Jen televize nestačí. Za krajské miliony bude hejtman Hašek i v rádiu

  10:50aktualizováno  10:50
Do krajských voleb zbývají dva roky a Michal Hašek (ČSSD) má jisté, že bude voliče pravidelně oslovovat z médií. Vystoupení si zaplatí z veřejných peněz. Jak už MF DNES informovala, televizní pořad má stát deset milionů. Další dva miliony chce teď Hašek investovat i do rádia.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle opozice trestuhodný pokus hejtmana, jak se zviditelnit za miliony z veřejných peněz. Podle Michala Haška jen upřímná snaha zpravit Jihomoravany o dění v jejich kraji.

Už dříve MF DNES informovala, že Hašek hodlá utratit deset milionů korun za televizní týdeník (více čtěte zde). Nyní jeho úřad vyhlásil další zakázku. Do čtvrtka se mohou hlásit rádia, která mají zájem dva roky týden co týden vysílat Magazín Jihomoravského kraje. Podle zadávacích podmínek má „mapovat dění v kraji“. Za další téměř dva miliony korun.

Na dotazy ohledně nejnovější zakázky mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková ve středu neodpověděla.

Právě ve čtvrtek přitom zastupitelstvo hlasuje o krajském rozpočtu na rok 2015. A aby se hejtmanovy plány uskutečnily, miliony zařazené do kolonky „Prezentace Jihomoravského kraje ve sdělovacích prostředcích“ musí zastupitelé Haškovi odmávnout.

Opozici se plán nelíbí. „Vidím to jako zřetelnou snahu ušetřit koaličním stranám peníze na kampaň v krajských volbách za dva roky,“ zlobí se šéf opoziční TOP 09 Jan Vitula.

Hašek, jehož koalice s KDU-ČSL má v zastupitelstvu pohodlnou většinu, se proti kritice ohrazuje. „Nejde a nepůjde o žádnou předvolební kampaň. Každý se může na webu pořadu přesvědčit, že krajský televizní magazín není a nebude one man show,“ uvedl na svém facebookovém profilu ke kritice desetimilionové televizní zakázky na dva roky.

Pilotní vysílání už běží

Krajské volby, které se konají právě za necelé dva roky, pro Haška přitom budou klíčové, mohou rozhodnout o jeho setrvání v nejvyšších patrech politiky.

Ledacos o plánovaných krajských televizních i rozhlasových pořadech lze přitom usuzovat z vysílání, které běží už od října. Sám kraj ho označuje za pilotní. Za zakázku, která trvá do konce roku, soukromá firma Brněnská televize dostala milion korun. Vysílá nejen na webu, ale i po kabelu a satelitu.

Hned v prvním vydání se v jedné reportáži divák od Haška stojícího před blikajícími majáky dozví, že kraj staví nové pobočky záchranky. Další reportáž zase zachycuje hejtmanovu návštěvu strojírenského veletrhu, na které komentuje, že kraje by měly zachovávat česko-ruské vztahy a tím i prosperitu firem. V jiném příspěvku hejtman slibuje, že bude bojovat za dálnici na Vídeň.

Jediné dvacetiminutové vydání podle smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, přišlo krajský rozpočet na 87 tisíc korun. Pro srovnání - týdeník o stejné stopáži, který vyrábí od letošního ledna pro brněnský magistrát televize Slovácko, přitom přijde na 16 tisíc.

Regionální média neinformují vždy objektivně, vysvětluje kraj

Podle smlouvy s krajem musí denně vysílání Brněnské televize vidět celkově sto tisíc lidí. Její vedení tvrdí, že takovou sledovanost má. Kolik z těch diváků vidělo i krajem placené reportáže, ale jasné není.

Šéf Brněnské televize Petr Bakus to říci odmítl. Ani mluvčí kraje Kapitančiková na dotaz neodpověděla. „Je otázkou, zda za takový způsob komunikace má kraj platit, když bude očekávatelná sledovanost minimální,“ popsal mediální odborník Jaromír Volek.

A jak zdůvodňuje hejtmanství plánovanou útratu dalších 10 milionů za obdobné televizní vysílání? „Jedná se o stanovení hodnoty zakázky dle informací o zakázkách stejného či podobného předmětu plnění,“ vysvětlovala už dříve Kapitančiková, jak vedení kraje dospělo k tomu, že za prezentaci v televizi chce v budoucnu platit další dva roky.

Důvodem, proč kraj peníze vynaloží, podle ní je to, že regionální média o dění v kraji informují ne vždy objektivně. Peníze, byť většinou výrazně nižší, na televizní pořady vynakládají i další kraje.

„Tento penězovod není v pořádku. Ale financovat naše regionální zpravodajství komerčně je v současné době prakticky nemožné, proto hledáme zdroje od obcí či veřejné správy,“ konstatoval předseda Asociace regionálních a lokálních televizí Jan Dudek, který sám vede televizi Slovácko.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Brněnský policista vzal 20 tisíc od ženy, která kradla v obchodě

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem brněnského kriminalisty, který za úplatu nabízel ovlivnění...

Vědecký park za čtvrt miliardy je na obtíž, prodělává a spolupráce vázne

Budova v Králově Poli nabízí zázemí technologickým firmám. VUT očekávalo, že...

Vysoké učení technické v Brně začíná dávat ruce pryč od soukromého vědecko–technologického parku u výzkumného institutu...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz