Candáty v Lipně možná likvidují sumci, vědci a rybáři je chtějí ochránit

  15:42
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a jihočeští rybáři spustili projekt na ochranu candátů v lipenské přehradě. Podle odborníků populaci tohoto dravce mohou decimovat sumci, kterých v nádrži naopak přibývá.

Šedesát kovových roštů pokrytých černými kulatými kartáči navazují vědci z Biologického centra AV ČR (BC) poblíž Černé v Pošumaví na bílé bójky. Asistují jim přitom jihočeští rybáři z Českého rybářského svazu (ČRS). Společně vyrábějí umělá hnízda pro candáty, díky nimž chtějí zjistit, co omezuje růst populace této ryby v lipenské nádrži.

Jedním z předpokladů odborníků je, že populaci candáta decimuje sumec velký, který je vrcholovým predátorem českých vod. „Poslední dobou jsme zjišťovali, že se nám tu candáti ztráceli. Není to jen tím, že by je tu vychytávali rybáři, takže máme podezření na to, že se v nádrži zvýšila populace sumce,“ vysvětluje jednatel Jihočeského územního svazu ČRS Jiří Marek.

Vědci budou hnízda pravidelně monitorovat.

Podle něho může sumec likvidovat samce candáta, který hlídá jikry v hnízdě. „Proti tak velké rybě nemá žádnou šanci. Budeme tím pádem tato hnízda monitorovat a zjišťovat, jak samci hlídají jikry. Pokud z hnízda zmizí, znamená to, že je něco špatně. Nikdy totiž hnízda neopouštějí,“ doplňuje.

Za pravdu mu dává i Jan Kubečka z Hydrobiologického ústavu BC, který od počátku pracuje s několika hypotézami, proč zde candátů ubývá. „Kromě predátora v podobě sumců se nabízely vlivy v podobě klimatické změny, nedostatečného rozmnožování, parazitů a nemocí, poklesu produktivity nádrže či přílišný tlak rybářů. Jedním z nich je pochopitelně také predace ze strany jiných rybích druhů,“ jmenuje Kubečka.

Prioritou je však při výzkumu dát candátům možnost se vytřít, aby se mohl potěr vykulit přirozenou cestou. „Při velikosti lipenské nádrže si nemůžeme dovolit neustále kupovat a nasazovat plůdek, to by bylo velmi drahé. Pokud se příroda sama regeneruje a my jí jen pomůžeme, je to skvělé. Podobnou cestou se vytírání ryb pomáhá už asi sto let,“ přidává Marek zajímavost.

Vědci společně s rybáři pokládají umělá hnízda do vhodných pobřežních míst do hloubky jeden a půl až tři metry, aby vytvořili co nejlepší podmínky pro tření ryby. Využívají přitom menší pramice, kterými se dostávají do mělkých částí jezera. Po celou dobu tohoto klíčového období rozmnožování budou několikrát v týdnu monitorovat obsazení hnízd a stav jiker.

Rybáři vysadili do řek tisíce lipanů. Vědci některé označili barvou

„Budeme sledovat, kteří samci svou snůšku úspěšně vysedí a které snůšky budou naopak napadeny predátorem. Při současném počasí je možné, že se samicím podaří naklást jikry už za týden. Voda má dnes teplotu okolo deseti stupňů, to nebývá v tuto dobu zvykem, přitom kritická hranice pro aktivitu ryb je o stupeň více,“ dodává Kubečka.

Sumců přibylo

Populace candáta má obecně v lipenských vodách poměrně dobré podmínky pro život, přitom se ale v posledních letech nijak nerozrůstá. „Do roku 2017 těchto ryb v nádrži přibývalo, ale pak se to zlomilo a začaly mizet. Z odborného hlediska jsme na to neměli vysvětlení, ale je ti zřejmě dáno vyšším výskytem sumce,“ upřesňuje Kubečka.

Hydrobiologové se jeho zdejší populací zabývali už v loňském roce. Průzkum odhalil, že v posledních letech skutečně narostla. Množství sumců v přepočtu na kila dokonce v roce 2022 předčila množství uloveného candáta.

„Bylo zde přibližně 35 kilogramů na hektar. Navíc jsme zjistili, že candáti tvoří více než desetinu potravy sumců. Do budoucna nás tyto vztahy budou zajímat,“ ujišťuje Kubečka.

Candát je atraktivní ryba jak pro rybáře, tak pro biology. A má důležitou úlohu v potravním systému českých vod. „Regulují totiž přemnožení bílé ryby, na Lipně konkrétně oukleje, cejnka nebo plotice. Pokud tu nebudou dravci, bílá ryba se přemnoží a zatíží vodu takovým způsobem, že se zde bude sinicím mimořádně dařit. Musíme tu mít zkrátka vyvážený systém,“ zdůrazňuje za rybáře Marek.

  • Nejčtenější

Zemřel herec Martin Hruška, známý ze seriálů Modrava či Sedm schodů k moci

9. června 2024  12:23

Ve věku 56 let nečekaně zemřel herec Martin Hruška. O jeho úmrtí informovalo například Jihočeské...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vandalové v Táboře shodili žulové desky z hradeb na cestu, strážníci ji zavřeli

10. června 2024  11:58

Žulové desky kryjící městské hradby v Táboře někdo shodil dolů na cestu, která prochází bývalou...

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dva tisíce školáků vytvořily na náměstí v Budějovicích olympijské kruhy

14. června 2024  13:13

Žlutá, červená, zelená, modrá a černá barva se v pátek dopoledne mísily na českobudějovickém...

V Hradci usilují o Řád bílého lva pro radistu Peltána, pomáhal Třem králům

16. června 2024  10:57

Čtvrtý ze Tří králů. Tak bývá často označovaný jindřichohradecký rodák František Peltán, který za...

Linka P byla pomalá, linka L také langsam, to byly začátky MHD, slaví 115 let

15. června 2024  11:15

Poprvé vydržel provoz českobudějovických trolejbusů jen pět let do roku 1914. Když se ho podařilo...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

Přes 50 sportů u jezera Most. Start Olympijského festivalu předstihne hry o den

14. června 2024  16:09

Slavnostní zahájení Olympijského festivalu proběhne u jezera Most na Mostecku 25. července, tedy...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...