Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Brněnský cestovatel dvakrát obeplul svět, vysloužil si rytířský titul

  16:45
Brněnský rodák Jindřich Vávra se stal prvním Čechem putujícím po světě, který cíleně shromažďoval fotografie. Výstava o jeho životě nazvaná Čas rytířů dalekých moří je až do konce příštího ledna k vidění v Pavilonu Anthropos v Brně.

V brněnském Pavilonu Anthropos jsou k vidění snímky i artefakty, které si Jindřich Vávra přivezl ze svých cest. | foto: repro/ Patrik Uhlíř, MAFRA

Pracoval jako lodní lékař. Jeho životní vášní byla botanika. A když Jindřicha Vávru povolali v roce 1856 na zaoceánskou plavbu do Jižní Ameriky, pustil se do toho, co k cestování jednoduše patřilo – sbírání fotografií.

Výstava ukazuje fotky a artefakty, jež během svých cest posbíral, název pak naráží na rytířský přídomek, který za zásluhy dostal.

Nic z toho by se mu nepodařilo, nebýt jeho medicínského vzdělání, nadšení pro botaniku a kontaktů s císařským dvorem. Zatímco první plavbu absolvoval v roce 1856 jako obyčejný lodní lékař, na druhou ho už povolali, protože se osvědčil.

„Potom si ho vyžádal na svou plavbu do Mexika v roce 1864 sám císař Maxmilián, který se o vědu o rostlinách zajímal. Vávru znal díky jeho publikovaným příspěvkům a díky tomu, že botanické exempláře posílal do vídeňského muzea,“ popisuje jedna z kurátorek výstavy, Hana Dvořáková.

Ve Střední Americe se ale cesty dvojice rozešly. A zatímco Vávra putoval zpět domů, mexického císaře čekaly po třech letech vlády zajetí a poprava.

Českému cestovateli se podařilo během života dvakrát obeplout svět. Když si na jeho sklonku Vávra spočítal všechny své cesty, dohromady proplul asi 380 tisíc kilometrů – to je zhruba stejně, jako kdyby se ze Země vydal na Měsíc.

Po celou dobu si psal deníky, do kterých si podle kurátorů zaznamenával úplně všechno. Tedy až na to, kvůli čemu byl na lodi. „Kupodivu jsme nikde nenarazili na nějaký Vávrův zápis, který by se týkal jeho lékařské praxe. Dokonce ani ve svém životopise to nezmínil,“ diví se druhý z kurátorů výstavy, Petr Kostrhun.

„Problém je, že ty deníky jsou psané kurentem (německá obdoba kurzivního písma, pozn. red.), takže se hrozně obtížně čtou a upřímně řečeno nemáme je přečtené celé,“ dodává.

Lahev rumu a něco málo chleba

Oba kurátoři se shodli, že v denících jsou pasáže, jež ukazují Vávru jako člověka se vším všudy. Třeba z Japonska si přivezl průvodce po čtvrti červených luceren v Jokohamě, který Dvořáková označila jako velmi specifickou mapu a pomůcku.

„Nanakoshi, Aisome, Wakaura,“ čte Dvořáková latinkou napsaná slova. „To jsou jména děvčat, která v té čtvrti působila,“ vysvětluje.

„Zajímavé také je, že s ním nikdo nechtěl chodit na botanické sběry, protože to bylo hrozně náročné a třeba spával někde ve vnitrozemí. To s ním samozřejmě nikdo nechtěl podstupovat. A jak píše, bral si potom s sebou lahev rumu, něco málo chleba a takhle tam strávil několik dní,“ popisuje Vávrovo zapálení Kostrhun.

Právě i Vávrova botanická práce si zaslouží pozornost. Pojmenoval totiž kolem 250 druhů rostlin z celého světa. „U více než poloviny je potvrzeno, že on byl první, který jednotlivé druhy pojmenoval. Takže o něm můžeme mluvit jako o jednom z nejvýznamnějších botaniků z českých zemí 19. století,“ hodnotí Kostrhun.

A proč se Vávra zaměřil také na sbírání snímků? Protože byly pro měšťanstvo oblíbenou zábavou. „Devatenácté století se zaměřovalo na exotickou kulturu. Fotografie tehdy představovaly pro lidi jakési cestování v hlavě, v pohodlí měšťanského salonu,“ vysvětluje všeobecný zájem o cizí kulturu Dvořáková.

Podle historika fotografie Pavla Scheuflera je důležité si uvědomit, že Vávra s tím začal právě v době, kdy se lidé s fotografií teprve seznamovali. Daguerrotypická kamera, první prakticky užívaný přístroj na focení, vznikla jen o několik let dříve, v roce 1839.

„Jeho sbírka je jedinečná. Nikdo jiný v českých zemích v takové komplexnosti fotografie nesbíral a i právě kvůli tomu patří k těm nejvýznamnějším sběratelům fotografií v počátku šíření média u nás,“ hodnotí Scheufler.

Jestli sám fotil, je záhadou

Z motivů se Vávra hodně zajímal o místa kolem přístavů, najdou se mezi nimi ale také obrázky přírody, malých vesnic nebo velkých měst.

Vávrovo panorama Rio de Janeira ještě nezobrazuje sochu Krista Spasitele tyčící se nad městem, Diovým chrámem a athénskou Akropolí ještě neprocházejí tisíce lidí a v Nagasaki na sklonku 60. let 19. století se tlačí jeden obyčejný domeček vedle druhého.

„Velmi důležitými záběry jsou ale typy lidí,“ upozorňuje Scheufler. Mezi ně by se daly zařadit fotky mračícího se Aborigála s řetězy kolem krku nebo třeba obrázky vesničanů u řeky Mekong poblíž Saigonu, dnešního Ho Či Minova Města. „To je asi ten nejzajímavější a nejpůsobivější soubor,“ tvrdí historik fotografie.

Většina snímků ve Vávrových sbírkách je od cizích autorů, místo v nich zaujímají světově uznávaní fotografové. Třeba fotky z Číny mu zajistil Brit Williams Saunders, z Indie jeho krajan Samuel Bourne, některé snímky dodal Rakušan Wilhelm Burger.

Jestli fotil i sám Vávra, je otázkou. Jím podepsaná fotografie totiž neexistuje. Na druhou stranu se ale v jeho sbírkách objevují i momentky amatérského charakteru. „Kácí se tam svislice, je to nalepené na nějaké špatné podložky,“ vyjmenovává Scheufler chyby na některých snímcích. Právě u nich by mohl být Vávra autorem.

Jeho sbírka je jedinečná. Nikdo jiný v českých zemích v takové komplexnosti fotografie nesbíral.

Autor:
  • Nejčtenější

Rath uznal chyby. Bude léčit lidi, a shánět peníze na peněžitý trest

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za...

Hra o nové nádraží v Brně. Trumfy drží Křetínský, který koupil Zvonařku

Třetí nejbohatší Čech získal klíčové pozemky u chystaného vlakového nádraží. Brno, které se o jejich zisk snažilo roky,...

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klenot v rukavicích. Chtěla do armády, je neporažená v MMA: Nepiju a miluju řád

Premium V patnácti chtěla do armády mezi výsadkáře. V posilovnách se předháněla s chlapy, kdo na bench zvedne víc. Klidně přes...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Olympijský festival nabídne volejbal na sněhu i Jágrovy narozeniny

Se začátkem zimních olympijských her v čínském Pekingu se v Brně v areálu Nové Zbrojovky otevře Olympijský festival....

Viděl hořící dům a neváhal. Řidič tramvaje vyvedl z kouře dva seniory

V pondělí brzy ráno projížděl David Hrůza s tramvají trať do brněnské městské části Bystrc, aby zhodnotil námrazu na...

Kárný senát odmítl žalobu na soudkyni, která nechala Janouška na svobodě

Soudkyně Krajského soudu v Brně Jaroslava Bartošová, která ponechala na svobodě podnikatele Romana Janouška, se...

Zdravotníkům se stačí testovat jen jednou týdně, a to jen neočkovaným

Plošné testování, které dneškem odstartovalo, se týká jen minima zdravotníků nebo pracovníků v sociálních službách....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...