Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Romantické Malvazinky v Praze za výšlap a trochu potu rozhodně stojí

Stačí jen párkrát zahnout z pražského Smíchova a jeho rušných ulic a vydat se vzhůru. Cestou budete míjet nádherné vily či kaštanovou alej a kromě výhledu si můžete na konci cesty dopřát třeba rakvičku. Malvazinky za procházku rozhodně stojí. Článek přinesl magazín City Life.
Jedna část kolonie se nachází těsně u malvazinského hřbitova mezi ulicemi...

Jedna část kolonie se nachází těsně u malvazinského hřbitova mezi ulicemi Xaveriova a Přímá, druhá asi o sto metrů východněji mezi ulicemi Pravoúhlá a Malá Xaveriova. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vilová čtvrť nad smíchovskou dopravní tepnou mě odjakživa lákala svým názvem. Byla jsem si jistá, že je určitě pojmenována po nějaké spanilé pohádkové postavě. V mé fantazii byla Malvazína uhrančivá lesní víla, co pomáhala ztraceným a nešťastným pocestným a ve volných chvílích tančila v průsvitných šatičkách na lesním paloučku. 

Představovala jsem si, jak se se svými kamarádkami scházela na kopci jménem Paví vrch a při měsíčku si pletly věnečky z lučního kvítí. Ano, určitě to je tím, že jsem jako malá hltala příběhy, ve kterých figurovala postava Meluzíny, dívky, která pláče při divoké sněhové nadílce a jež má magické schopnosti. 

Kolonie Malvazinky. Po roce 1922, kdy vstoupil v platnost zákon o Velké Praze, se město potýkalo s prudkým nárůstem obyvatel, na krajích měst proto začaly vznikat provizorní domky.

Zvuková podoba jmen mi dočista zamotala hlavu. O to větší bylo mé překvapení, když jsem se dopátrala, že malvazín nebo zkráceně též malvín je vlastně alkoholický nápoj. Středověké slova malvasia znamenalo víno z Malvasie, města na Peloponesu. Dodnes se tak označují odrůdy bílých aromatických vín ze Středomoří, které mívají nasládlou chuť.

I nad Smíchovem (stejně jako na dalších pražských kopcích) vinice bývaly, místo dostalo název podle jejich majitele Tomáše Malvazína nebo též Malvazy. Vážený malostranský měšťan je spolu s barokní usedlostí získal v roce 1628. 

Stavení bylo postupně přeměněno na hospodářský dvůr, na začátku 19. století dostalo klasicistní podobu, později k pozemkům přibyla také sousední vinice Protivka, pojmenovaná podle písaře ze Starého Města Hynka Protivy. 

V roce 1840, kdy byla Malvazína majetkem Jana Greina, k ní patřilo několik hospodářských staveb a skleník. Velká část pozemku byla v roce 1875 prodána smíchovské obci, která zde zřídila hřbitov jako náhradu za Malostranský, na kterém přestala stačit kapacita, a pro hrobníka byl zřízen byt ve starém viničním domku. 

Stavebním úpravám se usedlost nevyhnula ani v minulém století, po válce se proměnila v sanatorium a i dnes je součástí zdravotnického zařízení, vyhlášené rehabilitační kliniky, která stojí hned vedle přes ulici.

Anglický styl

Ač v okolí existovalo několik viničních usedlostí, například Barvířka, Klavírka, Laurová, Brentová, většina jich postupně zanikla. Kromě Malvazíny se dochovala smíchovská Santoška, stojící ve svahu, pod kterým vede tunel Mrázovka. 

Její původní majitel, právník ve službách knížete Schwarzenberga, František Vilém Sonntag nechal vinice v polovině 18. století přeměnit v zahradu, později pozemky získala zámožná pražská rodina Doupků, která dala usedlosti novogotickou podobu, v roce 1907 ji koupila smíchovská obec a sloužila jako restaurace. Dnes je z ní mateřská škola. 

Veřejnosti zůstal otevřený přilehlý park, ve kterém jsou umístěny sochy Františka Ignáce Platzera, předního českého pozdně barokního až rokokového sochaře. Zahrada Santoška je pár kroků od rehabilitační kliniky, o kus dál pak narazíte na cukrárnu, která dříve patřila herečce Anně Geislerové.

Cukrárna je strategicky umístěna uprostřed čtvrti, odděluje dvě části kolonie, která zde na začátku 20. let minulého století byla postavena pro méně majetné Pražany. Jedna část se nachází těsně u malvazinského hřbitova mezi ulicemi Xaveriova a Přímá, druhá asi o sto metrů východněji mezi ulicemi Pravoúhlá a Malá Xaveriova. 

Vila Helenka je secesním klenotem na pražském Smíchově

20. února 2018

Na rozdíl od ostatních pražských kolonií, které byly určeny primárně dělníkům, zdejší malé domky poskytly domov nižší střední třídě. Podle některých pramenů se do nich stěhovali většinou učitelé, kteří tehdy přicházeli do hlavního města za prací. 

V přízemí měli pouze jednu místnost a koupelnu, v podkroví byla ložnice, nad ní půda. Zajímavostí je, že navzdory svým minimalistickým rozměrům jsou domky podsklepené a v suterénních prostorách se kromě sklepa nacházela ještě prádelna. Malebným domkům nechybějí předzahrádky, takže mi anglický styl, ve kterém jsou postaveny, připomněl Dvouletky ve Strašnicích. Ty ale nestojí hned u hřbitova, v jejich sousedství je divadlo a park.

Smíchovský hřbitov, jak zní oficiální název zdejšího místa posledního odpočinku, patří k těm větším, které v Praze najdete. Vznikl v roce 1876 podle návrhu Antonína Barvitia. Známý architekt se podílel i na dalších pražských stavbách, například na Gröbeho vile, fasádě konventu voršilek, soše Josefa Jungmanna, smíchovském kostelu sv. Václava nebo bývalé smíchovské radnici. 

Dominantu hřbitov získal až o dvacet let později v podobě novorománského kostela zasvěceného svatému Filipovi a Jakubovi. Šlo o náhradu kostela z 11. století, dříve stojícího na Arbesově náměstí, materiál po jeho zboření posloužil právě ke stavbě nového svatostánku na Malvazinkách. 

Je zde pohřbena řada osobností: spisovatel Jakub Arbes, sochař Čeněk Vosmík, legendy českého undergroundu Egon Bondy a Mejla Hlavsa, politik a novinář Jiří Gruša, ilustrátor Ondřej Sekora, režisér František Vláčil a zpěvák Karel Gott.

Je zde pohřbena řada osobností, například zpěvák Karel Gott.

Na hřbitově na Malvazinkách je pohřben například zpěvák Karel Gott.

Střežená tajemství

Při procházce určitě nevynechejte Paví vrch, jehož pojmenování pochází od hejna pyšných ptáků, kteří sem údajně doputovali ze zahrad smíchovského letohrádku. Nenápadný kopec se vám odmění překvapivě pěkným výhledem nejen na Radlice, ale i Vyšehrad, Podolí, Pankrác nebo Petřín. Podle senzibilů disponuje i silným energetickým polem, a je tedy vhodným místem na přemítání o budoucnosti a o konkrétních realizacích vašich plánů. 

Ať už je to s energetickými toky jakkoliv, jisté je, že díky strategické poloze se na vrchu nachází několik přísně střežených objektů, které spadají pod ministerstvo vnitra. Vedle řady dřevěných a zdánlivě opuštěných domků, je to i moderní budova s množstvím antén a také vila, která patřila uhlobaronovi Otokaru Kruliši-Randovi. 

Za druhé světové války sloužila jednotkám SS, po komunistickém převratu byla znárodněna ve prospěch Státní bezpečnosti. Nacházel se zde dokonce jeden z řídicích bodů rušiček zahraničního rozhlasového signálu, také dnes slouží ministerstvu jako Radiokomunikační a měřicí středisko. Kopec je pak protkán podzemními chodbami, které v dobách, kdy zde bývala vinice, sloužily jako sklepy.

Projděte se Winternitzovou vilou:

31. května 2012

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...