Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Brněnský cestovatel dvakrát obeplul svět, vysloužil si rytířský titul

  16:45
Brněnský rodák Jindřich Vávra se stal prvním Čechem putujícím po světě, který cíleně shromažďoval fotografie. Výstava o jeho životě nazvaná Čas rytířů dalekých moří je až do konce příštího ledna k vidění v Pavilonu Anthropos v Brně.
V brněnském Pavilonu Anthropos jsou k vidění snímky i artefakty, které si...

V brněnském Pavilonu Anthropos jsou k vidění snímky i artefakty, které si Jindřich Vávra přivezl ze svých cest. | foto: repro/ Patrik Uhlíř, MAFRA

Pracoval jako lodní lékař. Jeho životní vášní byla botanika. A když Jindřicha Vávru povolali v roce 1856 na zaoceánskou plavbu do Jižní Ameriky, pustil se do toho, co k cestování jednoduše patřilo – sbírání fotografií.

Výstava ukazuje fotky a artefakty, jež během svých cest posbíral, název pak naráží na rytířský přídomek, který za zásluhy dostal.

Nic z toho by se mu nepodařilo, nebýt jeho medicínského vzdělání, nadšení pro botaniku a kontaktů s císařským dvorem. Zatímco první plavbu absolvoval v roce 1856 jako obyčejný lodní lékař, na druhou ho už povolali, protože se osvědčil.

„Potom si ho vyžádal na svou plavbu do Mexika v roce 1864 sám císař Maxmilián, který se o vědu o rostlinách zajímal. Vávru znal díky jeho publikovaným příspěvkům a díky tomu, že botanické exempláře posílal do vídeňského muzea,“ popisuje jedna z kurátorek výstavy, Hana Dvořáková.

Ve Střední Americe se ale cesty dvojice rozešly. A zatímco Vávra putoval zpět domů, mexického císaře čekaly po třech letech vlády zajetí a poprava.

Českému cestovateli se podařilo během života dvakrát obeplout svět. Když si na jeho sklonku Vávra spočítal všechny své cesty, dohromady proplul asi 380 tisíc kilometrů – to je zhruba stejně, jako kdyby se ze Země vydal na Měsíc.

Po celou dobu si psal deníky, do kterých si podle kurátorů zaznamenával úplně všechno. Tedy až na to, kvůli čemu byl na lodi. „Kupodivu jsme nikde nenarazili na nějaký Vávrův zápis, který by se týkal jeho lékařské praxe. Dokonce ani ve svém životopise to nezmínil,“ diví se druhý z kurátorů výstavy, Petr Kostrhun.

„Problém je, že ty deníky jsou psané kurentem (německá obdoba kurzivního písma, pozn. red.), takže se hrozně obtížně čtou a upřímně řečeno nemáme je přečtené celé,“ dodává.

Lahev rumu a něco málo chleba

Oba kurátoři se shodli, že v denících jsou pasáže, jež ukazují Vávru jako člověka se vším všudy. Třeba z Japonska si přivezl průvodce po čtvrti červených luceren v Jokohamě, který Dvořáková označila jako velmi specifickou mapu a pomůcku.

„Nanakoshi, Aisome, Wakaura,“ čte Dvořáková latinkou napsaná slova. „To jsou jména děvčat, která v té čtvrti působila,“ vysvětluje.

„Zajímavé také je, že s ním nikdo nechtěl chodit na botanické sběry, protože to bylo hrozně náročné a třeba spával někde ve vnitrozemí. To s ním samozřejmě nikdo nechtěl podstupovat. A jak píše, bral si potom s sebou lahev rumu, něco málo chleba a takhle tam strávil několik dní,“ popisuje Vávrovo zapálení Kostrhun.

Právě i Vávrova botanická práce si zaslouží pozornost. Pojmenoval totiž kolem 250 druhů rostlin z celého světa. „U více než poloviny je potvrzeno, že on byl první, který jednotlivé druhy pojmenoval. Takže o něm můžeme mluvit jako o jednom z nejvýznamnějších botaniků z českých zemí 19. století,“ hodnotí Kostrhun.

A proč se Vávra zaměřil také na sbírání snímků? Protože byly pro měšťanstvo oblíbenou zábavou. „Devatenácté století se zaměřovalo na exotickou kulturu. Fotografie tehdy představovaly pro lidi jakési cestování v hlavě, v pohodlí měšťanského salonu,“ vysvětluje všeobecný zájem o cizí kulturu Dvořáková.

Podle historika fotografie Pavla Scheuflera je důležité si uvědomit, že Vávra s tím začal právě v době, kdy se lidé s fotografií teprve seznamovali. Daguerrotypická kamera, první prakticky užívaný přístroj na focení, vznikla jen o několik let dříve, v roce 1839.

„Jeho sbírka je jedinečná. Nikdo jiný v českých zemích v takové komplexnosti fotografie nesbíral a i právě kvůli tomu patří k těm nejvýznamnějším sběratelům fotografií v počátku šíření média u nás,“ hodnotí Scheufler.

Jestli sám fotil, je záhadou

Z motivů se Vávra hodně zajímal o místa kolem přístavů, najdou se mezi nimi ale také obrázky přírody, malých vesnic nebo velkých měst.

Vávrovo panorama Rio de Janeira ještě nezobrazuje sochu Krista Spasitele tyčící se nad městem, Diovým chrámem a athénskou Akropolí ještě neprocházejí tisíce lidí a v Nagasaki na sklonku 60. let 19. století se tlačí jeden obyčejný domeček vedle druhého.

„Velmi důležitými záběry jsou ale typy lidí,“ upozorňuje Scheufler. Mezi ně by se daly zařadit fotky mračícího se Aborigála s řetězy kolem krku nebo třeba obrázky vesničanů u řeky Mekong poblíž Saigonu, dnešního Ho Či Minova Města. „To je asi ten nejzajímavější a nejpůsobivější soubor,“ tvrdí historik fotografie.

Většina snímků ve Vávrových sbírkách je od cizích autorů, místo v nich zaujímají světově uznávaní fotografové. Třeba fotky z Číny mu zajistil Brit Williams Saunders, z Indie jeho krajan Samuel Bourne, některé snímky dodal Rakušan Wilhelm Burger.

Jestli fotil i sám Vávra, je otázkou. Jím podepsaná fotografie totiž neexistuje. Na druhou stranu se ale v jeho sbírkách objevují i momentky amatérského charakteru. „Kácí se tam svislice, je to nalepené na nějaké špatné podložky,“ vyjmenovává Scheufler chyby na některých snímcích. Právě u nich by mohl být Vávra autorem.

Jeho sbírka je jedinečná. Nikdo jiný v českých zemích v takové komplexnosti fotografie nesbíral.

Autor:
  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....