Brno chystá revoluci v přidělování bytů. Kritici se bojí kšeftaření

  14:15aktualizováno  14:15
Pečlivě si vybrat městskou část. Podat žádost o byt. A třeba i roky na bydlení trpělivě a bez záruky na úspěch čekat. Podobný scénář bude v Brně od listopadu minulostí. Brněnské zastupitelstvo totiž schválilo změnu pravidel pronájmů. Souběžně půjde podat žádosti i ve více čtvrtích najednou.
Brno nyní vlastní 26 tisíc bytů. Stovky z nich však zejí prázdnotou. Změna pravidel pronájmů by to mohla změnit. ilustrační snímek

Brno nyní vlastní 26 tisíc bytů. Stovky z nich však zejí prázdnotou. Změna pravidel pronájmů by to mohla změnit. ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Například Brno-střed má přitom stovky volných bytů. Naopak sever Brna poptávku uspokojit nestíhá.

"Je to velký krok kupředu. Výrazně tím usnadníme obyvatelům Brna dosáhnout na obecní byt. A díky novým pravidlům lze městský byt přiřadit například i cizincům, kteří ve městě dlouhodobě pracují. Příkladem mohou být zdravotní sestry ze Slovenska, které žijí a pracují řadu let v nemocnicích v Brně," uvedla zastupitelka koaliční ČSSD Jarmila Kouřilová.

Obecní byty na jižní Moravě

  • Brno mělo před lety na 52 tisíc městských bytů. Po dokončení rozjetých vln privatizace by jich mělo zůstat přibližně 26 tisíc. Pro srovnání: Vídeň jich má asi 210 tisíc, v přepočtu tedy zhruba jako Brno před privatizací.
  • Zatímco v Brně stovky bytů zejí prázdnotou, okresní města mají mnohdy jen jednotky neobsazených bytů. Blansko nyní podobně jako Vyškov vlastní asi 500 bytů, Hodonín 386. Obří privatizace skončila ve Znojmě, město prodalo na 2 500 bytů.

Dříve lidé mohli podat žádost o byt pouze v jedné městské části a potom ji obnovovat.

"Pokud možnost pronájmu v jejich městské části nebyla a podali si žádost jinam, nesetkali se s příliš vstřícným jednáním. To se ale změní," dodala Kouřilová. Nové podmínky umožní také jednotlivá podání žádostí každého z manželů.

V budoucnu by tak Brňané mohli méně řešit takové potíže, jako například Barbora Cahová. "Už rok se snažíme vyměnit městský byt v Líšni za nějaký v centru. Bezvýsledně," popisuje. Ocitla se s přítelem v bezvýchodné situaci, o jejich byt nemá nikdo zájem, najít vyhovující městský v centru se jim však také nedaří.

Opoziční Straně zelených ale vadí, že do nových pravidel se dostala ještě jedna věc. Městské části je budou moci úplně ignorovat, pokud jim to odsouhlasí Rada města Brna.

Bojí se kšeftaření s byty

"Považujeme to za hodně nebezpečné. Například tak může odpadnout podmínka, že městská část nesmí pronajmout byt někomu, kdo v Brně už nemovitost vlastní či má pronajatý jiný byt. Pak se může snadno stát, že místo služby pro ty, kteří si nemohou dovolit koupi vlastního bydlení, se městské byty stanou dobrým kšeftem. Budou v nich vznikat podnájmy," uvedl šéf klubu zastupitelů zelených Martin Ander.

Náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD) se ale takového scénáře neobává.

"Rada musí pohlídat, že se to dít nebude. Například v centru je řada bytů neobsazených. Pokud o příliš velký byt nemá zájem nikdo, kdo by ho podle řádných regulí mohl obdržet, proč ho díky takovému mechanismu nenabídnout například studentům? Navíc rozdíly mezi tržním a městským nájemným už jsou dnes mnohdy tak malé, že by se další pronajímání těžko vyplatilo," konstatoval.

Předvolební kampaň Brna-střed

A právě zhruba pětistovka neobsazených bytů v největší městské části už začala být půl roku před volbami tématem kampaně. Opoziční zastupitel Brna-střed a kandidát na starostu v komunálních volbách Bohumil Straka (TOP 09) zkritizoval starostu této městské části Libora Šťástku (ODS).

Podle Straky se koaliční ODS potřebné privatizaci městských bytů dlouho bránila a svolila k ní až nyní před volbami. Starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS) označil tvrzení za účelové.

Jak už dříve upozornila MF DNES, stovky bytů jsou přitom v centru Brna prázdné z různých důvodů (více se dočtete).

Řada z nich je natolik velkých, že při nájemném 96 korun za metr si bydlení v nich mnoho lidí nemůže dovolit. Další byty jsou pak ve špatném stavu a nájemníci by do jejich oprav museli investovat vlastní peníze. Často se jim tak vyplatí si místo toho jiný byt koupit.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

VIDEO: Brnem se toulaly ovce, chytili je pomocí pamlsků a ohrady

V brněnském lomu chytali uprchlou ovci

Na několik dní se protáhla snaha pochytat stádo čtyř ovcí, které se volně procházelo po kraji Brna. Mrštná zvířata svým...

Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

Chatové osady poblíž Brna, jako je ta u Nebovid, jsou obsazené téměř výhradně...

V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se...

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Najdete na iDNES.cz