých sériích výbornou službu, a tak není divu, že zde bylo v loňském roce spatřeno několik klíčových herců při natáčení.

Ne vše se však točilo poctivě na místě - ve filmových ateliérech v Belfastu vytvořili přesnou kopii dubrovnického katolického kostela svatého Blažeje.

Dubrovník
Petrolejové moře a svěží vítr: chorvatský Dubrovník stojí za podzimní návštěvu.

Chorvatský Dubrovník filmaře uhranul. Ne vše už se ale poctivě točilo na místě.