Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Brněnský vodojem připomíná podzemní katedrálu, roky do něj nikdo nevkročil

  6:28
Až do tohoto týdne byl tento podzemní prostor naprostou záhadou. Do cihlového vodojemu z konce 19. století, druhého nejstaršího ze tří pod Žlutým kopcem v Brně, dlouhé roky nevkročil žádný člověk. Alespoň oficiálně. Nyní do něj dostali možnost nahlédnout redaktorka s fotografem MF DNES.

Dokonce i největší znalec a propagátor brněnského podzemí Aleš Svoboda ho znal jen ze starých fotek.

„Z nějakého důvodu se tam nebylo možné dostat, takže nikdo neví, jaký je tam vstup,“ upozornil Svoboda před průzkumnou výpravou, jíž jsem se zúčastnila jako redaktorka MF DNES. Pozvání přijal i ředitel nedaleké hvězdárny a senátor Jiří Dušek (zvolený za ANO) či známý speleolog a fotograf Richard Bouda. „Vezměte si raději něco, co můžete umazat, a baterku,“ poradil.

Tímto potrubím do vodojemu proudila pitná voda, Brňany zásobovala až do roku 1997.

Cestu do neznámého podzemí zorganizoval náměstek brněnské primátorky Jiří Oliva (ČSSD), který by rád unikátní brněnské vodojemy z přelomu 19. a 20. století otevřel návštěvníkům. Ke dvěma největším architektonickým skvostům Brna – vile Tugendhat a Labyrintu pod Zelným trhem, které v minulém roce navštívilo zhruba sto tisíc lidí – by tak rád přidal ještě třetí.

Vchod do tajemné říše jako vystřižené z fantasy filmů je ukrytý v malém nenápadném domku. Najdeme tu vylomený zámek. „Je to čerstvé. Ještě minulý týden byly zámky v pořádku,“ informuje úřednice z magistrátu, která nese klíče.

V místnosti o rozměrech zhruba 4x2,5 metru trčí z podlahy tři velké kovové „volanty“, které sloužily na spouštění a zastavování vody. V levém rohu se krčí malý poklop. Svoboda ho odkryje a posvítí do černé hlubiny, do níž vede železný žebřík zkrabatělý rzí. „Snad alespoň drží ve stěně,“ zadoufám.

Stavaři odvedli prvotřídní dílo

Svoboda leze jako první a opatrně zkouší jednotlivé stupně. „Můžete jít, ale dobře se držte oběma rukama. A chybí poslední šprušle, takže musíte udělat krok doprava. Ale to nebude problém, já vám budu říkat,“ ozývá se z hloubky. 

Nadechnu se a spouštím se dovnitř. Pode mnou je víc než sedm metrů prázdnoty. Ještě poslední stupínek, zhoupnutí doprava a jsem dole. A i když vidím jen kousek před sebe, ohromením vydechnu.

Záhada starého vodojemu. Zachytil snímek vlhkou skvrnu, nebo ducha?

Pravidelné šestimetrové sloupy se stupňovitým patkami podpírají strop jako v katedrále. Podlaha je rovná – sice různě zbarvená, ale bez trhlin. Vzduch je překvapivě svěží a kromě místa pod poklopem nevidím ani žádný prach. Postupně po žebříku slézají i ostatní, techniku spouštějí po laně.

„Jsem nadšený,“ neskrývá Svoboda. Podle něj není divu, že je vodojem i po téměř 150 letech tak zachovaný. „Stavaři museli odvést prvotřídní dílo, proto je to také technická památka. Použili pálené cihly, které vydrží vlhkost, mráz, prostě cokoliv. Když se podíváte, jak zařezávají ty stěny, nemám strach, že by tu staticky bylo něco v nepořádku. To začernalé je plíseň, která se ale vyskytuje v každém sklepě. V době provozu se pravidelně čistila,“ popisuje Svoboda.

Žíznivé kořeny

Část sloupů a stěn vypadá jako pokrytá krajkou. „To jsou kořeny, které se domáhají vlhkosti. Najdou skupinku ve spáře a snaží se sem dostat. Zatím to nevadí, ale za dvacet nebo třicet let by to mohl být problém, takže je třeba to nějak ošetřit,“ vysvětluje Svoboda.

Následně se skupinka schází k improvizovanému brífinku. „Budu usilovat o to, aby město zpřístupnilo všechny tři vodojemy, byl by to obrovský tahák,“ oznamuje Oliva.

Podle něj by to mohlo stát mezi 10 až 20 miliony korun, všechny úpravy by však museli schválit památkáři. „Jde o tři rozdílné prostory. Ten vylitý betonem by se hodil na výstavy, nejstarší cihlový by se dal napustit částečně vodou, ve které by se odrážely klenby. A tento třetí bych nechal osvětlený jen částečně, ať si ho lidé s lucerničkami objevují,“ nastiňuje Oliva.

Do projektu by chtěl zapojit i ředitele hvězdárny Duška. „Spolupracujeme s brněnskými Vizuály, kteří nám například nasvítili měsíc na Kraví hoře. Dovedu si představit, že by se tu vyřádili a udělali by to hezky. Ani to nejsou drahé věci. Ale jsem tu poprvé, takže to beru spíš jako exkurzi,“ poznamenal Dušek.

Podle Olivy by se daly vodojemy zprovoznit do dvou let a investice by se rychle vrátila. „Doufám, že až pominou omezení kvůli koronaviru, uspořádáme Den otevřených dveří a ukážeme lidem alespoň ten nejstarší vodojem, do kterého město už postavilo nový vstup,“ přeje si Oliva.

Podzemní vodojemy pod Žlutým kopcem

Do roku 1997 sloužily vodojemy k zásobování Brňanů pitnou vodou. Dva jsou cihlové a jeden z betonu, všechny jsou památkově chráněné.
První vodojem z let 1869 až 1872 o vnitřních rozměrech 45×45 metrů a hloubce 6 metrů je vyzděný pálenými červenými cihlami. Druhý vodojem z let 1896 až 1900 tvoří obdobná nádrž o rozměrech 45×70 metrů. Třetí vodojem z 20. let 20. století je tvořen dvěma betonovými nádržemi s rozměry 30×35 a 30×45 metrů s hloubkou přes 5 metrů.
Město by vodojemy rádo postupně zpřístupnilo a v technickém domku vybudovalo kavárnu se zázemím pro průvodce. Úpravy přijdou odhadem na 10 až 20 milionů korun a mohly by trvat dva roky. Už loni se vybudoval nový vstup do nejstaršího vodojemu za 2,8 milionu.

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....