Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Brněnský cestovatel dvakrát obeplul svět, vysloužil si rytířský titul

  16:45
Brněnský rodák Jindřich Vávra se stal prvním Čechem putujícím po světě, který cíleně shromažďoval fotografie. Výstava o jeho životě nazvaná Čas rytířů dalekých moří je až do konce příštího ledna k vidění v Pavilonu Anthropos v Brně.
V brněnském Pavilonu Anthropos jsou k vidění snímky i artefakty, které si...

V brněnském Pavilonu Anthropos jsou k vidění snímky i artefakty, které si Jindřich Vávra přivezl ze svých cest. | foto: repro/ Patrik Uhlíř, MAFRA

Pracoval jako lodní lékař. Jeho životní vášní byla botanika. A když Jindřicha Vávru povolali v roce 1856 na zaoceánskou plavbu do Jižní Ameriky, pustil se do toho, co k cestování jednoduše patřilo – sbírání fotografií.

Výstava ukazuje fotky a artefakty, jež během svých cest posbíral, název pak naráží na rytířský přídomek, který za zásluhy dostal.

Nic z toho by se mu nepodařilo, nebýt jeho medicínského vzdělání, nadšení pro botaniku a kontaktů s císařským dvorem. Zatímco první plavbu absolvoval v roce 1856 jako obyčejný lodní lékař, na druhou ho už povolali, protože se osvědčil.

„Potom si ho vyžádal na svou plavbu do Mexika v roce 1864 sám císař Maxmilián, který se o vědu o rostlinách zajímal. Vávru znal díky jeho publikovaným příspěvkům a díky tomu, že botanické exempláře posílal do vídeňského muzea,“ popisuje jedna z kurátorek výstavy, Hana Dvořáková.

Ve Střední Americe se ale cesty dvojice rozešly. A zatímco Vávra putoval zpět domů, mexického císaře čekaly po třech letech vlády zajetí a poprava.

Českému cestovateli se podařilo během života dvakrát obeplout svět. Když si na jeho sklonku Vávra spočítal všechny své cesty, dohromady proplul asi 380 tisíc kilometrů – to je zhruba stejně, jako kdyby se ze Země vydal na Měsíc.

Po celou dobu si psal deníky, do kterých si podle kurátorů zaznamenával úplně všechno. Tedy až na to, kvůli čemu byl na lodi. „Kupodivu jsme nikde nenarazili na nějaký Vávrův zápis, který by se týkal jeho lékařské praxe. Dokonce ani ve svém životopise to nezmínil,“ diví se druhý z kurátorů výstavy, Petr Kostrhun.

„Problém je, že ty deníky jsou psané kurentem (německá obdoba kurzivního písma, pozn. red.), takže se hrozně obtížně čtou a upřímně řečeno nemáme je přečtené celé,“ dodává.

Lahev rumu a něco málo chleba

Oba kurátoři se shodli, že v denících jsou pasáže, jež ukazují Vávru jako člověka se vším všudy. Třeba z Japonska si přivezl průvodce po čtvrti červených luceren v Jokohamě, který Dvořáková označila jako velmi specifickou mapu a pomůcku.

„Nanakoshi, Aisome, Wakaura,“ čte Dvořáková latinkou napsaná slova. „To jsou jména děvčat, která v té čtvrti působila,“ vysvětluje.

„Zajímavé také je, že s ním nikdo nechtěl chodit na botanické sběry, protože to bylo hrozně náročné a třeba spával někde ve vnitrozemí. To s ním samozřejmě nikdo nechtěl podstupovat. A jak píše, bral si potom s sebou lahev rumu, něco málo chleba a takhle tam strávil několik dní,“ popisuje Vávrovo zapálení Kostrhun.

Právě i Vávrova botanická práce si zaslouží pozornost. Pojmenoval totiž kolem 250 druhů rostlin z celého světa. „U více než poloviny je potvrzeno, že on byl první, který jednotlivé druhy pojmenoval. Takže o něm můžeme mluvit jako o jednom z nejvýznamnějších botaniků z českých zemí 19. století,“ hodnotí Kostrhun.

A proč se Vávra zaměřil také na sbírání snímků? Protože byly pro měšťanstvo oblíbenou zábavou. „Devatenácté století se zaměřovalo na exotickou kulturu. Fotografie tehdy představovaly pro lidi jakési cestování v hlavě, v pohodlí měšťanského salonu,“ vysvětluje všeobecný zájem o cizí kulturu Dvořáková.

Podle historika fotografie Pavla Scheuflera je důležité si uvědomit, že Vávra s tím začal právě v době, kdy se lidé s fotografií teprve seznamovali. Daguerrotypická kamera, první prakticky užívaný přístroj na focení, vznikla jen o několik let dříve, v roce 1839.

„Jeho sbírka je jedinečná. Nikdo jiný v českých zemích v takové komplexnosti fotografie nesbíral a i právě kvůli tomu patří k těm nejvýznamnějším sběratelům fotografií v počátku šíření média u nás,“ hodnotí Scheufler.

Jestli sám fotil, je záhadou

Z motivů se Vávra hodně zajímal o místa kolem přístavů, najdou se mezi nimi ale také obrázky přírody, malých vesnic nebo velkých měst.

Vávrovo panorama Rio de Janeira ještě nezobrazuje sochu Krista Spasitele tyčící se nad městem, Diovým chrámem a athénskou Akropolí ještě neprocházejí tisíce lidí a v Nagasaki na sklonku 60. let 19. století se tlačí jeden obyčejný domeček vedle druhého.

„Velmi důležitými záběry jsou ale typy lidí,“ upozorňuje Scheufler. Mezi ně by se daly zařadit fotky mračícího se Aborigála s řetězy kolem krku nebo třeba obrázky vesničanů u řeky Mekong poblíž Saigonu, dnešního Ho Či Minova Města. „To je asi ten nejzajímavější a nejpůsobivější soubor,“ tvrdí historik fotografie.

Většina snímků ve Vávrových sbírkách je od cizích autorů, místo v nich zaujímají světově uznávaní fotografové. Třeba fotky z Číny mu zajistil Brit Williams Saunders, z Indie jeho krajan Samuel Bourne, některé snímky dodal Rakušan Wilhelm Burger.

Jestli fotil i sám Vávra, je otázkou. Jím podepsaná fotografie totiž neexistuje. Na druhou stranu se ale v jeho sbírkách objevují i momentky amatérského charakteru. „Kácí se tam svislice, je to nalepené na nějaké špatné podložky,“ vyjmenovává Scheufler chyby na některých snímcích. Právě u nich by mohl být Vávra autorem.

Jeho sbírka je jedinečná. Nikdo jiný v českých zemích v takové komplexnosti fotografie nesbíral.

Autor:
  • Nejčtenější

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Chtěl ho Baník, říkají místní o chlapci, jehož zabila branka. Stav hřiště je štve

2. května 2024  15:02

Premium Z tragédie se vzpamatovávají lidé z břeclavského sídliště Na Valtické. Ve středu večer tam spadla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklista vjel do křoví a hlavou narazil do stromu. Přilbu měl, přesto zemřel

5. května 2024  12:07,  aktualizováno  13:52

V sobotu v podvečer řešili jihomoravští policisté dvě dopravní nehody. Na Znojemsku naboural řidič...

Rivalové z finále v jedné šatně: Do neděle bychom se zabili, hlásil Sedlák

1. května 2024  15:24

Ještě v neděli by si během finále extraligy nejraději vyškrábali oči, do prodloužení sedmého zápasu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně začala výstavba prémiových bytů, jeden vyjde v průměru na 16 milionů

3. května 2024  17:56

Jako o prázdninách, které trvají 365 dnů v roce, si mají v budoucnu připadat rezidenti žijící v...

Ukrajina dál dýchá se zvednutou hlavou, zjistili divadelníci v napadené zemi

9. května 2024  5:38

Divadlo Feste absolvovalo třítýdenní cestu po ukrajinských městech a z výpovědí mladých lidí...

Zábranský poprvé na zápase Zbrojovky, zklamala ho prohrou s Žižkovem

8. května 2024  21:05

Dva týdny po nečekaném oznámení, že přebírá osmdesátiprocentní podíl ve fotbalové Zbrojovce, usedl...

Farníkům v Nesvačilce se splnil sen, nad obcí se po 100 letech tyčí vymodlená kaple

8. května 2024  15:31

Nevypadá jako běžné kapličky, ostatně i proto, že dnes už se církevní stánky tak často nestaví....

Rána pěstí, vulgární zpráva. V Brně hoří spor mezi starostkou a opozičníkem

8. května 2024  11:08

Nedlouho poté, co vyvolaly poprask výroky starostky na adresu romské rodiny, otřásá brněnskými...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...