Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Po Německém domu zbyly rozsáhlé sklepy. Od války se o nich nevědělo

  14:59
Před 75 lety zmizel z centra Brna při účtování s nacisty Německý dům. Díky průzkumu teď odborníci objevili zachovalé sklepení zničené budovy. Podle znalce brněnského podzemí mohou brzy archeologové narazit ještě na další místnosti, například salonky, kde sídlily různé spolky.

Vyhořelý Německý dům v Brně krátce před zahájením demolice. | foto: Antonín Brzobohatý, encyklopedie.brna.cz

Více než půlstoletí byl trnem v oku česky mluvících Brňanů jako symbol zla. Spolkový dům brněnských Němců, u jehož počátku stál i majitel slévárny Friedrich Wannieck a další němečtí mecenáši, už na konci druhé světové války poničilo bombardování, závěrečné boje a nakonec rozsáhlý požár.

Po odstřelu museli ruiny budovy exemplárně rozebrat sami němečtí obyvatelé Brna před svým konečným vysídlením z města.

Právě před 75 lety z dnešního Moravského náměstí zmizely poslední zbytky Německého domu a prostor se změnil na park. Zdálo se, že po nenáviděné budově nezbylo nic. Současný průzkum kvůli plánované rekonstrukci náměstí však ukázal opak.

„Zatím jsme našli chodby a devět místností, které se nacházely ve sklepení téměř dva metry pod povrchem,“ vypočítává odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda, jenž průzkum pod náměstím navrhl a zpracoval plán prací.

Podle něj přitom současní architekti nevěřili, že klenby vůbec mohly demolici vydržet.

„Já byl ale optimista. Když totiž zasypávali suterén domu, tak jen prorazili díru v klenbě a sypali do ní suť, dokud se otvor neucpal. Troufám si tak říct, že můžou být zachovalé i další podzemní místnosti. Podle dostupných plánů budovy by další průzkumné sondy měly narazit na reprezentativní prostory, jako jsou pivnice či salonky, kde sídlily tehdejší spolky,“ dodává Svoboda.

Teprve pak padne od městské části Brno-střed, která průzkum zadala, finální verdikt, jak s objevenými prostory naložit.

„Až budou výsledky kompletní, rozhodneme spolu s odborníky o dalším postupu. Pro bezpečnou rekonstrukci parku bude klíčový posudek statika,“ shrnuje Vojtěch Mencl (ODS), starosta centrální brněnské městské části, na jejímž území se Moravské náměstí nachází. Průzkumy mají trvat do poloviny března příštího roku.

Německý dům byla reakce na jiný, určený pro Čechy

Historie Německého domu sahá do konce 19. století, kdy se stal odpovědí na stavbu Besedního domu v Husově ulici, kde se naopak scházeli čeští obyvatelé Brna. Zatímco ti své centrum postavili v neorenesančním slohu, německé sídlo se architektonicky vracelo k éře středověké gotiky. Podobalo se jiným stavbám určeným Němcům, třeba Červenému kostelu či Berglerově vile.

„U Německého domu šlo ale o nemotornou akademickou architekturu, která jako by vypadla ze vzorových katalogů oné doby. Uznání naopak zasluhuje program, který dům nabízel. Jeho vyhlazení byl zlovolný akt, který Brnu, jeho přirozenosti a podstatě značně ublížil,“ myslí si brněnský architekt Jan Sapák.

Německé kulturní centrum totiž hostilo koncerty, divadla či různé schůze.

„V prvním patře se nacházel velký společenský sál s varhanami, kde se kromě plesů a koncertů pořádala třeba veřejná čtení. Přízemí patřilo rozměrné kavárně a restauraci a v podzemí se nacházela pivnice s úložným prostorem,“ popisuje popularizátor brněnské historie Michal Doležel, jenž je zároveň krajským zastupitelem za hnutí Spolu pro Moravu.

Místo kultury se přeměnilo v základnu NSDAP

Češi i Němci zkrátka chtěli mít vlastní zázemí pro své činnosti a zábavu, stále více se však projevovala nevraživost mezi oběma národy.

„Spolkové domy si svými aktivitami vychovávaly členy k vlastní etnicitě. Německý dům tak byl interpretován jako sídlo německého národa, stal se symbolem konce 30. a začátku 40. let, kdy se v něm scházeli Hitlerjugend, NSDAP a nacističtí pohlaváři. Proto byl vnímán jako zhmotnění protektorátu, němectví a nacismu,“ dodává Doležel.

Jeho osud byl tak po válce nevyhnutelný. „Vezměte si, že uprostřed města vám stojí Německý dům, na kterém šest let vlají hákové kříže. A když válka skončí, jak to asi dopadne?“ podotkl již dříve v rozhovoru pro MF DNES historik Alexandr Brummer, jenž je spoluautorem publikace Brno účtující, která provádí po místech spojených s vypořádáváním se s kolaboranty a Němci po druhé světové válce.

Moravské náměstí je jako lakmusový papírek historie

Poté, co zmizel „symbol zla“, definitivně skončila i doba početné německé komunity v Brně. Asi 20 tisíc Němců muselo město opustit při nuceném vysidlování.

Události, které městem cloumaly tři čtvrtě století nazpět, nenechávají velkou část Brňanů chladnými ani dnes. To se ukázalo před třemi lety, kdy Německý dům připomněl festival Meeting Brno osmnáct metrů vysokou stavbou ze šesti tisíc lešenářských trubek.

„Dnes skoro nikdo neví, že tam dům stál. Za poslední dvě století odsud zmizely hradby, Rašínova ulice byla probouraná kvůli Německému domu. Vystřídaly se tu pomníky císaře Josefa II., Tomáše Garrigua Masaryka a sousoší Komunisté. Několik let tu měli hroby rudoarmějci, kteří padli při osvobozování Brna. Moravské náměstí je lakmusový papírek historie českých zemí. Chceme připomenout paměť místa a národa a věci, jež tu byly,“ hájil se tehdy před kritikou architekt a spoluautor obří makety Ondřej Chybík.

Německý dům v Brně

  • 1891: Na dnešním Moravském náměstí vyrostl podle projektu berlínských architektů Hermanna Endeho a Wilhelma Böckmanna Německý dům jako etnická protiváha k Besednímu domu pro česky mluvící Brňany. Konaly se v něm výstavy, koncerty, plesy, oslavy, v budově se nacházela knihovna či kavárna, dominantou byl velký slavnostní sál pro téměř dva tisíce hostů.
  • 30. a 40. léta: Dům sloužil zejména k činnosti nacistických organizací NSDAP či Hitlerjugend, nakonec se stal baštou německých vojáků.
  • 1945: V bojích o Brno byl Německý dům značně poškozen bombardováním, dělostřelbou a následným dvoutýdenním požárem. V srpnu byl odstřelen, ruiny zasypány a prostor se změnil v park.
  • 2020: Při průzkumu podzemí kvůli plánované rekonstrukci Moravského náměstí, která má začít příští rok na jaře, odborníci objevili zachovalé sklepení.
Autoři:
  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....