Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Motoveletrh v Praze zahájil prezident Pavel, v mrazu přijel na svém BMW

  12:00
Ve čtvrtek 2. března začíná na výstavišti v pražských Letňanech tradiční výstava motocyklů, čtyřkolek a příslušenství Motocykl Praha. V pěti halách se představí 110 vystavovatelů, kteří přivezli dohromady několik set motorek. Veletrh zahájí zvolený prezident Petr Pavel, který se netají svou zálibou v motocyklech.
Motocykl Praha 2023 zahájil zvolený prezident Petr Pavel. (2. března 2023)

Motocykl Praha 2023 zahájil zvolený prezident Petr Pavel. (2. března 2023) | foto: Topič PetrMAFRA

Petr Pavel se i ve funkci hlavy státu chce svému koníčku věnovat. Připustil však, že příležitostí bude mít asi méně. Pavel ve čtvrtek na své cestovní enduro BMW GS1250 sedl po několika měsících. Ze svého bydliště v Černoučku na Litoměřicku to měl zhruba 35 kilometrů. Vzhledem k venkovní teplotě blížící se nule musel po dojezdu chvíli počkat, až mu rozmrznou ruce a pusa a bude moci komunikovat.

Během doby, kdy i kvůli prezidentské kampani neměl na svůj koníček čas, Pavla už „svrběly ruce“ a těšil se, až dnes motocykl vytáhne. Doma v garáži má ještě českou klasiku v podobě Jawy 350 a v poslední době jezdil také pro změnu na americké legendě Harley-Davidson XL 1200.

Na výstavišti v pražských Letňanech začíná výstava Motocykl Praha. Veletrh...

„Budu se těšit, že i v průběhu roku, i když jak bylo řečeno, těch příležitostí asi nebude tolik, ale já věřím, že si nějaké najdu, že se budeme potkávat na různých motorkářských akcích,“ uvedl. Zároveň vyzval milovníky jedné stopy, aby jezdili bezpečně.

Veletrh Motocykl se koná po pětileté pauze. Jeho 23. ročník je spojený s výstavou staveb a předělávek motocyklů Bohemian Custom Bikes. Celkem se v pěti halách na ploše 20 tisíc metrů čtverečních předvádí několik set strojů u 110 vystavovatelů.

Mezi nimi nechybí americká legenda Harley-Davidson, která letos slaví 120 let existence. Jednu z největších expozic slibuje japonská jednička Honda, která vystavuje 45 strojů. Vedle tradičních značek jako Triumph, BMW, Ducati nebo Royal Enfeld, předá zákazníkovi první vyrobený kus z chystané omezené série obnovená česká značka Böhmerland.

Doprovodný program vedle vystoupení kaskadérů nebo vyhlášení výsledků ankety Motocykl roku zahrnuje i expozici staveb motocyklů Bohemian Custom Motorcycles. Návštěvníci uvidí výtvory špiček stavitelů nejen z ČR, ale i dalších evropských zemí. Nebudou chybět veteránské motocykly nebo speciální závodní stroje. Výstava potrvá do neděle 5. března. Plné vstupné vyjde na 300 Kč.

Česko je motorkářskou velmocí

Jenom za poslední dva roky přibylo na našich silnicích téměř 48 tisíc nově registrovaných motocyklů, 22 tisíc za rok 2021 a 25,5 tisíce za rok 2022. Za loňský rok tak bylo nově registrováno nejvíc motorek od roku 2008, toto číslo navíc rok od roku stoupá. V lednu se prodej nových motocyklů zvýšil o 13 procent na 941 strojů.

Česká republika se však také v evropském srovnání počtu usmrcených motorkářů na 1 milion obyvatel zařadila na 7. nejhorší místo. Nejčastěji na motorce umírají muži ve středním věku, ukázaly statistiky Mezinárodní databáze silniční dopravy a nehodovosti (IRTAD), která porovnávala 19 evropských zemí z hlediska počtu usmrcených motocyklistů při dopravních nehodách za rok 2021, v přepočtu na 1 mil. obyvatel. Česká republika v tomto srovnání skončila na 7. nejhorším místě, Nejvíce usmrcených bylo evidováno v Řecku, nejméně naopak ve Švédsku.

„Česká republika je zemí s dlouhou tradicí motosportu a motocyklové výroby. Dodnes je to patrné na vysokém počtu registrovaných motocyklů. Je dobře, že jsme o tuto krásnou tradici nepřišli a inspiruje tolik lidí. Na druhé straně je ale také důležité, aby sami motorkáři i ostatní řidiči vnímali rizika spojená s vysokou intenzitou dopravy a rostoucím počtem motorek a nevytvářeli zbytečně situace, které mohou skončit tragicky,“ komentuje ministr dopravy Martin Kupka.

Udělat si ve čtyřiceti radost motorkou je poukaz na problémy

V loňském roce na našich silnicích zahynulo 62 motocyklistů (z toho 4 proto, že neměli při jízdě ochrannou přilbu), 344 jich bylo těžce zraněno a dalších 2 335 jich bylo zraněno lehce. Zažitá domněnka, že tragické nehody na motorce jsou doménou mladých, nevyježděných řidičů, kteří zkrátka přecenili své síly, navíc dávno neplatí. Statistiky dopravních nehod naopak ukazují, že nejproblematičtější skupinou jsou motorkáři ve středním věku.

„To, že jsme se v evropském srovnání zařadili mezi země s nejhoršími výsledky z hlediska nehodovosti motocyklistů, považuji za takový zdvižený prst vůči všem účastníkům silničního provozu. Musíme si uvědomit, že motorkáři sice zaviní zhruba 60 % nehod ve kterých figurují, to ale znamená, že ze 40 % je vina na řidičích automobilů. Obě skupiny si tak musí uvědomit, že statistiky motorkářů, kteří na našich silnicích zemřou, mohou ovlivnit hlavně oni sami,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí BESIP.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Škoda láká na nový elektrický Elroq. Máme fotky z provozu

23. května 2024

Exkluzivně Škoda Auto zveřejnila první oficiální siluetu zcela nového modelu Elroq. Maskovaný prototyp nafotil...

Návod na města bez nehod: přesednout na bicykly, zvýhodnit chodce, zpomalit

28. května 2024

Oběti dopravních nehod jsou tragickou součástí silničního provozu. Jako cosi krajně nechtěného,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volha se vrací. Čínská auta budou montovat na linkách místo škodovek

25. května 2024

Dobový seriál České televize, kde titulní roli hraje sovětská automobilová ikona, Volha 21 Carevna,...

Vzdušný zámek šampiona nízkých cen. Dacia Jogger umí být low-cost obytňákem

22. května 2024

Oblíbená rumunská značka nabízí své největší auto s alternativním pohonem na LPG, které svým...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Designová frajeřinka. Karavan pro milence jsme zapřáhli za ladný hyundai

27. května 2024

Je to domov na kolech, za kterým se lidé otáčejí. Minikaravan SteelDrop má kovový potah,...

Tmářství, nebo zdravý rozum? ČR má druhý nejnižší podíl registrací elektroaut

29. května 2024

Česko má druhý nejnižší podíl registrací nových osobních bateriových elektromobilů v Evropské unii....

Opel vrací do nabídky Combo se spalovákem. Jde na dračku

29. května 2024

Opel uvedl na trh vylepšenou verzi své malé dodávky Combo, která patří k nejprodávanějším modelům...

Espézetky máte jen půjčené od státu. Upravením či zakrytím riskujete řidičák

28. května 2024

I ti, kteří nesouhlasí s EU a dávají to najevo přeškrtnutím nebo přelepením unijního znaku na...

Návod na města bez nehod: přesednout na bicykly, zvýhodnit chodce, zpomalit

28. května 2024

Oběti dopravních nehod jsou tragickou součástí silničního provozu. Jako cosi krajně nechtěného,...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...