Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Černá osada je pryč. Úředníci se radují, rybáři truchlí

  18:13
Rybáři, kteří léta budovali na břehu Novomlýnské nádrže nelegální osadu z přístřešků a provizorních chat, ustoupili tlaku úřadů. Problém však neskončil, jiná černá osada na soukromém pozemku v sousedství zůstává.

Chaty u Nových mlýnů se začaly bourat. Načerno postavené stavby zde byly téměř dvacet let. Nyní musí ustoupit sluneční elektrárně. | foto: Radek Miča, MAFRA

Mezi spáleništi a zbytky opuštěných staveb pobíhá jen zatoulaný pes. Na místě bývalé chatové osady zvané U Žlíbku to vypadá jako po přírodní katastrofě. Majitelé zmizeli. Museli totiž uvolnit místo stavbě sluneční elektrárny.

Slum na břehu nádrže

Jejich černé stavby byly dlouholetým trnem v oku šakvické radnice i některých občanských sdružení. Na čtyřicet chat totiž proměnilo břeh jezera v neutěšený slum. Své příbytky si osadníci, většinou rybáři, vyráběli z čehokoliv. Chyběly záchody i přívod vody.

Problémem byla i likvidace odpadků. Místo vypadalo jako chudinská čtvrť. Jenže její obyvatelé si tu zvykli. Věděli, že konec jednou přijde. Jenže nepřestávali doufat.

Chaty u Nových mlýnů se začaly bourat. Načerno postavené stavby zde byly téměř dvacet let. Nyní musí ustoupit sluneční elektrárně.

"Několik let se snažili lidé s obcí jednat. Ale ta jim nechtěla pozemky prodat. Vyčítala jim, že jsou stavby stlučené z kdejakého kusu dřeva. Ale kdo by investoval peníze do něčeho, co mu nepatří," vysvětluje pohnutky chatařů Zdeněk Čechal.

Jeho otec si tu na okraji osady před lety vybudoval jednu z těch úpravnějších chat. Teď ho prý ranila smrt kamaráda Jiřího Vinického. Zdeněk Čechal se bojí o otcovo zdraví. - čtěte Osada mizí, srdce rybáře nevydrželo

Zachrání se dvě chaty

"Dnes odpoledne jsem jednal se starostkou obce, abych zjistil, jestli jsou nějaké možnosti. Byla velmi vstřícná. Zdá se, že řešení je na světě," říká spokojeně. Od starostky se dozvěděl, že jejich chata stojí na soukromém pozemku.

"Je navíc na okraji lokality u lesa, kam elektrárna nezasáhne. Když si pozemek koupí do svého vlastnictví,mohou stavbu zlegalizovat," připustila starostka Milena Brzobohatá.

Chaty u Nových mlýnů se začaly bourat. Načerno postavené stavby zde byly téměř dvacet let. Nyní musí ustoupit sluneční elektrárně.Chaty u Nových mlýnů se začaly bourat. Načerno postavené stavby zde byly téměř dvacet let. Nyní musí ustoupit sluneční elektrárně.Chaty u Nových mlýnů se začaly bourat. Načerno postavené stavby zde byly téměř dvacet let. Nyní musí ustoupit sluneční elektrárně.

Naději na přežití tak mají dvě stavby z původních čtyřiceti, které v lokalitě U Žlíbku stály. "Soused říkal, že to udělá stejně jako já," potvrdil Čechal.

Že bude jeho otec sídlit vedle slunečních panelů, to Čechalovi nevadí. Vyčištění oblasti od nevzhledných staveb rovněž vítá. "Bude to tak možná lepší," říká.

Díky elektrárně bude hřiště

Stavět se elektrárna začne počátkem září. To by už měl být schválený i regulační územní plán, bez kterého nelze začít. "Schválení už finišuje," potvrdila starostka Brzobohatá.

Zhruba osm hektarů tak pokryjí sluneční panely. "Bude to dosud největší fotovoltaická elektrárna v republice. Její výkon bude pět a půl megawatty," přiblížil Pavel Louženský, jednatel společnosti L-Contact, která ji postaví. Elektřinu by měla vyrábět už koncem roku.

Z pronájmu pozemků zbohatne i obec. "Smlouva je sjednaná na třicet let, a do obecní pokladny tak ročně přiteče 1,6 milionu korun," přiblížila starostka. "Potřebujeme nové chodníky, rekonstruujeme školu, chybí i dětská hřiště. Také chceme podporovat místní folklorní sdružení a sport," plánuje starostka.

Mělo to být rekreační centrum

Reprezentativní rekreační centrum na břehu šakvických nádrží bylo původní vizí vedení obce. S takovým úmyslem zanesla také pozemky do územního plánu. A proto také bojovala za odstranění letitých černých staveb.

"Jenže neustále se měnili zájemci o tuto oblast, někteří od záměru později ustoupili, jiní měli pro nás nepřijatelné podmínky," vysvětluje starostka, proč se původní plány nenaplnily.

V nabídce společnosti, která vybuduje fotovoltaickou elektrárnu, nakonec radnice viděla dobrou variantu. A vyřeší tak dva problémy naráz. Zbaví se nevzhledného slumu, nové využití pozemku navíc přinese peníze pro obyvatele obce.

Další generace přitom nebude v případném využití lokality pro jiné účely omezena. Fotovoltaická elektrárna má totiž životnost kolem třiceti let.

Teď je podle starostky ale třeba vyřešit ještě jeden problém s černými stavbami. V těsném sousedství budoucí elektrárny totiž stojí další podivná osada. Jenže ta je na soukromých pozemcích. A úřady na ni příliš nemohou. Lidé tu pronajímají rybářům vysloužilé obytné přívěsy a maringotky. Sociální zázemí je zcela nedostatečné.

Problém je i s územním plánem. Ten na místě předpokládá jen stavbu apartmánových domů. Majitelé pozemků by ale raději běžné rekreační stavby. Změna plánu by vleklý problém s černými stavbami mohla vyřešit. "Stavební úřad by už pak měl pod kontrolou provedení staveb," vysvětlila starostka Brzobohatá.


  • Nejčtenější

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chci i titul Mgr. Procházka o výzvách, dětství bez táty i paradoxu šampiona

Premium Procházel kolem zarámovaných titulních stran MF DNES a zaujala ho černobílá hokejová z roku 1998. „To je Nagano, viď?“...

Přednádraží se změní na pěší zónu, Brno oživilo kritizované plány

Spousta aut, tramvají i tisíce lidí se denně míhají prostorem před hlavním nádražím v Brně. Nejen pro „přespolní“ tvoří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Příběhy tornáda: Po roce stále žijí v mobilheimu, na jiné doléhá únava

Přesně před rokem zpustošilo jižní Moravu ničivé tornádo. Už tehdy MF DNES sledovala příběhy a osudy některých rodin,...

Deník Ukrajinky: Včelařství sice nevyšlo, ale budu pracovat jako učitelka

Oksana Černij pochází z Volyňské oblasti. Do Česka přijela se svou maminkou, synem, dcerou a dvěma vnuky 4. března. Je...

Pozor na sluchátka a mobily, upozorňovali brněnští policisté chodce

Mladý člověk se sluchátky v uších a pohledem zavrtaným do mobilního telefonu. Tak vypadá nejčastější oběť srážky s...

Propojení brněnských nemocnic provází stížnosti, nejistota i strach

Propojení městských nemocnic v Brně silně pokulhává. Značná část zaměstnanců špitálu u Milosrdných bratří kritizuje...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...