Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Nakažení senioři: nejhorší scénář. V domovech jich onemocněly desítky

  19:27aktualizováno  22:35
V domovech seniorů a nemocnicích se nakazily desítky lidí. Patří mezi ně zdravotníci a více než dvě desítky klientů. Ty šíření nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, ohrožuje nejvíce. Často se ale nákaze v zařízeních nedá vyhnout.

V Českém Krumlově se v domě pro seniory koronavirem nakazilo sedm důchodců a tři ošetřovatelky. V Thomayerově nemocnici v Praze 24 seniorů na oddělení následné péče, z nichž jeden zemřel, a šest sestřiček. 

Koronavirus v Česku

V domově důchodců v Praze-Chodově, odkud byl první muž, který na nákazu zemřel, jsou dva senioři pozitivní a u dalších je podezření na nemoc. K tomu přibyli lékaři a sestry v jiných nemocnicích. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se nákaza objevila v šesti domovech pro seniory v Česku.

Nastává klíčová hra, zda se podaří zabránit pronikání viru do míst, která pečují o nejstarší a k tomu už jinak nemocné obyvatele – tedy nejrizikovější skupinu. Některé sociální služby proto připravují plán, že by jejich zaměstnanci na jednotlivých odděleních týdny „bydleli“.

Sedm nakažených klientů v Českém Krumlově

Dům městských sociálních služeb SOVY v Českém Krumlově na jihu Čech slouží těm, kteří si potřebují oddychnout od každodenní péče o seniory. Babičku, dědečka či zdravotně postižené sem mohou lidé dát na měsíc dva a zrelaxovat.

Domovy pro seniory: dvakrát denně měřit klientům teplotu a zákaz návštěv

Právě tady se však sedm klientů nakazilo. Zatím není jasné, kde se v domě s 25 lůžky nákaza vzala, mezi personálem i klienty se ale mluví o tom, že ji do domova museli zanést zaměstnanci. 

„Čtrnáct dnů už tam je karanténa a jsou zakázané návštěvy. Přítel tam v pátek vezl jídlo a vody tetě, předával to ošetřovatelce u vchodu. Měla nepřehlédnutelný kašel. Doma jsme si říkali, že je otázkou času, kdy se tam něco objeví,“ popisuje jedna z příbuzných, která má v zařízení 95letou tetu, kterou ve čtvrtek převezli s dýchacími potížemi do českobudějovické nemocnice.

Hygienici otestovali 18 klientů a 15 ošetřovatelek. Právě ty se bojí, že se nákaza bude dál šířit. „Je to šokující i pro nás jako pro personál, všichni se teď bojí, lidé telefonují, co bude dál. Nikdo nemůže říct, že se nenakazil nebo nenakazí,“ popisuje jedna z nich.

Dvanáctihodinové směny

Právě na to už reagují jednotlivé domovy důchodců, senior domy, domy s pečovatelskou službou nebo hospice. Připravují se dělené směny, aby se lidé vystřídali a nemíchali se, některá zařízení už dokonce mají dohodu se svými zaměstnanci, že by v domovech zůstávali několik dnů či týdnů. Jenže v praxi tato obrana není příliš účinná: ošetřovatelky zvládnou maximálně několik dvanáctihodinových směn za sebou, pak si musí odpočinout.

„Je to fyzicky i psychicky náročná práce. Když máte více budov, zvládnete oddělit třeba dvě od sebe, ale provoz našich zařízení je tak provázaný, že zcela eliminovat to nejde. Vím, že dříve nebo později nákaza přijde, budu mít nemocné a personál v karanténě. A kdo nám pak přijde pomoci přebalovat klienty? Armáda?“ ptá se viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociální péče Daniela Lusková.

Ví, o čem mluví – je ředitelkou rozlehlého Domova u Biřičky v Hradci Králové, který má 340 lůžek pro seniory a 282 zaměstnanců. „To je na šest set lidí na jedné hromadě. Nákaza je opravdu v našich zařízeních otázkou času, protože máte profese, jako jsou sestry nebo údržbáři a další personál, který korzuje mezi jednotlivými domy. Zabránit zcela kontaminaci prostě nejde,“ dodává Lusková.

Čeká se na lék

Podle ředitele Státního zdravotního ústavu Pavla Březovského je to vlastně jen čekání na lék na nový typ koronaviru, vakcínu nebo promoření společnosti tak, až si vytvoří protilátky. 

„Je to jako při běžné chřipce, kterou se už lidé promořili a tělo si tak udržuje určitou paměť. V případě tohoto koronaviru ta paměť prostě není a jediné, jak zmírnit dopad, je držet lidi v izolaci, zejména seniory. Jiné řešení v tuto chvíli neexistuje, společnost se musí promořit, což jde relativně rychle,“ vysvětluje pro MF DNES Březovský.

Obavy v domovech pro seniory: modlíme se, abychom přežili další den

Jenže tím, jak se koronavirus šíří v domovech důchodců, mají obavy i desítky seniorů mimo ně. Na mnoha místech totiž sociální zařízení nabízejí právě seniorům rozvoz jídel domů. V tom krumlovském tuto službu poskytovali od vyhlášení nouzového stavu. 

„Absolutně se spolu tyto provozy nepotkávají, tam nebezpečí není. Přijali jsme opatření, aby pozitivně testovaní klienti byli izolovaní, personál má všechny potřebné pomůcky jako třeba roušky,“ uklidňuje obavy starosta Krumlova Dalibor Carda.

Jenže marně – hned vzápětí, ve čtvrtek dopoledne – přišla další zlá zpráva pro Český Krumlov. Nakažený je i lékař zdejší nemocnice z gynekologickoporodnického oddělení a v karanténě další doktor plus sedm sester, které s ním přišly do kontaktu. „Pracoval o víkendu, v pondělí byl pozitivně testován na koronavirus. V nejbližší době budou testováni i pacienti,“ řekl ředitel nemocnice Jindřich Florián.

Další zdravotníci se nakazili v Novém Městě na Moravě, kde kvůli tomu byla zavřena i jednotka intenzivní péče, v Břeclavi kvůli nákaze uzavřeli oddělení ARO a ORL, Thomayerova nemocnice zase čeká na výsledky dalších zdravotníků a personálu, na oddělení mají zatím třináct nakažených seniorů a čtyři zdravotní sestry. Číslo – zejména nakažených pacientů – ale velmi pravděpodobně poroste.

„Nákaza tam byla personálem zavlečena pravděpodobně z vnějšku nemocnice,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Okamžitě hospitalizovat

Podle informací MF DNES ale minimálně v případě jedné zdravotní sestry lékaři spekulují, že nakazit se mohla při sundávání ochranného obleku, který používala.

Hygienu zdejšího oddělení nyní prověří pražští hygienici. Česká gerontologická a geriatrická společnost vydala proto doporučení pro tato zařízení, kde jim radí, aby klientům dvakrát denně měřili teplotu, hlásili každou změnu zdravotního stavu, jako je kašel, bolest v krku, pocit tíže na hrudi, bolest hlavy nebo dušnost, malátnost či zvracení. Všechny pacienty, kteří budou mít příznaky, pak doporučují hospitalizovat okamžitě v nemocnicích.

Lehký průběh nákazy? Seniory nepřevážet

Ministerstvo zdravotnictví připravilo v pátek nové mimořádné opatření pro situace, kdy se senior v sociálním zařízení nakazí. Pokud má jen mírné příznaky nákazy, má zůstat na místě. Personál ho jen musí oddělit od ostatních. 

„Dojde-li k nákaze v domově pro seniory a pacient má lehký průběh, zůstane v tomto zařízení. Zařízení bude rozděleno na covid a non-covid zónu a 10% lůžkové kapacity bude vyčleněno na pacienty s koronavirem. Pokud by se stav pacienta zhoršil, bude neprodleně hospitalizován,“ vysvětlil na twitteru nové opatření ministr zdravotnictví Vojtěch. 

Proti takovému opatření však protestuje Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče. „Vracení seniorů nakažených koronavirem do pobytových zařízení sociálních služeb je velmi nebezpečné. Personál těchto zařízení není na podobnou situaci připraven. Pokud vůbec je vybaven dostatečným množstvím ochranných pomůcek, pak rozhodně není školen ve správném oblékání a svlékání či bezpečné manipulaci,“ okomentoval nařízení prezident asociace Robert Huneš. 

Podle Huneše ani nejsou v takovýchto zařízeních pro seniory přítomni lékaři, kteří by za karanténní opatření nesli zodpovědnost. „Pro nakažené COVID-19 jsou aktuálně zřízena krizová oddělení prakticky ve všech akutních nemocnicích v Česku. Máme jich v zemi 156, kapacitně mohou situaci dobře zvládnout. Přes všechny obtíže jsou nemocnice vybaveny nesrovnatelně lépe věcně, technicky i odborně, než například domovy pro seniory. Jinde než v nemocnicích by nakažení být neměli, jinak hrozí fatální důsledky pro společnost,“ dodal Huneš. 

Počet osob s covid-19 dle krajů

155078
190717
76230
83105
41930
94580
66208
95341
76758
63057
124689
74830
74253
146599
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Paralyzovali naši ambasádu. NATO by se mělo vůči Rusku vymezit, říká Kolář

Česko by mělo snížit počet diplomatů v zemi na stejný počet, jako to nyní udělalo Rusko nám, myslí si bývalý...

Po rozchodu s komunisty má armáda své peníze zpět. Zbylých 5 miliard

Ministerstvo financí v pondělí převedlo ministerstvu obrany z vládní rozpočtové rezervy pět miliard korun. Na Twitteru...

Možné je i celkové snížení kapacity ruské ambasády, připustil Hamáček

Místopředseda vlády Jan Hamáček naznačil, že na ruské ambasádě v Česku mohou být i další změny. Reakce ruské strany s...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...