Delta Dunaje: poslední ráj s krásnými plážemi na konci Evropy

Chorvatsko a Řecko je přelidněné turisty, Španělsko prý také. Tak co vlastně na sklonku léta z blízkého moře ještě zbývá? Nabízíme řešení. Delta Dunaje v Rumunsku není jen hotspotem pro přírodovědce či prostorem pro romantické lodní toulky po slepých říčních ramenech, ale také místem, kde se dá strávit pěkných pár dní na pláži.
Večer na pláži v Sulině

Večer na pláži v Sulině | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Čísla jsou to impozantní. Deltovité ústí Dunaje do Černého moře zaujímá spolu s přilehlými lagunami plochu přes pět tisíc kilometrů čtverečních a Dunaj zde odevzdává do moře každou sekundu v průměru asi 6 500 m³ vody.

Převedeno na české poměry, rozloha dunajské delty se zhruba rovná velikosti Moravskoslezského kraje a průtok je v porovnání s Vltavou v Praze více než čtyřicetinásobný.

Jde o druhou největší říční deltu Evropy (tu úplně největší vytváří řeka Volha před ústím do Kaspického moře) a území bylo pro své přírodovědné kvality, zejména unikátní biodiverzitu, zapsané na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Kudy do delty?

Dunajská delta má téměř ideální tvar rovnoramenného trojúhelníku (od toho ostatně výraz „delta“ pochází, tedy od velkého řeckého písmene Δ), jehož jednu stranu tvoří černomořské pobřeží.

Nedaleko města Tulcea se veletok rozděluje do tří ramen. Největší, severní rameno zvané Kilijské tvoří rumunsko-ukrajinskou hranici, prostřední je nejkratší a nazývá se Sulinské, jižní rameno pak nese název Svatojiřské.

To, co deltu Dunaje činí v evropském kontextu také výjimečnou, je fakt, že do většiny území se nedostanete jinak než lodí. Některé lokality v deltě sice navzájem spojují prašné cesty a Kilijské rameno dokonce po rumunském břehu lemuje v délce několika desítek kilometrů asfaltová silnice, vodní doprava ale zůstává i tak základem.

Tulcea, nábřeží Dunaje. Odtud odplouvají lodě po všech třech ramenech delty Dunaje.

Nábřežní promenáda v Tulcei

Hlavní bránu do delty Dunaje představuje pro naprostou většinu návštěvníků i místních obyvatel město Tulcea, odkud denně vyplouvají lodě po všech třech ramenech. Spoje však ani v letní sezoně nejsou příliš časté a je třeba se předem důkladně seznámit s jízdními řády. Návštěvníky jistě zaujme, že zde praktikují politiku dvojích cen. Domácí Rumuni platí v porovnání s cenami pro cizince jen asi třetinu.

Lodní linky deltou jsou pomalé a trasy po jednotlivých ramenech trvají několik hodin. Když k tomu připočtete fakt, že při pozdně odpoledním či večerním příjezdu do Tulcey vám nezbude nic jiného, než v tomto ne právě zajímavém městě přenocovat, je jasné, že tato oblast není volbou pro pospíchavé.

Nejdelší pláž

Přijedete-li do delty Dunaje, budete se určitě chtít podívat až k pobřeží. V tom případě máte na výběr mezi ramenem Sulinským (při jehož ústí leží městečko Sulina) a Svatojiřským (s lokalitou Sfântu Gheorghe, česky Svatý Jiří). Cesta vede samozřejmě po vodě, jinak nelze.

Právě mezi Sulinou a Sfântu Gheorghe se prostírá více než 30 kilometrů nádherné, prakticky panenské pláže. Světlý písek se tu svažuje do vody velmi pozvolně a prostoru se tu najde pro každého dost. Přirozeně si relativní samotu musíte tak trochu „zasloužit“. Automobily jsou hlavně ve Sfântu Gheorghe téměř cizokrajným druhem – co by tam místní s auty dělali, že – a v obou případech je začátek pláže z centra městečka vzdálený několik kilometrů.

Nedohledná pláž táhnoucí se mezi Sfântu Gheorghe a Sulinou

Pokud za pobytové místo zvolíte Sfântu Gheorghe, tak k moři vede prašná cesta; vodítkem vám může být moderní maják. Pláž začíná bezprostředně při ústí Svatojiřského ramene a táhne se severním směrem. Čím dále půjdete, tím méně lidí kolem vás bude. Po dvou či třech kilometrech zůstanete sami.

Na frekventovanější, jižní části pláže se v létě najde nějaký ten kiosek se základním občerstvením, dál už ale není nic.

Sulina, křižovatka národů

Také ze Suliny se cestou k moři dnes docela projdete. Jde o důsledek neustálého a poměrně rychlého rozšiřování delty, kdy veletok prostřednictvím velkého množství naplavenin „posunuje“ suchou zemi směrem do moře. O tomto fenoménu vás ostatně poučí informační tabule rozmístěné po městečku.

Pláž v Sulině je poněkud více organizovaná než ve Sfântu Gheorghe a bývá tu také víc lidí. To pokud mluvíme o pruhu písku rozkládajícím se severně od ústí úzkého vodního kanálu do moře.

Když se vydáte k severu, dojdete po asi čtyřech kilometrech k uměle upravenému ústí Sulinského ramene do moře. Jen malý kousek odtud už probíhá ukrajinská hranice. Pokud se naopak vydáte k jihu, tak je třeba překročit zmíněný vodní kanál (nejlépe po mostku několik set metrů ve vnitrozemí) a pak se před vámi otevře zmíněných třicet kilometrů divoké pláže táhnoucí se až ke Sfântu Gheorghe. Bingo! Kde jinde tohle v Evropě najdete?

Večer na pláži v Sulině

Samotná Sulina dnes působí dosti neutěšeně. Nemalý díl převážně nízké zástavby je pořádně zchátralý, většina ulic nemá pevný povrch. Bývalo tomu ovšem zcela jinak a tato lokalita – jinak dnes nejvýchodnější výspa Evropské unie – je klasickým příkladem toho, jak zásadní vliv na ekonomiku mají geopolitické poměry.

V oblasti se totiž po staletí stýkaly mocenské zájmy Ruska a osmanské říše, dlouho zde byli usazeni také italští obchodníci. Ta nejzajímavější historická epocha Suliny ale začala až v roce 1856, kdy se mocnosti dohodly na správě nad územím prostřednictvím tzv. Evropské dunajské komise, v níž mělo zastoupení sedm států včetně Rakouska-Uherska. Cílem byla společná ochrana obchodních zájmů a Sulina tehdy byla skutečnou křižovatkou národů. Přístavem tehdy zněla angličtina, ruština, italština, němčina a mnoho dalších jazyků.

Jenže 20. století s posunem ekonomického těžiště do výše položených přístavů jako je Galați a zejména politika rumunských komunistů po 2. světové válce kosmopolitním poměrům v Sulině nepřály a dnes se opravdu jedná pouze o odlesk velmi zašlé slávy.

Celé území delty je prošpikované většími i užšími kanály (Letea).

Na hřbitově v Sulině

Stávalo tu šest kostelů různých církví, některé jsou dnes téměř v ruinách. Zato hřbitov, ležící za městečkem směrem k moři, je v pořádku, pietně opečovávaný.

Kličkování mezí náhrobky představuje výlet mezi evropskými národy. Tady je britská sekce, o kousek dál jsou pochovaná těla Němců či Rusů, opodál spočívají ostatky nějakého řeckého piráta. Náhrobky malé i větší stejně jako prosté kříže vykreslí při zapadajícím slunci neobyčejnou atmosféru.

Když ranní loď ze Suliny odplouvá zpět do civilizace, slunce právě stoupá z rákosí. Je to scenérie, která se nikdy neomrzí – stejně jako celá dunajská delta.

Tulcea je branou do delty, odkud se dostanete k Sulině nebo do Sfantu Gheorghe

Tulcea je branou do delty, odkud se dostanete k Sulině nebo do Sfantu Gheorghe

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Informace

  • http://romaniatourism.com: Informační portál Rumunské centrály cestovního ruchu včetně podrobné sekce o deltě Dunaje (též anglicky).
  • www.navromdelta.ro: Webové stránky společnosti Navrom Delta, největšího lodního dopravce v deltě Dunaje. Včetně jízdních řádů a cen, pouze rumunsky.

Doprava
Nejbližší použitelné letiště s pravidelným provozem je v Bukurešti. Cesta autobusem či mikrobusem na trase Bukurešť – Tulcea trvá nejméně 5 hodin; pokud tedy z metropole nevyrazíte velmi brzy ráno, tak budete na cestu do delty Dunaje potřebovat dva dny.
Mezi Sfântu Gheorghe a Sulinou jezdí po prašné cestě v letní sezoně veřejná doprava (mikrobus), o odjezdu se ale důkladně informujte předem a nespoléhejte na minutovou přesnost. Jinou variantou je najmout si taxi (o ceně se samozřejmě smlouvá), případně se vydat pěšky a zkusit stopovat.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...