Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec nostalgie. Guzzi s adaptivní aerodynamikou má výkonu víc než Japonci

Kdo by to byl řekl, že právě Moto Guzzi ze svého véčkového dvouválce dokáže pomocí nových materiálů, technologií a kapalinového chlazení vymáčknout tak vysoké parametry i projev. A navíc jako první přichází s novým přístupem k aerodynamice.

Vyzkoušeli jsme přelomový model V100 Mandello, který si značka Moto Guzzi nadělila ke svému stoletému výročí. A kde jinde než přímo v Alpách kolem historického sídla v Madello del Lario.

Den strávený v sedle přelomového modelu Moto Guzzi V100 Mandello předvedl, jak bude vypadat budoucnost této značky. Posledních několik let už to vypadalo, že tradiční italský výrobce po sto letech skončí jen u malosériové produkce krásně nostalgických, ale technologicky zastaralých motocyklů.

Stačí nasadit kufry do připravených drážek a z V100 Mandello je cesťák.

Jako by její hlavní chlouba a charakteristická koncepce, véčkový dvouválec s válci vystrčenými nahoru do stran, ustrnul v historii a v dnešní Euro 5 době už se s ním nedalo nic dělat. Jenže nový kapalinou chlazený litrový dvouválec vykouzlil parametry, které předstihly třeba i japonské dvouválce v této objemové třídě!

Nový motor

Nová V100 má pořád typický odhalený dvouválec Guzzi, kvůli kterému vypadá jako naháč. Přední část je ale oblečená do malé polokapotáže s elektrickým výsuvným štítkem, to spolu s širokým dvoumístným sedlem zase připomíná cestovní kategorii. Nový design je spíš konzervativní, žádné divoké kreace, na jaké jsme poslední dobou zvyklí hlavně u japonské konkurence.

Za zmínku stojí i poměrně mohutná podsedlová část, díky které jakoby V100 měla něco z osmdesátých let minulého století. Ve spojení s širokým světlometem s LEDkovým orlem denního svícení to je design, který navazuje na historii i styl Guzzi. Moderní dobu prozrazuje pětipalcový TFT přístrojový panel a ovladače, které Moto Guzzi převzala od sesterské značky Aprilie, obě totiž patří do stejného koncernu Piaggio.

Ale zpět k tomu hlavnímu, tedy k motoru. Ze zdvihového objemu 1 042 cm3 italská fabrika naladila výkon 115 koní při 8 700 ot/min a vzorně stejnoměrný točivý moment s maximem 105 Nm při 6 750 ot/min. To je přibližně o deset koní víc, než kolik dávají podobně zaměřené dvouválce od konkurence! Předchozí vzduchem chlazené dvouválce Guzzi se probouzely k životu se syčivým hlasitým zvukem převalující klikové hřídele a citelným cuknutím do strany kvůli klopnému momentu.

U kapalinou chlazené V100 se ozve jen krátké a kultivované zatočení startéru a okamžité dunění uhlazeného dvouválce V 90° DOHC. Nový odlehčený motor se čtyřmi ventily na válec konstruktéři nazývají „Compact Block“ kvůli hodně krátké stavbě. I přes vyšší objem je víc než o deset centimetrů kratší než blok předchozí osm set padesátky a kvůli jiné orientaci sání a výfuku motor neomezuje prostor pro nohy jezdce.

Nastartování nedoprovází žádné cuknutí do strany, žádné zvuky sání, žádné cvakání ventilů ani mechanické zvuky předchozích OHV vzducháčů. Z předchozích Guzzi tady ale zůstalo hlasité kovové klapnutí při zařazení jedničky s mírným cuknutím celé motorky, řadicí páčka je navíc poměrně tuhá. Ale to je jediný pozůstatek neduhů minulosti, na další kvalty je už převodovka přesná a rychlá a motor se ochotně nechává vytáčet. Dole v pásmu kolem čtyř tisíc se tváří jako cestovní dvouválec s trochu podobným projevem jako V85 a dá se ním jet poklidné cestovní tempo a snese i vyložené podtáčení.

Jenže stačí vyhnat digitální stupnici otáčkoměru přes šest tisíc otáček a z cestovního modelu je rázem zábavný a obratný stroj na krájení zatáček. Po letech první Moto Guzzi, která miluje vytáčení až k omezovači. Při sportovnějším tempu také přijde ke slovu i obousměrný quickshifter, při ostřejší jízdě a důsledných povelech do řadičky funguje dokonale.

Pokud ale přestanu důrazně šlapat na řadičku nebo ho zkouším používat v nižších otáčkách, občas ho nachytám na nedořazení nebo necitlivém cuknutím dopředu při zařazení vyššího kvaltu. Při běžném cestování se jednoznačně vyplatí řadit klasicky se spojkou a quickshifter si nechat jen na sportovní jízdu s pořádným tlakem na řadicí páčku.

Rychlořazení umožňuje řadit pod plným plynem a bez spojky.

Stejně jako motor je i celková ergonomie jezdce přesně na té správné hranici mezi cestovním využitím a zábavnou jízdnou s lehce sportovním nádechem. Proti neutrální pozici jsou tady stupačky maličko posunuté dozadu, a to posílá část váhy jezdce na řídítka. To se projeví dobrou odezvou od řízení a vnímáním celé motorky, ale ani po dni stráveném v sedle to není únavné. V100 je přitom díky novému motoru mezi nohama překvapivě úzká a nechává hodně místa pro jezdce, takže velmi dobře vyhoví dlouhánům i menším jezdcům.

Moderna z Mandella

V100 je pocitově překvapivě lehká a úzká motorka a provozní hmotnost 233 kilogramů byste jí za jízdy vůbec neřekli. Díky novému motoru a dole uložené zadní kyvce má hodně nízko těžiště, k čemuž přispívá i umístění vlastní palivové nádrže pod sedlem. Ochotně se vrhá do zatáček a při průjezdu vzorně drží stopu. Také odpružení snese nejpřísnější kritiku, při testu jsme jezdili na nejvyšší „S“ verzi s elektronickým semiaktivním podvozkem Öhlins Smart EC 2.0 a náklonovým ABS.

Standardní verze má nastavitelné odpružení Kayaba, a přitom váží jen o jediný kilogram méně. Jediné, co jsem tak úplně nedocenil, je mohutná zadní stodevadesátková pneumatika. Kvůli ní byla motorka při manévrování po městě v některých situacích trochu neochotná do zatáčení, osobně bych uvítal spíše stoosmdesátku a při ostřejší jízdě v alpských zatáčkách i o trochu měkčí pneumatiky než obuté Pirelli Angel GT II.

Sekundární převod s novým kardanem je perfektně kultivovaný, žádné škubnutí při reakci na plyn. A to platí i pro vzorně vyladěné vstřikování, které jsem za celý den nenachytal na jediném zacukání nebo podivném chování. Málokdy se výrobci podaří hned u první verze tak dobře zvládnout třeba jízdu po městě nebo v koloně aut stálou rychlostí.

Plyn už není přímo ovládaný lankem, ale elektronicky, přesto funguje intuitivně a vůbec nemá takové to nepříjemně odtažité ovládání jako u některých modelů konkurence. Elektronický plyn umožnil přepínání mezi různými jízdními režimy Strada/Sport/Touring/Rain, které mění kromě reakce vstřikování i celé nastavení podvozku a úroveň zásahů všech elektronických asistentů.

Největší rozdíl je při přepnutí z radikálního nastavení Sport s hodně razantní odezvou na plyn a tuhým podvozkem na umírněný Touring. Všechny režimy si může jezdec sám nastavit a upravit, ale změnu jednotlivého parametru poznáte až při pečlivém sledování. Ale když přepnete celý režim, všechny ty drobné změny se nasčítají a najednou jak když jedete na jiné motorce. A to doslova, protože s jízdními režimy souvisí i nastavení adaptivní aerodynamiky, která například na Touring v rychlosti nad 60 km/h vysune boční „křidélka“ na nádrži a automaticky zvedne plexištít do vyšší polohy.

Bohužel naše testovací trasa vedla po horách a na dálnici jsme se dostali minimálně a novou funkci jsme vyzkoušeli jen okrajově. Výšku plexištítu si ale může jezdec kdykoli nastavit pomocí ovladačů na levém řídítku. Milovníci dálkového cestování si mohou motocykl objednat také s větším plexištítem, případně i s bočními kufry, které elegantně zapadnou do připravených otvorů v podsedlové kapotáži. A na dlouhé cesty se bude hodit také na dnešní dobu poměrně velká nádrž o objemu 17 litrů. S udávanou průměrnou spotřebou 4,7 l/100 km by měla nabídnout bezpečný kolem 350 kilometrů.

Jen nerad se navečer vracím do historické továrny Moto Guzzi, protože nová V100 Mandello se moc povedla a v Alpách umí nabídnout skvělou porci zábavy. Je to dobře poskládaný crossover v tom smyslu, že nabídne sportovní zábavu i cestovní vlastnosti, navíc s poměrně velkým sedlem zacílený i na jízdu se spolujezdcem. A hlavně je to důkaz, že Moto Guzzi nezůstává pozadu za konkurencí a dokáže nabídnout plně moderní motor i jízdní vlastnosti s podmanivým charakterem dvou válců vystrčených do stran.

Design motocyklu s mohutnými podsedlovými plasty v sobě nese náznak historie.

Moto Guzzi V100 Mandello v číslech

 • Motor: kapalinou chlazený 90° podélně uložený vidlicový dvouválec DOHC, 4 ventily na válec
 • Objem motoru: 1042 cm3
 • Vrtání a zdvih: 96 × 72 mm
 • Maximální výkon: 115 k (84,6 kW) při 8 700 ot./min
 • Max. toč. moment: 105 Nm při 6 750 ot./min
 • Převodovka: 6 rychlostí
 • Koncový převod: Hnací hřídel
 • Přední odpružení: Semi-aktivní obrácená 43mm vidlice Öhlins Smart EC 2.0, plně nastavitelná
 • Zadní odpružení: Semi-aktivní tlumič Öhlins Smart EC 2.0
 • Přední brzda: dva 320mm plovoucí kotouče, radiální třmeny Brembo se 4 protilehlými písty
 • Zadní brzda: 280mm kotouč, třmen Brembo se 2 samostatnými písty
 • ABS: Náklonové ABS Continental
 • Přední kolo: 17” × 3.5” - TPMS
 • Zadní kolo: 17” × 6” - TPMS
 • Výška sedla: 815 mm
 • Objem nádrže: 17 l (včetně rezervy 3,5 l)
 • Provozní hmotnost: 233 kg
 • Spotřeba: 4,7 l/100 km
Autor:
 • Nejčtenější

Garáž fotbalového boha Ronalda má cenu půl miliardy. Hvězdou je bugatti

16. června 2024

Fotbalová superstar Cristiano Ronaldo, se kterou se česká fotbalová reprezentace utká na Euru 2024...

Česko je ostrov elektromobilní skepse, potvrdily to i evropské volby

13. června 2024

Češi jsou dlouhodobě skeptičtí k elektromobilům. Boj o zákaz spalovacích aut a s ním související...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

GLOSA: Praha v populistickém boji s SUV nacení parkování podle velikosti auta

17. června 2024

Parkování v hlavním městě začíná být velký problém a zdá se, že zastupitelé Prahy se jej rozhodli...

Offroadový drsňák projede všechno. První jízda s novým ineosem

18. června 2024

Znáte značku Ineos? A víte, že už několik let vyrábí auta? Jestli ne, tak se rozhodně nestyďte,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel karosář, co stavěl legendy pro Lancii i Fiat. Zkusil exoty i šílenosti

14. června 2024

Ve věku 87 let zemřel Bruno Maggiora, majitele stejnojmenné karosárny, která mimo jiné vyráběla...

Z vyšetřování automobilek v Číně je podle Pekingu průmyslová špionáž Bruselu

20. června 2024

Rozsah detailních informací, které po čínských firmách na výrobu elektromobilů při osmiměsíčním...

Mustang slavil šedesátiny, do Kolína přiburácel i ten, co řídil Fittipaldi

20. června 2024

Šedesát let. Tak dlouho již uběhlo od představení jedné z nejvýraznějších automobilových legend....

Alkohol za volantem některé země tolerují, pojišťovny jsou ovšem nekompromisní

20. června 2024

Česko je jednou z mála zemí, kde platí nulová tolerance alkoholu a drog za volantem. Ve většině...

Nejvychytanější skla pro auta pečou v Hořovicích. Dodávají je Ferrari i Rollsu

20. června 2024

Obyčejný dřevěný kolíček, kterým po vyprání zajistíte prádlo, možná spousta z nás skoro nezná,...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...