Dny strachu v moři švábů

  11:29
Byly to tři dlouhé dny a noci ve vězení plném švábů, ve zmatku, ve strachu z nevypočitatelných policistů, kteří je dlouhé hodiny vyslýchali. "Žili jsme v hrozné nejistotě, bez kontaktu s okolním světem. Netušili jsme, co se děje," říká Peter Götell, švédský novinář listu Sundsvalls Tidning. Vloni v srpnu byl spolu s kolegou a kolegyní po tři dny vězněn kubánskou policií. Dva dny strávili ve stejném vězení, kde byli zpočátku drženi Ivan Pilip a Jan Bubeník. "Bylo to tvrdé místo, sklepení starého domu, vězení jako z nějakého historického filmu," řekl včera Götell v telefonickém rozhovoru. "Dovedu si představit, jak na tom jsou. Zažila jsem to," říká zase polská novinářka Anita Blaszczaková, která byla také během svého loňského pobytu na Kubě vězněna kubánskou policií. .

"Byly tam kamenné podlahy, tisíce švábů, otřesné hygienické podmínky. Záchody nefungovaly, voda tekla jen několikrát za den." Jídlo bylo strašné. "Opravdu se nedalo jíst, co nám dávali. Byla to většinou rýže, fazole a chleba. Naštěstí nám jídlo posílala ambasáda."

Götell na Kubě spolu s přáteli pořádal seminář o médiích a setkal se s disidenty. Byli zatčeni brzy ráno, kolem sedmé. Dodnes mu není příliš jasné, za co je vlastně drželi ve vězení. "Říkali nám, že máme velký problém, že jsme agenti imperialismu, že nás platí Spojené státy. Bylo to všechno absurdní," říká. Vyslýchali je odděleně, pět až šest hodin po dva dny. V den zatčení přestali s výslechem až nad ránem.

"Většinou se chovali poměrně korektně, i když pochopitelně byli dosti nepřátelští. Mě nutili například podepsat dokument, který tvrdil, že jsem měl 25 000 dolarů, což nebyla pravda. Nepodvolil jsem se." Tak jako v případě české dvojice byl velkým problémem kontakt s velvyslanectvím. To se o jejich zadržení dozvědělo až z kruhů disidentů, kubánské úřady jim nic nesdělily. Se zástupci ambasády, která se jim horečně snažila pomoci, se mohli setkat jen jednou.

"Nevěděli jsme, co s námi bude. Doufali jsme, že nás vyhostí," říká. "Báli jsme se, samozřejmě. Existuje zákon, říká se mu pendrekový, který může být použit i na cizince, ale nemyslím, že se to kdy stalo. Užívají ho hlavně proti Kubáncům v amerických službách." Po třech dnech je vypověděli ze země. "Půl dne nás drželi na prázdném letišti, v úplné izolaci." S ambasádou se kubánští policisté nebavili. "Hráli si s ní. Slíbili tajemnici, že nás bude moci doprovodit na letiště, jenže pak ujeli. Do letadla nás nechali nastoupit jen pár minut před odletem." 
 

Příběh druhý:

Můžeme vás klidně zabít, říkali kubánští policisté 
Polská novinářka Anita Blaszczaková měla však na rozdíl od Pilipa a Bubeníka víc štěstí - po dvou dnech byla vyhoštěna. "Přijela jsem na Kubu na turistické vízum, ale ve spolupráci s americkou nadací na obranu lidských práv Freedom House. Setkali jsme se s opozičními novináři a disidenty a pak nás zatkli," uvádí Blaszczaková.

"Nebyli hrubí, ale zkoušeli na nás známé metody psychického teroru - mnohahodinové výslechy i nekonečné čekání, kdy vůbec netušíte, co se s vámi bude dít," vzpomíná novinářka na výslechy kubánskou policií. "Asi nejhorší bylo, když mi řekli: Podívejte, jak jsme hodní, jenom vás vyslýcháme. A přitom jsme vás mohli klidně hodit do moře a nikdo by se o vás už nic nedozvěděl," říká Blaszczaková, redaktorka ekonomické rubriky varšavského deníku Rzeczpospolita.

Podmínky, ve kterých ji Kubánci věznili, byly podle jejích slov na tamní poměry ještě docela ucházející. "Ale samozřejmě, podzemní cela s pryčnou, umyvadlem a mísou není zrovna povznášející místo," konstatuje. Vyšetřovatelé tajné policie byli velmi dobře informováni o všem, co na Kubě dělala. Blaszczaková se obviněním z protistátní činnosti snažila čelit tím, že nebyla na nezákonnost svého jednání při příletu upozorněna.

"Říkala jsem jim, že i jako turisté máme přece právo mluvit, s kým chceme, a nikdo nám nikdy neřekl, že je to nezákonné," konstatuje novinářka, jejíž případ plnil několik dní první stránky polských novin. Podle Blaszczakové hrálo při jejím zatčení, stejně jako nyní, zřejmě roli i to, že Polsko společně s Českou republikou prosadily v OSN rezoluci proti Kubě. "Ve sdělovacích prostředcích tehdy panovala protipolská hysterie. Přes tuto mediální masáž se k nám normální lidé chovali velice přátelsky a velice se zajímali o to, jak to u nás po pádu komunismu vypadá," uvádí.

Když byla po třiceti hodinách strávených v kubánském vězení eskortována na letiště, čekalo ji ještě jedno překvapení. Kubánská policie jí předložila účtenku za pobyt v žaláři: osmačtyřicet amerických dolarů. 
 

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...