Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Něco změním, ale nechci jen střihat pásky, říká „neviditelný“ hejtman

  7:10aktualizováno  7:10
Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek je v půlce funkčního období. Chce být víc vidět, slibuje další letecké linky a kritizuje, jak vznikla koalice v Brně. Když přijde řeč na dálnici do Vídně, napadají ho slova jako noční můra a největší prohra.

Devětapadesátiletý Bohumil Šimek před vstupem do politiky šéfoval brněnským strážníkům, po krajských volbách v roce 2016 se jako lídr kandidátky ANO stal jihomoravským hejtmanem. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Při oslavách výročí sta let republiky jste na mnoha akcích potkal spoustu Jihomoravanů. Poznávali vás? Podle průzkumu agentury STEM/MARK jste totiž nejhůř hodnocený hejtman, a to zejména proto, že vás lidé neznají a nevědí, co děláte.
Vykonávat funkci hejtmana lze dvěma způsoby. Buď jako někteří mí předchůdci, kteří celé dny budovali svůj mediální obraz a nedělali nic jiného, nebo skutečnou prací. I přesto jsem navštívil řadu obcí, kde jsem slyšel, že jsem za osmnáct let fungování kraje první hejtman, který tam přijel. Takovým způsobem si udělám větší propagaci, než kdyby o mně psala média.

Takže fakt, že jste „poslední z hejtmanů“, nevnímáte jako signál ke změně?
Zcela určitě něco změníme. Ale jak jsem již říkal, nechci být hejtmanem, který bude jen stříhat pásky a klepat na kameny. To už tu bylo.

Vaše náměstkyně Taťána Malá (ANO) před časem odešla z postu ministryně spravedlnosti kvůli problémům s vlastní diplomkou. Vyříkali jste si to? Nemáte pocit, že to poškodilo i kraj?
Tato na můj vkus hodně brutální kauza se týkala hlavně osoby paní náměstkyně. Shodli jsme se, že kraje se to vlastně netýká a nemá vliv na její práci na hejtmanství. Nemáme zapotřebí se k tomu vracet.

A vy sám cítíte z vedení ANO podporu i v návaznosti na výsledky zmiňovaných průzkumů?
Samozřejmě zaznělo, že bych měl být více mediálně aktivní. Dám si to jako předsevzetí do nového roku. Ale jak jsem již naznačoval, jde o každodenní mravenčí práci, která nejde vždy medializovat. Na něčem pracujete třeba sto dnů, ale můžete představit až poslední krok. Týká se to například vyjednávání o nových leteckých linkách.

Už před rokem jste jich slibovali minimálně pět, zatím máte dvě. Proč jednání trvají tak dlouho?
Brno není Praha ani Vídeň. Zájem leteckých společností tu proto není tak velký. Jako první se zeptají, co můžeme nabídnout a proč mají létat zrovna do Brna. Roli hraje i fenomén poslední doby, tedy nedostatek letadel a pilotů. Stává se, že při vyjednávání společnost zjistí, že prostě nemá posádku. Ale přiznávám, že jsme udělali chybu, když jsme prvotní jednání vedli pouze s Blue Air (tato jednání nakonec zkrachovala – pozn. red.). Teď jich máme víc a začínají si konkurovat.

Jedním z hlavních témat před volbami byla stavba dálnice do Vídně a D43. Senát nedávno kraj zkritizoval, že řeší pomalu aktualizaci územního plánu, která je pro jejich stavbu klíčová, a navíc nezajistil jejich řádné trasování. Souhlasíte s těmito výtkami?
Ze Senátu je mně smutno, protože územní plánování tam řeší lidé, kteří této problematice vůbec nerozumí. Také by bylo fajn, kdyby se na nás obrátili, než se pustí do kritiky. Věřím, že s územním plánem vše dobře dopadne a Nejvyšší správní soud se přikloní na naši stranu. Noční můra a největší prohra je ale pro mě dálnice do Vídně, kterou kraj nemůže výrazně ovlivnit, protože jde o stavbu Ředitelství silnic a dálnic. Nemůžeme je donutit zrychlit. Bohužel na jižní Moravě se angažují hnutí jako Voda z Tetčic či Děti Země, jež projekty komplikují. Minulý týden jsem opět jednal v Rakousku a vždy se mě ptají, kdy začneme stavět. Mně i jim je jasné, že dokud stát nezmění legislativu, která brzdění projektů minimalizuje, budeme řešit to stejné. Soucítí s námi.

Asi tedy neočekáváte, že se stavby dálnice do Vídně či D43 v blízké době zásadně pohnou.
Jsem lehký optimista. Věřím, že do konce mého funkčního období někde zaboří bagr lžíci.

Největší projekt, který hejtmanství nyní řeší, je stavba čínských lázní v Pasohlávkách. Když jste nastoupili na kraj, obměnili jste vedení společnosti Thermal Pasohlávky, jež má projekt na starosti. V jaké fázi se nachází a je skutečně reálný? Bavíme se o investici za téměř dvě miliardy.
Můj předchůdce (Michal Hašek) dělal kolem projektu několik let mediální humbuk. Vypadalo to, že Číňané kupují lázně a zítra tam přijedou desítky bagrů. Ve skutečnosti se nic nedělo. Nebyla žádná čínská firma ani ekonomická rozvaha. Podepsala se jen memoranda o memorandech, že se bude něco stavět. Když jsme nastoupili na kraj, začali jsme na projektu usilovně pracovat. Jsem rád, že pravděpodobně už na prosincovém jednání zastupitelstva schválíme prodej pozemků čínskému partnerovi. Jde o silný řetězec, který má ve světě spoustu podobných staveb.

V Pasohlávkách plánujete nezávisle na čínském projektu i malé krajské lázně...
Máme vyčleněnou část pozemků, kde vznikne krajský rehabilitační ústav. Díky léčivé vodě jsou tam ideální podmínky. Chceme, aby v něm našli zázemí pacienti, kteří mají po operaci končetin. Máme relativně všechno připraveno, nyní se dělá projektová dokumentace.

Na záchrance už více než dva roky trvá stávková pohotovost, přestože jste si na řešení krize najali mediátora a specializovanou firmu. Nešlo udělat víc?
Ze záchranky mám dobrý pocit a myslím, že se situace uklidnila. Některé spory tam byly v osobní rovině mezi vedením a odbory, kritiků není většina. Záchranka patří k nejlepším v republice. Aktuálně vybíráme nového ředitele a jsem zvědavý, koho komise doporučí.

Máte za sebou první schůzku s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou z ODS. Váš stranický kolega Petr Vokřál jí stále nemůže zapomenout, jak svou koalici domluvila. Jak to hodnotíte vy?
Jsem ze situace, jak koalice vznikla, trochu smutný. Petra Vokřála si vážím jako člověka i jako zdatného manažera. Pro Brno udělal hodně. Okolnosti vzniku koalice jdou proti mému krédu. Do politiky jsem šel, abych nastavil systém, který fungoval za doby mých dědečků. A sice, že když si s někým podám ruku, tak to platí. Pokud to takhle nebude, politika pozbude svého smyslu.

Politika ale asi nikdy nebude tak ideální, jak popisujete. Nikdo nemůže čekat, že dané slovo je definitivní.
To máte pravdu. Na druhou stranu jsou subjekty slušnější a pak takové, u kterých platnost slibu trvá jen do nějaké změny.

A co teď bude se společnými projekty Brna a kraje?
Vztahy s městem pod vedením Petra Vokřála fungovaly velmi dobře, protože jsme byli propojeni i stranicky. To se teď změnilo, ale paní primátorka slíbila, že v projektech budeme pokračovat. Věřím jejímu slibu. Pokud mě přesvědčí o opaku, kraj přehodnotí svůj přístup.

Stranické propojení se nicméně úplně neprojevovalo v jednání o budoucnosti MotoGP. Ve chvíli, kdy primátor, hejtman, ministr školství i premiér byli z hnutí ANO, by člověk čekal, že se dokážete dohodnout na tom, jak akci financovat. Proč kolem MotoGP bylo a stále je tolik nejasností?
Sám tomu nerozumím. Udělali jsme maximum, aby vše fungovalo. Samozřejmě úředníci ministerstva školství se nás snaží přesvědčit o opaku (na pátečním jednání ministr Robert Plaga potvrdil, že ministerstvo školství více peněz nedá, a dluh 31 milionů za letošní ročník tak nejspíš zaplatí město a kraj – pozn. red.). Závody přitom ekonomicky prospívají celému Česku. Navíc jde o prestiž, protože MotoGP je dnes známější než formule 1.

Co byste chtěl do konce volebního období stihnout? Jaká je vaše největší výzva?
Dotáhnout jednání o leteckých linkách, aby jich bylo více, protože Brno si to zaslouží. Zaměříme se také více na opravy silnic druhé a třetí třídy. V plánu jsou i zdravotnickosociální stavby jako domovy důchodců.

Budete za dva roky opět kandidovat na hejtmana?
Nevylučuji to. Uvidíme, co bude za dva roky, zda získám nominaci.

  • Nejčtenější

Cizinec kvůli pečivu obvinil posádku vlaku z rasismu, vysadili ho v Břeclavi

Kuriózní incident řešila vlaková četa v expresu Metropolitan mezi Budapeští a Prahou. Jednomu z cestujících se...

V Brně přibývá konfliktů s bezdomovci. Už není možné vykázat je z města

Premium Povalují se po zemi, popíjejí alkohol a nemají žádné zábrany. V brněnských ulicích, zejména v centru, poslední dobou...

Muž se pomstil za přivolání strážníků, dveře na dvůr přivařil k zárubni

Nezvyklou dohru měl zásah strážníků kvůli rušení nočního klidu v centru Brna. Muž, který pouštěl v garáži hlasitou...

Developer plánuje v kopci velkou výstavbu, zahrádkáři se bojí sesuvu půdy

Desítky let si lidé v brněnském Juliánově obhospodařují své zahrádky a domky. Když si je někteří v minulosti chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na dálnici u Brna kamion srazil muže u odstaveného auta

Na dálnici D1 u Brna kamion v sobotu odpoledne srazil u odstaveného vozidla muže, který nejspíše měnil pneumatiku. Ten...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Spodních vod ubývá, zdrojem pro Brno může být i boskovická přehrada

Hrozba sucha vede k úvahám, kde najít náhradní dodávky vody pro Brno a okolí. Jedním z řešení je boskovická přehrada....

Dodávce při brodění zhasl motor, posádku ze střechy zachránili hasiči

Na střeše své dodávky našla útočiště dvojice, která se neúspěšně pokusila projet rozvodněnou řeku na Brněnsku....

Zaměstnanci obchodníka léta šidili zlato stříbrem, přišli si na miliony

Škodu za více než šest a půl milionu korun způsobili čtyři zaměstnanci firmě, která obchoduje se zlatem. Do zlatého...

Zabavované zrcadlo raději rozbila. Exekuce trápily Brňany už před sto lety

Premium Loni bylo v Česku téměř 800 tisíc lidí v exekuci, z toho přibližně pětina měla na krku přes deset „výkonů trestu“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...