Domovy pro seniory se mění v pevnosti. Samy si nařizují karanténu

  6:22
Jihomoravský kraj řeší, jak před virem ochránit přes šest tisíc lidí v domovech pro seniory a postižené v ústavech. Snaží se být o několik kroků před vládou.

Pro klienty domova důchodců v Českém Dubu už je zákaz návštěv dlouhý. Kvůli mírnému poklesu nemocnosti se proto rozhodli, že tady před víkendem zákaz odvolají. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dobrovolnou karanténu jako ochranu před nákazou koronavirem se na sebe rozhodl uvalit Domov u Františka v Újezdu u Brna. Se stovkou klientů, jimiž jsou většinou nemohoucí lidé přes 80 let, se tak na dva týdny uzavře také zhruba třicítka sester, pečovatelek, kuchařek, uklízeček či pracovníků údržby a prádelny.

Preventivní stav má odstartovat už v tomto týdnu. „Největším rizikem pro naše seniory jsou zaměstnanci, kteří chodí ven do rodin, na nákupy, jezdí dopravními prostředky. Takže jedinou účinnou metodou je neprodyšně se uzavřít před světem,“ popsal ředitel domova Antonín Jízdný v narážce na první případy nákazy v několika domovech pro seniory po Česku.

Spoléhá na to, že příznaky nemoci se zatím u nikoho neobjevily. A doufají v to i další domovy důchodců, které se v kraji kvůli ochraně nejrizikovější skupiny odhodlaly ke stejnému kroku. 

Například Mikulov chce ode dneška do 15. dubna „opevnit“ místní domov pro seniory a odlehčovací službu G-centrum. Přechod do dobrovolné karantény oznámilo i Centrum sociálních služeb ve Znojmě, pod něž spadá také největší místní domov pro seniory U Lesíka.

Pod ochranu jde kromě klientů i 62 zaměstnanců včetně ředitelky Radky Sovjákové. Spát budou v kancelářích i ve společenské místnosti na matracích. „S jídlem jsme soběstační, máme kuchyň, jen zvýšíme hygienická opatření u dodavatelů,“ popsala Sovjáková.

„Návrhy vlády jsou nesmysl“

Tyto kroky podporuje také hejtmanství, které je zřizovatelem domova
U Františka a 19 podobných zařízení. Další dvě desítky jich pak spadají přímo pod jihomoravská města a obce. Všichni teď zbrojí na boj s pandemií koronaviru a snaží se ochránit více než šest tisíc seniorů a lidí s postižením v kraji.

„Zatím jsme naštěstí žádný infekční případ neměli a s napětím čekáme, jak dopadne zhruba desítka testů u seniorů a zaměstnanců. Karanténu jsme schopni zajistit, ale v žádném případě nemůžeme budovat ‚miniinfekční‘ oddělení v ústavech, jak to navrhuje vláda. To je naprostý nesmysl,“ poznamenal náměstek hejtmana pro oblast sociální Marek Šlapal (ČSSD).

Podle něj chybí v domovech i ty nejzákladnější ochranné pomůcky, personál je početně na hraně, kapacity jsou plné a rozhodně se nedají „vyčarovat“ pokoje či hygienické zázemí navíc pro případnou léčbu nemocných. 

„Domovy nejsou nemocnice, není tu třeba ani stálý lékař a v noci slouží zpravidla jen jedna sestra, protože pojišťovny nechtějí další personál proplácet. Navíc není dobré nakažené seskupit na jednom místě. Pokud je virus ve vyšší koncentraci, je i průběh nemoci horší,“ prohlásil Šlapal.

Domovy se mohou postarat až o čtyři nakažené

Nicméně i tak platí dohoda, na níž se v pondělí usneslo vedení kraje – pokud ředitelé domovů věří, že maximálně čtyři seniory s lehčím průběhem nemoci zvládnou, mohou se o ně postarat. „Od nás dostanou speciální obleky. Jde ale také o to, jestli s nimi umějí zacházet, protože i na to by měli být proškolení,“ podotkl Šlapal.

Ostatní zařízení mohou nakažené seniory nechat odvézt do čtyř nemocnic, které vyčlenil stát. Ani jedna však neleží na území kraje. Jedná se o celkem 329 lůžek v nemocnicích v Toušni, Na Františku, v Techonicích a na Bulovce. Kapacita je ale zatím naplněná jen z malé části. „Jihomoravský kraj zřizuje celou řadu nemocnic a i v nich lze připravovat podobné podmínky,“ podotkl Šlapal.

Domovy a ústavy v kraji však nečekaly na vládu a na zpřísněný režim ochrany proti infekci najely už v minulých týdnech. „Snažíme se být o dva až tři kroky napřed,“ prohlásil David Malinkovič, ředitel Domova seniorů Břeclav, který se stará o dvě stovky seniorů.

„Oddělili jsme stravovací úsek, aby podávání jídla bylo bezkontaktní, snížili jsme výdejní okénka. Totéž platí i pro prádelnu. Klienty jsme rozdělili po jednotlivých patrech tak, aby se nepotkávali. Mají dokonce samostatný přístup do zahrady. O každé patro se navíc stará jiný personál. Také dávno měříme teplotu,“ popsal opatření Malinkovič s tím, že vedení domova sleduje i zdraví rodin zaměstnanců.

V záloze je špitál na výstavišti

Velmi podobné krizové scénáře už zavedla prakticky všechna zařízení v kraji, včetně ústavů pro postižené. „Je to stejné, staráme se i o sedmdesátileté lidi s mentálním postižením, což je v této skupině vysoký věk. I oni trpí cukrovkou nebo dalšími chronickými chorobami,“ uvedl Vít Janků, ředitel Zámku Břežany na Znojemsku, kde pobývá 141 klientů. 

„Vyčlenili jsme izolační pokoje a oddělili jednotlivé byty. A vytvořili jsme skupinu 35 dobrovolníků, kteří v případě nutnosti zůstanou s klienty,“ popsal Janků.

Kraj již domluvil s hygienou testování u všech nově příchozích seniorů do domovů, i těch, kteří přišli z LDN či jiných nemocnic. „Nikoho jiného ale přímo z domu nepřijímáme, sad testů je málo a my si je musíme nechat pro odůvodněné případy,“ popsal Šlapal s tím, že chybí také dostatek respirátorů.

Pokud by se situace v sociálním sektoru vyhrotila, má kraj v záloze krizový plán. „Zatím tomu nic nenasvědčuje. Pokud přijdou první nakažení, rozvezeme je do nemocnic. Kdyby se kapacita naplnila, je tu nabídka Brna, které chystá krizovou nemocnici na výstavišti,“ řekl Šlapal s tím, že zatím neuvažuje ani o využití prázdných hotelů Holliday Inn a Slavia, které své prostory už dříve krizovému štábu nabídly.

  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Chataři se bouří, obec chce devětkrát vyšší nájem. Argumentuje drahou údržbou

9. dubna 2024  5:49

Od dětství jezdí Zora Jarolímová na chatu do Jedovnic na Blanensku, kterou zde její děda vybudoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pikantní obrat a pomoc od rivala. Vsetín zvažuje možnost hrát baráž ve Zlíně

10. dubna 2024  18:51

Zimní stadion Luďka Čajky ve žlutozeleném hávu? Štípněte se, to vážně není sen. Hokejový Vsetín...

Policisté našli mrtvé manžele, ležela u nich zbraň a dopis na rozloučenou

9. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  10:43

Policisté našli v pondělí pozdě odpoledne v Ořechově na Brněnsku starší manželský pár bez známek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeden zákaz nestačil. V Brně na vyšrafovaná místa přidali betonové zátarasy

10. dubna 2024  17:04

Vyšrafované bílé pruhy zakazují parkování aut v křižovatkách v ulicích okolo Nejvyššího soudu v...

Minimální prodejní cena vína není všelék, ale férová cesta, míní ekonom

14. dubna 2024

Premium Zatímco pivo, tvrdý alkohol nebo sekty jsou zdaněné, zůstává víno jediným alkoholem, ze kterého se...

Fešný vyvrhel z legend holdoval přepychu, zadrželi ho až falešní opilci

13. dubna 2024

Premium Zloděj a mnohonásobný vrah Martin Lecián, o kterém se vyprávěly legendy a zpívaly kramářské písně,...

Zábranský: Uděláme maximum, aby se Vsetín cítil jako doma a oslavil postup

13. dubna 2024  10:45

Ačkoliv hokejisté brněnské Komety z extraligového play off vypadli již před časem, přísun zápasů s...

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...