Jihočeský Ikaros létal v 18. století s křídly na trhy do Vodňan

  11:16
Průkopník české aviatiky Vít Fučík údajně létal v 18. století v unikátním postroji. Pomáhaly mu měchy naplněné bahenními plyny. Místní mu dali přezdívku Zlatý ptáček.
Fotogalerie4

Vít Fučík na ilustraci A. Hermana v knize Z dějin naší vzduchoplavby od Václava Rypla | foto: Repro MAFRA

Pohled na ptáky při letu fascinoval lidstvo už v dávných dobách. Důkazy je možné najít v řecké mytologii, například v pověsti o Daidalovi a Ikarovi, kteří se odhodlali s voskem přilepenými ptačími brky a pery odletět z Kréty na řeckou pevninu.

Ale i v Česku se kdysi objevili snílci pokoušející se svépomocí bojovat se zemskou přitažlivostí a překonávat dálky vzdušnou cestou. S nadsázkou by se dalo říci, že centrem české aviatiky byla v 18. století malá osada Klůs, jež se nachází mezi obcemi Radomilice a Strpí na Vodňansku. Poblíž hráze Strpského rybníka se pokoušel vznést ze země Vít Fučík, truhlář a podle pověstí a dobových svědectví také první český letec.

Z mladých Fučíkových let se toho mnoho neví. S jistotou lze ale tvrdit, že se narodil 3. června 1733 ve Vitějovicích na Prachaticku a jako malý dělal pasáčka.

Podle historika Jana Antonína Magera se Fučík v Chelčicích oženil v 25 letech s Alžbětou Slaninovou a novomanželé po sňatku žili v nedalekém Újezdu. Do roku 1765, kdy se pár přestěhoval do Klůsu, se jim narodilo šest dětí, ale jen dvě z nich se dožily dospělosti.

Právě v jedné z tamějších chalup se později Fučík pokoušel sestrojit létací stroj, který mu prý měl umožnit pohodlně cestovat do Vodňan na trhy a okolí. Bývalé královské město je od Fučíkovy chalupy vzdálené vzdušnou čarou přibližně čtyři kilometry.

V dobách, kdy jako malý chlapec pásl dobytek, si často nožíkem vyřezával drobné předměty ze dřeva. Někdy v této době získal přezdívku „Kudlička“ podle jeho oblíbené kratochvíle.

Tato záliba mu zůstala i v dospělých letech a přiměla Fučíka naučit se řezbářskému a truhlářskému řemeslu. Pro sestavení létacího postroje tedy získal potřebné znalosti.

„Jeho letadlo pozůstávalo z mohutných plechových křídel, která spojena byla se zvláštním oblekem, jenž byl pošit celý velkými měchýři. Křídla uváděl v pohyb rukama. Aparát měl mimo to z měchů utvořené jakési ptačí tělo,“ zaznamenal v roce 1920 kapitán československého letectva Antonín Mašek výpověď průkopníkova pravnuka Josefa Straky ze Strpí.

Je jasné, že se Fučík nepokoušel o vynález stroje, který by jej unášel. Usiloval především o vyrobení postroje připevněného ke svému tělu a končetinám, jejichž pohybem by dokázal vzlétnout.

Měchy připevněné k tělu pravděpodobně plnil nadnášejícími bahenními plyny, kterých bylo v oblasti radomilických mokřin dostatek. Při své údajné váze okolo 60 kilogramů by tak teoreticky bylo možné, že by se ve vzduchu opravdu mohl udržet.

O Fučíkově velké odvaze svědčí zejména první letecké pokusy. Nejprve si zhotovil jednoduchá křídla, přivázal je k sobě a vylezl na střechu své chalupy. Odtud se poté s roztaženými pažemi pustil do povětří.

„Když však letěl přes Strpský rybník, nemohl prý vystačiti s dechem a musil se spustiti na zem nad okrajem rybníka, aby se neutopil,“ popsal Fučíkův úplně první let Václav Rypl ve své knize Z dějin naší vzduchoplavby.

Hned prvním letem sám sobě dokázal, že je možné, aby člověk mohl překonat pozemskou gravitaci. Lidé v okolí Vodňan si o nevídaném kousku vyprávěli ještě dlouhé roky poté a v detailech mnohdy přeháněli až do podoby bizarních představ.

Právě nadějný pokus přeletu Strpského rybníka pobídl Fučíka k dalším experimentům, jimiž měl dosáhnout větších dálek. Přizpůsobil si samotné stavení i jeho okolí tak, aby měl ideální podmínky ke vzlétnutí. Často startoval z hráze rybníka, ze střechy svého domu nebo z nedaleké vzrostlé borovice, kterou si upravil podle svých potřeb.

Největších vzdáleností dosáhl údajně mezi roky 1760 a 1770. Několikrát se prý vydal právě do Vodňan, a jednou dokonce až do Písku.

„Létal obyčejně do Vodňan na trhy a jednou letěl na trh do Písku, kam však nedoletěl, a byl nucen snésti se u vesnice Selibova, od Písku asi více než hodinu vzdálené,“ poznamenal si Antonín Mašek Strakova slova. Na vině měl být únik bahenních plynů z připevněných měchů.

Po pádu zemřel na tuberkulózu

Při třetí cestě do Vodňan se podle dobových pamětníků rozhodl přistát v okně místní synagogy. „Vzbudilo to mezi právě přítomnými Izraelity ohromný rozruch a názor, že přilétl Mesiáš,“ komentoval Straka kuriózní příhodu. Fučík byl poté kněžími obdarován a od té doby mu v okolí nikdo neřekl jinak než Zlatý ptáček.

Poslední výprava do téhož města se mu však stala osudnou. Chvíli po startu se přihnala od nedalekých Číčenic silná bouřka, která ho strhla na hráz rybníka Černoháje. „Zde upadl na veliký hrázní kámen a těžce se poranil na prsou. Pravděpodobně si polámal kosti a létat úplně přestal,“ vzpomínal Straka na svého praotce v Maškových záznamech.

Tím však pionýrská éra létání na Vodňansku ještě neskončila. Jeho zeť Vavřinec Straka, který žil s Fučíkem a jeho dcerou na samotě Klůs, prý po smrti tchána provedl ještě jeden, poslední let. Na objednávku schwarzenberských úředníků sestavil nový stroj.

„S tímto letadlem měl podniknouti syn jednoho z úředníků nový vzlet. Přítomni byli kromě úředníků i nějací profesoři z Prahy,“ citoval Strakova slova Mašek.
Úředníkův syn sice vzlétl, ale po zhruba 300 metrech se zřítil a celý aparát nadobro zničil.

Nepovedený pokus, který sledovali i lidé z okolních vesnic a představitelé tamní duchovní správy, tak ukončil veškeré aviatické pokusy v rodině Fučíka. Podle všeobecného mínění světské i duchovní veřejnosti se totiž nehodilo, aby se lidé pokoušeli rovnat Bohu.

Přestože Fučík přežil, dopady jeho nezdařeného letu se podepsaly na jeho celkovém zdraví. „Následkem toho poranění můj předek také po delší době churavosti zemřel,“ řekl Maškovi k nehodě Straka.

Podle záznamů Státního oblastního archivu v Třeboni zemřel Vít Fučík 29. listopadu 1804 na souchotiny, jak se tehdy říkalo tuberkulóze. Pochován byl na kostelním hřbitově na nedaleké Bílé Hůrce. Tam byla tehdy osada Klůs přifařena.

Podle současných poznatků je téměř jasné, že s popisovaným modelem létacího stroje mohl letec jen stěží podnikat tak dlouhé cesty. Jistotou však zůstává, že Vít Fučík z osady Klůs skutečně existoval a pokoušel se o překonání zemské gravitace s vlastnoručně vyrobeným přístrojem.

V případě, že by se svým modelem skutečně vzlétl a dokázal přeplachtit kilometrové dálky, předstihl by o dvacet let bratry Montgolfiery s jejich balonem. Fučíkova odvaha s vizionářstvím se však setkala s nepochopením, a odkaz prvního českého aviatika tak zapadl ve starých kronikách a vyprávění starousedlíků.

Nejčtenější

Potápěči našli tělo devítileté dívky, která v neděli spadla do Vltavy

Policejní potápěči dnes našli tělo dívky, která o víkendu spadla v Českých Budějovicích do Vltavy. Skončilo tak třídenní propátrávání řeky, při kterém policisté a hasiči využili i speciálně vycvičené...

Cyklistům staví parádní stezky, ve vsích se přitom kamiony skoro nevejdou na silnice

Vltavskou cyklostezku rozšíří o další úsek u Lipna mezi Černou v Pošumaví a Frymburkem. To je dobrá zpráva pro cyklisty, ale lidé z malých obcí upozorňují, že pro kola se budují kvalitní asfaltové...

Muž bezdůvodně napadl ženu, když se míjeli v lese. Skončila v nemocnici

Kriminalisté v krátké době dopadli muže, který podle dostupných informací bezdůvodně napadl ženu v lese na okraji Českého Krumlova. Útočníka obvinili z těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a...

Devítiletou dívku hledají ve Vltavě se sonarem, akci komplikují proudy na soutoku

Stále bezúspěšné zůstává pátrání po devítileté dívce, která v neděli odpoledne pravděpodobně spadla do Vltavy v Českých Budějovicích. Policistům dnes pomáhá i specializovaná jednotka z Brna se...

Učitelé chtěli uklidnit hlučnou skupinku na nádraží. Opilí mladíci je zbili

Skupina mladých lidí vzbudila ve středu odpoledne rozruch na vlakovém nádraží ve Strakonicích. Kvůli jejich hlučnému chování na ně cestující zavolali strážníky, situace se však vyhrotila natolik, že...

Rychlostí 150 km/h pojedou řidiči po D3 už na podzim. Naženou asi tři minuty

Na podzim začne na padesátikilometrové trase dálnice D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi platit zvýšení maximální povolené rychlosti na 150 km/h. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam nejdřív musí...

25. června 2025  9:27

VIDEO: Přejdi Jordán. Sportovec v Táboře překonal hladinu na půlkilometrovém laně

Vrcholem úterní akce v Táboře nazvané Sportuj s námi byl přechod slacklinera po laně nataženém nad hladinou nádrže Jordán. Dlouhé bylo 440 metrů. Program začal už ráno a nabídl aktivity pro školáky i...

24. června 2025  18:32

Podruhé už to nevyšlo. Zloděj piv se vrátil krást, majitel ale nastražil past

Jednou mu krádež vyšla, tak ji chtěl zopakovat, ale skončil v poutech. Zloděj se vypravil krást pivo ze zahradní kuchyně jednoho domu na Budějovicku. Když se tam po čtrnácti dnech vrátil, majitel si...

24. června 2025  15:26

Lívance klidně i se slaninou. Jako jediný je peču postaru, říká oceněný řezník

Premium

Jiří Doubek se vyučil jako jeho tatínek řezníkem. Ale od tradičního řemesla zběhl, aby se pustil do svého snu. V Písku má stánek s lívanci. Peče klasické sladké s ovocem a skořicovým cukrem, ale...

24. června 2025

Řidiči v Českých Budějovicích slaví. Ze silnic konečně mizí brzdicí retardéry

V modrých zónách v Českých Budějovicích odstraní většinu bariér, které zpomalují provoz. Vedení města je nechalo instalovat, protože bylo potřeba upozornit řidiče, že dochází k úpravám zavedení...

24. června 2025  9:01

Dvoumetroví sumci se přemnožili ve Španělsku, s lovem pomohli jihočeští vědci

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích pomáhali ve Španělsku s bojem proti přemnoženému sumci velkému. Ten decimuje poslední zbytky populace parmy andaluské. Do přehrady...

23. června 2025  16:26

Muže na louce zranil balíkovač. Záchranáři marně bojovali o jeho život

Muž ve středním věku zemřel při manipulaci se zemědělskou technikou. Tragická událost se stala v neděli večer na Strakonicku. Záchranáři se zraněného pokoušeli oživit, ale i přes několik desítek...

23. června 2025  12:41

Někomu zaseknu sekeru mezi oči, křičel rozlícený muž. Předtím chtěl zabít sebe

Písečtí policisté vyjížděli na oznámení, že muž chce spáchat sebevraždu. Místo aby ho odrazovali od úmyslu vzít si život, bránili se proti útočníkovi se sekerou. Nakonec ho odzbrojili. Muž bude...

23. června 2025  9:40

Vnučka slavného strakonického dudáka Režného přepsala Školu na dudy svého dědy

Děda Julie Vlčkové byl slavný dudák. Kde jinde než v Dudákově, jak se někdy říká Strakonicím. Loni by Josef Režný oslavil sto let. A k jeho výročí vyšla publikace, která přiblíží jak muzikantův...

22. června 2025  10:55

Končící prezident Jihostroje Diviš se těší, že bude mít víc času na farmu v Africe

Osmnáct let. Tak dlouho šéfoval jednomu z největších volejbalových klubů v Česku. Z budějovického Jihostroje udělal nejúspěšnější adresu. Nyní se prezident Jan Diviš se svou funkcí loučí. Úspěšný...

21. června 2025  10:01

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Koridor u Budějovic stál. Závada na vedení ovlivnila až tři desítky spojů

Na trati Praha – České Budějovice se mezi stanicemi Ševětín a Chotýčany poškodilo trakční vedení. Přerušení dopravy se dotklo až tří desítek vlaků. Provoz se podle informací Českých drah na síti X...

20. června 2025  16:49,  aktualizováno  20:26

Učitelé chtěli uklidnit hlučnou skupinku na nádraží. Opilí mladíci je zbili

Skupina mladých lidí vzbudila ve středu odpoledne rozruch na vlakovém nádraží ve Strakonicích. Kvůli jejich hlučnému chování na ně cestující zavolali strážníky, situace se však vyhrotila natolik, že...

20. června 2025  12:42
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.