Jděte do..., já chci kafe! Demonstrace v Hluboké kazila Hubertu živnost

  18:16
Asi padesát lidí se zúčastnilo páteční demonstrace proti kmotrům na Šumavě v Hluboké nad Vltavou. Akci oficiálně nazvanou Happening proti kmotrům iniciovalo ekologické Hnutí Duha. Ve stejnou dobu se na druhé straně ulice sešli i antidemonstranti z hnutí Zachraňme Šumavu. Svolal je starosta Hluboké Tomáš Jirsa z ODS. I těch bylo asi padesát.
Příznivci ekologického hnutí Duha uspořádali v Hluboké nad Vltavou demonstraci...

Příznivci ekologického hnutí Duha uspořádali v Hluboké nad Vltavou demonstraci před vyhlášenou restaurací Hubert. Jako protipól demonstrovali na chodníku přes ulici příznivci hnutí Zachraňme Šumavu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Před hlubockou restaurací Hubert stojí asi padesátka lidí a transparenty o divoké Šumavě mává na druhou stranu ulice. Tam je zhruba stejně velká skupinka a v ruce drží cedule pro změnu o zelené Šumavě. Tak to před polednem vypadalo v Hluboké.

Akci proti kmotrům iniciovalo hnutí Duha a nesla oficiálně název Happening proti kmotrům. Měla upozornit, že právě od restaurace Hubert, která je spojována s vlivným členem ODS Pavlem Dlouhým, "vedou k Šumavě chapadla". V reakci na to svolal starosta Tomáš Jirsa na stejnou dobu, ale na druhou stranu ulice, opoziční protest.

Obě názorově znepřátelené skupiny se postupně scházely už dlouho před 11. hodinou, na kdy byl naplánován začátek. A zatímco "jirsovci" se shromažďovali na zahrádce restaurace Hubert a popíjeli kávu, "duhovci" se shlukovali před vedlejším supermarketem.

Zpočátku to vypadalo, že se všechno ponese v poklidném duchu. Mezi zastánce kácení přišel bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, přátelsky se zdravil s Jirsou a na fotografii uschlého lesa ukazoval, kde vyrůstají malé zelené stromky.

Úderem 11. hodiny ale nálada velmi zhoustla. Oba tábory zaujaly místa na svých pozicích - ekologičtí aktivisté před Hubertem a zastánci kácení na druhé straně. Připomínalo to zákopovou válku nebo spíše příběh od Foglara, kdy proti sobě stály znepřátelené ulice - v tomto případě však jen chodníky.

Tábor Tomáše Jirsy byl hlasitější, měl silnější aparaturu

"Oznámili jsme, že toto shromáždění bude proti vlivu kmotrů na Šumavě. Tomáš Jirsa pak prohlásil, že je to akce namířená proti němu, ačkoli my jsme o něm nikdy předtím nemluvili," řekl pobaveně Jaromír Bláha z Hnutí Duha, zatímco ukazoval velkou mapu kmotrovy rodiny. Uprostřed ní byl vyobrazen Pavel Dlouhý, obklopen dalšími jedenácti osobnostmi jako třeba Václav Klaus, Jiří Mánek, Jiří Hůlka nebo František Talián.

"Ti kmotři se vám nějak přemnožili," volal na aktivisty starosta Jirsa. Ti se však nedali vykolejit a dále vysvětlovali, jak kmotrova rodina funguje. "Pan Jirsa dokonce svolal antishromáždění a názorně ukázal, jak to tu chodí. Kmotr dá povel, mluvčí zařídí a máme tu protishromáždění," tvrdil Bláha.

V tom však zazněl hlas Tomáše Jirsy, jehož tábor si přinesl silnější aparaturu a "Duhovce" překřičel. Bláhova slova pak nebyla takřka slyšet. "Proč jste neprotestovali proti kácení za šéfa parku Krejčího?" ptal se Jirsa. "Pane senátore, máte zapotřebí chovat se jako puberťák a rušit povolené shromáždění? Chováte se jako uličník," sdělila Jirsovi pohoršeně starší dáma.

Do toho se navíc přidala ještě obsluha Huberta, která se dožadovala, aby lidé nebránili vstupu do restaurace. "Kazíte mi živnost. Lidi tady nemůžou projít dovnitř, protože se vás bojí," vysvětloval podrážděně jeden z číšníků.

Situace se pak ještě více vyostřila, když se jeden člen tábora z druhé strany ulice s nálepkou "Zachraňme Šumavu" snažil skrz dav procpat. Se slovy "Jděte do hajzlu, já chci na kafe" několik lidí hrubě odstrčil.

Na druhé straně ulice byl větší klid. Na protidemonstraci se objevili i zástupci některých šumavských obcí. Například starosta Kvildy Václav Vostradovský věnoval Hnutí Duha "Šumavskou kmotru" - motyku, se kterou aktivisté mohou sázet na Šumavě stromky.

Jinak se účastníci akce proti Hnutí Duha příliš nevyjadřovali. Spíš tiše sledovali dění před Hubertem a čas od času přes ulici něco zavolali. Jedinou výjimkou byla místní obyvatelka Ludmila Dominová, která se postavila za zásahy proti kůrovci na Šumavě. "Proč máme koukat na suché stromy? My to tak nechceme, chceme zelenou Šumavu," apelovala.

Epickým vyvrcholením akce byl průjezd rytířů z divadelního sdružení Traken, kteří ve městě vystupovali. Za procesím středověkých válečníků šlo páže s kolečkem na koňský trus. "To je na biomasu," glosoval jeden z účastníků antidemonstrace.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel herec Martin Hruška, známý ze seriálů Modrava či Sedm schodů k moci

9. června 2024  12:23

Ve věku 56 let nečekaně zemřel herec Martin Hruška. O jeho úmrtí informovalo například Jihočeské...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vandalové v Táboře shodili žulové desky z hradeb na cestu, strážníci ji zavřeli

10. června 2024  11:58

Žulové desky kryjící městské hradby v Táboře někdo shodil dolů na cestu, která prochází bývalou...

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dva tisíce školáků vytvořily na náměstí v Budějovicích olympijské kruhy

14. června 2024  13:13

Žlutá, červená, zelená, modrá a černá barva se v pátek dopoledne mísily na českobudějovickém...

V Hradci usilují o Řád bílého lva pro radistu Peltána, pomáhal Třem králům

16. června 2024  10:57

Čtvrtý ze Tří králů. Tak bývá často označovaný jindřichohradecký rodák František Peltán, který za...

Linka P byla pomalá, linka L také langsam, to byly začátky MHD, slaví 115 let

15. června 2024  11:15

Poprvé vydržel provoz českobudějovických trolejbusů jen pět let do roku 1914. Když se ho podařilo...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

Přes 50 sportů u jezera Most. Start Olympijského festivalu předstihne hry o den

14. června 2024  16:09

Slavnostní zahájení Olympijského festivalu proběhne u jezera Most na Mostecku 25. července, tedy...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...