Kde pili vikingové i křižáci. Navštivte deset nejstarších hospod na světě

  • 11
Staré hospody s letitým výčepem a rozvrzanou podlahou mívají unikátní atmosféru. A co teprve, pokud jsou víc než tisíc let staré! Zlatavý mok si můžete dopřát na místech, kde ho pili vikingové, křižáci i čarodějnice. Nemusíme za nimi cestovat nikterak daleko. Najdeme je v Německu, Rakousku, Irsku a Anglii.

10. White Horse Tavern, Newport, Rhode Island, USA (1673)

White Horse Tavern v Newportu (Rhode Island, USA). Rozměrově úctyhodná červená...

White Horse Tavern, kterou bychom našli v Newportu na Rhode Islandu, je pokládána za nejstarší stále fungující hospodu v USA a desátou nejstarší na světě. Založena byla evropskými osadníky v roce 1673. V rozměrově úctyhodné červené budově, která je ukázkovým příkladem americké architektury sedmnáctého století, se scházela tehdejší honorace. Říká se, že právě tady se zrodil pojem „obchodníkův oběd“ odkazující na zvyk veřejných činitelů nechat si oběd proplácet z městské kasy.

Takové švindly hostinským zřejmě nevadily, i vzhledem k tomu, že se majitelem hospody v roce 1702 stal známý pirát William Mayes. Ačkoli místní nedali na piráta dopustit, britské koloniální správě byl trnem v oku. Záhy tak podnik předal své sestře, v jejíž rodině zůstal bezmála dvě stě let.

Avšak ne všichni majitelé se mu věnovali tak, jak by si zasloužil. V polovině minulého století budova zchátrala natolik, že jí hrozila demolice. Naštěstí se jí dostalo památkové ochrany, byla pečlivě zrekonstruována, a dál tak může sloužit svému původnímu účelu.

9. Hofbräuhaus am Platzl, Mnichov, Německo, (1589)

Pivnice Hofbräuhaus am Platzl v Mnichově historií přímo dýchá. Sedávali tu už...

Pivnici a pivovar Hofbräuhaus am Platzl v Mnichově nezaložil nikdo menší než bavorský vévoda Vilém V. v roce 1589. Nikoli aby potěšil své poddané – zásobovat zlatavým mokem měly vévodský dvůr. Vilémova rezidence tehdy stála hned za rohem, takže nouzí o pivo skutečně netrpěl. To tehdy vypadalo a chutnalo jinak než dnes, bývalo husté a tmavé. Vilémův syn Maxmilián I. o něj příliš nestál, zachutnalo mu však pivo světlé, pšeničné. Z jeho rozhodnutí získal Hofbräuhaus am Platzl monopol na jeho výrobu.

V roce 1612 vymyslel místní sládek jeho silnější verzi, zvanou Maibock, které město vděčí bez nadsázky za svou existenci. Když za třicetileté války, v roce 1632, přitáhla vojska švédského krále Gustava Adolfa, hrozila vyrabovat a vypálit celý Mnichov. Měšťané krále usmlouvali, aby město ušetřil za šest tisíc galonů (zhruba 22 800 litrů) místního piva, především právě silného Maibocku.

Kráčely tudy i moderní dějiny. Právě v této pivnici Adolf Hitler v roce 1921 představil nový program strany DAP. Mezi 25 body byla antisemitská opatření či odmítnutí Versailleské mírové smlouvy. Hosty tu byli i Vladimir Lenin, Michail Gorbačov či američtí prezidenti John F. Kennedy a George H. W. Bush.

8. Kyteler’s Inn, Kilkenny, Irsko, (20. léta 14. století)

Traduje se, že Kyteler’s Arms (Kilkenny, Irsko) byla založena Alicí de Kyteler...

Kyteler’s Inn v irském Kilkenny se podobně jako White Horse Tavern může pochlubit zajímavou majitelkou. V tomto případě jde dokonce o samotnou zakladatelku – ve 20. letech 14. století jí měla být neblaze proslulá Alice de Kyteler. Ta byla v roce 1324 jako první člověk v Irsku usvědčena z čarodějnictví a odsouzena k upálení na hranici.

Díky kontaktům, které nabyla ve své hospodě, se jí však podařilo uprchnout do Anglie či Flander a její stopa v dějinách mizí. Alicina služka Petronella de Meath už takové štěstí neměla. Byla zajata a mučena, dokud se nepřiznala ke zločinům jako potírání koštěte olejem, aby vzlétlo, obětování kohoutů a míchání jejich vnitřností s pavouky a štíry v magické lektvary. V listopadu 1324 byla upálena.

Legenda je jedna věc, poznatky historiků druhá. Ověřitelné doklady o hospodě se vztahují až k roku 1639, ale budova je mnohem starší. Pochází přinejmenším ze 14. století a v současnosti stále čekáme na archeologický průzkum, který by dokázal potvrdit existenci pohostinství už v této době.

7. Brauhaus Sion, Kolín nad Rýnem, Německo, (1318)

Spojenecké bombardování z 31. května 1942 původní Brauhaus Sion v Kolíně nad...

Pivovar a hostinec Brauhaus Sion je podle mnohých srdcem města Kolín nad Rýnem. Není divu, místní se tu scházejí již bezmála 700 let! Hospoda „Unter Taschenmacher no. 5“ (Pod Brašnářem č. 5) je zmiňována už roku 1318, kdy ji vlastnil sládek Johannes Braxator. Původně se podnik zaměřoval na výrobu tzv. Medebier, piva s příměsí medu a bylinek. Protože se městské várečné pravo vztahovalo vždy ke konkrétní adrese, můžeme s jistotou tvrdit, že vznikalo přímo na tomto místě.

Tradice, jídlo, krásné budovy. Pět perfektních skanzenů, kde historie ožívá

V roce 1912 se pivovar a hostinec dostaly do rukou Jeana Siona, který zde založil tradici slavného piva Sion Kölsch. Jeho potomci v ní pokračují dodnes, i přes spojenecké bombardování z 31. května 1942, které původní stavbu takřka srovnalo se zemí. Byla ovšem vybudována znova, ačkoliv samotná výroba se přestěhovala na jiné místo. Pohostinství Brauhaus Sion se dnes rozkládá nejen v čísle 5 jako kdysi, nýbrž zabírá celý komplex s čísly 3 až 11.

6. Ye Olde Man & Scythe, Bolton, Anglie (1251)

Dlouhá historie hospody Ye Olde Man & Scythe v anglickém Boltonu je dobře...

Hospoda Ye Olde Man & Scythe (doslova Starý muž a kosa), kterou bychom našli v severoanglickém Boltonu, je v pramenech poprvé zmiňována už v roce 1251. A to v listině, kterou král městu garantoval pořádání trhů. Do dnešní doby se z originální stavby dochoval sklep s valenými klenbami a několik dřevěných sloupů.

Avšak nejzajímavějším pozůstatkem dob dávno minulých je křeslo, v němž v první polovině 17. století sedával James Stanley, sedmý hrabě z Derby. Ten byl v roce 1651 popraven za svou účast v boltonském masakru, který v dobách anglické občanské války spáchali přívrženci krále. Své poslední hodinky údajně strávil právě ve svém oblíbeném podniku. Aspoň to stojí na plaketě, kterou je starobylý kus nábytku opatřen.

5. The Brazen Head, Dublin, Irsko (1198)

The Brazen Head v irském Dublinu údajně vznikla roku 1198 jako hostinec pro...

Ve znaku dublinské hospody Brazen Head hrdě stojí „Založeno 1198“. Onoho roku údajně vznikl hostinec pro pocestné, kteří v těchto místech překračovali brod přes řeku Liffey. Samotné jméno Brazen Head (Mosazná hlava) je poprvé v pramenech zmiňováno k roku 1613.

V té době se okolí měnilo v prosperující obchodnickou čtvrť, proslulou svými obchody s drahocennými látkami. Jedním takovým se stala na začátku 18. století i část starobylého hostince. V jeho přízemí se podle dobových záznamů prodávaly „plátna, vlněné tkaniny, serže, damašky, popelíny a jemné kůže“. Rozlehlá hrázděná budova ustoupila současné kamenné až v roce 1754.

Právě tady plánoval slavný irský revolucionář Robert Emmet své povstání proti Koruně v roce 1803, a na okenním skle dokonce nechal vyrytý svůj podpis. Povstání však selhalo a Emmet byl popraven. Paradoxně katem, který také rád sedával v hospodě Brazen Head.

4. Ye Olde Trip to Jerusalem, Nottingham, Anglie (1189)

Hospoda „Ye Olde Trip to Jerusalem“ v Nottinghamu si nárokuje titul nejstarší...

Ye Olde Trip to Jerusalem v anglickém Nottinghamu je jednou z nejslavnějších hospod na světě. Traduje se, že se zde už na konci 11. století zastavovali křižáci putující do Svaté země. Podle nich ostatně podnik získal své jméno, v překladu znamenající Stará cesta do Jeruzaléma.

Dlouhá historie není jediným lákadlem této vratké staré budovy. Její stěna přímo navazuje na pískovcovou skálu, do které jsou vyhloubeny některé místnosti. Pintu piva si tak lze dopřát buďto v klasickém baru nebo v lucernami osvětlené jeskyni. Jiná místnost, přezdívaná Strašidelný salonek, je prý jedním z nejděsivějších míst v Británii. Jsou tu slyšet nevysvětlitelné zvuky a neviditelné ruce sahají návštěvníkům na ramena.

Ačkoliv má rok 1189 hospoda hrdě napsaný na zdi, skutečná doba vzniku bývá předmětem dohadů. Podle skeptických názorů může pocházet až z poloviny 18. století. Nejstarší ověřitelná zmínka se vztahuje k roku 1799. Je však přinejmenším zvláštní, že už tehdy se jmenovala Stará cesta do Jeruzaléma.

3. Bingley Arms, Bardsey, Anglie (905–953)

Archeologové, kteří Bingley Arms v anglickém městečku Bardsey důkladně...

Ač to zní neuvěřitelně, hospoda Bingley Arms vznikla ještě v dobách, kdy na Britské ostrovy podnikali nájezdy vikingové. Vzhledem k tomu, že se nachází v Bardsey, malém městečku na severu Anglie, která byla kdysi vikingskou doménou, je dost dobře možné, že patřili mezi její hosty. Archeologové, kteří místo důkladně prozkoumali, se domnívají, že zde podnik funguje přinejmenším celé milénium. V raném středověku měl sloužit jako soudní síň, odkud byli provinilci odváděni rovnou na pranýř, stojící hned za cestou.

Od Skotska až po Japonsko. Navštivte třicet nejkrásnějších hradů světa

V 16. století bylo Bingley Arms útočištěm pro perzekvované katolické kněze, kteří se schovávali v tzv. priests holes (doslova „díra pro kněze“), tajných přístěncích a výklencích, kterých se ve sklepě dochovalo hned několik. Podle nich také podnik dostal své někdejší jméno hospoda U Kněze (Priests Inn). Ačkoli se objevují zkazky, že budova je stará přinejmenším jako samotný byznys, ve skutečnosti pochází asi z poloviny 18. století.

2. Sean’s Bar, Athlone, Irsko (900)

Dle Guinessovy knihy rekordů je Sean’s Bar v irském městě Athlone nejstarší...

V Guinessově knize rekordů se uvádí, že Sean’s Bar v Athlone je nejstarší hospodou v Irsku. Neoficiálně však bývá prohlašován i za nejstarší hospodu na světě. Jak píší provozovatelé na webu: „Nic staršího se nikdy nenašlo.“ Údajně ho někdy kolem roku 900 založil jistý Luain Mac Luighdeach u brodu přes řeku Shannon. Kolem hospody vznikla vesnice pojmenovaná na jeho počest Áth Luain – jménem zkomoleným v průběhu věků na Athlone.

Archeologové, kteří zde vedli průzkum pod taktovkou Národního irského muzea, došli k závěru, že pohostinství na tomto místě existuje už minimálně tisíciletí. Samotná budova je mnohem mladší, pochází nejspíš ze 17. nebo 18 století. K její stavbě byl však nejspíš použit materiál z její předchůdkyně. Ještě jedním unikem se Sean’s Bar může pochlubit: dochovaly se zde velmi přesné záznamy o jeho minulých vlastnících, včetně těch středověkých.

1. St. Peter Stiftskulinarium, Salcburk, Rakousko (803)

Restaurace St. Peter Stiftskulinarium v Salcburku. Tvrzení o vůbec nejstarší hospodě na světě je založené na básni učence Alcuina z Yorku, která je součástí jeho sbírky Carmina z roku 803.

Sean’s Baru konkuruje ještě jeden podnik, honosící se titulem nejstarší hospoda na světě. St. Peter Stiftskulinarium, kterou bychom našli v areálu kláštera sv. Petra v rakouském Salcburku, vznikla údajně už před rokem 803.

Tvrzení je založené na básni učence Alcuina z Yorku, která je součástí jeho sbírky Carmina z roku 803. Zdá se však, že jde spíš o zbožné přání provozovatelů. V básni se hovoří o hospodě u cesty, kde se pije víno, avšak zdá se, že spíš obecně. O pohostinství u kláštera benediktinů se pak poprvé prokazatelně píše až ve 14. století. Svého času tu prý poseděli Kryštof Kolumbus, Johann Georg Faust či Wolfgang Amadeus Mozart.

Zde se zastavte, poutníci.
V duchu si pozorně přečtěte několik veršů.
Cesta, kterou vidíte, má hned dvojí cti:
Vede k hospodě, kde se chce píti.

Vyber si způsob, který se ti nyní zamlouvá, poutníku.
Buď víno píti, či z posvátné se učit knihy.
Pokud chceš pít, budeš muset platit.
Pokud se chceš učit, nic to nestojí a dostaneš to, co hledáš.

Carmina, Alcuin z Yorku, z latinského originálu přeložila autorka

, pro iDNES.cz