Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šetřete a místo drahého benzinu tankujte plyn

  11:45
Se zvyšujícími se cenami benzinu přibývá lidí, kteří přemýšlejí o alternativě. Tou je čím dál častěji zkapalněný ropný plyn, známý pod zkratkou LPG. Plyn v autě se vyplatí, ale ne svátečním řidičům.

Technik firmy Mobil Gas Centrum v Jihlavě předělává auto z benzinového pohonu na plyn | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dušan Navrátil najezdí autem každý měsíc asi 1 400 kilometrů. Denně dojíždí do práce, o víkendu vyráží se svými kamarády na výlety. Vlastní totiž velký vůz. "A hodně žíznivý. Spotřeba šplhala na šestnáct litrů na sto kilometrů, proto jsem se rozhodl jezdit na plyn," vypráví Navrátil. Za přestavbu pohonu zaplatil 35 tisíc korun. Předpokládá, že se mu investice brzy vrátí. Jezdí teď zhruba o polovinu levněji. Navíc ekologicky.

nejdražší benzin je na jižní moravě

Přehled cen benzinu v kraji najdete v úterní MF DNES

zkuste zemní plyn

LPG přitom není jediným palivem, které mohou řidiči vozů využívat. Vedle tradičního pohonu se začíná rozvíjet i podpora vozidel spalujících CNG.  

V této kategorii má primát Ostrava, zdejší strojírenský podnik Vítkovice patří mezi největší výrobce tlakových lahví na CNG v Evropě. A pracuje i na tom, aby se CNG co nejvíce rozšířilo.

"Jsme největším evropským výrobcem ocelových vysokotlakých lahví používaných také pro CNG. U nových vozů v naší podnikové flotile automaticky vybíráme ty na CNG. Na plyn přecházíme i u železničních lokomotiv," popsal své plány většinový majitel a generální ředitel podniku Jan Světlík.

Rozvoj CNG chtějí Vítkovice podepřít i rozšířením počtu čerpacích stanic, které jsou zatím největším nedostatkem rozvoje tohoto ekologického paliva.

"V současné době provozujeme pět plnicích stanic, z toho jednu v Polsku, jednu v Jeseníku a ostatní přímo v Ostravě. V tuzemsku zatím chybí páteřní síť plnicích stanic, která by umožnila větší rozšíření tohoto paliva mezi veřejností," dodal Jan Světlík.

Zda se ale CNG podaří rozšířit síť čerpacích stanic, jako tomu je u LPG, zatím není jisté. Brání tomu hlavně cena úprav. "U vozů na pohon CNG je lepší kupovat si je přímo od výrobce, pozdější úprava totiž vyjde na šedesát tisíc korun, což je proti úpravě na LPG podstatně vyšší částka,“ vysvětluje Jiří Grossmann,  majitel opavské společnosti Autogas

"Sice nemůžu z bezpečnostních důvodů parkovat v podzemních garážích, ale člověk nemůže chtít všechno," doplňuje. Naopak ho těší jízdní vlastnosti auta. Plyn je totiž do motoru vstřikován elektronicky, auto ho tedy poslouchá i v zimě. Jede plynule a necuká jako auta, které mají zastaralou konstrukci plynového pohonu. "Půl roku jsem jezdil na benzin, rozdíl je nepatrný," hodnotí Navrátil. Litr zkapalněného propan-butanu vyjde řidiče zhruba na 15 korun, benzin stojí víc než dvojnásobek.

Zájem stoupá s cenou benzinu

"Když ceny benzinu stoupají, je to v naší dílně hned vidět, zákazníků je více. Když klesají, klesá i počet zájemců o přestavbu," vysvětluje Jiří Grossmann, majitel opavské společnosti Autogas.

Rozhodující je podle něj rostoucí cena benzinu, změny v částkách za LPG lidé moc nesledují. "Ceny plynu a benzinu jsou na sobě závislé, když roste benzin, tak roste i cena plynu. Ta je ale většinou zhruba poloviční, takže náklady jsou podstatně nižší," dodává Grossmann.

"Momentálně volají denně i tři až čtyři zákazníci, kteří se na tuto možnost ptají," souhlasí Antonín Hejda z českobudějovického servisu Hejda a Hejda.

Sváteční jezdci neušetří

"Přišel ke mně známý a že by chtěl jezdit na plyn. Zeptal jsem se ho, kolik kilometrů ujede ročně. Při čtyřech tisících se přestavba na plyn nevyplatí," říká Jaromír Matyáš, který provádí montáže a opravy LPG pohonu v Chrastavě.

"Investovat by měl řidič, který utratí za benzin pětistovku týdně. Sváteční řidiči by si měli přestavbu pořádně rozmyslet," doporučuje Zdeněk Hýbl z mikulovského autoservisu.

I když dají automobiloví fanoušci za svůj perfektní vůz stovky tisíc korun, někdy i miliony, za benzin se jim utrácet nechce. Dříve řidiči měnili pohon u starších aut, dnes plynový pohon volí i majitelé těch novějších. I s rizikem, že tím přijdou o záruku. "Nejnovější jaguar, hummery, lexusy, BMW, mercedesy. To jsou všechno tak nádherné vozy. Když vám přijede auto celé v bílé kůži, rok výroby 2009, pak je člověku skoro líto na něj sahat," směje se Lenka Matoušková ze servisu v Tečovicích u Zlína, kde se specializují na přestavbu vozidel na plyn.

"Samozřejmě, že k nám jezdí i lidé s luxusními vozy, ale není snad typ auta, který bychom tady někdy neměli. Klienti jsou různí, někteří mají staré škodovky, jiní zbrusu nová auta," popisuje Matoušková.

Felicie za 17, další vozy od 24 tisíc

"U felicie stojí přestavba 16 500 korun," uvádí Miroslav Lapčík, spolumajitel firmy Autogas servis z Uherského Hradiště. "Průměrně stojí montáž plynu 24 tisíc korun. Zhruba se počítá, že řidič musí najet stejný počet kilometrů jako korun, které do přestavby vložil, pak se mu investice začne vyplácet. Takže když najede 24 tisíc kilometrů, pak už jezdí zákazník za polovinu," spočítala Lenka Matoušková.

"Pokud někdo najezdí ročně 25 či 30 tisíc kilometrů, investice se mu tak vlastně během jediného roku vrátí," dodává Marcel Stýblo z teplického autoservisu U Červeného kostela.

V hradecké firmě Gasauto Kánský teď o práci nouzi nemají. Kvůli rostoucí ceně pohonných hmot mnozí řidiči nechávají svá auta přestavět na pohon plynem

Kdo jednou jezdil na plyn, jezdí na něj pořád

Na nedostatek zákazníků si nemůže stěžovat ani Ladislav Miškovič, majitel Autoplyn servisu v Ostrožské Nové Vsi, který na plyn nedá dopustit už od svých šestnácti let. "Jezdil jsem na plyn ještě za socialismu. Dřív se nesměl plyn používat, tehdy mě za to tři policisté zatkli," vzpomíná Miškovič.

jak se jezdí na plyn

Test Subaru Impreza na LPG čtěte ZDE

Prodejci se shodují na tom, že kdo jednou zkusí jezdit na plyn, prý už benzin nechce ani vidět. "Zákazníci, kteří u nás začínali se starou škodovkou, pak si koupili nové auto a další, chtěli předělat všechna na plyn," souhlasí Lenka Matoušková ze Tečovic u Zlína.

"Máme také stálé zákazníky, kteří jezdili vždy na plyn a když si koupí nové auto, okamžitě ho dovezou a chtějí ho přestavět," popisuje Ladislav Miškovič.

benzin, nebo plyn?

Pro

 • vyšší životnost motorového oleje
 • splnění emisních limitů, tišší chod motoru, volba druhu paliva
 • vysoké oktanové číslo (téměř dokonalé spalování)
 • zplodiny bez olova a karcinogenních látek
 • lepší antidetonační vlastnosti
 • snížení nákladů na pohonné hmoty až o 50 % oproti benzinu
 • lepší emise

Proti

 • zmenšení zavazadlového prostoru
 • snížení výkonu motoru cca 5 % (u nových typů LPG eliminováno) 
 • vysoká počáteční investice do alternativního pohonu

"Mám zkušenost, že kdo si nechá předělat auto na LPG, projezdí za rok přibližně stejné peníze, ale najezdí za ně víc kilometrů. Vidí, že se to vyplatí, tak nejezdí ani po městě autobusem, ale jenom autem," všímá si Karel Lutz z LPG servisu v Litvínově - Janově.

Jednou za rok musí "plynové auto" přijet na revizi, zda látka nikde neuniká. "Plynu se ale není třeba bát, protože dnešní systémy jsou už tak dokonalé, že pokud je v dílnách namontují dobře, nic by unikat nemělo. I kdyby se tak stalo, plyn je cítit, takže to řidič určitě pozná," říká Antonín Hejda z českobudějovického servisu Hejda a Hejda

Plynová nádrž je navíc mnohem bezpečnější než klasická benzinová, která je z plastu a nemá žádné bezpečnostní jištění. "Nádrž na LPG je opatřena několika bezpečnostními ventily proti přetlaku a úniku plynu. Neexploduje dokonce ani v případě požáru, protože bezpečnostní ventil odpustí přetlak mimo auto," vysvětluje Lukáš Kánský, spolumajitel hradecké společnosti Gasauto Kánský.

"U LPG jsou extrémně důležité kvalitní svíčky," dodává Rostislav Jančar, který jezdí Fordem Mondeo přestavěným na plyn. "Většinou se navíc musí snížit odtrh, nejlepší jsou ty ověřené praxí, to pak auto jede na plyn mnohem lépe než na benzin."

Kromě úspory a ekologičtějšího provozu oceňují majitelé i delší dojezd. Nádrž na LPG montují většinou místo rezervy, auto ale může zároveň jezdit i na benzin. V době, kdy byly ceny pohonných hmot v zahraničí vysoké, lidé natankovali obě nádrže doplna a dojeli klidně do Itálie.

vyplatí se vám jezdit na plyn?

Spočítejte si to ZDE

Podnikatel ušetří na dani

Úspora za benzin přitom není jedinou finanční výhodou, kterou nabízejí vozy na LPG. "Firemní auta s alternativním pohonem neplatí silniční daň. U silnějších aut jsou to třeba dva tisíce za rok, podnikatelům se to vyplatí i takhle, i když o tom ne každý ví," vypočítává Marcel Stýblo z teplického autoservisu U Červeného kostela.

„Čím víc jezdíte, tím víc šetříte,“ chválí montér LPG

Karel Studený se už sedmnáctým rokem věnuje přestavbě vozů na LPG pohon. Jeho dílnou prošly stovky vozů nejrůznějších značek. Nejčastěji škodovky nebo velké jeepy s ještě větší spotřebou.

 

Co vše musí zájemce udělat, pokud chce auto nechat přestavět na plynový pohon?

K tomu musím vědět, o jaké auto přesně jde, jeho rok výroby, podle kterého určujeme typ použité soupravy. Důležitou informací je pro nás i počet válců. Na plyn lze přestavět jakékoliv benzinové auto.

 

Výhodou LPG oproti benzinu je asi především cena provozu...

Všichni mluví i o ekologii, ale myslím si, že pro člověka z ulice je to až ten poslední důvod. Tím rozhodujícím impulzem je vždy úspora. 
 

Jak složité je vyřešit přestavbu papírově? Čeká majitele měření emisí, technická kontrola?

Po nás je třeba udělat pouze poslední krok, za padesátikorunový poplatek nechat na odboru dopravy změnu zaevidovat. Žádná kontrola není nutná, dnes je 90 procent vozů určeno na takzvanou hromadnou přestavbu.
 

Co to znamená?

To znamená, že dovozce plynové technologie má schválení ministerstva dopravy na daný typ vozu, proto se nevyžaduje dodatečná technická kontrola. 
 

Která auta a jak stará lidé chtějí nejčastěji přestavět na plyn?

Jde o čím dál mladší ročníky aut. Dnes je největší zájem o přestavbu fabií, a také octavie. Hodně se přestavují velká auta, moderní jeepy. U velkých aut s velkou spotřebou je i daleko rychlejší návratnost.
 

Převažují mezi zájemci soukromí majitelé, nebo podnikové vozy?

Převážně soukromé vozy, firmy mají velmi malý zájem.

 

Čím to podle vás je?

Myslím, že s takovými vozy nechtějí jezdit zaměstnanci, je to starost navíc, a to i s tankováním. I když LPG stanice jsou dnes už rozšířené, technologie není tak zažitá.

 

Má vůz s LPG jiné vlastnosti?

To bych neřekl, laik, pokud je auto dobře naladěné, změnu nepozná. Jediné negativum je to, že nádrž na LPG zabere část zavazadlového prostoru. Rozdíl ve výkonu je znát snad jen v extrémním kopci s plně obsazeným vozem, ale zhruba jen pětiprocentní.

 

Nevýhodou je třeba nemožnost parkování v podzemních garážích...

Ale jen v Čechách, jinde v Evropě to není. Asociace LPG už spolupracuje s hasiči na nových předpisech, aby se i u nás toto nařízení odbouralo. Jsem přesvědčen o tom, že plyn je naprosto bezpečný. Pokud se lidé o vůz starají, nemůže se nic stát.

 

Jak je to s údržbou LPG zařízení, nevyžaduje častější investice, údržbu?

Častěji se mění třeba zapalovací svíčky. To jsou ale korunové částky.

 

S jakými problémy se nejčastěji u aut s LPG pohonem setkáváte?

I jako přestavci si nejvíce stěžujeme na kvalitu plynu. České normy jsou tak uvolněné, že plyn může odpovídat normě, ale na nových autech nefunguje, jak má. Ale bývá to ojedinělý problém.

 

Má na rozhodování řidiče o přestavbě na LPG i skutečnost, zda jezdí dlouhé trasy nebo jen třeba po městě?

Čím víc majitel vůz využívá, tím víc vlastně spoří. Setkáváme se ale s tvrzením, že lidé neušetří, protože nižší náklady na provoz vozu je nenutí omezovat se, využívají auto častěji a o to, co ušetří, víc najezdí. Ale obecně platí, že každý najetý kilometr vrátí jednu korunu na úsporách.

Autoři: ,
 • Nejčtenější

Škoda láká na nový elektrický Elroq. Máme fotky z provozu

23. května 2024

Exkluzivně Škoda Auto zveřejnila první oficiální siluetu zcela nového modelu Elroq. Maskovaný prototyp nafotil...

Návod na města bez nehod: přesednout na bicykly, zvýhodnit chodce, zpomalit

28. května 2024

Oběti dopravních nehod jsou tragickou součástí silničního provozu. Jako cosi krajně nechtěného,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volha se vrací. Čínská auta budou montovat na linkách místo škodovek

25. května 2024

Dobový seriál České televize, kde titulní roli hraje sovětská automobilová ikona, Volha 21 Carevna,...

Vzdušný zámek šampiona nízkých cen. Dacia Jogger umí být low-cost obytňákem

22. května 2024

Oblíbená rumunská značka nabízí své největší auto s alternativním pohonem na LPG, které svým...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Designová frajeřinka. Karavan pro milence jsme zapřáhli za ladný hyundai

27. května 2024

Je to domov na kolech, za kterým se lidé otáčejí. Minikaravan SteelDrop má kovový potah,...

Elektromobilní Airbus nebude. VW si vyvine laciný bateriový vůz sám

29. května 2024  14:01

Největší evropská automobilka Volkswagen bude vyvíjet levné elektromobily, aby mohla lépe...

Tmářství, nebo zdravý rozum? ČR má druhý nejnižší podíl registrací elektroaut

29. května 2024

Česko má druhý nejnižší podíl registrací nových osobních bateriových elektromobilů v Evropské unii....

Opel vrací do nabídky Combo se spalovákem. Jde na dračku

29. května 2024

Opel uvedl na trh vylepšenou verzi své malé dodávky Combo, která patří k nejprodávanějším modelům...

Espézetky máte jen půjčené od státu. Upravením či zakrytím riskujete řidičák

28. května 2024

I ti, kteří nesouhlasí s EU a dávají to najevo přeškrtnutím nebo přelepením unijního znaku na...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...