Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Les pražského krematoria Motol nabízí klid, ticho a nerušené přemýšlení

Projděte se po lese, který blahodárně působí na vaši mysl, jak prokázali japonští vědci. Příjemné lesní pohřebiště, kde vás zaručeně nebude nikdo rušit, najdete kolem krematoria Motol. Článek přinesl magazín City Life.

Za jezírkem s bujnou vrbou stojí obřadní síň – decentní přízemní stavba s pískovcovým obložením. | foto: Jiří Podrazil

Zatímco dříve si lidé léta spořili na vlastní pohřeb, dnes se většina pohřbů v Praze odehraje bez obřadu. K rozloučení často dochází až při uložení urny nebo rozptylu popela. Ač působí pohřeb žehem jako moderní způsob pohřbívání, své zemřelé spalovali již staří Slované, o čemž svědčí nálezy z období mladší a pozdní doby bronzové, z kultur popelnicových polí.

„Zpopelňování bylo běžné ještě ve středověku. Zakázal jej Karel Veliký roku 792 a uložil církvi postarat se o nebožtíka,“ vysvětluje Julius Mlčoch, bývalý ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy a největší odborník na pohřebnictví u nás. Tehdy při kostelech vznikala pohřební bratrstva, z kterých se na přelomu 16. a 17. století staly pohřební služby, jaké známe dnes.

Monumentální plastika Žena dělnice od Miloslava Hejného z roku 1955 na hlavním vstupu odkazuje na budovatelskou éru vzniku hřbitova.

Zákaz spalování vycházel z křesťanského učení vzkříšení mrtvých, kteří potřebují nejen svou duši, ale i fyzické tělo. Proto své mrtvé nezpopelňují ani Židé, ani muslimové. Naopak hinduisté věří, že duše se chce po smrti osvobodit z pozemského těla, a proto musí být spáleno. 

K oživení myšlenky kremace došlo v 16. století během renesance, silněji se ve společnosti prosadila během osvícenství v 18. století. Po Velké francouzské revoluci byl dokonce ve Francii zpracován nový zákon o pohřbívání a projekt krematoria. 

„Větší rozruch však způsobil čin anglického básníka George Byrona, který v srpnu 1822 zpopelnil na břehu moře u italské vesnice Viareggio na pohřební hranici těla básníka Percyho Shelleyho a jeho přítele Williama, kteří v moři utonuli. Diskusi rozvířil i indický mahárádža, který při svých cestách po Evropě v roce 1869 zemřel. Ve Florencii v té době probíhal mezinárodní lékařský kongres, kde se domluvilo zpopelnění mahárádžova těla a převezení popela do Indie,“ popisuje Julius Mlčoch.

O pět let později byla kremace povolena v novém italském zdravotním zákoně a za dva roky se otevřelo první evropské krematorium v Miláně.

„Následovala výstavba krematorií v Německu a ve Francii. Před první světovou válkou prováděli Němci nejvíce kremací v Evropě. Evangelická víra totiž zpopelnění doporučuje,“ podotýká Julius Mlčoch. 

Pražské městské radě navrhoval výstavbu krematoria v roce 1883 mecenáš Vojta Náprstek. Narazil však na zákony. „V silně katolickém Rakousku-Uhersku byl pohřeb žehem zakázaný. V Českých zemích ho povolil až provizorní zákon z 28. října 1918, ačkoliv krematorium stálo v Liberci už od roku 1917, kdy jej postavili němečtí měšťané. Nezískali však povolení zpopelňovat,“ doplňuje Julius Mlčoch.

Díky prosklené stěně a bílé výmalbě nepůsobí obřadní síň ponuře, podlaha z...

Klid pro rozjímání

Dodnes patří Česko k zemím s největším počtem krematorií na obyvatele. Primát nejrozlehlejšího krematoria u nás i v Evropě drží krematorium Strašnice z roku 1932, které navrhl ve stylu doznívajícího funkcionalismu a nastupujícího konstruktivismu Alois Mezera. Ročně zde provedli zhruba
4 tisíce pohřbů žehem a bylo jasné, že kapacita není dostačující. Magistrát proto navrhl zbudování tří dalších krematorií v blízkosti Prahy, ale druhá světová válka plány zmařila.

Nakonec došlo jen k jediné výstavbě - krematoria Motol v lese na stejnojmenném předměstí v roce 1954. Ucelenou koncepci navrhl architekt Josef Karel Říha, specialista na krajinotvorbu.

Urny se dosud ukládaly do kolumbárií, případně urnových hájů, v Británii se ale objevily rozptylové loučky. To výrazně snížilo nároky na prostor i řešení celého areálu. Josef Karel Říha využil svažitého terénu ve vzrostlém lese a budovu krematoria zasadil na kopeček, který opticky snížil umělým jezírkem. 

Památník obětí komunistických zločinů připomíná popravené vězně z Pankráce,...

Od hlavní brány stoupáte mezi vzrostlými keři a stromy vzhůru, až se po levé straně najednou vyloupne ostrov s bujnou vrbou a za ní decentní přízemní stavba s pískovcovým obložením. 

Její jednoduché obdélníkové tvary působí elegantně a zároveň pokorně, prosklené průčelí za vysokými štíhlými sloupy zve dál. S funkcionalistickou stavbou korespondovala i vstupní budova a vchod, které však v roce 1952 přepracoval projekční ateliér Stavebního podniku hl. m. Prahy v duchu nastupujícího socialistického realismu.

V roce 1994 došlo k modernizaci krematoria, především k výměně spalovacích pecí a obkladu budovy. Místo neopracovaného pískovce, typického pro pozdně funkcionalistický styl, byl použit opracovaný pískovec a provozní část budovy oddělily od kolumbária a příchozí cesty plastiky ze surového železa, které celou stavbu stylizovaly do estetiky 60. let.

Popravené politické vězně, kteří zde byli v 50. letech zpopelňováni, připomíná od roku 2013 památník a čestné pohřebiště vpravo nad hlavním vchodem. V lese rozprostírajícím se na čtyř hektarech se nachází na 4 tisíce urnových míst, která navěky osvětluje slunce probleskující mezi stromy.

VIDEO: Takto to vypadá v zákulisí motolského krematoria:

10. října 2017

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:
  • Nejčtenější

Rodina si pro život vybrala stodolu v Českém ráji. Parádně ji přestavěla

Mladý pár z Branžeže v Českém ráji vsadil při budování vysněného bydlení na přírodu a moderní technologie. Proměna...

Moderátorka Eva Borská žije s přítelem a dětmi ve vysněné novostavbě

Dům na okraji Prahy si zpěvačka a televizní moderátorka Eva Borská (45) vysnila spolu se svým přítelem Jiřím. Nyní se...

Nejskvělejší dům postavil architekt pro svou rodinu. Dělá jim jen radost

Architekt Sam Klopper navrhl pro sebe, manželku a tři malé syny skvělý vzorový rodinný dům na jednom z nejlepších míst...

Romantické bydlení v podkroví milují, a to i přes nepraktické šikminy

Kateřina Urban Samková bydlí s rodinou v podkrovním nájemním bytě v historické části Prahy. Přestože se s manželem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou,...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Odolá prachu, dešti, slunci i mrazu. Jediná televize, kterou si můžete dát na terasu

Advertorial Mít zahradu znamená přenést kus svého života ven, na čerstvý vzduch, který občas provoní déšť nebo prohřeje slunce....

Nejskvělejší dům postavil architekt pro svou rodinu. Dělá jim jen radost

Architekt Sam Klopper navrhl pro sebe, manželku a tři malé syny skvělý vzorový rodinný dům na jednom z nejlepších míst...

Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou,...

Vystresovaný muž se uklidnil až v domě, kde může přemýšlet, psát a číst

Nedaleko jezera a jen pár minut jízdy autem od centra dánského města Aarhusu vyrostl loni zajímavý dům. Klid a...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...