Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Algarve: nejkrásnější pláže na konci Evropy

aktualizováno 
"Na samém konci Evropy," tak můžete odpovídat na otázku, kde jste byli letos na dovolené, pokud pojedete do portugalského Algarve. Turisticky proslulá část Portugalska – malebné pláže, celoročně teplé klima, typická portugalská kuchyně a nejen to tvoří Algarve.

Algarve - jedna z mnoha pláží poblíž Albufeiry | foto: Michal ProuzaiDNES.cz

Lidé nejčastěji jezdí do Algarve kvůli nádherným plážím, které se táhnou po celém jižním pobřeží. Jejich jedinečnost tkví v prosté kráse nekonečných písčitých ploch, které jsou čas od času doplněny překrásnými pískovcovými útesy. Podobné na Pyrenejském poloostrově nenajdete.

Navíc slunečným počasím si v Algarve můžete být  jisti na 99 %, a pokud nesvítí sluníčko, teplota i tak neklesne pod 30 °C.

Ačkoli je Algarve velice turisticky proslulé, můžete i zde objevovat tajemná pobřežní zákoutí a malebné plážičky, kde budete mít o soukromí postaráno a budete si připadat jako v ráji.

Pro Portugalce je v Algarve turistický ruch hlavním přísunem peněz, proto jsou služby pro cizince na velmi vysoké úrovni. Nelekejte se však, pokud se občas setkáte s klasickým portugalským přístupem k řešení problémů: "Amanhã!" (Zítra!).

FARO

Centrem Algarve je město Faro s mezinárodním letištěm, které se nachází v bezprostřední blízkosti města. Z letiště do centra Fara se dostanete městským autobusem, který jezdí každých třicet minut. Pokud však máte zajištěné ubytování ve vzdálenější části Algarve, můžete využít tzv. shuttle-direct autobusu. Ten vás doveze až před váš hotel (bookování na www.shuttledirect.com). Poslední volbou, i když také tou nejdražší, můžou být všudypřítomné taxíky.

Tipy na ubytování

Ze samotného Fara je to na nejbližší pláž (Praia de Faro) sedm kilometrů. Najít ve Faru ubytování během letních měsíců není lehká záležitost, ačkoli je zde mnoho hostelů a hotelů. Při zarezervování předem vás vyjde nocleh ve standardním hostelu na 20€.

Za luxus je třeba si připlatit, zato je ale z čeho vybírat - dobře situované hotely a bungalovy najdete v každém letovisku. Pořád však platí pravidlo rezervace předem, hledat ubytování přímo na místě je hodně riskantní. Avšak risk může být i zisk. Mimo sezonu je možné sehnat ubytování v soukromí za slušnou cenu okolo 10-15€, informace získáte od kamelotů na jakémkoliv vlakovém či autobusovém nádraží v celém Algarve.

Alternativou pro cestovatele jsou také hostely státní sítě Pousadas Juventude, kde stojí noc cca 15€. Rezervaci je však třeba provést opravdu s předstihem (3-4 měsíce).

Proslulé diskotéky

Za zmínku také stojí noční život ve Faru. Pokud jste milovníky diskoték, přijdete si na své – místní diskotéky jsou známé po celém Portugalsku. Na noční tah však nevyrážejte dříve než po půlnoci, mnohé kluby otvírají obvykle až okolo jedné či druhé hodiny (a zavírají okolo osmé hodiny ranní).

Zpravidla dostanete u vchodu na diskotéku kartičku s cenou vstupného (obvykle 3 až 10€), které můžete prokonzumovat. Při odchodu u kasy zaplatíte všechny propité drinky a na kartičku bude zapsáno, že máte zaplaceno. Až poté vás bodyguardi u vstupu pustí ven. Na svoji kartičku dávejte pozor, za její ztrátu platíte pokutu až 50€.

Pro obdivovatele památek je na Faru nejzajímavější historický střed města, který je obehnaný původními hradbami. Ty tu stojí údajně již od 9. století. Uvnitř nalezneme patrně nejvýznamnější památku - městskou katedrálu. Ta přežila obě zemětřesení, která Portugalsko postihla (1532 a 1755) a dodnes se pyšně tyčí nad městem. Přímo naproti ní stojí biskupský palác z 18. století.

Portugalsko, Algarve
Praia de Faro

Portugalsko, Algarve
Praia de Faro

Portugalsko, Algarve
Jedna z mnoha opuštěných pláží na Algarve

Významný je také kostel Nossa Senhora do Carmo, kterému se někdy také říká zlatý kostel. Uvnitř je zdobený dřevěnými sochami a dekoracemi, které jsou pozlaceny. Tato památka je považována za zářný příklad celého jižního Portugalska, co se týče těchto dekorací. V kostelu najdete také kapli, která je vyzdobena kostmi více než 1200 mnichů.

V tomto přístavním městě samozřejmě nemůže chybět námořní muzeum s maketami lodí a galeon, nachází se kousek od náměstí Francisca Gomese.

Portugalsko, Algarve
Nossa Senhora do Carmo

Samotné město Faro v sobě skrývá pozůstatky arabské a římské nadvlády. Avšak téměř všechny budovy, které můžete ve Faru vidět, byly postaveny až po zemětřeseních.

Původně neslo město název Ossonóba, které mu dali v 8. století Maurové. Následně z města vybudovali důležitý a strategicky umístěný přístav. V roce 1249 byli Maurové poraženi Alfonsem III., který tak dal Portugalsku přirozenou hranici na jižním pobřeží. S úpadkem města Silves převzalo Faro roli centra celého Algarve.

V roce 1596 vydrancovali město rytíři Earla z Essexu na své cestě do Svaté země. Zároveň ukradli celou sbírku knih z farského biskupství, kterou dnes můžete vidět ve Velké Británii (knihovna Bodleain – Oxford).


ALBUFEIRA

Centrem turismu celého Algarve je Albufeira. Město s patnácti tisící obyvateli se nachází čtyřicet kilometrů východně od Fara. Během letní sezony se počet obyvatel zněkolikanásobí. Od poloviny 20. století totiž prožívá město, původně pojmenované Maury jako Al-Buhera, neuvěřitelný turistický boom.

Kousek od města se totiž nachází hned několik překrásných pláží: Praia de Balaia, Praia de Castelo, Praia de Maria Luisa a další.

Přes den jsou městské "avenue" plné turistů, v noci turisté naplní nespočet místních klubů, restaurací a barů.

Ubytování se zde pohybuje na cenové hladině okolo 40€, důvod je prostý: turistický ruch zvedá ceny nahoru. Pokud stojíte na recepci hotelu, který zrovna nemá pět hvězdiček, zkuste smlouvat. Leckde tak můžete ušetřit několik euro za každou noc strávenou v hotelu.

Portugalsko, Algarve
Městský ruch v Albufeiře

TAVIRA

Město západně od Fara, kterému se přezdívá Město kostelů. V Taviře jich totiž najdete hned třicet sedm.

Nejvýznamnějšími památkami jsou kostel Misericórdica z roku 1541 a palác Palácio de Galeria, který slouží jako kulturní centrum. Přes řeku Gilão, která rozděluje město na dvě části, vede původní románský most a dotváří městu romantickou atmosféru.

Oblast okolo Taviry je hluboce ovlivněna rozvinutým rybářským průmyslem, který těží zejména z lovu tuňáků. Výtečné tuňáky koupíte buď na místních rybích trzích, nebo i v každém portugalském supermarketu (za cenu okolo 0,60€).

Pro výlet doporučuji dojet lodí na písečný ostrov Ilha de Tavira, tam najdete překrásné písečné pláž, kde budete z obou stran obklopeni mořem, stačí se jen rozběhnout a skočit.

Portugalsko, Algarve


Portugalsko, Algarve
Neobvykle kamenitá pláž poblíž Taviry

Při návštěvě restaurace v Taviře se nebojte nechat si doporučit místní specialitu. Každý podnik připravuje různé typy ryb svým, naprosto originálním, způsobem, ochutnání čerstvého rybího masa je opravdu zážitek. Podle typu restaurace zaplatíte za porci cenu od 8 do 20€. Pokud chcete vsadit na jistotu, objednejte si "Bacalhau". Zapečená treska, která má nekonečně mnoho způsobů přípravy, se dá považovat za portugalské národní jídlo.

K pití přichází v Portugalsku v úvahu jedině víno, osobně doporučuji jakékoliv z regionu Alentejo (Vinhos do Alentejo), jejich kvalita je známá v celém Portugalsku a i místní jej preferují.

LAGOS

O něco více na východ najdeme po Albufeiře město Lagos. Další z měst, které ve velké míře vyhledávají turisté. Ačkoli zemětřesení roku 1755 přežily jen městské hradby a půdorys původních ulic, je toho v Lagos hodně k vidění. Kostely Igreja da Santa Maria (zasvěcený Panně Marii) a Igreja do António jsou považovány za klenoty Lagos a místní na ně jsou patřičně hrdí.

V tomto ohledu buďte na Portugalce opatrní, do náboženství a fotbalu jim raději nemluvte, jejich zapálení pro tyto kratochvíle hraničí s fanatismem.

Portugalsko je také země patřičně hrdá na své zámořské objevy, proto se můžete jít podívat do pevnosti Fortaleza da Ponta da Bandeira ze 17. století, která slouží i jako muzeum zámořských objevů. Právě z tohoto města totiž vyjížděly na zámořské plavby lodě Jindřicha Mořeplavce. Jeho sochu najdete na Praça do Infante.

Pláže v okolí Lagos nejsou tak velké jako u Albufeiry, jde spíše o menší pláže ohraničené pískovcovými skálami jako například Dona Ana. Doporučil bych však vydat se po pobřeží na vlastní pěst, skrývají se zde totiž izolované a malebné pláže, kde budete mít naprosté soukromí. Jejich polohu se nikde nedozvíte, musíte je prostě objevit. Bude vás to sice stát pár kilometrů chůze či jízdy automobilem, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Vyznavači surfingu míří u Lagos na pláž Meia Praia.

Portugalsko, Algarve
Pláž Dona Ana

Portugalsko, Algarve
Meia Praia

Portugalsko, Algarve

Místní lidé jsou na české poměry velice otevření. Nebuďte překvapeni, když se vás prodavačka v obchodě zeptá, odkud jste a následně si bude chtít povídat. Pokud budete mít štěstí, bude umět anglicky, daleko rozšířenější ze světových jazyků je zde však francouzština.

SAGRES

Sagres je malinká vesnička na samém konci Algarve i Portugalska - na jihozápadním cípu. Kousek od ní jsou mysy Cabo da S. Vicente a Ponta de Sagres – malebná místa s nádhernými výhledy na moře a skalnaté pobřeží.

Město vyniká svým vlastním "miniklimatem", země je zde převážně skalnatá a s minimem solí, přesto však v okolí města roste přes 25 druhů volně rostoucích orchidejí. Sagres je ideální tip na půldenní výlet, který můžete spojit i s koupáním.

Portugalsko, Algarve
Praia de Rocha

Portugalsko, Algarve
Ponte de Sagres

TIP iDNES.cz: Sagres je také jedno z nejlepších portugalských piv. V jižní části Portugalska ho najdete skoro v každé restauraci či snack-baru. Svojí chutí se vyrovná i českému pivu, velice doporučuji ho vyzkoušet. Žádejte však "cerveja caneca" (čtěte: serveža kanéka) – točené, jinak vám automaticky donesou pivo v láhvi či plechu.

Vyjmenovaná města jsou jen příkladem mnoha turistických středisek, dalšími oblíbenými středisky jsou Portimao, Lagoa, Quarteira, Olhao a další… Tím, že na pobřeží najdete malebnou pláž, si však můžete být jistí všude.

Autoři:
  • Nejčtenější
Premium

Hladina moří stoupá, vědci chtějí zachránit Evropu gigantickou hrází

Zní to šíleně, ale není to nemožné. Vědci přišli s návrhem odříznout Severní moře od Atlantiku gigantickými hrázemi,...

Křižíkovu vlaku hrozí konec, Jihočeský kraj kývl na střídavé napětí Bechyňky

Správa železnic dostala od Jihočeského kraje svolení přepojit Křižíkovu trať z Tábora do Bechyně na střídavou napájecí...

Francouzské lyžařské středisko zasněžuje svahy vrtulníkem. Ekologové zuří

Francouzské lyžařské středisko naštvalo ekology, když pomocí vrtulníku přesouvalo sníh na své sjezdovky z výše...

Ukryté peřeje, jezy a bunkry. Spluli jsme Vltavu, jako by Orlík nikdy nebyl

Loni na podzim klesla hladina Orlického přehradního jezera na tak nízký stav, že se vynořily četné pozůstatky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poláci zavřeli vrchol Sněžky, střecha meteostanice utrpěla při bouři

Kvůli silnému větru zakázal polský Krkonošský národní park vstup na vrchol Sněžky. Hrozí, že se může rozlomit již...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Nejbližší evropská exotika. Na Azorech kraluje příroda a udržitelný rozvoj

Souostroví devíti obydlených ostrovů je součástí Portugalska. S dalšími ostrovy v Atlantiku – Madeirou, Kapverdami a...

Premium

Nebezpečnější než medvěd je los, říká Češka, která se zabydlela na Aljašce

Na světě je jen málo míst, kde divočina stále převažuje nad civilizací. Aljaška je jedním z nich. Země Eskymáků,...

Premium

Na ledovci se cítím nejlíp, říká polární ekoložka Marie Šabacká

Když šla Marie Šabacká po maturitě studovat biologii, netušila, že pro svou profesi bude jednou kromě univerzitních...

Premium

Nejvýše položený hotel Evropy, záhadný Ötzi a dvojník Mt. Everestu

Mnoho jedinečných zážitků můžete zažít v jihotyrolské oblasti Val Senales, jen pár kilometrů od rakouských hranic....

Najdete na iDNES.cz