Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Vědci našli brouka, jehož měli za vyhynulého. Při vyrušení uskakuje

  17:38
Přes třicet let jej v Česku nikdo neviděl, takže vědci měli za to, že z našeho území nenávratně zmizel. Zhruba dvoumilimetrového brouka dřepčíka však odepsali předčasně. Entomologové objevili jeden exemplář při loňském průzkumu na Hodonínsku.

Dřepčík, který byl objeven v Ptačím parku Kosteliska, byl v Česku považován za vyhynulého. Žije na vlhkomilných hluchavkovitých rostlinách. | foto: Lech Borowiec

Vědci mapovali Ptačí park Kosteliska, který vzniká u Dubňan v nivě říčky Kyjovky. Jak název napovídá, zaměřovali se hlavně na opeřence, největší objev však zaznamenali v hmyzí říši.

Entomologové nalezli 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do Červeného seznamu bezobratlých. A mezi nimi i dřepčíka (Longitarsus substriatus), který byl považován za regionálně vyhynulého.

„Dřepčík měří 1,7 až 2,2 milimetru, takže je to prcek. To je také jeden z důvodů, proč tak dlouho unikal pozornosti,“ vysvětluje Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Drobný brouk žije na hluchavkovitých vlhkomilných rostlinách a právě na jedné z nich jej průzkumníci nalezli.

„Přímo v terénu nejde hned zjistit, že jste našli tak zajímavého brouka. To se ukázalo až později při určování pod mikroskopem,“ popisuje Konvička.

Dřepčík z podčeledi mandelinek za své jméno vděčí svým silným stehnům, které evokují dřep. „Při vyrušení skáče. Je to jeho obranný mechanismus, který využívá v případě nebezpečí. Může skočit až do dálky několika desítek centimetrů,“ přibližuje entomolog.

Našel se také rýhonosec

Ten se letos s kolegy chystá lokalitu prozkoumat znovu s ohledem právě na dřepčíka.

„U těchto druhů se nedá určit, jak přesně velká je jejich populace, ale dá se aspoň přibližně určit jejich hojnost. Zaměříme se na živné rostliny a zkusíme na nich dřepčíka najít. Ale musí se na to opatrně, protože když uskočí, tak už ho nenajdete,“ podotýká s úsměvem Konvička.

Dalším vzácným objevem byl brouk rýhonosec, o němž se ještě zhruba před patnácti lety soudilo, že už v Česku také vyhynul.

„U nás byly známé jenom staré nálezy. Ale kolegové se na něj zaměřili, nastudovali si všechny dostupné materiály a pak jej našli na Slovensku kousek za hranicemi a následně i na několika místech v Česku,“ odhaluje vědec.

Rýhonosec, který patří mezi nosatce, je středoevropským endemitem. „Žije pouze na malém území v okolí soutoku Moravy a Dyje, v oblasti zasahující částečně do Česka, Slovenska a Rakouska,“ sděluje Konvička.

Ten na Kosteliskách očekává další zajímavé nálezy. „To území je velké a pestré, nachází se tam mokřadní biotopy, plno mrtvého dřeva, lesíky i písčiny. Je to oblast trochu zastrčená mimo pozornost, kde nikdy nikdo nedělal žádným průzkum, takže tam pořád bude co objevovat. Zmíněné nálezy dokládají velký potenciál a očekáváme, že v příštích letech najdeme plno dalších zajímavých a vzácných druhů,“ věří Konvička.

Nehostinné území se mění v ptačí ráj

Spokojeni s průzkumem lokality jsou také ornitologové. „Už teď se potvrzuje, že to byla pro vytvoření rezervace dobrá volba. Při loňském průzkumu jsme na Kosteliskách pozorovali 162 ptačích druhů. U více než poloviny z nich víme, že tu buď hnízdili nebo se o to pokoušeli,“ informuje Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

K vzácným druhům, které zde hnízdily, patří například bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý.

Ornitologům se díky podpoře veřejnosti a projektu Interreg V-A SK-CZ Zelené horizonty podařilo vykoupit 2,7 hektarů, odkup dalších pěti hektarů je nadějně rozjednán. Další pozemky jsou ve správě od Biologického centra Akademie věd a města Dubňany.

„Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy,“ vyzdvihuje Čamlík.

Autor:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Zákazník musí dostat jakékoli zboží, nařídilo prodavačům vedení firmy Baťa

Premium Vláda od úterý opět povolila otevření obchodů s obuví a oblečením. Prodávat se ale smí pouze sortiment pro děti....

Kvůli covidu se čeká na vyšetření i měsíce, lhůty natahují nevychovanci

Nezanedbávejte preventivní prohlídky, apelují lékaři na pacienty. Mnozí z nich totiž loni ze strachu z nákazy novým...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Vinaře děsí potravinové kvóty, z vína by se stalo podpultové zboží

Až si za rok půjdou zákazníci koupit do obchodu mléko nebo víno, více než polovina výrobků tohoto druhu má nést...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič srazil na přechodu mladou ženu. Nevolej policii, zakřičel a ujel

Policisté pátrají po řidiči, který v pondělí dopoledne srazil chodkyni ve Svitavské ulici v Blansku. Na mladou ženu...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Zloděj stihl sedmkrát zaplatit kradenou kartou, stačilo mu 45 minut

O peněženku přišla devětasedmdesátiletá žena, která si v supermarketu v brněnské čtvrti Lesná odložila kabelku do...

Vinaře děsí potravinové kvóty, z vína by se stalo podpultové zboží

Až si za rok půjdou zákazníci koupit do obchodu mléko nebo víno, více než polovina výrobků tohoto druhu má nést...

Z plavek jsem byl nervózní, ostatní byli vyrýsovanější, popisuje Muž roku

Měří 186 centimetrů a pyšní se mírami 110-84-93. David Kremeň z Miroslavi na Znojemsku je českým Mužem roku 2020. K...

Venkované znovu vystoupí ze stěn hradu, jedinečné malbě ublížilo pekování

Drobné lidské postavy zasazené do pastýřských a jiných venkovských výjevů zdobí už přes 200 let zdi jednoho ze sálů...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...