Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Roušky z Brna do celého Česka. Firmy jich vyrobí statisíce denně

  0:42
Statisíce roušek denně, které dokážou zničit koronavirus, vyrobí nová brněnská továrna. Až pokryje českou poptávku, zacílí na cizinu.

Nová rouška brněnské firmy Respilon přiléhající k obličeji bude obsahovat nanovlákna, kterými viry neproniknou. Nově v nich bude také oxid mědi, jenž viry zahubí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sklady mají od minulého týdne zcela prázdné, poptávka po ochranných rouškách se přitom brněnské firmě Respilon šplhá do milionů kusů. Výrobu speciálních ústenek, které dokážou zabít koronavirus, se po problémech s epidemií v Číně, kde dosud měla společnost své závody, podařilo rozjet v Izraeli a také v Turecku. A nově ji ve velkém chystá zavést i v Brně.

Respilon se tak rázem stane vůbec největším výrobcem roušek v Česku, protože jich plánuje chrlit statisíce každý den. 

„Výrobní linka dorazí do Brna v půlce dubna, plně funkční pak bude na konci května,“ přislíbila spolumajitelka Respilonu Jana Zimová.

Původní záměr ohledně výrobní kapacity se pohyboval „pouze“ okolo 70 tisíc ochranných masek denně, masivní poptávka strategii změnila. „Vše se stále vyvíjí, nově jsme se domluvili, že linku od začátku nastavíme na vyšší množství,“ řekla Zimová s tím, že i tak bude prostor pro další navýšení výroby.

Už nyní ale firma počítá, že v Brně zaměstná několik desítek lidí. Pracovníky už v tuto chvíli shání, než se ale následně nové masky dostanou na trh, nějaký čas to ještě potrvá. 

Přitom nemocnice, kraje i další zařízení v celém Česku si chtějí co nejdříve vytvořit velké zásoby. Brněnská společnost je však schopná dodat roušky teprve za dva až tři týdny, a to ještě díky výrobě v cizině, kterou dokázala domluvit po zákazu vývozu z Číny.

Maska vir nejen zachytí, ale i zničí

Na konci ledna vedení firmy slibovalo, že v izraelském závodě zvládne vyrobit okolo 350 tisíc roušek měsíčně. Po komplikacích s tamním dodavatelem dokázali najít dalšího partnera v Turecku a původní slib tak dodrží. „Výroba jede, takže masky budeme mít v Česku na konci března,“ podotkla Zimová.

Úterního rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o zákazu exportu respirátorů nejvyšší třídy mimo Českou republiku a omezení jejich prodeje se Respilonu podle Zimové nedotkne. Hlavně proto, že se teď soustředí na český trh. 

Výrobci roušek a dalších respiračních pomůcek

  • Respilon (Brno) – nově každý den vyrábí desetitisíce roušek z nanovlákem a oxidu mědi v Izraeli a Turecku, v květnu začne pracovat nová linka také v Brně, v plánu jsou statisíce ústenek denně.
  • Dina-Hitex (Bučovice) – nyní žádné ochranné „masky“ v Česku nevyrábí, chce však začít během několika týdnů. 
  • Hartmann-Rico (Veverská Bítýška) – produkuje chirurgické roušky, ochranné ústenky jen přeprodává, ale zvažuje jejich výrobu.
  • Mimo jižní Moravu se na respirační pomůcky zaměřují i Batist Medical (Královéhradecký kraj), Pardam (Ústecký kraj), Moldex (Pardubický kraj) či Steriwund a Clinitex (Moravskoslezský kraj).

„Naším primárním zájmem je vykrýt v první linii lékaře, protože pokud budou nemocní oni, těžko se někdo postará o další pacienty,“ vysvětlila spolumajitelka firmy. Teprve poté, co pokryjí českou poptávku, se hodlají zaměřit na vývoz za hranice.

Roušky z nanovlákna, které mají být k mání za cenu okolo padesáti korun, jsou nově obohacené o oxid mědi. Díky němu maska vir nejen zachytí, ale přímo zničí. 

„Nová ústenka tak nebude jako ty běžné kontaminovaná, půjde ji využít opakovaně,“ prohlásila Zimová.

Klasická rouška je pouze jednorázová, člověk by ji tak měl správně vyhodit ihned po prvním sundání. Ta s oxidem mědi má v odpovídající kvalitě odolat 24 hodin. Pokud ji někdo bude nosit jen pár hodin denně, vydrží mu klidně i týden.

Výnosný byznys zvažují i další firmy

K Respilonu se přidávají i další výrobci ochranných pomůcek z jižní Moravy. Podle obchodní ředitelky bučovické firmy Dina-Hitex Libuše Machálkové je po maskách obří poptávka. „Naše společnost byla první, která už před třiceti lety začala v Česku vyrábět ústenky. Ustoupili jsme od nich, protože je začala ve velkém dovážet Čína,“ řekla.

Firma se tak zaměřila na jiné produkty a ústenky poslední roky jen dováží. Teď se k jejich výrobě vrací. „Snažíme se být nápomocni, takže obnovujeme staré linky a kupujeme nové,“ přiblížila Machálková s tím, že produkci zahájí během pár týdnů. 

Kdy přesně se tak stane a kolik roušek zvládne firma dodávat na trh, však zatím nedokázala odhadnout. „Zrovna jsme nad tím seděli a počítali. Stále se rozhodujeme, kolik linek rozjedeme. Situace se mění velmi rychle,“ popsala včera obchodní ředitelka.

Několikanásobně zvýšenou poptávku po ochranných rouškách nedokáže pokrýt ani společnost Hartmann-Rico, která sídlí ve Veverské Bítýšce u Brna. Ta ústenky ostatně zatím přímo nevyrábí, ale jen je přeprodává. I tady proto přemýšlí, že se do produkce pustí stejně jako je tomu už dnes u chirurgických roušek, které se využívají na operačních sálech. 

„Možnost výroby ochranných masek v České republice zvažujeme. Případná změna výrobního portfolia však podléhá strategickému rozhodnutí managementu v Německu, neboť jsme součástí nadnárodní skupiny,“ prohlásil výkonný ředitel firmy Tomáš Groh.

Respilon vyvíjí protivirové roušky s příměsí oxidu mědi:

Autor:
  • Nejčtenější

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

Děti ve škole mrznou, zlobili se rodiče. Ředitel z toho nechtěl dělat haló

Knihovna, jídelna i komunitní centrum posloužily jako provizorní třídy pro žáky prvního stupně ze Základní školy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Moravští vinaři se připojí k mezinárodní kampani, vyzývá k pití s grácií

Když už se oddávat pití vína, tak ať je to s grácií, patřičnými informacemi a zdravě. Přesně to hlásá mezinárodní...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

Arénu v Brně má provozovat městská firma, nejdřív však musí najít lidi

Připravovanou multifunkční arénu na brněnském výstavišti získá do správy účelově založená městská společnost Arena...

Lupič s kořistí utíkal s kuklou na hlavě, narazil na policistu v civilu

Jako do bankomatu si chodil pro peníze do samoobsluhy šestadvacetiletý lupič na Brněnsku. V ruce měl nůž a zamířil vždy...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...