Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dal šanci na život desítkám dětí s leukemií. Chce o nich napsat knihu

  11:37
Doktor Yahia Jabali by chtěl napsat knihu o příbězích dětí s leukemií. Jako dětský hematolog českobudějovické nemocnice za 21 let svého působení poznal takových pacientů desítky. Jeho cesta na jih Čech vedla z Izraele přes Slovensko.

Yahia Jabali působil 21 let v českobudějovické nemocnici jako dětský hematolog. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

I díky němu dostala velká část dětí šanci na další život. „Když jsem v Budějovicích  na jaře roku 1988 nastoupil, pouze pět procent z léčených přežilo. S velkou pokorou říkám, že dnes až osmdesáti procentům rodičů nemocných dětí můžeme sdělit, že se léčba podařila,“ konstatuje muž, který už od dětství věděl, že chce být lékařem.

Ačkoliv oficiálně odešel do důchodu v roce 2010, stále ho můžete potkat v některé ordinaci dětských lékařů na Budějovicku či na pohotovosti v Trhových Svinech, když zaskakuje za své kolegy.

„Právě jsem také jako spoluautor odeslal do předního odborného časopisu Journal of Clinical Oncology rukopis s výsledky největší studie o léčbě akutní lymfoblastické leukemie u dětí a dospívajících v dějinách dětské hematologie a onkologie, která probíhala pět let ve 130 centrech 15 zemí. To považuji za dovršení mé odborné kariéry,“ přiznává Jabali češtinou, v níž je jen díky písmenku ř poznat, že se nejedná o jeho rodný jazyk.

Komplikace při studiu

Narodil se v palestinské rodině v izraelském městě Taiba. Z šestnácti dětí jeho rodičům zemřelo deset, všechny v útlém věku. I proto si přáli, aby se stal dětským lékařem.

Yahia Jabali (66 let)

V českobudějovické nemocnici se 21 let věnoval léčbě dětské leukemie. Narodil se v Izraeli a díky stipendiu vystudoval medicínu na Univerzitě J. A. Komenského v Bratislavě. V tehdejším Československu se oženil a po třech letech v Izraeli se sem natrvalo vrátil. S manželkou Marií žijí v Trhových Svinech. Mají dceru Naďu (40) a syny Jana (36) a Lukáše (32). Jeho největším koníčkem byla vždy práce, jako spoluautor se podílel na mezinárodní studii o léčbě akutní lymfoblastické leukemie u dětí a dospívajících. Výsledky budou publikované letos.

„Odešel jsem nejprve studovat na Hebrejskou univerzitu do Jeruzaléma na rok matematiku a biologii, protože to byla pro přijetí na medicínu taková nepsaná podmínka. Bohužel, psal se rok 1967, bylo po Šestidenní válce. I proto se mě při přijímacím pohovoru ptali, jestli ta válka byla v pořádku a co si o ní myslím. Nechtěl jsem se postavit proti vlastnímu svědomí, a tak jsem řekl, že Izrael je sice malá země, ale stále je v něm místo pro mírové soužití Židů i Palestinců. Asi to nebyla ta správná odpověď. Rok jsem pak učil matematiku na střední škole a toužil jít studovat do zahraničí. Nakonec jsem získal stipendium do Československa,“ vzpomíná na své začátky.

Čekal ho roční kurz slovenštiny v Senci a pak studium na Lékařské fakultě univerzity J. A. Komenského. Uměl arabsky, hebrejsky, anglicky, naučil se tedy další jazyk. A také se osudově zamiloval do Jihočešky Marušky, která v Bratislavě studovala farmacii.

„Máme dceru Naďu a syny Honzu a Lukáše. Nechtěla opustit svou zem, tak jsem si musel vybrat já. Nebylo to ale jednoduché, protože tehdy tady neměl Izrael diplomatické zastoupení, vše se vyřizovalo přes Vídeň. Pro potřebné papíry na svatbu jsem si musel zaletět domů, ale na československém ministerstvu zahraničí mi je úřednice nechtěla uznat, protože potvrzující notář není na jejich seznamu. Nakonec mi pomohl pracovník rakouského velvyslanectví v Praze, a když jsem se znovu vrátil do kanceláře té paní, jen utrousila: Tak a teď se vás už nezbavíme,“ směje se Jabali.

Hodně dá na instinkt rodičů

Do smíchu mu ovšem nebylo v následujících letech. Sňatek a dvě děti k pobytu v Československu rozhodně nestačily. Aby mohl začít usilovat o takzvané sloučení rodiny, potřeboval například příslib zaměstnání. Složku plnou nejrůznějších pokorných žádostí a kopií dopisů na všechny strany má doma dodnes. Na podzim 1979 mohl přijet natrvalo.

Mezitím si ale tři roky v nemocnici i v privátní praxi v Izraeli ověřil, že československé zdravotnictví mu dalo opravdu vynikající odborný základ.

„Selhal jsem jen jednou. Do ordinace přišla maminka s malým dítětem a vyslovila podezření na dětskou obrnu. Snažil jsem se jí to vyvrátit. Myslel jsem si naivně, že přece už všechny děti dávno mají vakcínu a obrna neexistuje. Naštěstí se obrátila na jiného lékaře a ten nemoc potvrdil. Od té doby hodně dám na instinkt rodičů,“ popisuje.

Při listování vzpomínkami Jabali nezapomíná ani na lidi, kteří mu u nás pomohli. Patří mezi ně tehdejší primář dětského oddělení českobudějovické nemocnice František Říha. Právě ten měl bez Jabaliho vědomí posoudit, zda je opravdu schopen léčit dětské pacienty. A byl to rovněž on, kdo mu nabídl místo hematologa na svém oddělení, když se izraelský lékař rozhodl opustit po osmi letech svůj trhovosvinenský obvod.

„Z bývalé školky jsem vybudovali stanici pro léčbu dětské leukemie. Dva pokoje se šesti lůžky. S dítětem mohla být i maminka. A já se pustil do boje s těmi nepříznivými čísly. Jezdil jsem i na kongresy do zahraničí, prezentoval naše výsledky, přivážel nové poznatky. I díky nim desítky dětí žijí už svůj dospělý život. Mám třeba i profesora matematiky a tatínka dvou dětí v Severní Karolíně. I jeho příběh bych chtěl do své knihy dát,“ naznačuje Jabali.

A pokud knihu jednou opravdu napíše, určitě v ní nebude chybět i ten, který, bohužel, nedopadl dobře.

„Rodiče se obrátili na léčitele a na jeho doporučení si vzali dívenku s velmi dobrou prognózou přežití z nemocnice. Vysadili všechny léky a ona pak doma vykrvácela při menstruaci. Dodnes je mi z toho smutno. Z té naděje, která se obrátila v beznaděj, a přitom mohlo všechno dopadnout jinak,“ poznamenává Yahia Jabali s nadějí, že tenhle případ by pro další rodiče měl být varováním.

  • Nejčtenější

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Konec zdlouhavých přesunů, žákům ve Veselí staví tělocvičnu za 65 milionů

Když mají děti ze ZŠ na třídě Čs. armády ve Veselí nad Lužnicí tělocvik, musejí využívat malé a nedostačující prostory, nebo chodit do vzdálené sportovní haly. Už od příštího školního roku budou mít...

26. července 2024  15:56

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vracejí, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....