Ve Venezuele chybí i nejnutnější léky, lidé je shání na sociálních sítích

  20:05aktualizováno  20:05
Krize ve Venezuele zasahuje i vážně nemocné. Rodiče dětí s epilepsií si stěžují, že nemohou sehnat ani ty nejnutnější léky, které by jejich dětem ulevily. Léky směňují přes sociální sítě a pokud mají peníze, dováží je z ciziny. Lékaři však varují, že Venezuelci tak často užívají i medikamenty, které neodpovídají diagnóze.

Instalatér Marcos Heredia prošel za jeden den dvacet lékáren, jen aby našel životně důležitý lék pro svého osmiletého syna. Chlapec trpí epilepsií a křeče, kterým by antiepileptika zabránila, mu loni způsobily nenapravitelné poškození mozku.

Dříve se chlapec jménem Marcos často smál a všechno ho zajímalo, nyní není schopný bez pomoci ani sedět a začal se uzavírat světu. „Volal jsem lidem v San Cristobalu, Valencii, Puerto La Cruz, Barquisimetu a nikdo nedokázal léky sehnat. Nemůžete sehnat léky a vláda to přitom nechce přijmout,“ svěřil se agentuře Reuters Heredia sedící v prostém obývacím pokoji v chudinské čtvrti u letiště.

Ekonomická krize ve Venezuele tvrdě dopadla i na epileptiky. Chybí základní...
Ekonomická krize ve Venezuele tvrdě dopadla i na epileptiky. Chybí základní...

Nakonec musel 43letý Venezuelec ujet celých 860 kilometrů až na hranice s Kolumbií, aby zde vyzvednul medicínu, kterou pro něj pořídil bratranec v sousedním státě. Hned druhý den přitom musel do práce.

Venezuela je v těžké recesi a lidem se nedostává veškerých léků od prášků na bolest až po chemoterapeutika. Ve skladech chybí z každé stovky 85 medikamentů. Antiepileptika se shání velice těžko, ačkoliv odhadem dva až tři miliony Venezuelců trpí epilepsií, jak uvádí nezisková organizace LIVECE, která se zaměřuje na pomoc lidem s tímto onemocněním. Pacienti mají problém sehnat odpovídající léky už pátým rokem.

Jako v 19. století. Doktorům chybí léky, přístroje i voda

Neléčené onemocnění jen zhoršilo stav lidí, kteří by jinak běžně fungovali, a rodiny zkouší cokoliv, aby se k lékům dostaly. Horečnatě se zapojují do skupin na aplikaci WhatsApp, kde si léky vyměňují, užívají prošlá léčiva a pokud mají peníze, nechávají si léky dovézt z ciziny. Léků je však takový nedostatek, že se často léčí neodpovídajícími medikamenty, jak varují lékaři.

Neuroložka Beatriz Gonzalesová upozornila na fakt, že epileptické matky rodí děti s postižením, pokud nedostanou správné léky. Stejně tak mohou o dítě přijít. Nejde však jen o epilepsii. Nenadálé záchvaty mohou také postihnout děti s horečkami, oběti nehod nebo pacienty s jinými neurologickými poruchami.

Fotogalerie

Dvouletý Carlos Baute se začal třást a dusit, když dostal v lednu horečku. Jeho matka mu dvěma prsty držela jazyk, aby se nedávil a obešla několik nevybavených nemocnic, než nalezla jednu, která byla schopná poskytnout synovi péči. Chlapec se uzdravil, ale jeho matka má stále strach, že by Carlose mohl postihnout další záchvat.

Šestiletý Leonardo Colmenares zase trpí epilepsií a degenerativní neurologickou chorobou. V polovině roku 2016 měl 10 kilogramů, ale pětinu váhy v následujícím půl roce shodil. Jeho matka má problémy sehnat mu jídlo, které by podle doporučené diety měl jíst.

„Prodávám náramky a hodinky, kupuji chleba a zase ho prodávám, vysouším vlasy, dělám pedikúru, vařím, pronajímám pračku a žehlím,“ vyjmenovala svobodná matka, co všechno dělá, aby si vydělala. Práci v bance musela kvůli Leonardově onemocnění opustit.

Ekonomická krize ve Venezuele tvrdě dopadla i na epileptiky. Chybí základní...
Ekonomická krize ve Venezuele tvrdě dopadla i na epileptiky. Chybí základní...

Když dostane její chlapec záchvat, běží s ním do nemocnice, protože doma nemá léky, které by to zastavily. „Nemůžu s ním jen tak jít do parku, protože možná budu muset náhle utíkat. Vždycky mám srdce až v krku,“ řekla rozrušená matka.

Prezident Nicolás Maduro viní z nedostatku pravici, která se ho snaží svrhnout. V nedávném projevu však uvedl, že schválil velkou investici, která by měla zvýšit dostupnost léků. Další podrobnosti však neuvedl.

Kromě ekonomické krize, čelí Venezuela i krizi politické. V parlamentu má přes rok většinu koalice stran opozičních vůči vládě, fungování parlamentu ale de facto blokuje nejvyšší soud nakloněný prezidentovi.

Většina Venezuelanů si podle průzkumů veřejného mínění přeje konec současné socialistické vlády. Opozice se už rok marně snaží o uspořádání referenda o Madurově odvolání, čemuž se ale vláda s pomocí nejvyššího soudu snaží všemožně zabránit.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Další z rubriky

Jednat o Ukrajině můžeme, ale jen společně s Francií a Německem, řekl Putin

Vladimir Putin a Emmanuel Macron si podávají ruce na setkání v jižní Francii....

Vladimir Putin, ruský prezident, podpořil před pondělním setkáním se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem...

Itálie přijala dalších devět nemocných migrantů z lodi Open Arms

Itálie v sobotu 17. srpna povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez...

Z lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která od minulého týdne čeká asi 800 metrů od italského...

Americký rybník? Už ne. USA čelí plíživému nástupu Číny v Pacifiku

Federativní státy Mikronésie se rozkládají na více než šesti stovkách ostrovů

Za druhé světové války se zde odehrávaly klíčové bitvy mezi Spojenými státy a Japonskem. Dnes se ostrovní státečky v...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz