Hru na koalici a opozici nehrajeme, říká po roce hejtmanství Hašek

  13:24
Přesně před rokem vítězoslavně předal novopečený hejtman Michal Hašek odstupujícímu Stanislavu Juránkovi osm lahví vína. Za každý rok, co řídil jižní Moravu, jednu. Juránek mu za to potměšile nechal v hejtmanské kanceláři knížku od Ladislava Mňačka Jak chutná moc.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Sociální demokrat Michal Hašek tenkrát prohlašoval, že žádný problém není modrý, oranžový nebo zelený. Že nezáleží na politické straně. Myslí si to i rok poté? "Ano, stále se tím řídím. Dotace obcím nerozděluji podle toho, jakou mají radnice barvu, ale podle toho, jak to potřebovaly," tvrdí.

V krajském zastupitelstvu panuje podle něho většinou pohoda, o které si mohou poslanci v Praze nechat jen zdát. Rozpočet na letošní rok si na kraji odhlasovali jednomyslně.

"Na jižní Moravě hloupou hru na koalici a opozici nehrajeme a za to chci všem poděkovat. Důvodem je i krize, i když máme jiné názory, snažíme se dohodnout," popisuje idylu Hašek.

Je fakt, že šéf opoziční KDU-ČSL Stanislav Juránek, který před rokem prohlašoval, že budou "nejsilnější opozicí v dějinách kraje", je v hodnocení prvního Haškova roku mírný.

"Jako negativum vidím především zdravotnické poplatky, že je kraj hradí za pacienty v krajských zařízeních, je v rozporu se zákony. A také se mi nelíbilo ze začátku, když se plně nevěnoval kraji," narážel Stanislav Juránek na to, že Hašek složil poslanecký mandát teprve letos v únoru.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal HašekHejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

Podle Juránka padá na Haškovu hlavu i to, že připustil zvýšení jízdného v městské hromadné dopravě v Brně, což mělo negativní dopad na celý kraj.

"Má to dopad hlavně na lidi, kteří do Brna dojíždějí. Jedou pak radši autem," myslí si Juránek, který naopak vyzdvihl vedení kraje za přístup k řešení ekonomických potíží.

"Do jednání totiž zapojil všechny politické kluby," pochválil Haška jeho předchůdce. Mladého hejtmana to skoro rozesmálo.

"Jestli toto jsou jediné výhrady, tak je to pochvala pro roční fungování krajské rady. Ale asi ho teď tíží špatné svědomí, protože KDU-ČSL sekundovala Tomáši Julínkovi u zavedení jeho zdravotnických poplatků a teď jsou z toho nervózní," rýpl si Hašek do Juránka, o jejichž vztazích na bodu mrazu si vždy vykládali vrabci na střeše krajského úřadu.

Hejtmanství Michala Haška

Je nejmladším hejtmanem v Česku a určitě i jedním z nejambicióznějších. "Já ze svých slibů lidem neuhnu, já je všechny splním," zavazoval se Michal Hašek před rokem v rozhovorech, které následovaly po jeho zvolení.
A jak se Michalu Haškovi daří pomáhat vinařům, učňům, řidičům? Před rokem MF DNES sestavila přehled deseti témat klíčových pro jižní Moravu. A Michal Hašek sliboval. Nyní je ve čtvrtině svého vládnutí. Jak se mu sliby daří plnit?

Silnice R43 a R52
Hašek kritizoval minulé vedení kraje, že se za osm let jeho vládnutí příprava dvou významných silničních staveb nikam nepohnula. "U silnice R52 jsme se přiblížili vydání územního rozhodnutí, za to patří velké poděkování končícímu ministrovi životního prostředí," chválí Hašek. Co se týká silnice na sever, Hašek před rokem sliboval, že se s Brnem dohodne na územním plánu, který by umožnil stavbu po etapách. Mohlo by se tak začít s méně problematickými úseky na Blanensku. "Je ale stále v rukou města Brna," podotkl Hašek. Obě stavby brzdí stejný háček. Stát stopl financování všech nezahájených staveb a kopnutí do hlíny je nejasnou hudbou budoucnosti.

Chybějící bydlení pro důchodce
Michal Hašek sliboval vytvoření poradního sboru, který by řešil potřeby důchodců na jihu Moravy. "Podepsali jsme memorandum o spolupráci se seniorskými organizacemi a aktivně jednáme," řekl Hašek a zdůraznil, že dává přednost tomu, aby se o své prarodiče lidé starali doma. A pro případy, kdy to nejde, je v úvěru od Evropské investiční banky, který kraj ve čtvrtek schválil, vyčleněno 457 milionů korun na stavbu domovů důchodců.

Úrazová nemocnice
Když ji ministr Tomáš Julínek chtěl zrušit, Hašek ještě jako poslanec podpořil její převedení na město. Letos do ní kraj poslal 38 milionů korun. "Samozřejmě že bychom přivítali i větší podporu, ale chápeme, že i kraj má kvůli krizi potíže," řekl Roman Onderka a dodal, že Michal Hašek tento svůj slib plní.

Učňovské školství
Slibovaný stipendijní program zatím neexistuje. "Počítal se zapojením podnikatelů, ale ti měli kvůli krizi spíš starosti s propouštěním lidí než s výchovou nových. Proto se program v roce 2009 nemohl rozjet. Doufáme, že jej spustíme v roce 2010," říká šéf finančního výboru Zdeněk Dufek. Řadě škol ale pomohl kraj získat evropské peníze. "A s ostatními kraji jednáme o společných školách, aby se udržely ne úplně lukrativní obory, například v zemědělství," podotkl Hašek.

Podpora vinařství
Vinaři letos od kraje dostali osm milionů korun. To je ještě víc, než Hašek loni sliboval. To samé pak musel přispět i stát. "Sjednotili jsme krajské dožínky a dali výraznou dotaci i regionální agrární komoře," uvedl.

Cestovní ruch a prezentace
Na ty kraj letos vyčlenil 13 milionů korun. Po několika letech, kdy se mluví o lázních v Pasohlávkách, a nic se nedělo, bude v lednu žádat v Bruselu o peníze. "Chystáme taky rozšíření lázní v Lednici a objekt pro speleoterapii v Ostrově u Macochy," dodal.

Radar NATO
Obce kolem radaru NATO u Sokolnic a okolo brněnského letiště chtějí lepší varovný systém, protože se jím cítí ohroženy. "Kraj nezametl pod koberec, i když by to mohl řešit rychleji," hodnotí starosta Sokolnic na Brněnsku Jiří Životský dosavadní pomoc od kraje. "Po minulém vedení, které pro to neudělalo nic, sem přijel ministr diskutovat se starosty a poslechnout si jejich připomínky," hájí se Hašek, že jednání o výstražném systému stále pokračují. "Na konci listopadu bude setkání obcí v okolí letiště," řekl.

Zničené silnice
Průtah Čejkovicemi nebo cesta z Bílovic do Adamova. To jsou opravené cesty, které se otevřely letos. Z dvoumiliardové půjčky od EIB chce kraj opravit dalších sedmnáct úseků jihomoravských silnic, například z Tišnova do Lipůvky, průtah Vyškovem či Moravským Krumlovem nebo most v Modřicích.

Návrhy nových zákonů
ČSSD před volbami kritizovala, že kraj svého práva dost nevyužíval. Sama v prvním roce žádný návrh nepodala.

Protipovodňová opatření
Protipovodňová opatření v nejvíce povodněmi postižené vesnici Podhradí nad Dyjí ještě nestojí. "Pomohli jsme jim připravit žádost o dotaci," říká Hašek a dodává, že po roce jednání s podniky Povodí Dyje a Moravy jsou už schválené plány, které určí, co se kde postaví.

  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Chataři se bouří, obec chce devětkrát vyšší nájem. Argumentuje drahou údržbou

9. dubna 2024  5:49

Od dětství jezdí Zora Jarolímová na chatu do Jedovnic na Blanensku, kterou zde její děda vybudoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pikantní obrat a pomoc od rivala. Vsetín zvažuje možnost hrát baráž ve Zlíně

10. dubna 2024  18:51

Zimní stadion Luďka Čajky ve žlutozeleném hávu? Štípněte se, to vážně není sen. Hokejový Vsetín...

Policisté našli mrtvé manžele, ležela u nich zbraň a dopis na rozloučenou

9. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  10:43

Policisté našli v pondělí pozdě odpoledne v Ořechově na Brněnsku starší manželský pár bez známek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

Kouči, jdu do práce! Bard Páník zakusil divizní odbočku v Bzenci. Poznal jiný tlak

15. dubna 2024  13:50

K zápasům na velkých stadionech, na které byl zvyklý, a evropským pohárovým bitvám, k nimž také...

Místo show letos raději titul. Šelmám by už slušel, míní jejich manažer

15. dubna 2024  12:43

Finále extraligy volejbalistů brněnský manažer Martin Gerža před lety uspořádal v hokejové hale a...

Autobus s lidmi vjel na blikající přejezd, závora mu narazila do střechy

15. dubna 2024  12:43

Několik cestujících linkového autobusu se minulý týden v Rousínově na Vyškovsku podle policejního...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...