Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Skrytý záměr na novou nemocnici v Brně budí poprask, ohrožuje plochu zeleně

  12:05
Brno, které už provozuje a financuje dvě vlastní nemocnice, přišlo nečekaně se záměrem vybudovat další. A to na překvapivém místě: podle upravené verze návrhu nového územního plánu by měla vyrůst u parku na Kraví hoře, v těsném sousedství tamních zahrádek a hvězdárny.

V areálu VUT na Kraví hoře v Brně nyní stojí nízké domky. Podle nového návrhu územního plánu je má v budoucnu nahradit nemocnice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Změna využití plochy, na níž dnes stojí staré přízemní domky známé jako „likusáky“ a do jejíž blízkosti lidé chodí trávit volný čas, vyvolala poprask.

„Od roku 1994 je toto území hájeno pro park a najednou se objeví záměr, který jej celé znehodnotí,“ kritizuje starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS). 

Naráží na to, že nemocnice by měla značně neblahý dopad i na okolí. Přinesla by například výrazný nárůst dopravy, na který nejsou tamní silnice stavěné. V návrhu se přitom jen jednou větou píše o dopravním zajištění pomocí MHD, která ovšem vede pod kopcem, tedy stovky metrů daleko.

Mencl chce, aby se proti této myšlence jasně vymezila prostřednictvím zastupitelů celá městská část. „Na jednání v červnu budu předkládat usnesení, že s tím zásadně nesouhlasíme,“ předesílá.

Upravený návrh územního plánu nadzvedl i ředitele brněnské hvězdárny Jiřího Duška, který už napsal dopis zastupitelům, že s ničím takovým nesouhlasí. „Chci o tom jednat se zástupci města. Zatím se mi ani nikdo neozval,“ podotýká.

Na mysli má i náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL), který má „pod palcem“ jak zdravotnictví, tak územní plánování. „Ve vedení města panuje shoda na potřebě najít lokalitu pro novou městskou nemocnici. Je třeba teď reálně otevřít debatu,“ sděluje Hladík, podle něhož se o nové nemocnici jedná už asi rok a půl. Na veřejnost to však prosáklo až nyní.

Jinde se místo nenašlo

Nápad vzešel od ředitele obou městských nemocnic Pavla Pilera, jenž upozorňuje na velké rezervy, které nynější staré budovy mají. Město velikosti Brna, které se dynamicky rozvíjí, si podle něj zaslouží moderní zdravotnické zařízení, do nějž by se přesunula veškerá péče ze stávajících nemocnic. Jejich umístění ovšem není pro přestavbu vhodné.

„Diskutovalo se asi osm lokalit, mezi nimi Kociánka, veletrhy, Technologický park nebo Komárov. Ale každá měla více komplikací než nakonec vybraná Kraví hora,“ vysvětluje Piler. „Já ji z medicínského pohledu považuji za velmi vhodnou,“ doplňuje s ohledem právě na blízký park.

Kritici nicméně poukazují na to, že ke změně plochy pro zeleň na sídlo nové nemocnice došlo bez jakékoli předchozí diskuse. To Hladík stroze vysvětluje tím, že magistrátní odbor zdraví podal námitku k původní verzi návrhu územního plánu a Kancelář architekta města Brna (KAM) s ní naložila právě takto.

„Nedokážu říct, zda je toto řešení dobré, nebo ne. Ale asi je možné ho zrealizovat, když jej navrhli,“ konstatuje náměstek.

Podle šéfa KAM Michala Sedláčka jiná vhodná poloha pro nemocnici není. „Chápu, že je to kontroverzní, ale nikde jinde jsme v Brně místo nenašli. Taková nemocnice nemůže být na periferii,“ míní.

Piler si dle svých slov uvědomuje, že způsob zveřejnění nevnáší na projekt dobré světlo. „Celý život je umění kompromisů. Vše nebylo v mé moci, abychom postupovali jinak. Preferoval bych nejdřív diskusi a až poté výběr vhodné lokality, nad kterou bude panovat široká shoda. Je logické, že se objevily negativní reakce,“ říká.

VUT pozemky prodat nechce

Kvůli možnému vzniku nemocnice v sousedství parku zaznívají i obavy, že když už se jednou plocha zeleně promění na stavební s povolenou výškou až 25 metrů, můžou někteří developeři najít kličky, jak zde postavit i něco jiného.

MF DNES už popsala, jak u ploch určených pro zdravotnictví u Fakultní nemocnice u svaté Anny nebo ve Vinařské ulici na okraji Masarykovy čtvrti vzniklo podezření z jejich využití k jiným účelům. V prvním případě sice vyrostl dům s pečovatelskou službou, ale bydlení v něm kromě seniorů seženou i mladí, ve druhém případě jsou ordinace lékařů technicky řešené tak, že umožňují celoroční bydlení.

Brněnský radní pro územní rozvoj Filip Chvátal (KDU-ČSL) uklidňuje, že tyto obavy jsou liché a v případě Kraví hory jde „jen“ o rezervu v území, protože stavba nemocnice není aktuální. „A je logické, že by ji nestavělo ani VUT, kterému většina pozemků v tamní lokalitě patří,“ podotýká. 

Vysoké učení technické ovšem neplánuje tyto pozemky ani prodat či směnit s městem, pokud Brno vůbec sežene peníze na stavbu nemocnice. Projekt má podle současných odhadů vyjít na asi 5,7 miliardy korun. 

„Aktuální návrh územního plánu je tudíž pro nás velmi nemilým překvapením, proti kterému se rozhodně vyjádříme nesouhlasně,“ upozorňuje mluvčí univerzity Radana Koudelová.

Autor:
  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Množství aktivit Mahena vyčerpávalo, doma skoro nebyl, líčí historik

Byl vášnivý rybář, za svou zálibou často cestoval k mnohým řekám i Jaderskému moři a jeho názory na ochranu přírody by...

Deník Ukrajinky: Včelařství sice nevyšlo, ale budu pracovat jako učitelka

Oksana Černij pochází z Volyňské oblasti. Do Česka přijela se svou maminkou, synem, dcerou a dvěma vnuky 4. března. Je...

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Jihomoravský kraj otočil. Dopravcům proplatí naftu, aby nezkrachovali

Zatímco ještě v prosinci platili autobusoví dopravci za litr nafty 36 korun, dnes stojany u čerpacích stanic ukazují o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...