Cairns: svět pštrosů, krokodýlů a medúz

  10:12aktualizováno  10:12
Za urputného několikadenního deště jsme dorazili do Cairns na severovýchodním pobřeží Queenslandu. Sluníčko si už asi týden dává padla a my doufáme, že je to jen nějaká přechodná fronta a nikoli australská zima. Navíc nás tyranizují hromady moskytů, kteří mají zálusk na naši středoevropskou krev.
Večerní zátiší na Cape Tribulation

Večerní zátiší na Cape Tribulation | foto: Australis

Pravda, nejsme z cukru, ale když není kde se usušit a už i uvnitř auta začíná být vlhko a dusno takřka "nechutné", nelze mluvit o velké pohodě.

Možná za to může počasí, možná pobřežní mělčiny, ale moře je posledních cca 700 km kalné a hnědé. Navíc stále trvá období výskytu nebezpečné havěti, jako jsou žahavé medúzy apod., takže koupání tak jako tak nehrozí.

Značky "Pozor klokani" vystřídaly značky "Pozor pštrosi". U vody, ať to jsou creeky, řeky nebo moře, jsou cedule varující před krokodýly. Osobně jsme ještě žádného neviděli, ale některé creeky vypadaly jako pravé útočiště pro krokodýla.

Celý ráz krajiny se cestou změnil. Už je konec vyprahlým loukám, kde pokud vůbec nějaká tráva rostla, byla hnědá a suchá. Čím více jsme se přibližovali Cairns, tím šťavnatější byly louky a baculatější byli koně a skot. Terén se postupně zvlnil, takže teď je okolí hornatější, i buš je taková nějaká "bušovatější".

Teď chvilku pobudeme v Cairns, protože naše autíčko potřebuje trochu servisní péče a pak hurá na sever!

O krokodýlech a lidech
Tady v Cairns a výše na sever se často vyskytují cedule "Pozor krokodýli". Většinou se týkají creeků a řek, ale např. u Cape Tribulation se vyskytují i mořští krokodýli. Lidé se tu sice pohybují jakoby nic, ale jen tak se brouzdat ve vodě nikoho neuvidíte. I nás párkrát, když jsme jen tak leželi na pláži nebo kamenech u vody, přepadl takový divný pocit, že se zezadu nějaké to zvířátko polehoučku přibližuje.

Mys velkých strastí
Pobřeží na Cape Tribulation jsme ohodnotili, navzdory množství reklamy, jako nevalné. Z jedné strany, na Myall Beach, jsou vyplavené řasy, kusy korálů a spousty sépií. Moře je sice čistší než před Cairns, ale ještě to není to pravé. Kousek od břehu jsou vidět obrostlé odumřelé korály, které za odlivu tvoří korálové ostrůvky.

Druhá strana, Cape Tribulation Beach (reklamou nejopěvovanější), je sice bez řas a ostatních vyplavenin, ale na potápění se musí člověk dopravovat loďkou. Navíc je část pláže pokryta mladými stromy mangrove a soukromými pozemky.

Samotný mys Cape Tribulation je asi nejhezčí místo tady. Je to pěkná skála, kterou obrůstá buš. Jedna cesta k ní vede ze strany C.T. Beach přes vyhlídku v buši (nic moc) a druhá po kamenech od Myall Beach, ta druhá cesta je opravdu nádherná a stojí za to. Pokud se dostanete až na špičku mysu (kam by se podle rad v mapách už nemělo), naskytne se vám úžasný pohled na útesy pod vámi. Na ještě vlhkých kamenech můžete pěkně z výšky pozorovat prohánějící se spousty krabů.

Oáza klidu v Daintree
Pár dnů jsme pobyli u Cape Tribulation v národním parku Daintree, což je další nádherná skála, kam jen výjimečně někdo přijde. Je z ní perfektní výhled a nám se tam příjemně lenošilo. Dole pod námi se na obřím placatém kameni omývaném sem tam nějakou vlnou promenádují staří známí krabi.

Občas kolem projede velká loď a hlavně je tady už krásně čisté moře. Dokonce jsme našli na pláži vyplavené obří langusty. Jedno jejich tykadlo měřilo asi 3/4 metru. Bohužel i tady jsou stále stingers - žahavé medúzy a prý i mořští krokodýli. Takže koupání se doporučuje pouze v bazénu.

Objevili jsme tu super podnik - Dragonfly Gallery Cafe. V podkroví tady mají internet, jen tři počítače, u kterých většinou nikdo nesedí, a ceny se zdají být smluvní. Barman (možná i majitel) vypadá sice na Francouze, ale je to čistokrevný Australan. Překypuje veselostí a pořád něco brebentí, je prostě fajn.

Vaří se tady a podle toho, jak bývá plno, asi hodně dobře. Dokonce si tu můžeš dát i pivo, což ve většině restaurací nevidíš. Je tu i galerie pěkných fotek, dají se koupit pohledy, něco na památku (třeba didgeridoo). Máš li chuť, můžeš si zahrát šachy nebo vybrat knížku ze zdejší knihovničky a pohodlně se s ní usadit na pohovce. Jejich internetové stránky naleznete na www.dragonflycapetrib.com

 

Austrálie je královstvím barev - postřeh z cest po kontinentu

Je to zvláštní, ale barvy jsou tady nějaké jasnější a zářivější, přímo svítí. Je to patrně způsobeno místním vzduchem a hlavně asi sluníčkem. Už na letišti si všímavější jedinec řekne "Ta tráva je zelenější". Vyřádí se hlavně fotografové, malíři naznačují především divokost a nemilosrdnost přírody.

Moře, skály, oceán i poušť mají na australském slunci občas až neuvěřitelné odstíny sytých barev. Kdo to neviděl na vlastní oči, ten si může myslet, že barvám trochu přidali v laboratoři. Jak to ale uvidíte, uvěříte. Červenooranžová vrásčitá poušť s temně modrým nebem. Zapadající slunce růžově osvětluje molo, pláž a vodu, které jsou v tu chvíli bez vlastních barev, jakoby černobílé. Lány fialových keřů. Ostrovy na reefu, vodopády a džungle vybarvené do neuvěřitelné modré a zelené. Úplné divy dělá měsíční svit, takto osvícená krajina je barevná a vrhá kouzelné stíny.

A k mání jsou i další umělecké výtvory, ty si s sebou můžete odvézt domů. Nabízí se předměty vyrobené domorodci didgeridoo, boomerangy, kresby. A též bílé turistické suvenýry jako klobouky, kůže, kameny.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Zlověstné bublání vody. Sopka v německém jezeře stále vře a otřásá zemí

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá aktivní sopka, což se projevuje...

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá sopka, z níž stále stoupá magma. Poprvé to doložili vulkanologové,...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

VIDEO: Nový rozměr sáňkování. Sjížděli jsme přírodní tobogány v Alpách

V Tyrolsku mají více než 500 hor s nadmořskou výškou nad 3 000 metrů a 750...

Na sáňkách seděl jako dítě snad každý. Ale sjíždění českých luk se vůbec nedá srovnávat s tím, co zažil reportér Matěj...

Najdete na iDNES.cz