Kvůli vysokým cenám energií sklárna odstaví pec, hrozí i propouštění

  8:46
Nestabilita cen i dodávek plyn už dopadá na konkrétní firmy v Jihomoravském kraji. „Ceny dramaticky narostly už loni ve čtvrtém kvartále, k udržení stejné podnikové ekonomiky bychom museli zdražit o sto procent,“ líčí například obchodní ředitel Sklárny Moravia Radim Bondy.

Pohled do sklářské pece. | foto: Profimedia.cz

Situace vygradovala do té míry, že ve středu „vypustí“ menší ze dvou sklářských pecí, které v Úsobrně na Blanensku mají. Tento termín ve sklářském oboru znamená ukončení výroby.

„Větší pec se snažíme výrobními zakázkami udržet v provozu, co nejdéle to půjde. Podle aktuálního výhledu bychom minimálně do konce října mohli fungovat. Získali jsme tedy nějaký čas pro reakci trhu či vlády,“ dává výhled Bondy.

Tvrdé dopady pociťují i strojírenské firmy. Technologie k výrobě v brněnské Královopolské jsou energeticky velmi náročné, proto tady musejí i přes případnou pomoc státu přistoupit k radikálním úsporným opatřením.

„A to například částečným omezením výroby, a tedy i snížením pracovních míst, případně ponecháním lidí doma za 60 procent mzdy,“ nastínila ředitelka Hana Halasová.

Problém je hlavně délka realizace jednotlivých zakázek, která se v Královopolské pohybuje v rozmezí půl roku až rok. „Navíc nelze odhadnout další vývoj cen energií a tím vyčíslit možné ztráty společnosti,“ doplňuje.

Další příklad? Slévárna Kuřim mívala elektřinu nakoupenou v říjnu na celý rok. Letos jí žádný dodavatel takovou nabídku neposkytl, proto musela přejít ke spotovým nákupům, což znamená okamžité dodání energie ve stanovený den.

„Nikdo neví, za co nakoupí“

„Cena se tak bude měnit každý měsíc bez ohledu na částku dohodnutou k datu objednání. Nikdo tím pádem neví, za co nakoupí,“ vysvětluje obchodní ředitel Peter Olžbut s tím, že aktuálně se tím zvedá prodejní cena až o 40 procent.

Omezení výroby i propouštění bere jako krajní možnost způsobující dominový efekt - jako prvovýrobci by zastavili celou řadu odvětví průmyslu, která jsou na jejich dodávkách závislá.

Problémy mají také podniky v kovozpracujícím a ocelářském průmyslu, pekárny či prádelny.

„Firmy se snaží uspořit maximum, ale jsou provozy s nulovými úsporami energií, protože bez těchto vstupů nelze dosáhnout technologických základů, na nichž je daná výroba založena,“ zdůvodňuje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Josef Jaroš.

Navíc pokud někdo platil za energie milion měsíčně a nyní je to pětinásobek, těžko to vyřeší zdražením výrobku. „Čím více jeho cena poroste, tím více klesne kupní síla, protože zákazníci si tyto investice rozmyslí nebo je koupí jinde,“ doplňuje.

Podle asociace tak až 30 procent menších podniků nepřežije zimu, na což upozorňuje už od února. „Víme, že krizi nemusí zvládnout všichni, to je bohužel realita podnikání. Ale bez přímé vládní pomoci bude číslo dramaticky větší, než by muselo být,“ varuje Jaroš.

Řešení? „Zastropujte ceny“

I podle ředitele Krajské hospodářské komory jižní Moravy Tomáše Psoty je zásah státu nezbytný. Ideální je zastropování cen energií na celoevropské úrovni, v záloze ale musí být připravený i národní plán.

„Kromě ztráty konkurenceschopnosti firem hrozí masivní propouštění. Z aktuálního šetření mezi zaměstnavateli vyšlo, že při stávajících podmínkách sníží stavy do konce letošního roku pětina firem. V energeticky náročných odvětvích je pravděpodobné omezování či zastavení výroby,“ shrnuje Psota.

Oslovení podnikatelé by uvítali i zpětné proplacení cen energií, garanci úvěrů u bank a v nejvyšší nouzi také kurzarbeit, kdy pracovní neschopnost kompenzuje stát.

Zastropování cen energií pro podnikatele požaduje i velká část politiků v kraji. Hejtmani, včetně jihomoravského Jana Grolicha (KDU-ČSL), navrhují, že by se opatření mohlo lišit podle oblasti podnikání či důležitosti pro stát. Za podporu energeticky náročných provozů se přimlouvá také brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Jak ale varuje Alena Šafrová Drášilová z katedry podnikového hospodářství Masarykovy univerzity, žádný zásah státu nezafunguje hned, s vyššími cenami energií se stejně musíme naučit postupně žít.

„Efekt plošných přímých podpor jsme si ostatně vyzkoušeli už při covidové pandemii - obří náklady, které si státní rozpočet nemůže dovolit, problematická administrativa, necílenost, legislativní komplikace. Řešení, jež skutečně pomohou, vždy vyžadují čas. Patří mezi ně zejména radikální změna systému povolenek, diverzifikace energetických zdrojů na úrovni Evropské unie a podpora investic do energetických úspor,“ poznamenává.

Podívejte se, jak se vyrábí skleněné obaly:

15. června 2019

Další energetické dopady v Jihomoravském kraji

Školy: Brno školám a školkám poskytne skoro 54 milionů korun. Univerzity zvažují zimní přechod na dálkovou výuku, čímž by ušetřily zhruba 10 procent za energie.

Jídelny: Vyšší nákupní ceny potravin zdražily obědy ve školních jídelnách v kraji přibližně o 15 procent, žáci a studenti si tak měsíčně připlatí 100 až 200 korun. Cenu navýšilo i brněnské VUT, průměrná částka se zvedne ze 60 na 65 korun za jeden oběd.

Kroužky: Volnočasové aktivity pro děti v Brně zdražily zhruba o deset procent. Od města dostanou střediska volného času více než milion korun na vyšší ceny energií.

Nemocnice: Například Fakultní nemocnice Brno očekává, že letos kvůli rapidnímu nárůstu cen energií zaplatí o 195 milionů korun víc než loni. Náklady u elektřiny se jí zvedly zhruba o 92 procent, u plynu dokonce o 156 procent.

  • Nejčtenější

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

Lidé platí 44 korun za metr. Nelíbí se jim, že čtvrť chce nájemné skokově zvýšit

23. února 2024  5:12

Obrovský šok, pobouření i vášnivé diskuse vyvolal mezi nájemníky městských bytů na brněnském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žalobce se nedovolá v kauze podmínky za znásilňování nevlastní dcery. Nemůže

22. února 2024  8:36

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nepodá dovolání v kauze muže, kterému odvolací Krajský soud v...

Z 18 pozemků obec prodala jen tři. Není zájem kvůli drahým hypotékám, říká starosta

21. února 2024  6:50

Zatímco v jednom případě zájemci čekali na stavební parcely pět dnů přímo před úřadem, po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 60 letech změna. Místo Čedoku bude u brněnského nádraží fastfood

23. února 2024  14:12

Funkcionalistický klenot u brněnského hlavního nádraží dostane po více než půl století nové...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

V Brně funguje první gynekologie pro transgender klienty, cítí se v ní lépe

28. února 2024  17:35

Sexuologické oddělení Fakultní nemocnice Brno provozuje od loňského září gynekologickou ambulanci...

MMA byl pro něj únik z drsného světa. Teď bude Lengál bojovat o milion eur

28. února 2024  17:15

V dospívání mu občas bývalo ouvej. Nevycházel se svým nevlastním otcem, doma se bál. Až v patnácti...

Úkolovalo Brno hasiče? Při kontrole starých domků se zaměřili jen na některé

28. února 2024  14:32

Do pěti zkušeben na brněnské Kraví hoře od neděle nemůžou umělci, kteří je dosud využívali. U dveří...

Hrál bundesligu i semifinále Evropské ligy. Teď bude Falette bránit v Brně

28. února 2024  11:19

Před víkendovým začátkem jarní části sezony posílilo brněnské fotbalisty velmi zajímavé jméno. Do...

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...