Češi po svátcích vyrazí na hory

  17:00aktualizováno  17:00
Vánoce v teple domova a Silvestr u známých, na chalupě nebo na organizovaném zájezdu na horách či u moře. To jsou místa, kde Češi nejčastěji tráví konec roku. Podle průzkumu agentury Factum jsou s nejbližšími příbuznými doma o Vánocích tři čtvrtiny Čechů, Silvestra však takto tráví jen čtyři z deseti lidí.

Ten, kdo by chtěl ještě dnes zajistit silvestrovský pobyt na českých horách, už má smůlu. České hotely jsou na přelomu roku plné.

"Máme posledních několik volných míst v horských hotelích, je to ale opravdu jen poslední zbytek," říká Milan Pavelka, šéf největší české sítě hotelů Orea, která má nejvíce ubytovacích kapacit na Šumavě a v Krkonoších.

Silvestrovské pobyty jsou výrazně dražší, než za kolik lze ubytování v horských hotelích pořídit po zbytek sezony. Naproti tomu vánoční pobyty jsou za standardní ceny. "Osmidenní pobyt přes přelom roku v tříhvězdičkovém horském hotelu stojí kolem devíti tisíc korun, týden předtím jsou ceny zhruba o dva tisíce nižší," doplňuje Pavelka.

O tom, že je Silvestr mnohem žádanější, hovoří i šéf marketingu největší tuzemské cestovní kanceláře Čedok Tomáš Brejcha. "Přes Vánoce máme prodáno něco přes tisícovku zájezdů, o silvestrovské pobyty je několikanásobně vyšší zájem," říká Brejcha. Kromě českých hor je zájem o pobyt v alpských střediscích, v Tatrách a evropských metropolích.

"Z pobytů u moře prodáváme nejvíce zájezdy do Egypta, Thajska a Brazílie," uvedl Brejcha. O Vánocích podle něj kupují zájezdy zejména starší manželské páry s odrostlými dětmi nebo nesezdaní lidé.

"Oblíbené jsou i pobyty se štědrovečerní večeří v lázních pro důchodce," doplnil Brejcha.

Podle agentury Mag Consulting, která se specializuje na cestovní ruch, si dovolenou na přelomu roku dopřeje zhruba 300 tisíc Čechů. Další stovky tisíc lidí pak budou na chalupách.

Hotely v Praze: vyprodáno

Výrazně vyšší ceny musí za silvestrovský pobyt zaplatit i cizinci, kteří se rozhodli přelom roku strávit v Praze. Hotely jsou na toto období již několik měsíců dopředu téměř vyprodané. "Máme hodně plné ubytovací kapacity," uvedla už před týdnem Kateřina Fričová, mluvčí pražského hotelu Four Seasons.

Podle agentury Mag Consulting přijede na letošní Vánoce a Silvestr do Česka zhruba 260 až 280 tisíc zahraničních návštěvníků, což bude asi o sedm procent více než loni. "Z tohoto počtu bude asi 60 až 65 tisíc vánočních hostů a přes dvě stě tisíc lidí přijede na přelomu roku," upřesnil Jaromír Beránek z Mag Consulting.

Více než polovina cizinců navštíví právě Prahu. Vysokou návštěvnost hlavního města v letošním roce podporuje podle hoteliérů snadné a levné letecké spojení Prahy s mnoha evropskými městy díky letům nízkonákladových aerolinií.

Další cizinci pojedou do lázeňských měst, Němci a Holanďané pak i na české hory.

 

SILVESTR V ALPÁCH. Závěr roku tráví tisíce lidí nejen na českých horách, ale také například v rakouském lyžařském středisku Kaprun (na snímku). Mezi další oblíbená místa pro silvestrovské pobyty patří teplejší Egypt. Tisíce lidí budou na chalupách.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Najdete na iDNES.cz