Policie prověřuje několik úmrtí v privátním zdravotnickém zařízení v Brně

  16:36
Policie vyšetřuje případ, který se týká série úmrtí v soukromém zdravotnickém zařízení v Brně. Okolnosti policisté prověřují od loňska ve vztahu k neznámému pachateli, a to pro podezření z vraždy více lidí. V případě prokázání viny by mohl pachatel dostat až 20 let, případně výjimečný trest.

ČTK to zjistila z usnesení v databázi Ústavního soudu. Policie ani státní zastupitelství podezření nekomentovaly. Společnost Chronicare Mund, která v Brně provozuje dvě zařízení následné intenzivní péče, podle jednatele Petra Foukala jakékoliv protiprávní jednání v souvislosti s péčí o pacienty zcela popírá. Foukal uvedl, že firma poskytuje policii plnou součinnost. Jde podle něj o křivé nařčení a účelový útok.

„Nezávisle na prověřování ze strany policie jsme ve věci provedli důkladné vnitřní šetření. Jeho závěry, vyvracející a zpochybňující podezření, jsme předali policii,“ uvedl Foukal. Jeho vyjádření má iDNES.cz k dispozici. „S naprostou jistotou můžeme konstatovat, že žádné obvinění tohoto typu se nezakládá na pravdě. Je obecně problematické se vyjadřovat k situaci, kdy policie prověřuje oznámení třetích osob, s nimiž nemáte možnost se přímo seznámit, nahlédnout do spisu apod., což limituje možnost aktivní obrany proti takovým nařčením,“ uvádí v něm Foukal.

Policejní mluvčí Bohumil Malášek odkázal na krajské státní zastupitelství. Dozorující státní zástupce Jiří Zemek řekl, že neveřejné trestní řízení nekomentuje. Nejsou tak k dispozici oficiální informace, co přesně policie prověřuje, odkud vzešel impuls, ani v jaké fázi se řízení nachází.

Z usnesení, které nedávno zpřístupnil Ústavní soud, však vyplývají základní obrysy. Usnesení je reakcí na stížnost společnosti Chronicare Mund. Policisté tam provedli prohlídku a odnesli si zdravotní dokumentaci. Poté požádali Městský soud v Brně, aby firmu zprostil mlčenlivosti vůči pacientům, a umožnil tak policii, aby se s dokumentací seznámila a mohla s ní pracovat. Soud návrhu vyhověl.

Ústavní soud na straně policie

Obsah spisového materiálu, podaná vysvětlení svědků i navazující šetření prý svědčí o důvodnosti podezření. Následnou stížnost Ústavní soud odmítl, nezjistil žádné porušení práv Chronicare Mund.

„Podle Ústavního soudu došlo k prolomení mlčenlivosti správným procesním postupem. Proto odmítl stížnost stěžovatelky jako zjevně neopodstatněnou,“ řekla mluvčí soudu Kamila Abbasi a zdůraznila, že soud se zabýval pouze touto dílčí rovinou případu.

Ústavní soud si ale při svém rozhodování vyžádal soudní spis a měl k dispozici k nahlédnutí i policejní spis. Ve stručném usnesení pak shrnul, že policie zahájila úkony proti neznámému pachateli pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy, „neboť šetřením vyšlo najevo, že u stěžovatelky měl být přibližně od dubna 2021 úmyslně usmrcen neupřesněný počet chronických pacientů“.

Podle dostupných informací prověřované období končí listopadem 2022. Jde o více než pět lidí. Následně se policie začala zabývat ještě podezřením z podvodu v souvislosti s proplácením péče o chronické pacienty, a to nejméně od roku 2018.

Foukal uvedl, že je obecně problematické se vyjadřovat k situaci, kdy policie prověřuje oznámení třetích osob, s nimiž se zařízení nemá možnost přímo seznámit. Žádné obvinění tohoto typu se ale podle něj nezakládá na pravdě.

„Pokud jakákoliv osoba takové oznámení učinila, považujeme jej za křivé nařčení a účelový útok na naši společnost, která se jinak těší v oboru dobré pověsti a vykazuje nadprůměrné léčebné výsledky. Proto ještě jednou zdůrazňujeme, že jsme se nedopustili žádného protiprávního jednání na pacientu či pacientech, ani v souvislosti s péčí o ně. Jak jistě pochopíte, k detailům věci se vyjádřit nemůžeme, neboť jako poskytovatel zdravotní péče jsme vázáni povinností mlčenlivosti,“ uvedl Foukal.

Zdravotnické zařízení Chronicare Mund poskytuje následnou intenzivní péči pacientům, kteří jsou ve stabilizovaném stavu, ale přesto potřebují podporu základních životních funkcí, nejčastěji dýchání. Má dva jednatele, kromě Foukala je jím ještě Petr Berger. V Brně má pracoviště v areálu Nemocnice Milosrdných bratří ve Štýřicích a také v Řečkovicích. Je součástí akciové společnosti Chronicare Group, která působí také v Nymburku a Ostravě.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

Lidé platí 44 korun za metr. Nelíbí se jim, že čtvrť chce nájemné skokově zvýšit

23. února 2024  5:12

Obrovský šok, pobouření i vášnivé diskuse vyvolal mezi nájemníky městských bytů na brněnském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žalobce se nedovolá v kauze podmínky za znásilňování nevlastní dcery. Nemůže

22. února 2024  8:36

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nepodá dovolání v kauze muže, kterému odvolací Krajský soud v...

Muž v tramvaji napomenul hlučnou skupinku, mladíci ho vytáhli ven a zbili

19. února 2024  10:48

Krvavým zraněním doplatil asi padesátiletý muž v Brně na to, že se v tramvaji ohradil proti hlučné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z 18 pozemků obec prodala jen tři. Není zájem kvůli drahým hypotékám, říká starosta

21. února 2024  6:50

Zatímco v jednom případě zájemci čekali na stavební parcely pět dnů přímo před úřadem, po...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Brno je s výstavbou družstevních bytů stále na začátku, předbíhá jej soukromník

27. února 2024  5:36

Developer nabízí družstevní bydlení v brněnském Králově Poli, brzy se zřejmě přidají i další. Zato...

Únor láme teplotní rekordy. Na jižní Moravě už vykvetly bledule i mandloně

26. února 2024  16:49

Extrémně teplý únor výrazně uspíšil projevy jara v jihomoravské přírodě. Sněženky už jsou vykvetlé...

Putin chtěl, aby Navalnyj žadonil o milost. Vraždou ukázal slabost, říká Zubov

26. února 2024  14:12

Premium Zpráva o skonu Alexeje Navalného v trestaneckém táboře na Sibiři jím silně otřásla. „Udělalo se mi...

Tým má větší chuť a drajv, hlásí brněnský kouč Polách

26. února 2024  13:49

Klíčová jednání pro budoucnost fotbalové Zbrojovky se odehrávají mezi jejím současným vlastníkem...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...