Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Zkusili jsme nejlepší nabíječku v ČR: doplní 1200 km/h, energii bere z vody

Je na ní 12 ultrarychlých nabíjecích stojanů, elektřina pochází výhradně z vodní elektrárny a má nadstandardní zázemí pro ty, co se chtějí občerstvit. S Audi e-Tron GT jsme nový nabíjecí hub v Lovosicích vyzkoušeli.

S elektromobilem Audi e-Tron GT přijíždíme k nabíjecímu stojanu Ionity v Lovosicích a připojujeme konektor. Nabíjení se rozbíhá, během pěti minut máme energii na dalších 100 kilometrů cesty. O dalších šest minut později na 200 kilometrů cesty, o dalších 10 minut později na 300 kilometrů cesty. Za 21 minut jsme doplnili 300 kilometrů dojezdu, do ovzduší přitom neunikl ani gram CO2, ani jiné nechtěné emise.

V novém nabíjecím hubu v Lovosících čeká na řidiče celkem dvanáct ultrarychlých nabíjecích stojanů. Osm patří do sítě Tesla Supercharger a protože jsou zde instalované nejnovější „v3“ výdejní stojany, nabízejí nabíjecí výkon až 250 kW. Další čtyři stojany patří do sítě Ionity, přičemž každý disponuje výkonem 350 kW.

Ve výstavbě jsou, přinejmenším v době návštěvy byly, ještě čtyři 22kW AC přípojky pro pomalé rezidenční dobíjení.

Ačkoli se ultrarychlé nabíječky nejčastěji budují u hlavních dálničních tahů, tento je, zatím trochu výjimečně, kousek od historického centra města. Z dálnice je to ovšem jen pár minut, takže to vlastně kombinuje výhody obou pojetí. Zdaleka to však není její jeho jediná zajímavost.

Ani gram CO2

Oblíbená zkratkovitá hláška „elektromobil má výfuk v elektrárně“ zde dostává nový rozměr, výfuk zde má totiž podobu proudu řeky Labe. Celý nabíjecí hub je totiž napájen přímo z vodní elektrárny Píšťany, od které sem vede - částečně pod říčním dnem, částečně v podzemí města - kabel.

Ten není určen pouze pro nabíječky, energii dodává i zimnímu stadionu, plaveckému bazénu a jedna trafostanice je připravena i pro aktuálně vznikající bytový projekt na brownfieldu bývalé olejny, před kterým nabíječky stojí.

Kabel končí na konci ulice 8. května a je na něj připojena trafostanice se třemi částmi - jednou pro chystaný rezidenční projekt a AC nabíječky, druhou zde má Tesla a třetí Ionity. Tesla aktuálně počítá s maximálním příkonem 1 MW, stojany jsou zapojené ve dvojicích vždy na jednu usměrňovací elektroniku, proto každý stojan jednotlivě umí dát 250 kW, ale pokud se na dvojici stojanů připojí dvě vozidla, výkon se rozdělí.

Nabíjecí hub v Lovosicích.

Neměla by to být větší překážka, plným výkonem nabíječek se umí dobíjet jen některé modely aut a samozřejmě jen v části nabíjecí křivky - podle techniků společnosti RenoEnergie, se kterými jsem se na nabíječce setkal, se při testu nabíjelo současně osm vozidel Tesla a špičkový příkon byl „jen“ 750 kW. Ionity by mělo na všech čtyřech stojanech poskytnout plný výkon i současně, v součtu to tedy činí 1,4 MW.

Malá vodní elektrárna Píšťany má instalovaný výkon necelé 3 MW, potřeby lokality tedy plně pokryje. Pouze pro případ odstávky, nebo kdyby hladina řeky klesla pod minimální limit, je připravena záloha do sítě ČEZu.

Pokud přemýšlíte zda se nemalá investice v podobě instalace kabelu vyplatila, odpověď je snadná. Velké energetické společnosti elektřinu z menších zdrojů nepotřebují a proto nabízí velmi nízké výkupní ceny. Oproti tomu Ionity i Tesla platí elektrárně podstatně zajímavější peníze. S výkopem zároveň pomohla společnost T-Mobile, která v lokalitě budovala optickou datovou síť.

Příjemné zázemí

Ačkoli by to při dostupné rychlosti nabíjení nemuselo být potřeba, je v okolí připraveno zajímavé zázemí pro občerstvení - hodit se bude zejména zahraničním řidičům na dlouhých cestách. Během našeho nabíjení na sousedící stojany přijely tři tesly, jedna česká, jedna s holandskou a jedna s německou registrační značkou. Ostatně, Lovosice jsou na hlavním tahu z Drážďan.

Office Lounge

Ionity a Tesla Lounge

V rámci kulturního centra Lovoš, které je přímo naproti přes křižovatku vznikl jednak malý pracovní prostor se stolem, židlemi, počítači, připojením k internetu a také oddělený dětský koutek.

O něco dál a patro výš je takzvaná Tesla Ionity Lounge, kam se dostanete pomocí PIN kódu, který sdělí aplikace obou služeb.

Lovo Café

Pokud ovšem přijedete v rámci otevírací doby, nejsnadnější je zastavit se v kavárně Lovo Café, která nás nadchla prostorem a atmosférou, pozornou obsluhou, zrnky Don Cortez na mlýnku a solidní nabídkou jídel, salát s uzeným lososem a hořčičnou zálivkou mohu vysloveně doporučit. Chystá se také jedno speciální „Tesla menu“, které si ale můžete dát, i když přijedete na koloběžce.

  • Nejčtenější

Zemědělci se valí na Prahu. Dovezou i náklaďákotraktor?

18. února 2024

Nespokojení zemědělci vezou Pražákům ukázat soudobou techniku, která jim pomáhá. V našem archivu...

Ultralevné a kvalitní. Malé mitsubishi je ze staré školy, nemá se na něm co kazit

19. února 2024

Premium V kategorii ultralevných aut už není takový přetlak jako dříve. I malá a levná auta velice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

23. února 2024

Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Fantom s bruskou dosáhl svého. Itálie změní pravidla pro umisťování radarů

23. února 2024

Hrdina, nebo jen pravidla nerespektující vandal? Flexmana vnímají Italové rozdílně. K jeho výbavě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svého génia ocenilo Česko až po smrti. Tvůrce Laminátky a Dinga uspěl i v Itálii

17. února 2024

Exkluzivně V tomto týdnu uplynulo 25 let od náhlého úmrtí Otakara Diblíka, jedné z nejpozoruhodnějších...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Airbus evropských automobilek jako poslední šance čelit čínské invazi

24. února 2024

Premium Víte, jak vznikl Airbus? Dnes jeden ze dvou největších světových výrobců civilních dopravních...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

23. února 2024

Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Fantom s bruskou dosáhl svého. Itálie změní pravidla pro umisťování radarů

23. února 2024

Hrdina, nebo jen pravidla nerespektující vandal? Flexmana vnímají Italové rozdílně. K jeho výbavě...

Zkusili jsme přehlásit auto online. Návštěvy úřadu se nezbavíte, ale bude to levnější

22. února 2024

Ministerstvo dopravy spustilo slibovaný online převod vozidel. Toto označení trochu klame. Fakticky...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...