Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Brně jako první v Česku léčí pacienta úpravou DNA, na Vánoce mohl domů

  6:13aktualizováno  12:04
Tým lékařů z brněnské fakultní nemocnici si připsal evropský úspěch. Jako jedni z prvních ve střední a východní Evropě začali léčit pacienta s rakovinou pomocí buněčné genové terapie. Teď před Vánoci ho propustili z nemocnice domů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vážný nádor zjistili letos v červnu lékaři u jednoho z pacientů. Zahájili u něj standardní léčbu, ale ani po několika cyklech chemoterapie se nádor nezmenšil. 

Při následné léčbě se naopak nádor dokonce ještě zvětšil a začal utlačovat průdušky, plíce a velké cévy a hrozil vznik závažných komplikací. Ani tak intenzivní léčba, jakou je transplantace kostní dřeně, nepřicházela v této situaci do úvahy.

„Naštěstí byla právě v této době, tedy letos v říjnu, dokončena několikaměsíční fáze příprav moderní buněčné genové terapie,“ komentoval Jiří Mayer přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno (FN Brno).

Teď v prosinci lékaři provedli první podání buněčné genové onkologické terapie a pacient mohl před Vánoci opustit nemocnici.

Fakultní nemocnice Brno je první v Česku, která tuto terapii začala používat. „Jde o prvního pacienta v České republice a jednoho z prvních ve střední a východní Evropě, kterému byl v léčbě podán tento přípravek buněčné genové terapie,“ uvedl František Folber z FN Brno.

Aby FN vůbec získala povolení ke genové terapii, musela projít dvěma přísnými audity ze strany výrobců léků, které se pacientům budou podávat. „Museli jsme prokázat, že máme odpovídající personál i dostatečně čisté prostory,“ přiblížil dnes už bývalý ředitel FN Brno Roman Kraus, který se přípravami na novou terapii zabýval.

Podle Krause se genová terapie v průběhu následujících dvou let bude rozšiřovat po celém světě. „Věda jde neskutečným způsobem dopředu. Zmiňovaná terapie se rozšíří i na jiná onemocnění, nejen onkologická. Půjde o cílený způsob léčby, protože každý máme jinou genetickou informaci uloženou v DNA. Například u všech žen, které mají rakovinu prsu, také nefunguje jedna terapie,“ myslí si Kraus.

Na řadě je Plzeň či Ostrava

Bývalý šéf nemocnice také soudí, že máme před sebou velký společenský problém. „Náklady na jednoho pacienta půjdou do desítek milionů. Stále není vyřešené, kde na to jednotlivé státy vezmou peníze, abychom mohli pomoci všem. Jinak si budou moct takovou léčbu zaplatit jenom bohatí lidé, kde by mohlo docházet i k cílené úpravě genetické informace třeba u dětí. Mohla by se tak vytvořit skupina superlidí, kteří třeba budou méně náchylní k chorobám a déle žít. Může to neskutečně zahýbat světem,“ upozornil Kraus.

Právě i kvůli této nákladné léčbě přiteče od státu do zdravotnictví 20 miliard korun. Kromě FN Brno má nyní potřebné povolení ke genové terapii Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze.

Do budoucna se počítá s rozšířením i do dalších zdravotnických zařízení v Česku. „Nyní u nich probíhá proces certifikace,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Hovoří se například o Plzni, Hradci Králové, Ostravě či Olomouci. Genová terapie je v Česku skutečně teprve „v plenkách“.

„Jde ale o velmi nadějný směr. Teprve se objevují první vlaštovky. Pomáhat bude nejprve pacientům v hematoonkologii. Léčba by měla být skutečně účinná. Doslova vyrobená na tělo každému jednotlivému pacientovi,“ zdůraznil Jakub Dvořáček z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, která sdružuje společnosti, jež vyvíjejí a uvádějí na trh nové léky.

V Motole zkouší geny léčit i svalovou dystrofii

Nová léčba spočívá v tom, že se pomocí virového transferu do buněk pacienta vnese na povrch bílých krvinek receptor proti konkrétnímu nádorovému antigenu. Přípravky potřebné pro tento druh léčby nyní vyrábějí farmaceutické firmy Novartis a Gilead, které provádějí v nemocnicích již zmiňované kontroly. 

Tato léčiva jsou nyní doporučována pro dvě hlavní skupiny, a to pacienty s akutní lymfoblastickou leukemií do 25 let a nemocné s nehodgkinovskými lymfomy.

Genovou terapií se zabývají i lékaři pražské Fakultní nemocnice v Motole. Před měsícem prezentovali tento typ léčby jako naději pro pacienty trpící svalovou dystrofií typu Duchenne. Postihuje jen chlapce a projevuje se během prvních let života. Zrádná je především tím, že zpočátku je dítě zdravé a příznaky nastupují velmi plíživě. 

„Nový lék by měl být schválen Evropskou lékovou agenturou příští rok, zatím je pro české pacienty dostupný částečně formou klinických studií,“ uvedla vedoucí lékařka motolského neuromuskulárního centra Jana Haberlová.

  • Nejčtenější

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Myslel jsem, že herectví je cesta ke slávě, ohlíží se brněnský „drsoň“

16. června 2024

Premium Je nepřehlédnutelný. Nejen vzhledem ke své mohutné postavě a výraznému hlasu, ale také díky...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu je zavřený, opačným se jezdí s omezením

18. června 2024  16:43,  aktualizováno  18:01

Na 31. kilometru D2 ve směru na Brno se odpoledne převrátil kamion, dálnice je neprůjezdná. Sjíždí...

Elektroda v kosti a aplikace v mobilu. Šetrný zákrok pomáhá s únikem moči

18. června 2024  17:23

Neustálý stres, hledání toalet a omezování se v jídle. To ještě před několika měsíci komplikovalo...

Slovenský útočník Jedlička se stal posilou hokejistů Komety Brno

18. června 2024  14:37

Slovenský útočník Maroš Jedlička se stal novou posilou hokejistů Komety Brno. Jednadvacetiletý...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...