S nápadem, jak přeměnit automaty na kávu a sladkosti v rouškomaty, přišel majitel firmy Foodex z Vyškova Petr Čáslava. „Přemýšleli jsme, co dělat, když zavřely kavárny a podniky, takže nemáme práci. A přišlo nám smysluplné pomoci s tím, co je teď nejaktuálnější,“ vysvětluje.
Čáslava se tak domluvil s kamarády, spolupracovníky, jejich rodinami i hotelem Atrium ve Vyškově, který operativně přeměnili na šicí dílnu. S vyškovským starostou Karlem Jurkou (ODS) zase vymysleli, kde by mohly automaty stát.
Pak šlo o to je „nakrmit“, protože jeden má kapacitu až 1 800 kusů. „Šijeme úplně všichni chlapi, ženské i větší děti,“ podotkl Čáslava.
Podle něj přestavba automatu není nijak náročná. „Umíme to. Místo baget, tatranek a džusů vypadne rulička se sterilizovanou bavlněnou rouškou v sáčku, která se dá i prát. Platit se dá pouze kartou,“ popisuje Čáslava.
Jedna rouška přijde na 50 korun. Peníze půjdou na místní charitu, Adru a sdružení Piafa, které se stará o zdravotně postižené.
Nakupující si mohou vybrat i design
Dnes byly ve Vyškově zprovozněny první dva rouškomaty před obchodním domem Tesco a městským úřadem. Oba byly do hodiny prázdné. „Budeme je průběžně doplňovat. Dali jsme si závazek vyprodukovat denně aspoň tisíc roušek,“ plánuje Čáslava.
Nakupující si mohou v přístroji zvolit i design roušek. „Trochu se to zvrhlo a možná jsme z toho udělali módní automat, protože lidé to kupují i podle vzorů. Každá rouška je originální, zvlášť ty, které jsem šil já,“ směje se Čáslava.
Ten postupně plánuje instalovat další rouškomaty do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a do nemocnic ve Vyškově a Kroměříži na Zlínsku.
Podobný přístroj začal dnes fungovat také v Brně na řečkovické radnici na Palackého náměstí. I zde stojí jedna rouška 50 korun, přičemž částka pokryje náklady na výrobu dobrovolným švadlenám. Jeden zájemce si může pořídit maximálně čtyři kusy, v tomto případě bylo vyprodáno po dvou hodinách.
„Věřím, že tento krok pomůže doplnit roušky do všech řečkovických a mokrohorských rodin. Reagovali jsme tak na poptávku našich občanů, kteří ochranné pomůcky těžko shání. Spuštění automatu je efektivní způsob, jak snadno zaručit dostupnost roušek pro všechny potřebné,“ podotýká řečkovický starosta Marek Viskot (ČSSD).
Další rouškomaty chystá instalovat také Brno. „Máme vytipováno deset míst na umístění prodejních automatů na ochranné pomůcky. Tři z nich jsou na pozemcích či v budovách dopravního podniku, u ostatních začínáme vyřizovat povolení,“ informuje brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).