Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

  6:34
Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem mnoho neříkal. Dokáže přitom nakazit psy nemocí podobnou malárii a v Brně se objevil první klinicky potvrzený případ.
Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy, které dokáže nakazit nemocí podobnou malárii. | foto: najdipijaka.cz

Do povědomí se piják lužní dostal teprve poté, co vědci z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity rozjeli rozsáhlou studii a kampaň Najdi pijáka, která má nálezy živočicha podrobně zmapovat.

A po roce přináší první výsledky. Je z nich zřejmé, že výskyt pijáka lužního, jenž přenáší nebezpečného parazita, je nejzásadnější na jihu Moravy, odkud se šíří dál po celé republice.

Zatímco klíště obecné je hrozbou pro člověka kvůli přenosu klíšťové encefalitidy a boreliózy, piják lužní je postrachem psů. Dokáže u nich vyvolat nemoc podobnou malárii. V Brně se dokonce objevil první klinicky potvrzený případ.

V sousedních státech pijáka znají lépe, v Česku se historicky vyskytoval jen na Břeclavsku – v trojúhelníku sevřeném řekami Dyje a Morava. Odtud se jeho působení šíří na sever do oblasti Pálavy a Mušovských nádrží a podél řeky Moravy k Hodonínu a dále.

Jediná nasátá samička stačí k založení mikropopulace

Nálezy z posledního roku ale ukazují, že se území výskytu pijáků významně zvětšuje.

„Je zřejmý naprosto zásadní a i pro nás překvapivý posun v rozšíření pijáka lužního. Od roku 2011 se hranice souvislého výskytu posunula k Brnu a na východě Moravy ještě severněji. Bez významu nejsou ani sporadické nálezy v Čechách,“ uvedl David Modrý z Ústavu patologické morfologie a parazitologie fakulty veterinárního lékařství.

I v případě objevů v Čechách přitom nálezci často zmiňují svůj návrat z oblasti Lednicka či Pálavy, což jasně dokládá způsob, jakým se pijáci šíří do nových lokalit. „I jediná nasátá samička může stačit k založení mikropopulace v odlehlém regionu,“ poznamenal Modrý.

Zmapování výskytu pomohla právě kampaň, kterou jeho tým spustil. Lidé, již parazita u svého psa našli, měli za úkol jej vyfotit a poslat snímek a místo nálezu vědcům.

„Zapojení lidí do sledování výskytu pijáků považujeme za nejhodnotnější část studie. Sebevětší tým nemůže přímým výzkumem v terénu nahradit miliony potenciálních nálezců,“ řekl Modrý s tím, že lidé loni poslali 184 hlášení, z čehož vědci identifikovali 132 pijáků lužních. Zbylé nálezy buď nešlo určit, nebo šlo o známější klíště obecné.

Nemoc se u psa projevuje slabostí, zvracením i horečkou

Absolutně nejvíc pijáků lidé odhalili v dubnu a v říjnu, což je obvyklý vrchol aktivity těchto živočichů. I letos tak brzy nastane období, kdy budou nejvíce útočit.

Piják lužní

  • Proti klíštěti obecnému je piják lužní významně větší a vždycky s kresbou na štítku.
  • Nenasátí dospělci dosahují velikosti pěti milimetrů. Typickým znakem je právě pestrý štítek, obvykle zbarvený v odstínech hnědočervené, s typickou bílou kresbou. U samců štítek kryje celé tělo, u samic jen přední část. U nasátých samic se štítek nezvětšuje a v poměru k velikosti je pak méně zřetelný.
  • Pijáka lze označit za obyvatele prosluněných trávníků, lučních porostů podél řek, travnatých pásů podél silnic a okrajů lesa. Přímo v lese nebo ve vysoké křovinaté vegetaci obvykle nežije.
  • Zmapovat výskyt se snaží projekt #NajdiPijáka. Lidé, kteří tento druh klíštěte najdou, jej mohou vyfotit a vědcům upřesnit souřadnice jeho nálezu, případně poslat i samotného pijáka k otestování.

Zdroj: najdipijaka.cz

V čem je vlastně piják lužní tak nebezpečný? Pro člověka nijak, ale pro psy může být jeho kousnutí bez včasné léčby smrtelné. Přenáší totiž psí babeziózu. Nakažené klíště při sání do zvířete dostane mikroskopického parazita, který napadá jeho červené krvinky. Nemoc se u psa projevuje slabostí, zvracením, horečkou a dalšími příznaky.

Česká republika byla přitom donedávna považována za území bez výskytu psí babeziózy a dosavadní klinické případy vždy souvisely s návratem zvířete ze zemí s jejím výskytem – zejména ze Slovenska, Maďarska, Polska nebo Ukrajiny.

Teprve loni lékaři potvrdili první případ babeziózy, kterou se pes stoprocentně nakazil v Česku. Koncem minulého roku ji odhalili na brněnské klinice Jaggy. „Majitel se pohyboval se psem na Židlochovicku a Břeclavsku. Klinický obraz byl typický – s apatií, nechutenstvím, horečkou a tmavou močí,“ popsala lékařka Jana Křivánková případ pro časopis Veterinářství. Díky správné diagnostice a rychlé léčbě se odborníkům podařilo psa zachránit.

Z hlediska výskytu klinické babeziózy považují případ za přelomový. „Šířící se výskyt pijáků lužních v Česku a dlouhodobě vysoký pohyb psů po celé republice v kombinaci s již dokumentovanou přítomností přenášeného patogenu vytváří reálné riziko výskytu klinické babeziózy v podstatě v kterémkoli regionu,“ prohlásil Modrý.

Za velmi pravděpodobné místo výskytu dalších případů považuje celý Jihomoravský kraj a zejména pak regiony jižně od dálnic D1 a D2.

Probouzí se i klíšťata, mravenci a motýli

Léčba nemoci přitom nemusí být účinná. „Samotnou terapii akutních případů může značně komplikovat fakt, že v České republice není dosud registrován žádný terapeutický přípravek s imidocarbem, tedy pro léčbu babeziózy,“ poznamenal univerzitní expert.

Kampaň Najdi pijáka ani po prvním roce nekončí. Do dalšího sledování výskytu pijáka lužního chtějí odborníci zapojit i veterinární ordinace a ještě širší okruh majitelů psů. Získaná klíšťata navíc chtějí testovat na přítomnost parazita způsobujícího babeziózu.

Vybrané lokality pak budou sledovat takzvaným vlajkováním během nadcházející sezony. Údaje o šíření a detailní znalost výskytu tohoto neobvyklého klíštěte v regionech jsou podle nich klíčové pro prevenci i včasnou terapii klinických babezióz u psů.

Podobně jako pijáci se s oteplením probouzí k aktivitě i klíšťata. První již nasbírali studenti Pedagogické fakulty a Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně v oblasti Brněnské přehrady. „Objevují se všechna stadia – nymfy, dospělci, tedy samci i samice. Nezachytili jsme zatím larvy,“ přiblížila vedoucí projektu Alena Žákovská.

Ve hmyzí říši ale začíná být živo i pro lidem příjemnější druhy. „Na slunných místech se probudila mraveniště, obsypaná z jižní strany množstvím mravenců začínajících své jarní práce. Při procházce také můžete potkat motýly, kteří úspěšně přečkali zimu ve starém sklepě nebo na půdě, jako například babočku jilmovou nebo žluťáska řešetlákového. S oblibou se sluní na vyhřátých kmenech stromů nebo na staré trávě,“ vyjmenoval nejčastější případy Robert Stejskal, který spravuje v národním parku Podyjí nelesní pozemky.

Miniaturní zabiják se zavrtává do kůže

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....