Celou dobu jsme pracovali na hraně rizika, říká hasič o zásahu ve studni

  14:43aktualizováno  14:43
Zhruba 55 hodin se hasiči a báňští specialisté prokopávali k muži zavalenému ve studni ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Zásahu, který v pondělí večer skončil nálezem těla, se od prvního dne účastnil také podporučík Ondřej Šesták.

Podporučík Ondřej Šesták, který se specializuje na stabilizaci konstrukcí a je velitelem hasičské čety na stanici Židlochovice, se od prvního dne účastnil zásahu v zavalené studni ve Velkých Pavlovicích. | foto: HZS JmK

„Zásah byl velmi fyzicky a psychicky náročný. Celou dobu se pohybujete v nestabilním prostředí, kde může kdykoli dojít k sekundárnímu sesutí. Je důležitá souhra okolností a týmová práce lidí, kteří se dané problematice průběžně věnují,“ popisuje Šesták, který se specializuje na stabilizaci konstrukcí a je velitelem čety na stanici Židlochovice.

Už jste zažil podobný zásah?
Nezažil. Vertikální šachta v kombinaci s nestabilními prvky připomíná zásah v jeskyni. Je však specifická v mnoha věcech a v některých se dosti odlišuje.

Fotogalerie

Co přesně bylo potřeba udělat, aby se studna znovu nezhroutila?
Stabilizace nestabilních prvků konstrukcí je nedílnou součástí toho, aby byl zásah úspěšný. Zde bych rád vyzdvihl pomoc členů Báňské záchranné služby Kladno, kteří svým nasazením zajistili bezpečně prostor v hloubce.

Co je při práci ve studni nejnáročnější, případně nejnebezpečnější?
Faktorů je spousta. Studna byla podle odhadů 200 až 300 let stará. Hlavním problémem je nestabilní prostředí, respektive neexistují žádné nosné konstrukce. Neustále přitéká voda ze dna studny, která se musí opatrně odčerpávat a sledovat, jak ovlivňuje stabilitu ostění. Na druhou stranu musíte podtlakem odsávat bahno s kamením pomocí sacího bagru, abyste se dostali dolů. Je třeba si dát pozor na přítomnost nedýchatelných plynů, které vytlačují kyslík. O rizicích pádu do hloubky, intoxikace, infekce a jiných druhů zranění víme, ale jsme hasiči a záchranáři, takže tam s tím jdeme.

Jak probíhá práce se sacím bagrem?
Sací bagr byl velkým pomocníkem. Bez jeho nasazení by celá akce trvala o několik dní déle a museli bychom víc střídat, jenže to jsme si nemohli dovolit. Do hloubky totiž nemůžeme nasadit všechny. V samotné hloubce operovalo pár vybraných hasičů, členové BZS Kladno a BZS MND Hodonín, kteří mají zkušenosti s prací v důlních dílech. Samotné odsávání kamení je možné do určitého průměru. Bagr je schopen odsát kámen o velikosti cihly. Vzhledem k tomu, že bylo ostění studny vyskládané z plochých kamenů, často se stávalo, že se hubice ucpala. Ale i tak nasazení bagru bylo důležitým faktorem pro zvládnutí celé akce.

Po jak dlouhé době se zasahující hasiči střídali?
Hasiči se společně s báňskými záchranáři střídali po dvanácti hodinách. Jednotlivci zůstávali delší dobu, ale odpočívat potřebovali všichni. Měli jsme výbornou podporu v podobě stravy a zázemí v místě zásahu. Všechno fungovalo. Za posledních deset let jsme udělali v organizaci týlového zázemí obrovský pokrok. Odstranili jsme skoro deset kubíků zhutněného materiálu a na to je potřeba regenerovat.

Jak velkou komplikací byla voda na dně studny?
Představte si tři naplno otevřené vodovodní kohoutky v hloubce 11 metrů na ploše kruhu o průměru 70 centimetrů. Vodu jsme odčerpávali z důvodu naší bezpečnosti a lepši orientace v menším množství zkalené vody, ale zároveň tam pro nás vyvstalo obrovské riziko vyplavování písku z ostění studny.

Konec nadějí. Hasiči ze studny vytáhli tělo

Jak se při práci vyrovnáváte s hrozícím rizikem?
Riziko je součástí naší práce, musíte ho vnímat, ale nikdy nesmí ovlivnit vaši mysl, respektive vaše rozhodování.

A jak náročný je psychický aspekt v souvislosti s tím, že zasahujete na místě tragédie a hledáte už jen tělo, navíc mladého člověka?
Pro nás to bylo jednodušší v tom, že nemusíme dělat rychlá rozhodnutí, ale máte čas situaci zvážit a postup dobře promyslet tak, aby nedošlo k další tragédii. Pracovali jsme intenzivně, celou dobu na hraně rizika a v některých fázích i s nasazením vlastního života. Díky patří všem účastníkům akce.

Autor:

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Soud odmítl žalobu Dětí Země na stavbu nového nádraží v Brně

Současná podoba části největšího brněnského vlakového nádraží.

Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského nádraží v odsunuté...

Koňka pro bohaté i parní tramvaj, před 150 lety v Brně poprvé vyjela MHD

Nově zrekonstruovaná historická tramvaj 4MT k výročí MHD v Brně

Brno si připomíná 150 let od začátku provozu městské hromadné dopravy. Úplně první trať fungovala jen v létě, protože...

Do fotbalové Líšně se vrací tribuna, z níž se fandilo proti Slavii

Fotbalová Líšeň staví tribunu, na které se fandilo proti Slavii

Nových pět stovek míst bude mít na sobotní zápas 5. kola druhé fotbalové ligy nováčků Líšně a Vyšehradu stadion...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz