Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvůli vysokým cenám energií sklárna odstaví pec, hrozí i propouštění

  8:46
Nestabilita cen i dodávek plyn už dopadá na konkrétní firmy v Jihomoravském kraji. „Ceny dramaticky narostly už loni ve čtvrtém kvartále, k udržení stejné podnikové ekonomiky bychom museli zdražit o sto procent,“ líčí například obchodní ředitel Sklárny Moravia Radim Bondy.

Pohled do sklářské pece. | foto: Profimedia.cz

Situace vygradovala do té míry, že ve středu „vypustí“ menší ze dvou sklářských pecí, které v Úsobrně na Blanensku mají. Tento termín ve sklářském oboru znamená ukončení výroby.

„Větší pec se snažíme výrobními zakázkami udržet v provozu, co nejdéle to půjde. Podle aktuálního výhledu bychom minimálně do konce října mohli fungovat. Získali jsme tedy nějaký čas pro reakci trhu či vlády,“ dává výhled Bondy.

Tvrdé dopady pociťují i strojírenské firmy. Technologie k výrobě v brněnské Královopolské jsou energeticky velmi náročné, proto tady musejí i přes případnou pomoc státu přistoupit k radikálním úsporným opatřením.

„A to například částečným omezením výroby, a tedy i snížením pracovních míst, případně ponecháním lidí doma za 60 procent mzdy,“ nastínila ředitelka Hana Halasová.

Problém je hlavně délka realizace jednotlivých zakázek, která se v Královopolské pohybuje v rozmezí půl roku až rok. „Navíc nelze odhadnout další vývoj cen energií a tím vyčíslit možné ztráty společnosti,“ doplňuje.

Další příklad? Slévárna Kuřim mívala elektřinu nakoupenou v říjnu na celý rok. Letos jí žádný dodavatel takovou nabídku neposkytl, proto musela přejít ke spotovým nákupům, což znamená okamžité dodání energie ve stanovený den.

„Nikdo neví, za co nakoupí“

„Cena se tak bude měnit každý měsíc bez ohledu na částku dohodnutou k datu objednání. Nikdo tím pádem neví, za co nakoupí,“ vysvětluje obchodní ředitel Peter Olžbut s tím, že aktuálně se tím zvedá prodejní cena až o 40 procent.

Omezení výroby i propouštění bere jako krajní možnost způsobující dominový efekt - jako prvovýrobci by zastavili celou řadu odvětví průmyslu, která jsou na jejich dodávkách závislá.

Problémy mají také podniky v kovozpracujícím a ocelářském průmyslu, pekárny či prádelny.

„Firmy se snaží uspořit maximum, ale jsou provozy s nulovými úsporami energií, protože bez těchto vstupů nelze dosáhnout technologických základů, na nichž je daná výroba založena,“ zdůvodňuje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Josef Jaroš.

Navíc pokud někdo platil za energie milion měsíčně a nyní je to pětinásobek, těžko to vyřeší zdražením výrobku. „Čím více jeho cena poroste, tím více klesne kupní síla, protože zákazníci si tyto investice rozmyslí nebo je koupí jinde,“ doplňuje.

Podle asociace tak až 30 procent menších podniků nepřežije zimu, na což upozorňuje už od února. „Víme, že krizi nemusí zvládnout všichni, to je bohužel realita podnikání. Ale bez přímé vládní pomoci bude číslo dramaticky větší, než by muselo být,“ varuje Jaroš.

Řešení? „Zastropujte ceny“

I podle ředitele Krajské hospodářské komory jižní Moravy Tomáše Psoty je zásah státu nezbytný. Ideální je zastropování cen energií na celoevropské úrovni, v záloze ale musí být připravený i národní plán.

„Kromě ztráty konkurenceschopnosti firem hrozí masivní propouštění. Z aktuálního šetření mezi zaměstnavateli vyšlo, že při stávajících podmínkách sníží stavy do konce letošního roku pětina firem. V energeticky náročných odvětvích je pravděpodobné omezování či zastavení výroby,“ shrnuje Psota.

Oslovení podnikatelé by uvítali i zpětné proplacení cen energií, garanci úvěrů u bank a v nejvyšší nouzi také kurzarbeit, kdy pracovní neschopnost kompenzuje stát.

Zastropování cen energií pro podnikatele požaduje i velká část politiků v kraji. Hejtmani, včetně jihomoravského Jana Grolicha (KDU-ČSL), navrhují, že by se opatření mohlo lišit podle oblasti podnikání či důležitosti pro stát. Za podporu energeticky náročných provozů se přimlouvá také brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Jak ale varuje Alena Šafrová Drášilová z katedry podnikového hospodářství Masarykovy univerzity, žádný zásah státu nezafunguje hned, s vyššími cenami energií se stejně musíme naučit postupně žít.

„Efekt plošných přímých podpor jsme si ostatně vyzkoušeli už při covidové pandemii - obří náklady, které si státní rozpočet nemůže dovolit, problematická administrativa, necílenost, legislativní komplikace. Řešení, jež skutečně pomohou, vždy vyžadují čas. Patří mezi ně zejména radikální změna systému povolenek, diverzifikace energetických zdrojů na úrovni Evropské unie a podpora investic do energetických úspor,“ poznamenává.

Podívejte se, jak se vyrábí skleněné obaly:

15. června 2019

Další energetické dopady v Jihomoravském kraji

Školy: Brno školám a školkám poskytne skoro 54 milionů korun. Univerzity zvažují zimní přechod na dálkovou výuku, čímž by ušetřily zhruba 10 procent za energie.

Jídelny: Vyšší nákupní ceny potravin zdražily obědy ve školních jídelnách v kraji přibližně o 15 procent, žáci a studenti si tak měsíčně připlatí 100 až 200 korun. Cenu navýšilo i brněnské VUT, průměrná částka se zvedne ze 60 na 65 korun za jeden oběd.

Kroužky: Volnočasové aktivity pro děti v Brně zdražily zhruba o deset procent. Od města dostanou střediska volného času více než milion korun na vyšší ceny energií.

Nemocnice: Například Fakultní nemocnice Brno očekává, že letos kvůli rapidnímu nárůstu cen energií zaplatí o 195 milionů korun víc než loni. Náklady u elektřiny se jí zvedly zhruba o 92 procent, u plynu dokonce o 156 procent.

  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Chataři se bouří, obec chce devětkrát vyšší nájem. Argumentuje drahou údržbou

9. dubna 2024  5:49

Od dětství jezdí Zora Jarolímová na chatu do Jedovnic na Blanensku, kterou zde její děda vybudoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pikantní obrat a pomoc od rivala. Vsetín zvažuje možnost hrát baráž ve Zlíně

10. dubna 2024  18:51

Zimní stadion Luďka Čajky ve žlutozeleném hávu? Štípněte se, to vážně není sen. Hokejový Vsetín...

Policisté našli mrtvé manžele, ležela u nich zbraň a dopis na rozloučenou

9. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  10:43

Policisté našli v pondělí pozdě odpoledne v Ořechově na Brněnsku starší manželský pár bez známek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Tři roky po Zadehově propuštění padly v jeho daňové kauze další dva tresty

16. dubna 2024  14:02

Další dva tresty padly v úterý u Krajského soudu v Brně v daňové kauze kolem podnikatele Shahrama...

V jihomoravském kraji frčí dostupnější starší domy. Ceny však zase vyletí výš

16. dubna 2024  11:34

Lidem lačnícím po vlastní nemovitosti je trh na jižní Moravě nakloněný, prodávají se hlavně starší...

Černý kašel dopadl na jižní Moravu, kapacita léčebny je trojnásobně vyšší

16. dubna 2024  10:05

Strašák posledních měsíců tvrdě dopadl na jižní Moravu, děti končí s černým kašlem i ve špitále....

Zákopová válka o hokej ve Znojmě. Druhá liga? ICEHL? Nový klub?

16. dubna 2024  7:27

Poslední hokejový zápas v letošní sezoně sehráli Orli Znojmo na začátku března. Bezmála sedm týdnů...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...