Great Barrier Reef je největší souvislý korálový útes na světě a tvoří jednu z biologicky nebohatších oblastí světa.
Na reef se jezdí hlavně potápět, šnorchlovat nebo prostě užívat jedinečné krásy zdejších ostrovů a ostrůvků.
Turisté se tu vozí loďkami, loděmi, plachetnicemi, katamarány, parníky. V nabídce jsou i seskoky padákem přímo do ráje plného korálů.
Pobřeží se pro obvyklé koupání nehodí, je mělké a třímetrový rozdíl přílivem a odlivem rozvíří dno a zkalí vodu.
Nebezpečné neviditelné medúzy
Navíc se tady vyskytují takzvané box jelly fish jinak též stingers. Jsou to opravdu nebezpečné žahavé medúzy.
Pokud se s nimi dostanete do styku, mohou způsobit popáleniny, šok a v některých případech je žahnutí i smrtelné. Ve vodě jsou medúzy neviditelné a jejich tenká vlákna mohou být i několik metrů dlouhá.
Stáří útesu bylo pro vědce po dlouhou dobu velkou neznámou. Loni se však geologové pomocí vrtu dostali až k místu, kde se masa korálů stýká s podložím. Právě tady začaly kdysi růst korály.
Odborníci zjistili, že útes je starý 600 000 let - z pohledu geologa jde tedy o velmi mladý útes. Za tu dobu dokázaly korály vytvořit masiv dlouhý 2 000 kilometrů.
Náročné korály
Korály jsou vlastně schránky malých primitivních polypů, které vylučují vápník. Živé a mrtvé korály od sebe rozpoznáte podle barvy.
Mrtvé korály, tedy opuštěné prázdné schránky jsou bílé. Barvevné jsou žijící a rostoucí korály. Ke svému růstu potřebují teplotu vody nad 17,5°C.
Slaná voda musí být především tak čistá, že propustí sluneční paprsky až do hloubky 30 metrů. Marně byste tedy hledaly korály například u ústí řek, kde se mísí sladká voda se slanou.
Great Barrier Reef je zapsán ve Světové listině památek, další australské unikáty chráněné jako světové památky najdete na:
http://www.ea.gov.au/heritage/awh/worldheritage/index.html.
Great Barrier Reef |