Za jezírkem s bujnou vrbou stojí obřadní síň – decentní přízemní stavba s...

Za jezírkem s bujnou vrbou stojí obřadní síň – decentní přízemní stavba s pískovcovým obložením. | foto: Jiří Podrazil

Les pražského krematoria Motol nabízí klid, ticho a nerušené přemýšlení

  • 5
Projděte se po lese, který blahodárně působí na vaši mysl, jak prokázali japonští vědci. Příjemné lesní pohřebiště, kde vás zaručeně nebude nikdo rušit, najdete kolem krematoria Motol. Článek přinesl magazín City Life.

Zatímco dříve si lidé léta spořili na vlastní pohřeb, dnes se většina pohřbů v Praze odehraje bez obřadu. K rozloučení často dochází až při uložení urny nebo rozptylu popela. Ač působí pohřeb žehem jako moderní způsob pohřbívání, své zemřelé spalovali již staří Slované, o čemž svědčí nálezy z období mladší a pozdní doby bronzové, z kultur popelnicových polí.

„Zpopelňování bylo běžné ještě ve středověku. Zakázal jej Karel Veliký roku 792 a uložil církvi postarat se o nebožtíka,“ vysvětluje Julius Mlčoch, bývalý ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy a největší odborník na pohřebnictví u nás. Tehdy při kostelech vznikala pohřební bratrstva, z kterých se na přelomu 16. a 17. století staly pohřební služby, jaké známe dnes.

Monumentální plastika Žena dělnice od Miloslava Hejného z roku 1955 na hlavním vstupu odkazuje na budovatelskou éru vzniku hřbitova.

Zákaz spalování vycházel z křesťanského učení vzkříšení mrtvých, kteří potřebují nejen svou duši, ale i fyzické tělo. Proto své mrtvé nezpopelňují ani Židé, ani muslimové. Naopak hinduisté věří, že duše se chce po smrti osvobodit z pozemského těla, a proto musí být spáleno. 

K oživení myšlenky kremace došlo v 16. století během renesance, silněji se ve společnosti prosadila během osvícenství v 18. století. Po Velké francouzské revoluci byl dokonce ve Francii zpracován nový zákon o pohřbívání a projekt krematoria. 

„Větší rozruch však způsobil čin anglického básníka George Byrona, který v srpnu 1822 zpopelnil na břehu moře u italské vesnice Viareggio na pohřební hranici těla básníka Percyho Shelleyho a jeho přítele Williama, kteří v moři utonuli. Diskusi rozvířil i indický mahárádža, který při svých cestách po Evropě v roce 1869 zemřel. Ve Florencii v té době probíhal mezinárodní lékařský kongres, kde se domluvilo zpopelnění mahárádžova těla a převezení popela do Indie,“ popisuje Julius Mlčoch.

O pět let později byla kremace povolena v novém italském zdravotním zákoně a za dva roky se otevřelo první evropské krematorium v Miláně.

„Následovala výstavba krematorií v Německu a ve Francii. Před první světovou válkou prováděli Němci nejvíce kremací v Evropě. Evangelická víra totiž zpopelnění doporučuje,“ podotýká Julius Mlčoch. 

Pražské městské radě navrhoval výstavbu krematoria v roce 1883 mecenáš Vojta Náprstek. Narazil však na zákony. „V silně katolickém Rakousku-Uhersku byl pohřeb žehem zakázaný. V Českých zemích ho povolil až provizorní zákon z 28. října 1918, ačkoliv krematorium stálo v Liberci už od roku 1917, kdy jej postavili němečtí měšťané. Nezískali však povolení zpopelňovat,“ doplňuje Julius Mlčoch.

Díky prosklené stěně a bílé výmalbě nepůsobí obřadní síň ponuře, podlaha z...

Klid pro rozjímání

Dodnes patří Česko k zemím s největším počtem krematorií na obyvatele. Primát nejrozlehlejšího krematoria u nás i v Evropě drží krematorium Strašnice z roku 1932, které navrhl ve stylu doznívajícího funkcionalismu a nastupujícího konstruktivismu Alois Mezera. Ročně zde provedli zhruba
4 tisíce pohřbů žehem a bylo jasné, že kapacita není dostačující. Magistrát proto navrhl zbudování tří dalších krematorií v blízkosti Prahy, ale druhá světová válka plány zmařila.

Nakonec došlo jen k jediné výstavbě - krematoria Motol v lese na stejnojmenném předměstí v roce 1954. Ucelenou koncepci navrhl architekt Josef Karel Říha, specialista na krajinotvorbu.

Urny se dosud ukládaly do kolumbárií, případně urnových hájů, v Británii se ale objevily rozptylové loučky. To výrazně snížilo nároky na prostor i řešení celého areálu. Josef Karel Říha využil svažitého terénu ve vzrostlém lese a budovu krematoria zasadil na kopeček, který opticky snížil umělým jezírkem. 

Památník obětí komunistických zločinů připomíná popravené vězně z Pankráce,...

Od hlavní brány stoupáte mezi vzrostlými keři a stromy vzhůru, až se po levé straně najednou vyloupne ostrov s bujnou vrbou a za ní decentní přízemní stavba s pískovcovým obložením. 

Její jednoduché obdélníkové tvary působí elegantně a zároveň pokorně, prosklené průčelí za vysokými štíhlými sloupy zve dál. S funkcionalistickou stavbou korespondovala i vstupní budova a vchod, které však v roce 1952 přepracoval projekční ateliér Stavebního podniku hl. m. Prahy v duchu nastupujícího socialistického realismu.

V roce 1994 došlo k modernizaci krematoria, především k výměně spalovacích pecí a obkladu budovy. Místo neopracovaného pískovce, typického pro pozdně funkcionalistický styl, byl použit opracovaný pískovec a provozní část budovy oddělily od kolumbária a příchozí cesty plastiky ze surového železa, které celou stavbu stylizovaly do estetiky 60. let.

Popravené politické vězně, kteří zde byli v 50. letech zpopelňováni, připomíná od roku 2013 památník a čestné pohřebiště vpravo nad hlavním vchodem. V lese rozprostírajícím se na čtyř hektarech se nachází na 4 tisíce urnových míst, která navěky osvětluje slunce probleskující mezi stromy.

VIDEO: Takto to vypadá v zákulisí motolského krematoria:

10. října 2017

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv