Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na SMS jízdenku musí Brňané zapomenout, Praze přitom dobře vydělává

  7:00
Dopravní podnik teď hledá, jak ušetřit. MF DNES už informovala, že na stole brněnských radních bude za několik dní ležet plán, ve kterých částech města se budou prodlužovat intervaly mezi večerními linkami nebo kde se nevytížené spoje zruší úplně. Peníze do pokladny dopravce by přitom mohli přinést paradoxně černí pasažéři.

Největší dopravní uzel v Brně leží u hlavního nádraží | foto: Radek Miča, MAFRA

Podle zkušeností z velkých měst, kde provozovatelé dopravy zavedli placení jízdného prostřednictvím SMS zpráv, si totiž začali kupovat jízdné i lidé, kteří dříve jezdili načerno. Stručně řečeno - podnikům přibylo platících zákazníků.

O co jde?

Je to jednoduchá operace: dvě minuty před příjezdem tramvaje si cestující do mobilního telefonu zadá číslo a než vůz přijede, přijde mu automatická SMS odpověď s potvrzením o zaplacení jízdného. Tím se pak případně prokáže při kontrole jízdenek.

Komfort této služby mohou lidé využít v hromadných dopravních prostředcích v Praze, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, nejnověji od října i v Ostravě a od listopadu v Liberci.

Cestující v Brně však tuto možnost mít nebudou. Nic podobného totiž brněnský dopravní podnik neplánuje ani v příštím roce. "Ceny operátorů za posílání jízdenek jsou příliš vysoké," namítá náměstek primátora Ladislav Macek.

Brno dostalo hned několik nabídek od operátorů, žádná ale nebyla podle představitelů města výhodná. "Využití SMS zpráv k úhradě jízdného sledujeme už od zavedení této služby v Praze. Systém posuzujeme nejenom z hlediska spolehlivosti a bezpečnosti, ale také především z hlediska ekonomického, kde zatím nesplňuje naše představy," říká mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

"V nejedné nabídce se jedná až o padesát procent. Z dvaadvacetikorunové jízdenky by si tak operátor bral jedenáct korun, na to by dopravce doplácel," říká náměstek primátora Ladislav Macek.

Proč začali platit?

Přitom v Praze se stal ze SMS jízdenek docela zajímavý byznys. Už po půl roce se počet elektronických jízdenek v hlavním městě ustálil na dvaadvaceti tisících denně.

"Dopravnímu podniku to přinese roční obrat asi 200 milionů korun. Za poslední roky jsme nezavedli efektivnější službu, ani co se týče komfortu pro cestující, ani z hlediska ekonomického pro podnik," pochvaluje si marketingový ředitel pražského dopravního podniku Jan Svoboda.

K výpočtům si pražský dopravce přibral hned dva obsáhlé výzkumy - jednak co projekt přinese finančně a jednak co přináší zákazníkům.

"Když jsme si porovnali veškeré provozní náklady, které přináší prodej papírových jízdenek, údržba automatů náklady na zavedení SMS jízdenky, vyšlo nám, že jsou téměř stejné či dokonce vyznívá ve prospěch SMS jízdenek," míní Svoboda z pražského Dopravního podniku.

Chování cestujících v pražských dopravních prostředcích loni na jaře zkoumala společnosti Westminster. Došla k závěru, že nejčastějšími důvody, proč cestující platí jízdné pomocí SMS, je to, že v daný okamžik šlo o jediný možný způsob zaplacení. A že cestující tento způsob považují za jednoduchý a pohodlný.

"Mnozí přiznávali, že od chvíle, kdy mohli platit jízdenku telefonem, si ji začali kupovat. Lístek totiž tak mají k dispozici kdykoli a kdekoli. Do té chvíle to bylo tak, že když nenašli drobné, jeli zkrátka načerno," říká Tomáš Studeník z výzkumné společnosti.

Největší dopravní uzel v Brně leží u hlavního nádraží

Brno však podle některých obyvatel sází spíš na pečlivou kontrolu, tedy intenzivní dohled revizorů. "Po Brně se pohybuji dopravními prostředky a na revizora narazím docela často. Nedávno mě kontrolovali i dvakrát za jednu jízdu," stěžuje si Brňanka Hana Černá.

To se ovšem příliš nezdá brněnskému primátorovi Romanovi Onderkovi. "Je mylné si myslet, že díky SMS jízdenkám začnou najednou platit i černí pasažéři," krčí rameny primátor.

Platit po internetu? Nejdříve za rok

Nové technologie se u brněnského dopravce zabydlují velmi pomalu. Už teď má sice podnik plán, kdy má papírovou šalinkartu nahradit elektronická, ale už teď je jasné, že to nebude dříve než v roce 2011.

O tom, že by se na elektronický čip pak nabalily další služby, jako například placení parkovného ve městě, případně předplatné divadel či knihovnických služeb, se zatím neuvažuje.

"Jen roční provoz takzvaných X karet bude stát kolem patnácti dvaceti milionů ročně. Na čip se jistě dají navázat také další služby, ale vše je otázkou peněz. Dnes by to bylo příliš drahé pohodlí," myslí si náměstek primátora Ladislav Macek.

  • Nejčtenější

Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let

22. května 2024  11:24

Mendelova univerzita truchlí za Vojtěcha Adama, který v pouhých dvaačtyřiceti letech podlehl krátké...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

Takhle se hrát nedá, zní z Vyškova před barážovými souboji s Karvinou

27. května 2024  7:26

Druhou sezonu po sobě se fotbalisté druholigového Vyškova mohou radovat z postupu do barážových...

Řidiči MHD si už hudbu nepustí. Cestující si stěžují, vysvětluje vedení zákaz

27. května 2024  6:05

Brněnský dopravní podnik přichystal pro své šoféry nečekanou novinku. V kabině si nově nesmějí...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Brnem po čtrnácti letech prošel duhový průvod, ty minulé narušili odpůrci

25. května 2024  18:17

V sobotu odpoledne prošel brněnskými ulicemi duhový průvod oslavující queer komunitu, kterého se...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...