Generační výměna u lidovců. Juránek po letech ustoupil, nahradil ho Celý

  11:01aktualizováno  11:01
Bývalý hejtman a jeden z nejpopulárnějších jihomoravských politiků, Stanislav Juránek, přišel o vedení zdejší organizace KDU-ČSL. Spolustraníkům vadilo například to, že málo komunikuje dovnitř strany. Místo něj zvolili Romana Celého.

Roman Celý nahradil ve funkci Stanislava Juránka | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ani popularita u voličů mu nebyla nic platná. Spolustraníci na sobotní krajské konferenci překvapivě nezvolili Stanislava Juránka, současného náměstka jihomoravského hejtmana, znovu předsedou jihomoravské organizace KDU-ČSL.

Juránek tak po patnácti letech odchází z funkce prvního muže lidovců na jižní Moravě.

Fotogalerie

Na vlivný post předsedy největší krajské organizace v republice, která má asi šest tisíc čtyři sta členů a tradiční voličskou základnu, se dostal Roman Celý. Dosud nevýrazný čtyřicátník, otec pěti dětí a bývalý místostarosta Vyškova.

Ten je také v současnosti náměstkem hejtmana, ale zatím se držel v pozadí.

„Důvod mojí kandidatury proti dlouholetému předsedovi Juránkovi byl, že je třeba stranu konsolidovat a více se jí věnovat dovnitř. Více se věnovat manažerskému vedení. Spousta kolegů se nechává ukolébat popularitou Stanislava Juránka, ale jihomoravská organizace nikdy nestála na jednom člověku,“ naznačil Celý, proč lidovci znenadání odstřelili svého nejúspěšnějšího a nejvlivnějšího politika. O tom svědčí i to, že Juránek posbíral nejvíc preferenčních hlasů ve všech volbách, do nichž ho strana nasadila, a na jižní Moravě se těší mezi voliči velké popularitě.

Spolustraníci Juránka kritizují pro vstřícnost k Haškovi

Podle Celého si spolustraníci stěžovali, že jim chybí zpětná vazba uvnitř strany, což naznačují i další oslovení lidovci.

Ti kritizují uzavřenost Juránka vůči mladším kolegům, jeho velkou vstřícnost k hejtmanovi Michalovi Haškovi (ČSSD) či to, že ho zatěžuje příliš mnoho funkcí. Juránek je kromě náměstka hejtmana také senátorem a zastupitelem v Brně a v městské části Židenice. Vedle toho má i řadu dalších funkcí.

Juránkovy funkce

Senát: senátor, místopředseda Ústavně-právního výboru, člen Podvýboru pro sport, vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, člen Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, 1. místopředseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.
Jihomoravský kraj: 1. náměstek hejtmana, radní a zastupitel
Brno: zastupitel města Brna a městské části Brno-Židenice.
KDU-ČSL: člen celostátního výboru a celostátní konference, místopředseda odborné komise pro regionální záležitosti a rozvoj, člen krajského výboru KDU-ČSL Jihomoravského kraje
Ostatní: starosta křesťanské sportovní organizace Orel.

Celý i další politici z KDU-ČSL ale popisují výměnu v čele kraje především jako generační záležitost.

„Není to revoluce, je to inovace. Všichni si Juránka velmi vážíme, velmi mu děkujeme a doufáme, že bude příští rok obhajovat post senátora. Ale v lidové straně probíhá přirozená generační obměna a toto je jejím výsledkem,“ myslí si Petr Hladík, brněnský zastupitel a člen krajského výboru KDU-ČSL.

„Chceme změnit komunikaci, a proto byl předsedou zvolen Celý, který je o generaci mladší než Juránek,“ dodal Hladík.

„Před pěti lety se generačně obměnilo celostátní vedení a nakonec jsme zjistili, že je to dobře, protože se strana vrátila do Poslanecké sněmovny,“ souhlasí Vít Beran, starosta městské části Brno-Žebětín.

Podle něj zazněly výtky kvůli špatné komunikaci uvnitř strany i na víkendové schůzi.

„Pan Juránek není odsunutý do starého železa. Ale pokud máme dva kvalitní kandidáty na vedení, tak z dlouhodobé perspektivy je pozitivním signálem, že byl vybrán ten mladší,“ míní náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková, která je členkou krajského výboru KDU-ČSL. Podle ní je sice Juránek známější mezi voliči, Celý je ale naopak více oblíbený mezi členy strany.

Celý: Chci lépe propagovat stranu. Navenek i dovnitř

„Mojí vizí je, že v krajských volbách obsadí KDU-ČSL post jihomoravského hejtmana,“ netají se ambicemi Celý. Vadí mu, že ačkoliv jsou v kraji lidovci v koalici s ČSSD, v sebepropagaci je válcuje hejtman Michal Hašek (ČSSD).

„Hašek je velmi aktivní v prezentaci svých výsledků, takže se zdá, že KDU-ČSL je v koalici do počtu, což chci změnit. Chci lépe propagovat stranu jak voličům navenek, tak i dovnitř,“ popsal Celý.

Roman Celý

  • Narodil se 11. srpna 1974 ve Vyškově.
  • Od roku 2004 je vyškovským zastupitelem. V roce 2012 se stal náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje, na starosti má vnější vztahy a rodinnou politiku.
  • Na podzim 2014 kandidoval do Senátu, postoupil do druhého kola, v něm však prohrál s Ivo Bárkem z ČSSD.
  • V KDU-ČSL je členem celostátního výboru a celostátní konference.

Ačkoliv jej lidé můžou na zasedání krajského zastupitelstva slyšet promluvit jen výjimečně, jeho strmá kariéra coby korunního prince jihomoravských lidovců naznačuje, že dosud neotřesitelný vliv Juránka slábne.

Když se mu totiž před několika lety postavil jako protikandidát na post jihomoravského předsedy nynější krajský zastupitel David Macek, Juránek drtivě zvítězil a Macek musel odejít ze všech stranických funkcí.

Přitom až do minulého týdne nic nenasvědčovalo tomu, že by Juránek neměl znovu vést jihomoravské lidovce, většina místních konferencí jej v primárkách podpořila. Karta se obrátila až na krajské schůzi o víkendu.

A byť jej z funkce spolustraníci vyprovázeli dlouhotrvajícím potleskem vstoje, prohru nesl velmi těžce. Odmítl nominaci na prvního místopředsedu, takže není ani v krajském vedení. A dosud se nevyjádřil ani k tomu, jestli bude kandidovat v krajských volbách za rok a půl, ačkoliv Celý by ho rád viděl jako jedničku kandidátky.

Že jde pro Juránka, dosud zvyklého vítězit a mít stranu pod kontrolou, o novou situaci, naznačují i jeho strohá vyjádření pro média.

„Nedostanete ze mě nic jiného, než že vítězi gratuluji a budu ho podporovat. Nashledanou,“ řekl redaktorce MF DNES a ihned ukončil hovor.

O nominacích na krajské kandidátky bude rozhodovat KDU-ČSL na podzim.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Pacient musí pochopit, že hubnutí je v době onemocnění nevýhodné

Miroslav Tomíška z Fakultní nemocnici Brno se specializuje na podpůrnou léčbu a...

Tři roky sepisoval Miroslav Tomíška knihu, kterou chce pomoci lékařům i nutričním poradcům se správnou výživou pacientů...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Najdete na iDNES.cz