Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jihočeskými podnikateli roku jsou otec s dcerou, specialisté na nanovlákna

  15:01
Vítězové soutěže EY Podnikatel roku 2021 Jihočeského kraje jsou tentokrát dva. Zakladatel firmy nanoSPACE z Písku Jiří Kůs a jeho dcera, provozní ředitelka společnosti Lucie Konečná. Specializují se na nanovlákna a výrobky z nich. Velkou budoucnost vidí například v takzvané pomalé módě a celkově udržitelnosti, tedy třeba i cirkulární kosmetice.
Lucie Konečná a Jiří Kůs, nanoSPACE

Lucie Konečná a Jiří Kůs, nanoSPACE | foto: archiv nanoSPACE

„Jsem velmi překvapený a dcera bude také, až jí to zavolám. Je mi líto, že u vyhlášení nemohla být, protože je to i její velká zásluha. Zároveň je to také takové zadostiučinění za uplynulých devět let práce,“ reagoval bezprostředně po předání ceny Jiří Kůs.

Písecká společnost nanoSPACE funguje od roku 2012. Nejvíce se prosadila na trhu v době pandemie covidu. K úspěchu jí pomohla nanovlákna, z nichž vyrábí své produkty. Aktuálně má roční obrat asi 150 milionů korun.

V soutěži firma podle Kůse uspěla proto, že 21. století bude patřit technologickým firmám, a to ta jejich je.

„Nanotechnologie patří do budoucnosti České republiky a vnímám to jako signál nástupu nových firem v průmyslové revoluci, která nastává,“ reagoval.

Loni například uvedli na trh takzvanou pomalou módu a mají velký zájem využívat nanotechnologie v kosmetice. „Naším cílem je produkovat výrobky, které jsou velmi technologické, ale zároveň jsou velmi šetrné k přírodě,“ uvedl 58letý Kůs.

Stručně také popsal, co je to pomalá móda.

„To je trvalé oblečení, které vydrží roky a nevyměníte ho po jedné sezoně. Vlákna obsahují nanočástice stříbra, které je antibakteriální a odstraňuje zápachy. Nemusíte prádlo tak často psát. Také klademe důraz na lokálnost a vyrábíme ho v České republice. Je tam tedy hned několik ekologických aspektů,“ vysvětlil.

Věří, že by mohl v soutěži EY Podnikatel roku 2021 zvítězit i na celostátní úrovni.

„Pokud ano, bylo by to skvělé, když ne, nic se samozřejmě nestane,“ dodal s úsměvem. Celonárodního vítěze pak čeká cesta do Monaka, kde je celosvětové vyhlášení podnikatele roku, který má dlouholetou tradici a značnou prestiž.

Umí pět jazyků

Zakladatele firmy, Jiřího Kůse z Písku, vždy lákaly nové výzvy. Vystudoval dvě vysoké školy, naučil se mluvit pěti světovými jazyky a hned v 90. letech se pustil do podnikání.

Nejprve se věnoval oboru elektro, později se ale se spolužákem z vysoké školy rozhodli, že otevřou obchod s nanoprodukty, kterých v té době ve světě moc nebylo. Na přesnější směr, kterým se ubírat, pak dvojici navedl expert na textil Josef Handrejch. Zabýval se tehdy zrovna nanomateriály, v nichž viděl zajímavé využití pro alergiky.

Od myšlenek už pak nebylo daleko k činům. V roce 2012 tak vznikla písecká společnost s názvem nanoSPACE. První výrobce na světě v oblasti protiroztočových povlaků, přikrývek a polštářů s nanovlákennou membránou.

Jiří Kůs založil Asociaci nanotechnologického průmyslu ČR a do týmu přibral svou dceru Lucii Konečnou (29).

„První materiál nebyl úplně dokonalý, ale fungoval. Od alergiků jsme získávali kladné ohlasy,“ zavzpomínala Lucie Konečná, která firmu převzala a momentálně řídí provoz.

Nákupy v čase covidu mohly skončit krachem

Společnost investovala nemalé částky do dalšího vývoje materiálu. Současně ale musela držet velký sklad na zboží a peněz ubývalo. Když už to vypadalo, že bude muset rodina část firmy odprodat, vtrhla do světa pandemie covidu. Pro nanoSPACE tak začala nová éra, která situaci úplně změnila.

„Už dříve jsme byli jediným prodejcem nanoroušek. Do té doby je ale kupovali například lidé s onkologickým onemocněním, najednou jsme během krátké doby vyprodali veškeré zboží, včetně lůžkovin, z nichž lidé šili roušky, byť jsme upozorňovali, že pro tento účel to není vhodný materiál,“ vyprávěla Konečná.

To, co na první pohled vypadá jako podnikatelský sen, mělo však k ideálu ve skutečnosti daleko. „Měli jsme kvůli nedostatku financí zastaralý e-shop, všechno jsme dělali manuálně. Během několika desítek hodin jsme nejen vyprodali veškeré zboží, ale ocitli jsme se i v minusu a dlouho jsme se z něj dostávali. Ačkoliv naši dodavatelé slibovali, že nám vše dodají, stihli prodat i vlastní zásoby a my tak neměli zboží, které jsme nabízeli. Měli jsme špatné recenze, vraceli jsme spoustu peněz. Tehdy to vypadalo, že nepřežijeme,“ přiznala.

Nakonec se ale společnost spojila s dalšími firmami z Asociace nanotechnologického průmyslu a začala vyrábět nanoroušky pro jihočeské nemocnice, v další fázi se soustředila na pratelné nanoroušky a antivirové šátky.

„Nanoroušky a respirátory v začátcích pandemie tvořily asi 99 procent prodeje. Dnes tvoří covidové produkty zhruba 60 procent. Přidali jsme nanomódu, kosmetiku a rozšířili jsme portfólio lůžkovin,“ podotkla Konečná.

Obrat roste a vrátil se i zisk

Že se firmě daří, dokazují čísla. Před pandemií měla nanoSPACE obrat tři miliony korun ročně, v roce 2020 už to bylo 130 a loni přes 150 milionů korun. Zisk loňského roku nemá ještě spočítaný, ale předloňský činil 24 milionů korun.

V lednu se svými produkty společnost nanoSPACE okouzlila i Dubaj, kde se koná světová výstava Expo.

„Naše expozice má velký úspěch. Dostali jsme i pozvání do tamní televize, Dubaj TV, což je největší studio na Středním východě. Pro Američany, Izraelce i Dubajce jsou nanoroušky něco, co se snaží teprve vyvíjet. Znají sice nanomateriály, ale pořád pro ně hledají využití. V Americe jsme zaznamenali zprávu, že budou zkoušet vyrábět nanorespirátory, zatímco v Čechách je několik firem, které je už dávno vyrábí a prodávají,“ zmínila Konečná.

Autor:
  • Nejčtenější

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dobronice rozebrali místní i dělníci. I méně známé zříceniny stojí za návštěvu

O České republice se říká, že je to země hradů a zámků. Platí to také o Jihočeském kraji, kde mohou turisté navštívit desítky známých staveb. Za uplynulá staletí se z řady z nich staly zříceniny....

27. července 2024  10:11

Konec zdlouhavých přesunů, žákům ve Veselí staví tělocvičnu za 65 milionů

Když mají děti ze ZŠ na třídě Čs. armády ve Veselí nad Lužnicí tělocvik, musejí využívat malé a nedostačující prostory, nebo chodit do vzdálené sportovní haly. Už od příštího školního roku budou mít...

26. července 2024  15:56

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vracejí, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....