Lidovci naslibovali na jižní Moravě byty. Zatím nepostavili ani jeden

  15:50aktualizováno  15:50
Nebudete platit bankám úroky za hypotéky, postavíme byty, které dostanete za výhodnější ceny. Slib, kterým si jihomoravští lidovci před krajskými volbami v roce 2012 snažili zajistit hlasy. Za dva roky nepostavili ani jeden, přestože se právě jejich budováním v předvolebních letácích oháněli.
Lidovci chtěli nové bydlení vybudovat například ze škol a internátů, které zůstaly prázdné po slučování středních škol. Ilustrační snímek

Lidovci chtěli nové bydlení vybudovat například ze škol a internátů, které zůstaly prázdné po slučování středních škol. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Důvod? Nemohou se prý dohodnout s koaličními partnery na vhodných lokalitách. „Intenzivně jednáme, jenže to nezáleží jen na nás,“ říká krajský šéf KDU-ČSL Stanislav Juránek.

Nespokojení voliči však chtějí vidět výsledky. „Nápad s byty se mi líbil. Doufala jsem, že lidovci opravdu slib splní a poprvé v životě jsem je volila. Neměla jsem to dělat. Nebudu čekat pět let, než se dohodnou,“ posteskla si sedmadvacetiletá Pavlína z Brna.

Juránek se svými spolustraníky tvrdí, že začali vyjednávat o novém bydlení hned po volbách. Prosazují, aby kraj přestavěl budovy a internáty, které zůstaly prázdné po slučování středních škol. Například u bytů 2+KK by zájemce firmě zaplatil jednorázově 300 tisíc korun a dalších pět let splácel měsíčně pět tisíc.

„Bod o výstavbě bytů je dokonce součástí koaliční smlouvy,“ podotýká Juránek. Dva roky po volbách však nedostal volební slib dál než na program koaličních jednání.

Kraj nemá na výstavbu pozemky, upozorňovala opozice

Opoziční krajský zastupitel Jiří Crha (ODS) hned po zveřejnění plánu lidovců upozorňoval, že nelze splnit.

„Kraj nemá pozemky k výstavbě bytů jako obce nebo města. Na přestavbu svých budov nemá peníze. Je jasné, že v dohledné době se tento plán neuskuteční. V rozpočtu jsem neviděl jedinou položku, která by se přestavby budov týkala,“ sděluje Crha.

Volné objekty se nacházejí například v brněnských městských částech Chrlice a Řečkovice-Mokrá Hora, další potom ve Znojmě. Realitní makléři se shodují, že všechny tři lokality jsou oblíbené.

„Mokrá Hora je mezi mladými rodinami velmi vyhledávaná. Stále je v Brně, ale i trochu na vesnici, stejně jako Chrlice. U nich je navíc poblíž průmyslová zóna Černovická terasa, kde pracuje mnoho lidí, kteří potřebují bydlení,“ říká brněnská realitní makléřka Jarmila Odehnalová. Zájem je rovněž o budovu ve znojemské Alšově ulici.

Jihomoravský hejtman navrhuje jinou variantu. Chce od státu prázdné vojenské stavby. „Budu žádat zpracování důkladné analýzy zájmu o bydlení v dotčené lokalitě. Osobně budu prosazovat převod nepotřebného vojenského majetku na kraj a jeho úpravu na krajské byty,“ uvedl Michal Hašek (ČSSD).

Půjčíme si od evropské banky, navrhují lidovci

Podle něho je nyní největší zájem o malometrážní byty pro seniory a takzvané startovací pro mladá manželství.

„Právě těmto požadavkům by měl kraj vyjít vstříc,“ podotýká hejtman. I přestavba vojenských objektů patří podle náměstka hejtmana Romana Celého (KDU-ČSL) do koncepce lidovců. „S touto myšlenkou souhlasíme.“

Společně s Juránkem nyní vyjednávají o rekonstrukci bývalého školního internátu poblíž kyjovské nemocnice na Hodonínsku. Tuto budovu má ve správě kraj. „Kde na to vezmeme peníze? Půjčíme si od Evropské investiční banky, která nabízí výhodné úvěry,“ nastiňuje Celý plány lidovců.

Zatím však není zpracovaná studie potřebná k tomu, aby projekt projednali zastupitelé. Podle jakého klíče bude kraj byty přerozdělovat rovněž není jasné.

„Nicméně cena se nakonec bude samozřejmě odvíjet od nákladů za stavbu i výše úvěru,“ poznamenal Celý.

Juránek chce prosadit, aby nové krajské byty projednali zastupitelé už v září. Jenže v tuto chvíli se koalice nedokáže shodnout ani na lokalitách, kde má nové bydlení vzniknout.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Univerzita chce turisty do periferií jižní Moravy, zapojí i vědce z Izraele

Bukovanský mlýn

Krásný region, tak proč o něj mezi turisty není větší zájem? I na tuhle otázku se pokusí odpovědět vědci z Mendelovy...

Hraboši na vinicích hasí žízeň šťávou z hroznů, tahají si je i do nor

Hraboš polní děsí zemědělce, na jednom hektaru půdy jsou tito přemnožení...

Vinaři mají dalšího nepřítele – ke špačkům se přidali hraboši. Čím jsou hrozny zralejší, tím víc přemnožené hlodavce...

Opilec v reflexní vestě řídil dopravu u D1, hlídka jej musela odtáhnout

Dopravní policisté soutěžili v Brně, kdo lépe řídí provoz na křižovatkách. -...

Víc zmatků než užitku způsobil opilý muž, který se snažil řídit hustou dopravu poblíž Ostrovačic u Brna. Na samozvaného...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz